- Reply to Topic
Thread: South/Central Africa #1 Week 2 Reply to Thread
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:

Register Now

In order to be able to post messages on the forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:


Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.

  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
11-27-2003 03:37 AM
usawildcat929 Semifinals
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Oualid Jallali/Martijn van Haasteren (TUN/NED) 6-3 6-3
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. (4)Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) 6-3 6-3

(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. (1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) 6-4 6-3
11-27-2003 03:37 AM
usawildcat929 Quarterfinals
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. (WC)Shaun Rudman (RSA) 6-2 6-1
(4)James Auckland (GBR) d. (6)Chris Lewis (GBR) 6-1 6-3
(8)Oualid Jallali (TUN) d. (3)Willem-Petrus Meyer (RSA) 7-6(2) 6-2
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Matthew Brown (GBR) 6-1 6-7(5) 6-1

(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. (4)James Auckland (GBR) 6-3 6-7(3) 6-4
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (8)Oualid Jallali (TUN) 7-6(3) 6-3

(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (1)Wesley Whitehouse (RSA) 2-6 6-4 6-2
11-26-2003 07:20 PM
Re: South/Central Africa #1 Week 2

Does anyone have the quarter final results onwards, as the players are now at the quarter final stage of week 3
11-20-2003 09:45 PM
usawildcat929 First Round
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (q)Lado Chikhladze/Tim Patient (GEO/GBR) 6-7(1) 6-1 6-4
(WC)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) d. Clemens Breuss/Alexander Nikolic (AUT/GER) 6-2 6-2
Oualid Jallali/Martijn van Haasteren (TUN/NED) d. (3)James Auckland/Chris Lewis (GBR) 7-6(5) 6-4
Punch Maleka/Gwinyai Tongoona (RSA/ZIM) d. (WC)Modisaotsile Phathswane/Keneilwe Phuthego (BOT) 6-1 6-1
Alexei Filenkov/Dusan Mihailovic (RUS/SER) d. (WC)Vladimir Nifontov/Vincent Owens (RUS/USA) 6-2 7-6(1)
(4)Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) d. Sebastian Pena/Rodrigo Teixeira (CHI/BRA) 6-2 6-4
Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER) d. Phodos Kallias/Roger Lacaci (CYP/ESP) 7-6(2) 7-6(1)
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Matthew Brown/Richard Crabtree (GBR) 6-1 6-1

(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (WC)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) 5-7 7-5 7-6(5)
Oualid Jallali/Martijn van Haasteren (TUN/NED) d. Punch Maleka/Gwinyai Tongoona (RSA/ZIM) 6-7(2) 6-4 6-4
(4)Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) d. Alexei Filenkov/Dusan Mihailovic (RUS/SER) w/o
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER) 6-4 7-6(5)
11-20-2003 09:44 PM
usawildcat929 Second Round
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. Adam Thompson (NZL) 6-4 6-1
(WC)Shaun Rudman (RSA) d. (7)Oliver Freelove (GBR) 6-7(4) 6-3 6-3
(4)James Auckland (GBR) d. (q)Dennis Biggemann (GER) 6-4 6-2
(6)Chris Lewis (GBR) d. (q)Nigel Badza (ZIM) 3-6 6-2 6-0
(8)Oualid Jallali (TUN) d. Gwinyai Tongoona (ZIM) 7-6(4) 2-6 6-3
(3)Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (LL)Punch Maleka (RSA) 6-3 6-4
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Martijn van Haasteren (NED) 6-1 6-4
Matthew Brown (GBR) d. Dusan Mihailovic (SER) w/o
11-20-2003 09:44 PM
South/Central Africa #1 Week 2

South/Central Africa-Leg 2
Gabarone, Botswana
November 17-23, 2003
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32

Seeds: (cut: Clemens Breuss - 1438)
1. Wesley Whitehouse
2. Raven Klaasen
3. Willem-Petrus Meyer
4. James Auckland
5. Genius Chidzikwe
6. Chris Lewis
7. Oliver Freelove
8. Oualid Jallali

First Round
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. Malte Masuth (GER) 6-0 3-6 6-2
Adam Thompson (NZL) d. (q)Tim Patient (GBR) 4-6 6-3 7-5
(WC)Shaun Rudman (RSA) d. (WC)Kuda Nembaware (ZIM) 6-1 4-0 ret.
(7)Oliver Freelove (GBR) d. (WC)Kevin Anderson (RSA) 6-1 6-2
(4)James Auckland (GBR) d. Clemens Breuss (AUT) 6-4 6-1
(q)Dennis Biggemann (GER) d. (q)Roger Lacaci (ESP) 4-6 6-0 6-2
(q)Nigel Badza (ZIM) d. (q)Moses Motate (BOT) 6-0 6-1
(6)Chris Lewis (GBR) d. (q)Lado Chikhladze (GEO) 7-6(4) 6-4
(8)Oualid Jallali (TUN) d. (q)Justin Visser (RSA) 2-6 6-0 6-1
Gwinyai Tongoona (ZIM) d. Phodos Kallias (CYP) 6-3 6-3
(LL)Punch Maleka (RSA) d. (q)Alexei Filenkov (RUS) 6-2 6-0 [Maleka replaces Ruslan Legar]
(3)Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Javier Ferrin-Kranewitter (ARG) 6-1 6-1
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Richard Crabtree (GBR) 6-1 6-7(1) 6-1
Martijn van Haasteren (NED) d. Sebastian Pena (CHI) 6-2 6-1
Dusan Mihailovic (SER) d. (WC)Keneilwe Phuthego (BOT) 6-3 6-1
Matthew Brown (GBR) d. (2)Raven Klaasen (RSA) 7-6(4) 6-3

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome