Ghana F1 - Accra (23 Oct) [Archive] - MensTennisForums.com

Ghana F1 - Accra (23 Oct)

Super-Fabio
10-21-2006, 02:48 PM
1 VEJMELKA, Adam CZE 332 1
2 VOLANTE, Matteo ITA 710 1
3 ABOU EL KHAIR, Motaz EGY 741 1
4 BABALOLA, Abdul-Mumin NGR 755
5 OUAHABI, Talal MAR 893 1
6 $ MOHAMMED, Salifu GHA 966=
7 FATTAR, Anas MAR 969 1
8 $ JALLALI, Oualid TUN 1082= 1
9 $ EL AMRANI, Reda MAR 1124= 1
10 IDOKO, Candy NGR 1242= 1
11 SHEHU, Lawal NGR 1253= 1
12 DE SOUSA, Gilles FRA 1271= 1
13 ROSCIOLI, Andrea ITA 1425= 1
14 NWOKEDI, Augustine NGR 1542=
15 PIATKOWSKI, Dawid POL 1542= 1
16 AKOMLO, M'lapa Tingou TOG 1542= 1
17 SHIMIEL, Sahar ISR 1542= 1
18 VIALE, Charles-Robert FRA 1542= 2

Super-Fabio
10-24-2006, 01:06 PM
Ghana F1 qualifying
October 23-29, 2006

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Jonathan Zipris

First Round
(1)Jonathan Zipris (ISR) bye
Alexander Johnston (GBR) d. Anthony Law (GBR) 7-5 6-2
Piotr Olechowski (POL) bye
Raymond Hayford (GHA) d. Joel Dankwah (GHA) 6-0 6-1
Mensan-Kossi Akli (TOG) d. Jones Sasu (GHA) 6-3 6-1
Daniel Agyapong (GHA) bye
Lampouni Andre Kombate (TOG) d. Eugene Hammond (GHA) 6-0 2-0 ret.
David Akwasi Bona (GHA) bye
Ciaran Moore (RSA) bye
Tetteh Nartey (GHA) d. Edmund Quarcoo (GHA) 6-4 6-4
Kwame Boakye (GHA) bye
Ivan Anikanov (UKR) d. Charles Asomani (GHA) 6-2 6-0
James Feaver (GBR) d. Monday Igbinovia (NGR) 6-0 6-0
Reuben Curllywood (GHA) bye
Robert Mensah Kpodo (GHA) d. Pascal Ziyab (GHA) 7-6(8) 6-1
Ayite Azidapou (TOG) d. Joseph Cooper (GBR) 6-4 4-6 6-2

Qualifying Round
Alexander Johnston (GBR) d. (1)Jonathan Zipris (ISR) w/o
Piotr Olechowski (POL) d. Raymond Hayford (GHA) 6-2 6-0
Mensan-Kossi Akli (TOG) d. Daniel Agyapong (GHA) 6-2 6-2
Lampouni Andre Kombate (TOG) d. David Akwasi Bona (GHA) 6-3 6-4
Ciaran Moore (RSA) d. Tetteh Nartey (GHA) 6-0 6-3
Ivan Anikanov (UKR) d. Kwame Boakye (GHA) 6-0 6-0
James Feaver (GBR) d. Reuben Curllywood (GHA) 6-0 6-0
Robert Mensah Kpodo (GHA) d. Ayite Azidapou (TOG) 7-6(2) 6-1

Zirconek
10-25-2006, 08:00 PM
Here is the first round draw and some results



VEJMELKA, Adam (CZE) 1 defeated DE SOUSA, Gilles (FRA) 6-1 6-4
AKOMLO, M'lapa Tingou (TOG) defeated Q JOHNSTON, Alex (GBR) 6-4 6-4
NWOKEDI, Augustine (NGR) vs EL AMRANI, Reda (MAR)
BABALOLA, Abdul-Mumin (NGR) 6 vs Q ANIKANOV, Ivan (UKR)
SHEHU, Lawal (NGR) defeated LL HAYFORD, Raymond (GHA) 6-1 6-4
IDOKO, Candy (NGR) defeated Q AKLI, Mensan-Kossi (TOG) 6-1 6-1
MOHAMMED, Salifu (GHA) defeated Q FEAVER, James (GBR) 6-3 6-4
ABOU EL KHAIR, Motaz (EGY) 5 defeated Q MOORE, Ciaran (RSA) 7-6(6) 6-2
JALLALI, Oualid (TUN) 8 vs PIATKOWSKI, Dawid (POL)
WC EGYIR, Frederick (GHA) vs ANIBIE, Sylvain (CIV)
SHIMIEL, Sahar (ISR) vs Q OLECHOWSKI, Piotr (POL)
OUAHABI, Talal (MAR) 4 vs WC NORTEY, Michael (GHA)
FATTAR, Anas (MAR) 7 defeated WC ARTHUR, Albert (GHA) 6-0 6-0
WC OWUSU, Menford (GHA) defeated VIALE, Charles-Robert (FRA) 6-4 6-1
Q KPODO, Robert Mensah (GHA) vs ROSCIOLI, Andrea (ITA)
LOGLO, Komlavi (TOG) 2 vs Q KOMBATE, Lampouni Andre (TOG)

