MensTennisForums.com - Reply to Topic
Thread: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay] Winner: Lorenzo Giustino Reply to Thread
Title:
Message:
Trackback:
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
03-17-2013 09:09 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay] Winner: Lorenzo Giustino

MAIN DRAW

Finals
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (1)Simone Vagnozzi (ITA) 6-0 6-3
03-17-2013 09:08 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay] Winner: Lorenzo Giustino

DOUBLES

First Round
Shendrit Deari (MKD)/Tomislav Jotovski (MKD) d. (1)Enrico Becuzzi (ITA)/Simone Vagnozzi (ITA) 6-1 7-5
Alex Llompart (PUR)/Mariano Urli (ARG) d. Simon Ede (AUS)/Dayne Kelly (AUS) 4-6 6-3 (10-7)
(3)Wilson Leite (BRA)/Christian Lindell (SWE) d. Marco Bortolotti (ITA)/Florian Reynet (FRA) 3-6 6-4 (11-9)
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. Maciej Nowak (POL)/Julian Turosienski (POL) 6-1 6-2
Tomas Buchhass (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) d. Filippo Ghio (ITA)/Edoardo Santonocito (ITA) 6-0 6-3
(4)Lukas Jastraunig (AUT)/Mohamed Safwat (EGY) d. Valentin Dimov (BUL)/Alexander Lazov (BUL) 6-4 6-3
Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) d. Ali Mirzakhani (GER)/Alexander Zyryanov (RUS) 6-1 6-3
Adam Pavlasek (CZE)/Vaclav Safranek (CZE) d. (2)Andrei Ciumac (MDA)/Lorenzo Giustino (ITA) 7-6(4) 6-1

Quarterfinals
Alex Llompart (PUR)/Mariano Urli (ARG) d. Shendrit Deari (MKD)/Tomislav Jotovski (MKD) 7-5 4-6 (10-8)
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. (3)Wilson Leite (BRA)/Christian Lindell (SWE) 7-5 7-6(5)
Tomas Buchhass (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) d. (4)Lukas Jastraunig (AUT)/Mohamed Safwat (EGY) 6-1 3-6 (10-6)
Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) d. Adam Pavlasek (CZE)/Vaclav Safranek (CZE) 6-4 6-4

Semifinals
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. Alex Llompart (PUR)/Mariano Urli (ARG) 6-1 6-3
Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) d. Tomas Buchhass (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) 7-6(5) 7-5

Finals
Jesper Brunstrom (SWE)/Markus Eriksson (SWE) d. Andrei Plotniy (RUS)/Denis Yevseyev (KAZ) 6-3 6-1

denis
03-16-2013 02:20 PM
Vinceremo
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

Lorenzo champ! 2nd future title for him quite odd and unexpected result I must say

(WC)Giustino def. (1)Vagnozzi 6-0 6-3
03-16-2013 09:40 AM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

MAIN DRAW

Semifinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. Lukas Jastraunig (AUT) 6-4 6-3
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (2)Florian Reynet (FRA) 4-6 7-6(6) 6-0

Finals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) vs (WC)Lorenzo Giustino (ITA)
03-15-2013 02:39 PM
Vinceremo
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]



rooting for Giustino, younger blood doing well is better but I think Vagnozzi will be too crafty, tricky and experienced for him! we'll see, well done to both!
03-15-2013 12:54 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

vagnozzi 64 63, giustino 46 76 60, so it will be an all-italian final tomorrow
03-15-2013 08:44 AM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (8)Reid Carleton (USA) 6-1 7-6(4)
Lukas Jastraunig (AUT) d. (3)Mohamed Safwat (EGY) 7-6(5) 6-2
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (q)Christian Lindell (SWE) 6-1 6-4
(2)Florian Reynet (FRA) d. (q)Valentin Dimov (BUL) 6-4 6-2

Semifinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) vs Lukas Jastraunig (AUT)
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) vs (2)Florian Reynet (FRA)
03-14-2013 11:27 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

giustino is a nice guy, i like him. wish him luck in this tournament
03-14-2013 10:42 PM
Vinceremo
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

Wow, great win for Giustino! 6-1 6-4 over Lindell.

maybe an all-italian final coming
03-14-2013 01:19 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

