Great Britain F17 - Redbridge (6 Nov) [Archive] - MensTennisForums.com

Great Britain F17 - Redbridge (6 Nov)

Super-Fabio
11-04-2006, 02:02 PM
1 GUEZ, David FRA 249 1
2 MACKIN, Alan GBR 301 1
3 LUGASSY, Gary FRA 319 1
4 RECOUDERC, Laurent FRA 327 1
5 FRUTTERO, John-Paul USA 338 1
6 PICCARI, Francesco ITA 354 1
7 KNITTEL, Bastian GER 368 1
8 RYDERSTEDT, Michael SWE 370 1
9 GOLUBEV, Andrey RUS 373 1
10 PETRAZZUOLO, Giancarlo ITA 378 1
11 SCHERRER, Jean-Claude SUI 403 1
12 HUTA-GALUNG, Jesse NED 411 1
13 IANNI, Stefano ITA 418 1
14 KAMKE, Tobias GER 448 1
15 TORRESI, Federico ITA 459 1
16 KING-TURNER, Daniel NZL 462 1
17 DA COL, Alessandro ITA 472 1
18 ELESKOVIC, Ervin SWE 489 1

Drew37
11-04-2006, 11:42 PM
There is a bunch of Brits in the qualies for this...the usual crowd of Bloomfield, Baker, Marray, Auckland, Delgado, Lee Childs are NOT...so an opportunity for the 'lesser' known Brits to get into the MD....

WCs rumored to be going to Slabinsky, Simon Childs, Rushby ?????

GO SIMON CHILDS * SLABINSKY * DAN COX * TOM RUSHBY

Super-Fabio
11-05-2006, 10:08 AM
Qualifying Draw

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2006/3550/qs.pdf

CooCooCachoo
11-05-2006, 11:44 AM
Very strong qualies draw :yeah:

Klaas_nalbandian
11-05-2006, 12:21 PM
hopefully jesse huta galung can bring the same tennis as last week in Aachen

Good luck to Antal , he needs some good results

henkon2
11-06-2006, 08:45 AM
Atleast one WC is going to Marcus Willis...

Klaas_nalbandian
11-06-2006, 09:47 AM
antal vd duim out allready

johnnylad
11-06-2006, 11:29 AM
Come on British qualifiers

Drew37
11-06-2006, 06:19 PM
Full QD results :

Gregorc bt Searle 2-6 7-6(8) 6-2
Szygowski bt Charroin 7-6(4) 6-1
Burn bt Brewer 7-6(5) 6-2
Pavlovs bt Kalaitzis 6-3 6-7(5) 6-3
Bamford bt Blocker 7-6(4) 6-4
Jouan bt Grambow 6-3 3-6 6-3
Authom bt Pexa 6-3 6-2
Paukku bt Irwin 7-5 6-2

Brits in bold

Only 2 Brits make the MD

johnnylad
11-07-2006, 02:55 PM
(1) David Guez (Fra) bt Tom Burn (Gbr) 6-4 6-1

Maxime Authom (Bel) bt Martin Vacek (Cze) 6-3 6-7 (7-4) 7-6 (7-5)

Alan Mackin (Gbr) bt Deniss Pavlovs (Lat) 3-6 6-4 6-2

Klaas_nalbandian
11-07-2006, 06:02 PM
jesse against 7th seed ryderstedt , go jesse

dudi_fan
11-07-2006, 07:01 PM
GO Micheal!!!!

dudi_fan
11-07-2006, 07:01 PM
GO Micheal!!!!

Super-Fabio
11-08-2006, 01:09 PM
Great Britain F17 qualifying
November 6-12, 2006

Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Luka Gregorc
2. Ludwig Pellerin
3. Conor Niland WD
4. Antal van der Duim
5. Neil Bamford
6. Ralph Grambow
7. Maxime Authom
8. Juho Paukku
9. David Brewer
10. Jim May
11. Robert Searle
12. Robin Brage
13. Deniss Pavlovs
14. Romain Jouan
15. Richard Irwin
16. Patrick Briaud
17. Tom Burn