Super-Fabio
10-26-2006, 12:39 PM
1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Gilles DE SOUSA (FRA) 61 64
M'lapa Tingou AKOMLO (TOG) defeated Alex JOHNSTON (GBR) 64 64
Reda EL AMRANI (MAR) defeated Augustine NWOKEDI (NGR) 60 62
Ivan ANIKANOV (UKR) defeated Abdul-Mumin BABALOLA (NGR) (6) 64 63
Lawal SHEHU (NGR) defeated Raymond HAYFORD (GHA) 61 64
Candy IDOKO (NGR) defeated Mensan-Kossi AKLI (TOG) 61 61
Salifu MOHAMMED (GHA) defeated James FEAVER (GBR) 63 64
Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (5) defeated Ciaran MOORE (RSA) 76(6) 62
Oualid JALLALI (TUN) (8) defeated Dawid PIATKOWSKI (POL) 46 64 61
Sylvain ANIBIE (CIV) defeated Frederick EGYIR (GHA) 75 62
Piotr OLECHOWSKI (POL) defeated Tetteh NARTEY (GHA) 60 60
Talal OUAHABI (MAR) (4) defeated Michael NORTEY (GHA) 62 61
Anas FATTAR (MAR) (7) defeated Albert ARTHUR (GHA) 60 60
Menford OWUSU (GHA) defeated Charles-Robert VIALE (FRA) 64 61
Andrea ROSCIOLI (ITA) defeated Robert Mensah KPODO (GHA) 63 62
Komlavi LOGLO (TOG) (2) defeated Lampouni Andre KOMBATE (TOG) 64 60

Super-Fabio
10-29-2006, 04:54 PM
First Round
(1)Abdul-Mumin Babalola/Komlavi Loglo (NGR/TOG) d. (WC)Reuben Curllywood/Tetteh Nartey (GHA) 6-1 6-0
Salifu Mohammed/Menford Owusu (GHA) d. David Akwasi Bona/Kwame Boakye (GHA) 6-3 6-3
Piotr Olechowski/Dawid Piatkowski (POL) d. (WC)Robert Mensah Kpodo/Michael Nortey (GHA) 6-0 6-4
Mlapa Tingou Akomlo/Lampouni Andre Kombate (TOG) d. Sylvain Anibie/Ivan Anikanov (CIV/UKR) 6-3 3-6 6-4
Monday Igbinovia/Augustine Nwokedi (NGR) d. Charles Asomani/Pascal Ziyab (GHA) 6-3 6-2
(3)Reda El Amrani/Anas Fattar (MAR) d. Sunday Idoko/Lawal Shehu (NGR) 6-7(5) 6-4 6-3
(ALT)Raymond Hayfoed/Anthony Law (GHA/GBR) d. (WC)Albert Arthur/Frederick Egyir (GHA) 6-3 6-4
(2)Oualid Jallali/Talal Ouahabi (TUN/MAR) d. Gilles de Sousa/Charles-Robert Viale (FRA) 6-0 6-1

Super-Fabio
10-30-2006, 01:31 PM
2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated M'lapa Tingou AKOMLO (TOG) 61 61
Reda EL AMRANI (MAR) defeated Ivan ANIKANOV (UKR) 75 64
Candy IDOKO (NGR) defeated Lawal SHEHU (NGR) 61 36 76(5)
Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (5) defeated Salifu MOHAMMED (GHA) 64 64
Oualid JALLALI (TUN) (8) defeated Sylvain ANIBIE (CIV) 64 64
Talal OUAHABI (MAR) (4) defeated Piotr OLECHOWSKI (POL) 63 61
Anas FATTAR (MAR) (7) defeated Menford OWUSU (GHA) 63 64
Komlavi LOGLO (TOG) (2) defeated Andrea ROSCIOLI (ITA) 76(3) 62

Super-Fabio
10-30-2006, 01:31 PM
Quarterfinal

Reda EL AMRANI (MAR) defeated Adam VEJMELKA (CZE) (1) 46 63 64
Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (5) defeated Candy IDOKO (NGR) 63 63
Oualid JALLALI (TUN) (8) defeated Talal OUAHABI (MAR) (4) 61 61
Anas FATTAR (MAR) (7) defeated Komlavi LOGLO (TOG) (2) 64 62

Super-Fabio
10-30-2006, 01:31 PM
Semifinal

Reda EL AMRANI (MAR) defeated Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (5) 64 63
Oualid JALLALI (TUN) (8) defeated Anas FATTAR (MAR) (7) 62 62

Super-Fabio
10-30-2006, 01:32 PM
Final

Oualid JALLALI (TUN) (8) defeated Reda EL AMRANI (MAR) 76(5) 75