Re: Tennis Tipping #11b Guangzhou - Somewhere different
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday ~ TT QF
Thursday - TT SF
Friday & Saturday - TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday ~ TT QF
Thursday - TT SF
Friday & Saturday - TT Final
Saturday
Matthias BACHINGER (GER) vs Uladzimir IGNATIK (BLR) SR1 PTS
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) vs Uladzimir IGNATIK (BLR) SR1 PTS
Matthias BACHINGER (GER) vs Cedrik-Marcel STEBE (GER) SR1 PTS
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) vs Cedrik-Marcel STEBE (GER) SR1 PTS
Matches count for day 2/2 TT final in singles and doubles
Send picks to
goldenoldie before 10.30 a.m. local time,
3.30 a.m. CET
Friday
Uladzimir IGNATIK (BLR) vs Cedrik-Marcel STEBE (GER) SR2
Matthias BACHINGER (GER) vs Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) SR3
Matches count for day 1/2 TT final in singles and doubles.
Send picks to
goldenoldie by 11.00 a.m. local time,
4.00 a.m. CET
Thursday
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) vs Tatsuma ITO (JPN) SR1 PTS
Dominik MEFFERT (GER) vs Cedrik-Marcel STEBE (GER) SR2
Uladzimir IGNATIK (BLR) vs Steve DARCIS (BEL) SR3
Sebastian RIESCHICK (GER) vs Matthias BACHINGER (GER) SR4
Matches count for day 1/1 TT semi-finals singles and doubles
Send picks to
goldenoldie by 11.00 a.m. local time,
4.00 a.m. CET
Wednesday
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) vs Simon STADLER (GER) SR1 PTS
Antonio VEIC (CRO) vs Tatsuma ITO (JPN) SR2
Cedrik-Marcel STEBE (GER) vs Lukas LACKO (SVK) SR3
Nikola MEKTIC (CRO) vs Steve DARCIS (BEL) SR4
Uladzimir IGNATIK (BLR) vs Harri HELIOVAARA (FIN) SR5
Dominik MEFFERT (GER) vs Tiago FERNANDES (BRA) SR6
Mao-Xin GONG (CHN) vs Matthias BACHINGER (GER) SR7
Sergei BUBKA (UKR) vs Sebastian RIESCHICK (GER) SR8
Marches count for Day 1/1 Quarter-finals in singles and doubles. (Schedule changed because there is a Saturday final)
Send picks to
goldenoldie before 10.00 a.m. local time
3.00 p.m. CET
Tuesday
Go SOEDA (JPN) vs Sergei BUBKA (UKR) SR1 PTS
David GOFFIN (BEL) vs Lukas LACKO (SVK) SR2 PTS
Ze ZHANG (CHN) vs Matthias BACHINGER (GER) SR3 PTS
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) vs Amau BRUGUES-DAVI (ESP) SR4 PTS
Joao SOUSA (POR) vs Simon STADLER (GER) SR1 PTS
Evgeny KIRILLOV (RUS) vs Steve DARCIS (BEL) SR2 PTS
Uladzimir IGNATIK (BLR) vs Danai UDOMCHOKE (THA) SR3 PTS
Matwe MIDDELKOOP (NED) vs Tatsuma ITO (JPN) SR4 PTS
Dominik MEFFERT (GER) vs Alexander PEYA (AUT) SR5 PTS
Tiago FERNANDES (BRA) vs Gianluca NASO (ITA) SR6 PTS
Colin FLEMING (GBR) vs Cedrik-Marcel STEBE (GER) SR7 PTS
Sebastian RIESCHICK (GER) vs Benjamin MITCHELL (AUS) SR8 PTS
First 4 matches count for Day 2/2 first round singles
Remaining matches count for day 1/1 second round singles
All matches count for day 2/2 first round doubles.
If first round shootout is required Tuesday matches count first.
Send picks to
goldenoldie before 10.00 a.m. local time,
3.00 a.m. CET
Monday
As there are only 4 matches on Monday some of Tuesday's matches will count towards Round 1. The exact number will be decided later
Antonio VEIC (CR) vs Ivan SERGEYEV (UKR) SR1 PTS
Mao-Xin GONG (CHN) vs Sadik KADIR (AUS) SR2 PTS
di WU (CHN) vs Nikola MEKTIC (CRO) SR3 PTS
Harri HELIOVAARA (FIN) vs Zhe LI (CHN) SR4 PTS
Matches count for day 1/2 first round in singles and doubles
Send picks to
goldenoldie by 10.00 a.m. local time,
3.00 a.m. CET
Qualy Saturday
Jose (rubin) STATHAM (NZL) vs Colin FLEMING (GBR) SR1 PTS
Andrey KUMANTSOV (RUS) vs Peter GOJOWCZYK (GER) SR2 PTS
Ross HUTCHINS (GBR) vs Ante PAVIC (CRO) SR3 PTS
Michael LOOK (AUS) vs Jamie BAKER (GBR) SR4 PTS
Sergei BUBKA (UKR) vs Zhuo-Qing ZHOU (CHN) SR5 PTS
Thomas FABBIANO (ITA) vs Shenghan LI (CHN) SR6 PTS
Tiago FERNANDES (BRA) vs Nikolaus MOSER (AUT) SR7 PTS
Yong-Kyu LIM (KOR) vs Chu-Huan YI (TPE) SR8 PTS
Benjamin MITCHELL (AUS) vs Hu Fu WANG (CHN) SR9 PTS
Sadik KADIR (AUS) vs Jun-Chao XU (CHN) SR10 PTS
Yu Cheng LI (CHN) vs Philipp OSWALD (AUT) SR11 PTS
Ti CHEN (TPE) vs Ying-Zheng WANG (CHN) SR12 PTS
Bei LIU (CHN) vs Woong-Sun JUN (KOR) SR13 PTS
Zi-Dong YANG (CHN) vs Yao-Lun CHANG (TPE) SR14 PTS
Yang LU (CHN) vs Hsin-Han LEE (TPE) SR15 PTS
Yu CHANG (CHN) vs Bin LIU (CHN) SR16 PTS
Matches count for a Final qualifying roung in TT singles
Send picks to
goldenoldie by 10.00 a.m.local time, which is 3.00 a.m. CET.
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Starace 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Volandri 6:7 7:6 6:1)