MensTennisForums.com - Reply to Topic
Thread: Chile F2 [24 March/Concon/Clay] Winner: Hans Podlipnik-Castillo Reply to Thread
Title:
Message:
Trackback:
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
03-31-2014 09:04 PM
Dead Net Cord
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay] Winner: Hans Podlipnik-Castillo

Chilean futures
03-29-2014 07:33 PM
Walsall
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

Main Draw

Final


Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-3 2-6 7-6(2) Gonzalo LAMA (CHI) [2]
03-28-2014 08:08 PM
Szymon
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

Doubles

Final


Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-4 6-7(5) [12-10] Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA)
03-28-2014 05:43 PM
Walsall
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

Main Draw

Semifinal

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-0 3-0 ret Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 6-7 6-3 6-4 Nicolas JARRY (CHI)
03-27-2014 10:25 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-4 6-3 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3]
Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 7-5 6-1 Eduardo DISCHINGER (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [2]
03-27-2014 08:12 PM
Szymon
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

Main Draw

Quarterfinal


Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 7-6(4) 6-4 Matias SBOROWITZ (CHI)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-1 6-2 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6]
Nicolas JARRY (CHI) 7-5 3-6 6-3 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 7-6(6) 6-3 Caio ZAMPIERI (BRA) [8]
03-26-2014 11:12 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-2 6-2 Esteban BRUNA (CHI)
Alexandre TSUCHIYA (BRA) 7-6(4) 6-4 David FLEMING (CHI)
Matias SBOROWITZ (CHI) 6-4 6-7(2) 6-0 Michel VERNIER (CHI)
Bruno SANT'ANNA (BRA) [5] 6-2 6-2 Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-2 2-6 6-4 Jorge AGUILAR (CHI) [4]
Bastian MALLA (CHI) 6-4 6-3 Gustavo GUERSES (BRA)
Eduardo DISCHINGER (BRA) 6-1 6-2 Facundo JOFRE (ARG)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6] 6-3 6-4 Facundo ALVO (ARG)
Tiago LOPES (BRA) [7] 6-1 6-1 Sebastian SANTIBANEZ (CHI)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 6-4 6-4 Victor NUNEZ (CHI)
Benjamin UGARTE (CHI) 6-2 6-0 Javier NASER (CHI)
Nicolas JARRY (CHI) 3-6 6-2 7-6(4) Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3]
Caio ZAMPIERI (BRA) [8] 6-2 6-4 Joao WALENDOWSKY (BRA)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 6-3 6-0 Karim Alejandro MIGNANI (ARG)
Jorge MONTERO (CHI) 6-1 6-4 Felipe MANTILLA (COL)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 6-3 6-4 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA)

2nd Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-1 6-2 Alexandre TSUCHIYA (BRA)
Matias SBOROWITZ (CHI) 4-6 6-3 6-2 Bruno SANT'ANNA (BRA) [5]
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-4 7-6(2) Bastian MALLA (CHI)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6] 6-3 2-6 6-1 Eduardo DISCHINGER (BRA)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 6-3 2-0 Retired Tiago LOPES (BRA) [7]
Nicolas JARRY (CHI) 6-2 6-3 Benjamin UGARTE (CHI)
Caio ZAMPIERI (BRA) [8] 3-6 6-2 6-3 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 6-0 6-4 Jorge MONTERO (CHI)
03-26-2014 11:10 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-0 7-5 Esteban BRUNA (CHI) / Francisco STUARDO (CHI)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3] 6-1 6-2 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) / Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)
Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 6-4 7-6(3) Nicolas JARRY (CHI) / Joao WALENDOWSKY (BRA)
Eduardo DISCHINGER (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [2] 7-6(4) 6-3 Cristopher KOHL (CHI) / Diego MOLINA (CHI)
03-25-2014 07:33 PM
Szymon
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

Doubles

1st Round


Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 3-6 6-3 [10-4] Felipe MANTILLA (COL) / Benjamin UGARTE (CHI)
Esteban BRUNA (CHI) / Francisco STUARDO (CHI) 7-5 6-0 Claudio SANTIBANEZ (CHI) / Sebastian SANTIBANEZ (CHI)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3] 6-1 6-1 Facundo JOFRE (ARG) / Enrique MARILAF (CHI)
Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) / Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-4 6-1 Gustavo GUERSES (BRA) / Jorge MONTERO (CHI)
Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 4-6 7-6(3) [10-6] Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI) / Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Nicolas JARRY (CHI) / Joao WALENDOWSKY (BRA) 7-5 6-3 Victor NUNEZ (CHI) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4]
Cristopher KOHL (CHI) / Diego MOLINA (CHI) 6-1 6-0 Marco LOPEZ (CHI) / Cristobal MARTINEZ (CHI)
Eduardo DISCHINGER (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [2] 6-4 6-4 Facundo ALVO (ARG) / David FLEMING (CHI)
03-24-2014 08:20 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