MAIN DRAW

First Round
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (WC)Julian Turosienski (POL) 6-0 6-2
(q)Filippo Baldi (ITA) d. Simon Ede (AUS) 6-1 6-0
Markus Eriksson (SWE) d. (q)Gustav Hansson (SWE) 6-4 6-3
(8)Reid Carleton (USA) d. (q)Marco Bortolotti (ITA) 6-4 5-7 6-1
(3)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Tomislav Jotovski (MKD) 6-1 6-0
Wilson Leite (BRA) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-2 6-2
(LL)Mariano Urli (ARG) d. (PR)Dayne Kelly (AUS) 6-0 5-7 6-4
Lukas Jastraunig (AUT) d. (LL)Jesper Brunstrom (SWE) 6-3 6-1
(6)Alexander Lazov (BUL) d. (WC)Maciej Nowak (POL) 6-1 6-1
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (q)Michal Milko (SVK) 7-5 7-6(4)
(q)Christian Lindell (SWE) d. (LL)Shendrit Deari (MKD) 6-1 7-5
Andrei Ciumac (MDA) d. (4)Adam Pavlasek (CZE) 6-1 6-2
(q)Nikolai Soloviev (RUS) d. (5)Michal Schmid (CZE) 2-6 6-2 6-2
(q)Valentin Dimov (BUL) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-1 3-6 6-4
Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Tomas Buchhass (ARG) 6-2 6-2
(2)Florian Reynet (FRA) d. Jose Maria Paniagua (ARG) 6-2 6-2

Second Round
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (q)Filippo Baldi (ITA) 6-1 6-0
(8)Reid Carleton (USA) d. Markus Eriksson (SWE) 6-4 6-2
(3)Mohamed Safwat (EGY) d. Wilson Leite (BRA) 6-1 6-1
Lukas Jastraunig (AUT) d. (LL)Mariano Urli (ARG) 7-5 6-2
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (6)Alexander Lazov (BUL) 6-2 7-5
(q)Christian Lindell (SWE) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-4 6-4
(q)Valentin Dimov (BUL) d. (q)Nikolai Soloviev (RUS) 3-6 6-2 6-4
(2)Florian Reynet (FRA) d. Gavin Van Peperzeel (AUS) 4-6 6-3 6-1

Quarterfinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) vs (8)Reid Carleton (USA)
(3)Mohamed Safwat (EGY) vs Lukas Jastraunig (AUT)
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) vs (q)Christian Lindell (SWE)
(q)Valentin Dimov (BUL) vs (2)Florian Reynet (FRA)

yevseyev
03-13-2013 06:31 PM
Vinceremo
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

wow, Vagnozzi def. Baldi 6-1 6-0 too crafty Simone

(WC)Giustino def. (6)Lazov 6-2 7-5

(Q)Lindell def. Ciumac 6-4 6-4
03-12-2013 05:17 PM
Vinceremo
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

Baldi def. Ede 6-1 6-0 derby against Vagnozzi next, super tricky but rooting for Filippo!!
03-11-2013 11:02 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

MAIN DRAW

First Round
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (WC)Julian Turosienski (POL) 6-0 6-2
(q)Filippo Baldi (ITA) vs Simon Ede (AUS)
(q)Gustav Hansson (SWE) vs Markus Eriksson (SWE)
(q)Marco Bortolotti (ITA) vs (8)Reid Carleton (USA)
(3)Mohamed Safwat (EGY) vs (q)Tomislav Jotovski (MKD)
Wilson Leite (BRA) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-2 6-2
Mathias Bourgue (FRA) vs (PR)Dayne Kelly (AUS)
Lukas Jastraunig (AUT) vs (7)Matteo Marrai (ITA)
(6)Alexander Lazov (BUL) d. (WC)Maciej Nowak (POL) 6-1 6-1
(q)Michal Milko (SVK) vs (WC)Lorenzo Giustino (ITA)
(LL)Shendrit Deari (MKD) vs (q)Christian Lindell (SWE)
Andrei Ciumac (MDA) d. (4)Adam Pavlasek (CZE) 6-1 6-2
(5)Michal Schmid (CZE) vs (q)Nikolai Soloviev (RUS)
(q)Valentin Dimov (BUL) vs Denis Yevseyev (KAZ)
Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Tomas Buchhass (ARG) 6-2 6-2
(2)Florian Reynet (FRA) d. Jose Maria Paniagua (ARG) 6-2 6-2

GL yevseyev, baldi
03-11-2013 11:02 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

QUALY

Q-First Round
(1)Christian Lindell (SWE) bye
Maxim Maksimyuk (RUS) d. Patrick Depner (GER) 6-2 7-5
Daniel Windahl (SWE) d. Ali Mirzakhani (GER) 6-1 6-2
(10)Vaclav Safranek (CZE) d. Zeke Hindle (USA) 6-2 6-4
(2)Matias Sborowitz (CHI) bye
Gustav Hansson (SWE) d. Andre Backlund (SWE) 6-0 6-3
Filippo Svander (ITA) d. Mihai Gabriel Goria (ROU) 6-0 6-0
(9)Antoine Richard (CAN) d. Oscar Forsell (SWE) 6-4 6-1
(3)Marco Bortolotti (ITA) bye
Timur Khabibulin (KAZ) d. Pavle Daljev (SRB) 7-6(4) 7-5
Andre Goransson (SWE) d. Philip Moebius (SWE) 6-2 6-0
(15)Shendrit Deari (MKD) d. Kamil Benmoussa (MAR) 6-2 6-2
(4)Valentin Dimov (BUL) bye
Michelangelo Endrizzi (ITA) d. Tommaso Evangelisti (ITA) 6-1 6-4
Matteo Blonda (BEL) d. Filippo Ghio (ITA) 7-5 6-2
(12)Mariano Urli (ARG) d. Filip Bergevi (SWE) 6-3 6-1
(5)Pawel Cias (POL) d. Thabo Siegler (GER) 6-2 6-2
Shenghan Li (CHN) d. Joy Vigani (ITA) 3-6 6-1 6-2
Eugenio Candioli (ITA) d. Enrico Becuzzi (ITA) 6-2 6-1
(14)Filippo Baldi (ITA) d. Christian Samuelsson (SWE) 6-1 6-2
(6)Alex Llompart (PUR) d. Alessandro Cortegiani (ITA) 6-1 6-1
Jesper Brunstrom (SWE) d. Robin Haden (SWE) 6-2 4-6 6-2
Achim Kaechele (GER) d. Andre Ebinal (GER) 6-3 6-2
Nikolai Soloviev (RUS) d. (16)Jannick Lupescu (NED) 7-6(3) 6-4
(7)Michal Milko (SVK) d. Daniel Appelgren (SWE) 6-7(4) 6-4 6-4
Alexey Nesterov (KAZ) d. Yury Nebolsin (RUS) 6-0 6-2
Vadim Chergov (BUL) d. Qing-Nan Liang (CHN) 6-3 6-4
(11)(WC)Vaja Uzakov (UZB) d. Stefan Fiacan (SUI) 7-6(6) 0-6 6-4
(8)Viktor Stjern (SWE) d. Edoardo Santonocito (ITA) 6-1 6-1
David Johansson (SWE) d. Odil Akramov (UZB) 6-1 6-1
Sardor Pulatov (UZB) d. Alexander Zyryanov (RUS) 6-2 6-2
(13)Tomislav Jotovski (MKD) d. Evgeny Vanag (RUS) 6-0 6-0

Q-Second Round
(1)Christian Lindell (SWE) d. Maxim Maksimyuk (RUS) 6-2 6-2
(10)Vaclav Safranek (CZE) d. Daniel Windahl (SWE) 6-2 6-4
Gustav Hansson (SWE) d. (2)Matias Sborowitz (CHI) 6-2 6-3
(9)Antoine Richard (CAN) d. Filippo Svander (ITA) 6-1 2-6 6-1
(3)Marco Bortolotti (ITA) d. Timur Khabibulin (KAZ) 6-4 6-2
(15)Shendrit Deari (MKD) d. Andre Goransson (SWE) 7-5 4-6 6-2
(4)Valentin Dimov (BUL) d. Tommaso Evangelisti (ITA) 6-3 6-2
(12)Mariano Urli (ARG) d. Matteo Blonda (BEL) 6-0 6-0
(5)Pawel Cias (POL) d. Shenghan Li (CHN) 6-2 6-2
(14)Filippo Baldi (ITA) d. Eugenio Candioli (ITA) 6-2 6-1
Jesper Brunstrom (SWE) d. (6)Alex Llompart (PUR) 4-6 6-2 7-6(4)
Nikolai Soloviev (RUS) d. Achim Kaechele (GER) 1-6 7-6(5) 6-2
(7)Michal Milko (SVK) d. Alexey Nesterov (KAZ) 6-2 6-3
(11)(WC)Vaja Uzakov (UZB) d. Vadim Chergov (BUL) 6-3 6-2
(8)Viktor Stjern (SWE) d. David Johansson (SWE) 6-2 6-1
(13)Tomislav Jotovski (MKD) d. Sardor Pulatov (UZB) 6-0 6-1