First Round
(1)Luka Gregorc (SLO) bye
Jochen Schottler (GER) d. Sebastien Louis (FRA) 6-3 6-2
Oscar Sabate (ESP) d. Thomas Greenland (GBR) 6-1 4-6 6-1
(11)Robert Searle (GBR) bye
(2)Ludwig Pellerin (FRA) bye
Olivier Charroin (FRA) d. Daniel Danilovic (SWE) 3-6 6-4 7-5
Jacek Szygowski (GER) d. Edward Allinson (GBR) 7-5 6-4
(16)Patrick Briaud (USA) bye
(17)Tom Burn (GBR) bye [Burn replaces Niland]
Dimitri Winderickx (BEL) d. (ALT)Jamie Whiteford (GBR) 4-6 6-4 6-3 [Whiteford takes Burn's spot]
Naim Lalji (GBR) d. Simon Harston (GBR) 6-2 5-7 6-4
(9)David Brewer (GBR) bye
(4)Antal van der Duim (NED) bye
Konstantinos Kalaitzis (GBR) d. Mikael Ekman (SWE) 6-4 1-6 6-3
Matthew Illingworth (GBR) d. (WC)Joshua Milton (GBR) 6-2 6-1
(13)Deniss Pavlovs (LAT) bye
(5)Neil Bamford (GBR) bye
Alexander Blom (AHO) d. (WC)Ben Pritchard (GBR) 6-2 7-5
Christian Blocker (GER) d. Maxime Bonami (FRA) 4-6 6-2 6-0
(10)Jim May (GBR) bye
(6)Ralph Grambow (GER) bye
(WC)Dan Smethurst (GBR) d. David Nylen (SWE) 6-3 7-6(3)
Henrik Norfeldt (SWE) d. Willem Hornikx (NED) 6-2 7-5
(14)Romain Jouan (FRA) bye
(7)Maxime Authom (BEL) bye
(WC)Tom Knights (GBR) d. (WC)Scott Sears (GBR) 6-1 6-2
Marc Pexa (GER) d. Karlis Lejnieks (LAT) 6-3 4-6 6-4
(12)Robin Brage (SWE) bye
(8)Juho Paukku (FIN) bye
Robert Varga (UKR) d. (WC)Andrew Fitzpatrick (GBR) 6-4 6-4
Sean Thornley (GBR) d. (WC)Edward Jones (GBR) 6-4 7-5
(15)Richard Irwin (GBR) bye

Second Round
(1)Luka Gregorc (SLO) d. Jochen Schottler (GER) 6-4 6-4
(11)Robert Searle (GBR) d. Oscar Sabate (ESP) 7-6(7) 6-3
Olivier Charroin (FRA) d. (2)Ludwig Pellerin (FRA) 7-6(9) 6-1
Jacek Szygowski (GER) d. (16)Patrick Briaud (USA) 7-6(5) 6-1
(17)Tom Burn (GBR) d. Dimitri Winderickx (BEL) 6-4 6-3
(9)David Brewer (GBR) d. Naim Lalji (GBR) 6-2 6-2
Konstantinos Kalaitzis (GBR) d. (4)Antal van der Duim (NED) 6-2 6-2
(13)Deniss Pavlovs (LAT) d. Matthew Illingworth (GBR) 6-3 6-3
(5)Neil Bamford (GBR) d. Alexander Blom (AHO) 6-3 6-2
Christian Blocker (GER) d. (10)Jim May (GBR) 6-3 7-6(3)
(6)Ralph Grambow (GER) d. (WC)Dan Smethurst (GBR) 6-1 6-2
(14)Romain Jouan (FRA) d. Henrik Norfeldt (SWE) 6-1 6-4
(7)Maxime Authom (BEL) d. (WC)Tom Knights (GBR) 6-2 6-2
Marc Pexa (GER) d. (12)Robin Brage (SWE) 4-6 6-3 7-5
(8)Juho Paukku (FIN) d. Robert Varga (UKR) 6-4 6-2
(15)Richard Irwin (GBR) d. Sean Thornley (GBR) 6-4 6-1

Super-Fabio
11-08-2006, 01:09 PM
Qualifying Round
(1)Luka Gregorc (SLO) d. (11)Robert Searle (GBR) 2-6 7-6(8) 6-2
Jacek Szygowski (GER) d. Olivier Charroin (FRA) 7-6(4) 6-1
(17)Tom Burn (GBR) d. (9)David Brewer (GBR) 7-6(5) 6-2
(13)Deniss Pavlovs (LAT) d. Konstantinos Kalaitzis (GBR) 6-3 6-7(5) 6-3
(5)Neil Bamford (GBR) d. Christian Blocker (GER) 7-6(4) 6-4
(14)Romain Jouan (FRA) d. (6)Ralph Grambow (GER) 6-3 3-6 6-3
(7)Maxime Authom (BEL) d. Marc Pexa (GER) 6-3 6-2
(8)Juho Paukku (FIN) d. (15)Richard Irwin (GBR) 7-5 6-2

Super-Fabio
11-08-2006, 01:10 PM
First Round
(1)David Guez (FRA) d. (q)Tom Burn (GBR) 6-4 6-1
(WC)Alexander Slabinsky (GBR) d. Federico Torresi (ITA) 7-6(5) 3-6 6-3
Ervin Eleskovic (SWE) d. (q)Neil Bamford (GBR) 6-3 1-6 7-5
(q)Romain Jouan (FRA) d. (6)Francesco Piccari (ITA) 6-1 6-4
(q)Luka Gregorc (SLO) d. (3)Gary Lugassy (FRA) 6-4 6-7(1) 7-6(4)
(WC)Daniel Cox (GBR) d. (WC)Marcus Willis (GBR) 6-4 6-3
(LL)Ralph Grambow (GER) d. Giancarlo Petrazzuolo (ITA) 7-5 4-6 6-3
(7)Michael Ryderstedt (SWE) d. Jesse Huta-Galung (NED) 7-6(8) 6-4
(8)Andrey Golubev (RUS) d. Alessandro Da Col (ITA) 6-0 6-3
Stefano Ianni (ITA) d. (q)Jacek Szygowski (GER) 7-6(6) 6-4
(q)Juho Paukku (FIN) d. David Novak (CZE) 6-3 7-5
Tobias Kamke (GER) d. (4)Laurent Recouderc (FRA) 6-2 6-4
(5)Bastian Knittel (GER) d. Conor Niland (IRL) 6-3 6-3
(q)Maxime Authom (BEL) d. Martin Vacek (CZE) 6-3 6-7(4) 7-6(5)
Daniel King-Turner (NZL) d. (WC)Simon Childs (GBR) 6-0 6-2
(2)Alan Mackin (GBR) d. (q)Deniss Pavlovs (LAT) 3-6 6-4 6-2

sheffsteel
11-08-2006, 04:12 PM
[QUOTE=Super-Fabio;4422711]First Round
(1)David Guez (FRA) d. (WC)Alexander Slabinsky (GBR) 62 64
Ervin Eleskovic (SWE) d. (q)Romain Jouan (FRA) 63 76 (7)
(q)Luka Gregorc (SLO) (WC)Daniel Cox (GBR) 76 (4) 76(4)
(LL)Ralph Grambow (GER) lds (7)Michael Ryderstedt (SWE) 1 set all 4-3* in 3rd
(8)Andrey Golubev (RUS) Stefano Ianni (ITA)
Tobias Kamke (GER) d.(q)Juho Paukku (FIN) 76 (2) 64
(5)Bastian Knittel (GER) d. (q)Maxime Authom (BEL) 62 62
(2)Alan Mackin (GBR) d. Daniel King-Turner (NZL) 61 61 :worship:

Could someone put them on AMMB for me, off out now.

CooCooCachoo
11-08-2006, 06:02 PM
Laurent :(

Klaas_nalbandian
11-08-2006, 06:40 PM
one superb week by jesse followed by a first round elimination in a future

sheffsteel
11-09-2006, 12:28 PM
Full 2nd round results
(1)David Guez (FRA) d. (WC)Alexander Slabinsky (GBR) 62 64
Ervin Eleskovic (SWE) d. (q)Romain Jouan (FRA) 63 76 (7)
(q)Luka Gregorc (SLO) (WC)Daniel Cox (GBR) 76 (4) 76(4)
(LL)Ralph Grambow (GER) d (7)Michael Ryderstedt (SWE) 36 76(4) 64
Andrey Golubev (RUS) d Stefano Ianni (ITA) 76 (5) 64
Tobias Kamke (GER) d.(q)Juho Paukku (FIN) 76 (2) 64
(5)Bastian Knittel (GER) d. (q)Maxime Authom (BEL) 62 62
(2)Alan Mackin (GBR) d. Daniel King-Turner (NZL) 61 61 :worship:

Super-Fabio
11-09-2006, 02:04 PM
Quarterfinals
Daniel Danilovic/Luka Gregorc (SWE/SLO) d. (1)Giancarlo Petrazzuolo/Federico Torresi (ITA) 6-7(3) 6-1 6-4
(4)Alessandro Da Col/Francesco Piccari (ITA) d. Olivier Charroin/Ludwig Pellerin (FRA) 6-7(2) 7-6(6) 7-6(6)
(3)Ervin Eleskovic/Michael Ryderstedt (SWE) d. Ralph Grambow/Bastian Knittel (GER) 6-3 6-2
(2)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. Juho Paukku/Deniss Pavlovs (FIN/LAT) 6-2 6-7(3) 7-5

sheffsteel
11-09-2006, 04:06 PM
(q)Luka Gregorc (SLO) b (LL)Ralph Grambow (GER) 26 76(4) 63

Super-Fabio
11-09-2006, 07:31 PM
Quarterfinals
(1)David Guez (FRA) d. Ervin Eleskovic (SWE) 6-7(4) 7-5 7-5
(q)Luka Gregorc (SLO) d. (LL)Ralph Grambow (GER) 2-6 7-6(4) 6-3
(8)Andrei Goloubev (RUS) d. Tobias Kamke (GER) 6-4 7-6(3)
(5)Bastian Knittel (GER) d. (2)Alan Mackin (GBR) 6-3 6-4

Super-Fabio
11-09-2006, 07:31 PM
Semifinals
(4)Alessandro Da Col/Francesco Piccari (ITA) d. Daniel Danilovic/Luka Gregorc (SWE/SLO) 7-6(1) 7-6(5)
(2)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. (3)Ervin Eleskovic/Michael Ryderstedt (SWE) 4-6 6-3 6-1

Nathaliia
11-10-2006, 10:18 AM
Ryderstedt, what a bummer :rolleyes:

Super-Fabio
11-10-2006, 08:56 PM
Semifinals
(1)David Guez (FRA) d. (q)Luka Gregorc (SLO) 6-2 6-7(1) 6-2
(8)Andrei Goloubev (RUS) d. (5)Bastian Knittel (GER) 6-2 4-6 7-5

Super-Fabio
11-12-2006, 11:20 AM
Finals
(1)David Guez (FRA) d. (8)Andrei Goloubev (RUS) 6-4 6-2