DOUBLES

1st Round

Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3] 6-1 6-1 Facundo JOFRE (ARG) / Enrique MARILAF (CHI)
Nicolas JARRY (CHI) / Joao WALENDOWSKY (BRA) 7-5 6-3 Victor NUNEZ (CHI) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4]
Cristopher KOHL (CHI) / Diego MOLINA (CHI) 6-1 6-0 Marco LOPEZ (CHI) / Cristobal MARTINEZ (CHI)
03-24-2014 08:20 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Alexandre TSUCHIYA (BRA) 7-6(4) 6-4 David FLEMING (CHI)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-2 2-6 6-4 Jorge AGUILAR (CHI) [4]
Jorge MONTERO (CHI) 6-1 6-4 Felipe MANTILLA (COL)
03-24-2014 07:44 PM
Szymon
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

Qualifying Draw

Round 3


Gustavo GUERSES (BRA) [1] 6-0 6-1 Diego MOLINA (CHI)
Joao WALENDOWSKY (BRA) [2] 6-2 6-1 Felipe TAMAYO (CHI)
Victor NUNEZ (CHI) [3] 6-3 6-1 Mauricio VERDUGO (CHI)
Facundo ALVO (ARG) [4] 6-1 6-3 Felipe LACALLE (CHI)
Facundo JOFRE (ARG) [5] 6-2 6-1 Felipe GARCES (CHI)
Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [6] 6-2 7-6(5) Gerardo IRARRAZABAL (CHI)
Michel VERNIER (CHI) [7] 6-4 6-2 Gonzalo ACHONDO (CHI)
Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI) [8] 6-2 6-0 Sebastian SANTIBANEZ (CHI) [9]
03-23-2014 11:05 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

Qualy

Round 1

Gustavo GUERSES (BRA) [1] BYE
Clemente ARMANET (CHI) 6-4 6-4 Gustavo MELLA (CHI)
Diego MOLINA (CHI) BYE
Gerardo CORNEJO (CHI) 6-1 6-2 Benjamin YOSHIDZUMI VALDES (CHI)
Joao WALENDOWSKY (BRA) [2] BYE
Fernando Andres ZUNIGA CANTILLANA (CHI) 7-6(3) 6-2 Vicente VALDES (CHI)
Felipe TAMAYO (CHI) 6-3 6-2 Marcelo MARIONI (CHI)
Myrohn MIRANDA (CHI) BYE
Victor NUNEZ (CHI) [3] BYE
Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI) 6-1 6-4 Gonzalo Felipe RIVERA LAZO (CHI)
Mauricio VERDUGO (CHI) 7-6(5) 1-6 6-3 Felipe MANDIOLA (CHI)
Tomas SILVA (CHI) BYE
Facundo ALVO (ARG) [4] BYE
Allan Kamal MELLA (CHI) 6-1 6-0 Matheus NODIRI (BRA)
Marco LOPEZ (CHI) 6-1 6-2 Lukas SANCHEZ (CHI)
Felipe LACALLE (CHI) BYE
Facundo JOFRE (ARG) [5] BYE
Bastian REYES (CHI) 6-0 6-0 Andres CARRENO (CHI)
Felipe GARCES (CHI) 6-2 7-6(5) Cristobal MARTINEZ (CHI)
Cesar SALAZAR (CHI) BYE
Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [6] BYE
Eduardo LACALLE (CHI) 6-3 6-2 Juan BARRERA (CHI)
Cristian Fabian Jesus MALDONADO MATURANA (CHI) 6-1 6-1 Enrique MARILAF (CHI)
Gerardo IRARRAZABAL (CHI) BYE
Michel VERNIER (CHI) [7] BYE
Felipe Ignacio GUERRERO FUENTEALBA (CHI) 6-3 6-3 Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI)
Gonzalo ACHONDO (CHI) BYE
Serjen OLMEDO (CHI) 7-6(7) 6-2 Agustin REYES MIDDLETON (CHI)
Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI) [8] BYE
Cristopher KOHL (CHI) 6-1 6-0 Jose MUNOZ SALGADO (CHI)
Javier ARAYA (CHI) 7-5 6-3 Claudio Ignacio ELGUETA (CHI)
Sebastian SANTIBANEZ (CHI) [9] BYE

Round 2

Gustavo GUERSES (BRA) [1] 6-0 6-0 Clemente ARMANET (CHI)
Diego MOLINA (CHI) 6-5 Retired Gerardo CORNEJO (CHI)
Joao WALENDOWSKY (BRA) [2] 6-1 6-1 Fernando Andres ZUNIGA CANTILLANA (CHI)
Felipe TAMAYO (CHI) 6-1 6-0 Myrohn MIRANDA (CHI)
Victor NUNEZ (CHI) [3] 6-3 6-4 Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI)
Mauricio VERDUGO (CHI) 1-6 6-4 6-4 Tomas SILVA (CHI)
Facundo ALVO (ARG) [4] 6-4 6-2 Allan Kamal MELLA (CHI)
Felipe LACALLE (CHI) 7-6(5) 6-3 Marco LOPEZ (CHI)
Facundo JOFRE (ARG) [5] 6-1 6-0 Bastian REYES (CHI)
Felipe GARCES (CHI) 6-0 6-0 Cesar SALAZAR (CHI)
Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [6] 2-6 6-1 6-0 Eduardo LACALLE (CHI)
Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 6-1 6-1 Cristian Fabian Jesus MALDONADO MATURANA (CHI)
Michel VERNIER (CHI) [7] 6-0 6-1 Felipe Ignacio GUERRERO FUENTEALBA (CHI)
Gonzalo ACHONDO (CHI) 2-6 7-6(5) 6-4 Serjen OLMEDO (CHI)
Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI) [8] 6-4 6-2 Cristopher KOHL (CHI)
Sebastian SANTIBANEZ (CHI) [9] 6-3 4-6 6-3 Javier ARAYA (CHI)
03-22-2014 01:23 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

DOUBLES

1st Round

Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 3-6 6-3 [10-4] Felipe MANTILLA (COL) / Benjamin UGARTE (CHI)
Esteban BRUNA (CHI) / Francisco STUARDO (CHI) 7-5 6-0 Claudio SANTIBANEZ (CHI) / Sebastian SANTIBANEZ (CHI)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3] 6-1 6-1 Facundo JOFRE (ARG) / Enrique MARILAF (CHI)
Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) / Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-4 6-1 Gustavo GUERSES (BRA) / Jorge MONTERO (CHI)
Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 4-6 7-6(3) [10-6] Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI) / Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Nicolas JARRY (CHI) / Joao WALENDOWSKY (BRA) 7-5 6-3 Victor NUNEZ (CHI) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4]
Cristopher KOHL (CHI) / Diego MOLINA (CHI) 6-1 6-0 Marco LOPEZ (CHI) / Cristobal MARTINEZ (CHI)
Eduardo DISCHINGER (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [2] 6-4 6-4 Facundo ALVO (ARG) / David FLEMING (CHI)

Quarterfinal

Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-0 7-5 Esteban BRUNA (CHI) / Francisco STUARDO (CHI)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3] 6-1 6-2 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) / Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)
Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 6-4 7-6(3) Nicolas JARRY (CHI) / Joao WALENDOWSKY (BRA)
Eduardo DISCHINGER (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [2] 7-6(4) 6-3 Cristopher KOHL (CHI) / Diego MOLINA (CHI)

Semifinal

Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-4 6-3 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3]
Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 7-5 6-1 Eduardo DISCHINGER (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [2]

Final

Jorge AGUILAR (CHI) / Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-4 6-7(5) [12-10] Bruno SANT'ANNA (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA)
03-22-2014 01:22 PM
Sombrerero loco
Re: Chile F2 [24 March/Concon/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-2 6-2 Esteban BRUNA (CHI)
Alexandre TSUCHIYA (BRA) 7-6(4) 6-4 David FLEMING (CHI)
Matias SBOROWITZ (CHI) 6-4 6-7(2) 6-0 Michel VERNIER (CHI)
Bruno SANT'ANNA (BRA) [5] 6-2 6-2 Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-2 2-6 6-4 Jorge AGUILAR (CHI) [4]
Bastian MALLA (CHI) 6-4 6-3 Gustavo GUERSES (BRA)
Eduardo DISCHINGER (BRA) 6-1 6-2 Facundo JOFRE (ARG)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6] 6-3 6-4 Facundo ALVO (ARG)
Tiago LOPES (BRA) [7] 6-1 6-1 Sebastian SANTIBANEZ (CHI)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 6-4 6-4 Victor NUNEZ (CHI)
Benjamin UGARTE (CHI) 6-2 6-0 Javier NASER (CHI)
Nicolas JARRY (CHI) 3-6 6-2 7-6(4) Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [3]
Caio ZAMPIERI (BRA) [8] 6-2 6-4 Joao WALENDOWSKY (BRA)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 6-3 6-0 Karim Alejandro MIGNANI (ARG)
Jorge MONTERO (CHI) 6-1 6-4 Felipe MANTILLA (COL)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 6-3 6-4 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA)

2nd Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-1 6-2 Alexandre TSUCHIYA (BRA)
Matias SBOROWITZ (CHI) 4-6 6-3 6-2 Bruno SANT'ANNA (BRA) [5]
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-4 7-6(2) Bastian MALLA (CHI)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6] 6-3 2-6 6-1 Eduardo DISCHINGER (BRA)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 6-3 2-0 Retired Tiago LOPES (BRA) [7]
Nicolas JARRY (CHI) 6-2 6-3 Benjamin UGARTE (CHI)
Caio ZAMPIERI (BRA) [8] 3-6 6-2 6-3 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 6-0 6-4 Jorge MONTERO (CHI)

Quarterfinal

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 7-6(4) 6-4 Matias SBOROWITZ (CHI)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-1 6-2 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6]
Nicolas JARRY (CHI) 7-5 3-6 6-3 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 7-6(6) 6-3 Caio ZAMPIERI (BRA) [8]

Semifinal

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-0 3-0 Retired Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)
Gonzalo LAMA (CHI) [2] 6-7(3) 6-3 6-4 Nicolas JARRY (CHI)

Final

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-3 2-6 7-6(2) Gonzalo LAMA (CHI) [2]
This thread has more than 15 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome