Israel F6 - Ramat Hasharon (4 Dec) [Archive] - MensTennisForums.com

Israel F6 - Ramat Hasharon (4 Dec)

Super-Fabio
12-04-2006, 02:48 PM
1 HUTA-GALUNG, Jesse NED 351 1
2 DODIG, Ivan BIH 414 1
3 VALTZER, Dekel ISR 426 1
4 BURRIEZA-LOPEZ, Oscar ESP 456 1
5 KING-TURNER, Daniel NZL 457 1
6 $ MAGDINCEV, Lazar MKD 478 1
7 SKENDEROVIC, Vjekoslav CRO 498 2
8 HEMMES, Fred NED 503 1
9 HAIDER-MAURER, Andreas AUT 505 1
10 $ HADAD, Amir ISR 515 1
11 INBAR, Amit ISR 565 1
12 WEINTRAUB, Amir ISR 587 1
13 SWINNEN, Sven SUI 601 1
14 $ HADASH, Ishay ISR 615 1
15 ELGIN, Mikhail RUS 676 1
16 PERANEC, Gordan CRO 680 1
17 KOLIK, Victor ISR 694 1
18 RADITSCHNIGG, Max AUT 736 1

Super-Fabio
12-04-2006, 02:49 PM
Israel F6 qualifying
December 4-10, 2006

Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Marin Bradaric
2. Ergun Zorlu
3. Simeon Ivanov
4. Mikhail Lifshits
5. Remko de Rijke
6. Olivier Charroin
7. Alexander Stamchev
8. Charles Roche
9. Thomas Schock
10. Philippe de Bonnevie
11. Haluk Akkoyun
12. Peter Lucassen
13. Marsel Ilhan
14. Zlatan Kadric
15. Vedran Siljegovic
16. Victor Kozin

First Round
(1)Marin Bradaric (CRO) bye
Arthur Basin (ISR) bye
Stefan Nikolic (SRB) d. Jared Robinson (RSA) 6-1 6-2
Jonathan Schneider (USA) d. (WC)Benjamin Ezer (ISR) 6-1 1-6 6-1
Ruben Bemelmans (BEL) d. Antonio Sancic (CRO) 6-0 6-4
Yoav Ben Zvi (ISR) d. Konstantin Blank (ISR) 0-6 6-3 6-4
David Baron (ISR) bye
(13)Marsel Ilhan (TUR) bye
(2) Ergun Zorlu (TUR) bye
Johan van der Lith (RSA) bye
Victor Schmid (GER) d. Lior Barbash (ISR) 6-4 1-6 6-1
Jonathan Zipris (ISR) d. Dor Yatziv (ISR) 6-2 6-1
Nikola Mektic (CRO) d. Shay Askhenazi (ISR) 6-0 6-0
Adam Bzezinsky (ISR) d. Timur Tkachenko (UKR) 6-2 6-1
Julien Dubail (BEL) bye
(9)Thomas Schock (GER) bye
(3)Simeon Ivanov (BUL) bye
Anton Zhgulev (RUS) bye
Saar Steele (ISR) d. (WC)Yonathan Mor (ISR) 6-2 6-4
(WC)Guy Kubi (ISR) d. Anastasios Charatsis (GRE) 6-0 6-0
(WC)Nikita Soifer (ISR) d. Eyal Eliakim (ISR) 6-0 6-2
Ilia Zemtsov (BLR) d. Anton Rabinov (ISR) 6-0 6-4
(WC)Genya Gamazov (ISR) bye
(16)Victor Kozin (BIH) bye
(4)Mikhail Lifshits (RUS) bye
Predrag Nedeljkovic (SRB) bye
Rumen Gospodinov (BUL) d. Igor Lakhno (UKR) 5-7 7-6(1) 6-2
Nadav Ruppin (ISR) d. Benjamin Delgado-Rochas (ISR) 6-1 6-3
Alexander Repolskiy (UKR) d. Dmitri Kalenichenko (UKR) 6-2 4-6 6-3
Olaf de Weerdt (BEL) d. Golan Sassoon (ISR) 7-5 4-6 6-1
Maor Iger (ISR) bye
(14)Zlatan Kadric (BIH) bye
(5)Remko de Rijke (NED) bye
Kaloyan Kirilov (BUL) bye
Ivan Zovko (CRO) d. Dan Melcer (ISR) 6-1 6-0
Ilhan Mutlu (TUR) d. Asaf Honig (ISR) 6-3 6-2
Ron Becker (ISR) d. Nir Aizik (ISR) 6-2 7-5
Liran Levy (ISR) d. Marko Mijacevic (CRO) 6-3 6-2
Ofir Weintraub (ISR) bye
(10)Philippe de Bonnevie (FRA) bye
(6)Olivier Charroin (FRA) bye
Kaan Yaylali (TUR) bye
Danail Tarpov (BUL) d. Liron Shaul (ISR) 6-1 6-2
David Steinblatt (ISR) d. Dar Noy (ISR) 6-3 6-2
Boran Poljancic (CRO) d. Eitan Bronfman (ISR) 6-0 6-0
Pim van Mele (BEL) d. Vasil Shandarov (BUL) 6-1 6-0
Ram Tepper (ISR) bye
(15)Vedran Siljegovic (CRO) bye
(7)Alexander Stamchev (BUL) bye
Jonathan Hadash (ISR) bye
(WC)Itai Levi (ISR) d. Guy Goren (ISR) 6-4 6-2
Roman Kelecic (CRO) d. Mario Jukic (CRO) 7-5 7-5
Ron Halabi (ISR) d. Eduard Scherbyna (UKR) 6-2 ret.
Pavel Hanek (CZE) d. (WC)Ilan Lahav (ISR) 6-4 6-2
Sergei Betov (BLR) d. Orcun Seyrek (TUR) 6-4 6-0
(12)Peter Lucassen (NED) bye
(8)Charles Roche (FRA) bye
Roberto Rodriguez-Alonso (ESP) d. Nikolay Nesterov (RUS) 6-4 6-0
Tristan Farron-Mahon (IRL) d. Jurica Grubisic (CRO) 6-3 7-6(3)
Gregg Le Sueur (RSA) d. (WC)Nimrod Perel (ISR) 6-4 6-1
Ivan Anikanov (UKR) d. Vladimir Romanchenko (UKR) 6-2 7-5
Dimitri Winderickx (BEL) d. Ofir Ginat (ISR) 6-1 6-0
Philippe Niewerth (NED) d. Ben Genin (ISR) 6-0 6-1
(11)Haluk Akkoyun (TUR) bye

Second Round
Arthur Basin (ISR) d. (1)Marin Bradaric (CRO) 3-6 5-6 ret.
Jonathan Schneider (USA) d. Stefan Nikolic (SRB) 6-4 6-3
Ruben Bemelmans (BEL) d. Yoav Ben Zvi (ISR) 6-2 6-1
(13)Marsel Ilhan (TUR) d. David Baron (ISR) 6-3 6-1
(2) Ergun Zorlu (TUR) d. Johan van der Lith (RSA) 6-2 6-2
Victor Schmid (GER) d. Jonathan Zipris (ISR) 6-2 6-0
Nikola Mektic (CRO) d. Adam Bzezinsky (ISR) 6-2 6-0
(9)Thomas Schock (GER) d. Julien Dubail (BEL) 6-2 2-6 6-0
(3)Simeon Ivanov (BUL) d. Anton Zhgulev (RUS) 6-2 6-4
Saar Steele (ISR) d. (WC)Guy Kubi (ISR) 6-1 1-6 6-4
Ilia Zemtsov (BLR) d. (WC)Nikita Soifer (ISR) 6-1 6-3
(16)Victor Kozin (BIH) d. (WC)Genya Gamazov (ISR) 6-0 6-0
(4)Mikhail Lifshits (RUS) d. Predrag Nedeljkovic (SRB) 3-6 6-0 6-0
Rumen Gospodinov (BUL) d. Nadav Ruppin (ISR) 6-4 5-7 6-3
Olaf de Weerdt (BEL) d. Alexander Repolskiy (UKR) 6-2 6-2
(14)Zlatan Kadric (BIH) d. Maor Iger (ISR) 6-0 6-1
(5)Remko de Rijke (NED) d. Kaloyan Kirilov (BUL) 6-0 6-0
Ilhan Mutlu (TUR) d. Ivan Zovko (CRO) 4-6 6-4 6-3
Liran Levy (ISR) d. Ron Becker (ISR) 6-2 6-0
(10)Philippe de Bonnevie (FRA) d. Ofir Weintraub (ISR) 6-1 6-2
(6)Olivier Charroin (FRA) d. Kaan Yaylali (TUR) 6-2 6-0
Danail Tarpov (BUL) d. David Steinblatt (ISR) 3-6 6-3 6-4
Pim van Mele (BEL) d. Boran Poljancic (CRO) 6-1 6-3
(15)Vedran Siljegovic (CRO) d. Ram Tepper (ISR) 6-3 4-0 ret.
Jonathan Hadash (ISR) d. (7)Alexander Stamchev (BUL) 6-0 6-2
(WC)Itai Levi (ISR) d. Roman Kelecic (CRO) 6-3 6-2
Pavel Hanek (CZE) d. Ron Halabi (ISR) 6-4 7-6(3)
Sergei Betov (BLR) d. (12)Peter Lucassen (NED) 6-0 6-3
Roberto Rodriguez-Alonso (ESP) d. (8)Charles Roche (FRA) 7-6(3) 6-4
Tristan Farron-Mahon (IRL) d. Gregg Le Sueur (RSA) 7-6(2) 7-5
Ivan Anikanov (UKR) d. Dimitri Winderickx (BEL) 7-6(9) 6-4
Philippe Niewerth (NED) d. (11)Haluk Akkoyun (TUR) 7-6(7) ret.

Super-Fabio
12-04-2006, 02:49 PM
Third Round
Jonathan Schneider (USA) d. Arthur Basin (ISR) 7-6(3) 1-6 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) d. (13)Marsel Ilhan (TUR) 2-6 7-6(5) 7-5
(2) Ergun Zorlu (TUR) d. Victor Schmid (GER) 6-4 6-2
Nikola Mektic (CRO) d. (9)Thomas Schock (GER) 6-4 6-2
(3)Simeon Ivanov (BUL) d. Saar Steele (ISR) 6-1 6-2
(16)Victor Kozin (BIH) d. Ilia Zemtsov (BLR) 6-0 6-0
Rumen Gospodinov (BUL) d. (4)Mikhail Lifshits (RUS) 6-3 7-6(5)
(14)Zlatan Kadric (BIH) d. Olaf de Weerdt (BEL) 6-1 6-4
(5)Remko de Rijke (NED) d. Ilhan Mutlu (TUR) 6-4 6-0
(10)Philippe de Bonnevie (FRA) d. Liran Levy (ISR) 6-1 6-1
Danail Tarpov (BUL) d. (6)Olivier Charroin (FRA) 7-5 6-4
(15)Vedran Siljegovic (CRO) d. Pim van Mele (BEL) 6-2 ret.
Jonathan Hadash (ISR) d. (WC)Itai Levi (ISR) 6-4 6-1
Sergei Betov (BLR) d. Pavel Hanek (CZE) 6-2 6-4
Roberto Rodriguez-Alonso (ESP) d. Tristan Farron-Mahon (IRL) 6-4 6-2
Philippe Niewerth (NED) d. Ivan Anikanov (UKR) 7-6(3) 6-3

Qualifying Round
Ruben Bemelmans (BEL) d. Jonathan Schneider (USA) 6-3 6-2
Nikola Mektic (CRO) d. (2) Ergun Zorlu (TUR) 6-3 6-1
(16)Victor Kozin (BIH) d. (3)Simeon Ivanov (BUL) 7-6(4) 6-2
(14)Zlatan Kadric (BIH) d. Rumen Gospodinov (BUL) 6-4 6-1
(5)Remko de Rijke (NED) d. (10)Philippe de Bonnevie (FRA) 7-6(6) 6-4
(15)Vedran Siljegovic (CRO) d. Danail Tarpov (BUL) 6-2 6-3
Sergei Betov (BLR) d. Jonathan Hadash (ISR) 6-0 6-0
Philippe Niewerth (NED) d. Roberto Rodriguez-Alonso (ESP) 6-1 7-6(6)

Super-Fabio
12-04-2006, 02:49 PM
Israel F6
Ramat Hasharon, Israel
December 4-10, 2006
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 128
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Yannick Mertens - 849)
1. Jesse Huta Galung
2. Ivan Dodig
3. Dekel Valtzer
4. Oscar Burrieza
5. Daniel King-Turner
6. Fred Hemmes
7. Lazar Magdincev
8. Vjekoslav Skenderovic

First Round
(1)Jesse Huta Galung (NED) vs Sven Swinnen (SUI)
Gordan Peranec (CRO) vs (WC)Yoav Schab (ISR)
Andreas Haider-Maurer (AUT) vs Max Raditschnigg (AUT)
(6)Fred Hemmes (NED) vs (WC)Almog Mashaich (ISR)
(3)Dekel Valtzer (ISR) vs (q)Vedran Siljegovic (CRO)
Amir Weintraub (ISR) vs Yannick Mertens (BEL)
(q)Renko de Rijke (NED) vs (q)Victor Kozin (RUS)
(7)Lazar Magdincev (MKD) vs Ishay Hadash (ISR)
(8)Vjekoslav Skenderovic (CRO) vs (WC)Idan Mark (ISR)
(q)Zlatan Kadric (BIH) vs (q)Ruben Bemelmans (BEL)
Michail Elgin (RUS) vs (q)Sergei Betov (BLR)
(4)Oscar Burrieza (ESP) vs Amir Hadad (ISR)
(5)Daniel King-Turner (NZL) vs (WC)Noam Yitzhaki (ISR)
Peter Gojowczyk (GER) vs (q)Philippe Niewerth (NED)
Christoph Steiner (AUT) vs (q)Nikola Mektis (CRO)
(2)Ivan Dodig (BIH) vs Amit Inbar (ISR)

Super-Fabio
12-04-2006, 02:49 PM
First Round
Sven Swinnen (SUI) d. (1)Jesse Huta Galung (NED) 6-4 6-4
Gordan Peranec (CRO) d. (WC)Yoav Schab (ISR) 6-2 6-2
Andreas Haider-Maurer (AUT) d. Max Raditschnigg (AUT) 6-4 3-6 6-2
(6)Fred Hemmes (NED) vs (WC)Almog Mashaich (ISR)
(3)Dekel Valtzer (ISR) vs (q)Vedran Siljegovic (CRO)
Amir Weintraub (ISR) d. Yannick Mertens (BEL) 4-6 7-6(2) 6-2
(q)Renko de Rijke (NED) vs (q)Victor Kozin (RUS)
(7)Lazar Magdincev (MKD) vs Ishay Hadash (ISR)
(8)Vjekoslav Skenderovic (CRO) vs (WC)Idan Mark (ISR)
(q)Zlatan Kadric (BIH) vs (q)Ruben Bemelmans (BEL)
Michail Elgin (RUS) vs (q)Sergei Betov (BLR)
(4)Oscar Burrieza (ESP) vs Amir Hadad (ISR)
(5)Daniel King-Turner (NZL) d. (WC)Noam Yitzhaki (ISR) 6-3 6-1
Peter Gojowczyk (GER) vs (q)Philippe Niewerth (NED)
Christoph Steiner (AUT) vs (q)Nikola Mektis (CRO)
(2)Ivan Dodig (BIH) vs Amit Inbar (ISR)

Super-Fabio
12-05-2006, 04:26 PM
First Round
Sven Swinnen (SUI) d. (1)Jesse Huta Galung (NED) 6-4 6-4
Gordan Peranec (CRO) d. (WC)Yoav Schab (ISR) 6-2 6-2
Andreas Haider-Maurer (AUT) d. Max Raditschnigg (AUT) 6-4 3-6 6-2
(6)Fred Hemmes (NED) d. (WC)Almog Mashaich (ISR) 6-0 6-2
(q)Vedran Siljegovic (CRO) d. (3)Dekel Valtzer (ISR) 7-6(3) 6-3
Amir Weintraub (ISR) d. Yannick Mertens (BEL) 4-6 7-6(2) 6-2
(q)Renko de Rijke (NED) d. (q)Victor Kozin (RUS) 3-6 6-3 6-3
(7)Lazar Magdincev (MKD) d. Ishay Hadash (ISR) 2-3 ret.
(8)Vjekoslav Skenderovic (CRO) vs (WC)Idan Mark (ISR)
(q)Ruben Bemelmans (BEL) d. (q)Zlatan Kadric (BIH) 6-4 6-4
Michail Elgin (RUS) d. (q)Sergei Betov (BLR) 6-3 6-2
Amir Hadad (ISR) d. (4)Oscar Burrieza (ESP) 6-3 6-4
(5)Daniel King-Turner (NZL) d. (WC)Noam Yitzhaki (ISR) 6-3 6-1
Peter Gojowczyk (GER) d. (q)Philippe Niewerth (NED) 6-1 6-2
(q)Nikola Mektic (CRO) d. Christoph Steiner (AUT) 6-4 6-4
(2)Ivan Dodig (BIH) d. Amit Inbar (ISR) 6-4 6-4

JuanRodriguez
12-06-2006, 12:09 PM
Second round
(q)Ruben Bemelmans (BEL) d. (8)Vjekoslav Skenderovic (CRO) 6-3, 6-4 :yeah:

Super-Fabio
12-06-2006, 04:12 PM
First Round
(8)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (WC)Idan Mark (ISR) 6-1 6-2

Super-Fabio
12-06-2006, 04:12 PM
Second Round
Sven Swinnen (SUI) d. Gordan Peranec (CRO) 7-6(6) 0-6 7-5
(6)Fred Hemmes (NED) d. Andreas Haider-Maurer (AUT) 2-6 6-3 6-3
Amir Weintraub (ISR) d. (q)Vedran Siljegovic (CRO) 3-6 7-6(6) 6-3
(7)Lazar Magdincev (MKD) d. (q)Renko de Rijke (NED) 6-4 3-6 6-0
(q)Ruben Bemelmans (BEL) d. (8)Vjekoslav Skenderovic (CRO) 6-3 6-4
Michail Elgin (RUS) d. Amir Hadad (ISR) 6-4 7-6(1)
(5)Daniel King-Turner (NZL) d. Peter Gojowczyk (GER) 6-4 6-4
(2)Ivan Dodig (BIH) d. (q)Nikola Mektic (CRO) 6-7(5) 7-5 6-2

Super-Fabio
12-07-2006, 06:00 PM
Quaterfinals
(6)Fred Hemmes (NED) d. Sven Swinnen (SUI) 6-3 6-1
(7)Lazar Magdincev (MKD) d. Amir Weintraub (ISR) 6-0 6-1
Michail Elgin (RUS) d. (q)Ruben Bemelmans (BEL) 6-1 6-2
(2)Ivan Dodig (BIH) d. (5)Daniel King-Turner (NZL) 6-2 6-4

CooCooCachoo
12-08-2006, 11:16 AM
Second round
(q)Ruben Bemelmans (BEL) d. (8)Vjekoslav Skenderovic (CRO) 6-3, 6-4 :yeah:

:speakles:

CooCooCachoo
12-08-2006, 11:17 AM
Amir Hadad :smash:

Keep it up Fred :)

Klaas_nalbandian
12-08-2006, 11:44 AM
Semi Final
(6)Fred Hemmes (NED) d. (7)Lazar Magdincev (MKD) 63 64
Michail Elgin (RUS) d. (2)Ivan Dodig (BIH)

Super-Fabio
12-08-2006, 01:43 PM
Semifinals
(6)Fred Hemmes (NED) d. (7)Lazar Magdincev (MKD) 6-3 6-4
Michail Elgin (RUS) d. (2)Ivan Dodig (BIH) 6-7(3) 6-3 6-2

Super-Fabio
12-08-2006, 01:43 PM
Final
Michail Elgin/Daniel King-Turner (RUS/NZL) d. Max Raditschnigg/Sven Swinnen (AUT/SUI) 3-6 6-3 6-2

CooCooCachoo
12-08-2006, 02:49 PM
Fred :)

Art
12-09-2006, 12:48 PM
Final:

(6)Fred Hemmes (NED) d. Michail Elgin (RUS) 6-3 6-4

Fred :D

Klaas_nalbandian
12-09-2006, 08:43 PM
At last a tournament victorie for the dutch after two lost finals

Purple Rainbow
12-10-2006, 11:02 AM
Final:

(6)Fred Hemmes (NED) d. Michail Elgin (RUS) 6-3 6-4

Fred :D

I'm glad Fred decided to take up pro tennis again. I hope he can make more noise in 2007!