Qualifying Round
(1)Christian Lindell (SWE) d. (10)Vaclav Safranek (CZE) 2-6 6-3 6-4
Gustav Hansson (SWE) d. (9)Antoine Richard (CAN) 6-4 6-0
(3)Marco Bortolotti (ITA) d. (15)Shendrit Deari (MKD) 6-2 6-3
(4)Valentin Dimov (BUL) d. (12)Mariano Urli (ARG) 6-4 6-2
(14)Filippo Baldi (ITA) d. (5)Pawel Cias (POL) 6-3 3-6 6-3
Nikolai Soloviev (RUS) d. Jesper Brunstrom (SWE) 6-4 6-1
(7)Michal Milko (SVK) d. (11)(WC)Vaja Uzakov (UZB) 6-1 3-0 ret.
(13)Tomislav Jotovski (MKD) d. (8)Viktor Stjern (SWE) 6-1 2-0 ret.
03-08-2013 08:38 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F10 [11 March/Antalya-Alibey Manavgat/Clay]

MAIN DRAW

First Round
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (WC)Julian Turosienski (POL) 6-0 6-2
(q)Filippo Baldi (ITA) d. Simon Ede (AUS) 6-1 6-0
Markus Eriksson (SWE) d. (q)Gustav Hansson (SWE) 6-4 6-3
(8)Reid Carleton (USA) d. (q)Marco Bortolotti (ITA) 6-4 5-7 6-1
(3)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Tomislav Jotovski (MKD) 6-1 6-0
Wilson Leite (BRA) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-2 6-2
(LL)Mariano Urli (ARG) d. (PR)Dayne Kelly (AUS) 6-0 5-7 6-4
Lukas Jastraunig (AUT) d. (LL)Jesper Brunstrom (SWE) 6-3 6-1
(6)Alexander Lazov (BUL) d. (WC)Maciej Nowak (POL) 6-1 6-1
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (q)Michal Milko (SVK) 7-5 7-6(4)
(q)Christian Lindell (SWE) d. (LL)Shendrit Deari (MKD) 6-1 7-5
Andrei Ciumac (MDA) d. (4)Adam Pavlasek (CZE) 6-1 6-2
(q)Nikolai Soloviev (RUS) d. (5)Michal Schmid (CZE) 2-6 6-2 6-2
(q)Valentin Dimov (BUL) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-1 3-6 6-4
Gavin Van Peperzeel (AUS) d. Tomas Buchhass (ARG) 6-2 6-2
(2)Florian Reynet (FRA) d. Jose Maria Paniagua (ARG) 6-2 6-2

Second Round
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (q)Filippo Baldi (ITA) 6-1 6-0
(8)Reid Carleton (USA) d. Markus Eriksson (SWE) 6-4 6-2
(3)Mohamed Safwat (EGY) d. Wilson Leite (BRA) 6-1 6-1
Lukas Jastraunig (AUT) d. (LL)Mariano Urli (ARG) 7-5 6-2
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (6)Alexander Lazov (BUL) 6-2 7-5
(q)Christian Lindell (SWE) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-4 6-4
(q)Valentin Dimov (BUL) d. (q)Nikolai Soloviev (RUS) 3-6 6-2 6-4
(2)Florian Reynet (FRA) d. Gavin Van Peperzeel (AUS) 4-6 6-3 6-1

Quarterfinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. (8)Reid Carleton (USA) 6-1 7-6(4)
Lukas Jastraunig (AUT) d. (3)Mohamed Safwat (EGY) 7-6(5) 6-2
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (q)Christian Lindell (SWE) 6-1 6-4
(2)Florian Reynet (FRA) d. (q)Valentin Dimov (BUL) 6-4 6-2

Semifinals
(1)Simone Vagnozzi (ITA) d. Lukas Jastraunig (AUT) 6-4 6-3
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (2)Florian Reynet (FRA) 4-6 7-6(6) 6-0

Finals
(WC)Lorenzo Giustino (ITA) d. (1)Simone Vagnozzi (ITA) 6-0 6-3
This thread has more than 15 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome