Nigeria F6 - Lagos (16 Oct) [Archive] - MensTennisForums.com

Nigeria F6 - Lagos (16 Oct)

Super-Fabio
10-14-2006, 08:43 PM
1 LOGLO, Komlavi TOG 409 1
2 SANON, Valentin CIV 487 1
3 DODIG, Ivan BIH 549 1
4 WEINTRAUB, Amir ISR 647 1
5 WESTERHOF, Boy NED 660 1
6 $ MARCHENKO, Ilya UKR 708 1
7 BABALOLA, Abdul-Mumin NGR 755
8 LIU, Tai-Wei TPE 910= 1
9 $ MOHAMMED, Salifu GHA 972=
10 DOAKMAIKLEE, Weerapat THA 972= 1
11 MISHRA, Shivang IND 1061= 1
12 MASHIACH, Almog ISR 1065= 1
13 SIRIBUTWONG, Kirati THA 1093= 1
14 $ EL AMRANI, Reda MAR 1131= 1
15 IDOKO, Candy NGR 1251= 1
16 SHEHU, Lawal NGR 1264= 1
17 MARK, Idan ISR 1282= 1
18 SCHAB, Yoav ISR 1333= 1

Kinetix
10-17-2006, 02:54 PM
Qualifying Draw


First Round
(1)Anas Fattar (MAR) d. Sunday Essien (NGR) 6-4 6-2
(WC)Sonny Adamu (NGR) d. (WC)Collins Abamu (NGR) 7-6(4) 6-1
(2)Mlapa Tingou Akomlo (TOG) d. (WC)Kehinde Alade (NGR) 6-7(4) 6-1 6-2
Kanfitine Lamboni (TOG) d. Liran Levy (ISR) 6-3 3-6 7-6(9)
Ivan Anikanov (UKR) d. (3)Sylvain Anibie (CIV) 6-3 6-4
Noam Yitzhaki (ISR) d. Ofir Weintraub (ISR) 6-3 7-5
(4)Zlatan Kadric (BIH) d. Piotr Olechowski (POL) 6-1 6-4
Sheriff Balogun (NGR) d. (WC)Sunday Igbinovia (NGR) 7-5 6-3
Floris Kilian (NED) d. (5)Terkaa Nambe (NGR) 6-2 6-4
Lampouni Andre Kombate (TOG) d. Bolaji Olawepo (NGR) 6-4 5-7 7-6(4)
(6)Dawid Piatkowski (POL) d. (WC)Monday Igbinovia (NGR) 6-4 4-6 6-1
Patrick Kuhn (GER) d. Etim Ekanem (NGR) 6-0 6-3
Menford Owusu (GHA) d. Frederick Egyir (GHA) 6-1 6-2
Oyekunle Yussuf (NGR) d. Michael Nortey (GHA) 6-4 6-4
Clifford Enosoregbe (NGR) d. Pekun Akiangbade (NGR) 6-3 6-1
Guy Kubi (ISR) d. Konstantin Blank (ISR) 6-1 7-5

Kinetix
10-17-2006, 02:54 PM
Qualifying Round
(1)Anas Fattar (MAR) d. (WC)Sonny Adamu (NGR) 6-2 6-4
(2)Mlapa Tingou Akomlo (TOG) d. Kanfitine Lamboni (TOG) 5-7 6-4 4-1 ret.
Ivan Anikanov (UKR) d. Noam Yitzhaki (ISR) 6-2 6-3
(4)Zlatan Kadric (BIH) d. Sheriff Balogun (NGR) 6-3 7-5
Floris Kilian (NED) d. Lampouni Andre Kombate (TOG) 7-6(3) 6-2
Patrick Kuhn (GER) d. (6)Dawid Piatkowski (POL) 6-3 6-2
Menford Owusu (GHA) d. Oyekunle Yussuf (NGR) 7-5 6-4
Guy Kubi (ISR) d. Clifford Enosoregbe (NGR) 6-2 6-1

Super-Fabio
10-17-2006, 08:41 PM
Some first round main draw results from Monday:
Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Yoav Schab (ISR) 6-1 6-3
Candy Idoko (NGR) d. Toyin Dairo (NGR) 6-3 6-3
Augustine Nwokedi (NGR) d. Almog Mashiach (ISR) 6-7 7-6 6-2
Amir Weintraub (ISR) d. Mlapa Tingou Akomlo (TOG) 6-2 6-3
Tai-Wei Liu (TPE) d. Destiny da Silva (NGR) 6-4 6-0

Super-Fabio
10-18-2006, 12:08 PM
First round results from Tuesday:
Lawal Shehu (NGR) d. Weerapat Doakmaiklee (THA) 3-6 6-4 ret.
Zlatan Kadric (BIH) d. Sunday Maku (NGR) 6-4 6-2
Valentin Sanon (CIV) d. Menford Owusu (GHA) 6-1 6-3
Komlavi Loglo (TOG) d. Patrick Kuhn (GER) 6-3 6-4
Ivan Dodig (BIH) d. Idan Mark (ISR) 6-2 6-1
Shivang Mishra (IND) d. Taiwo Owolabi (NGR) 6-2 6-4

Super-Fabio
10-19-2006, 01:34 PM
First Round
(1)Komlavi Loglo (TOG) d. (q)Patrick Kuhn (GER) 6-3 6-4
(q)Anas Fattar (MAR) d. Kirati Siributwong (THA) 6-1 6-4
Reda El Amrani (MAR) d. (q)Guy Kubi (ISR) 6-4 6-4
(5)Boy Westerhof (NED) d. (q)Floris Kilian (NED) 6-3 6-4
(4)Amir Weintraub (ISR) d. (q)Mlapa Tingou Akomlo (TOG) 6-2 6-2
(q)Zlatan Kadric (BIH) d. Sunday Maku (NGR) 6-4 6-2
Candy Idoko (NGR) d. (WC)Toyin Dairo (NGR) 6-3 6-3
(8)Tai-Wei Liu (TPE) d. (WC)Destiny da Silva (NGR) 6-4 6-0
(6)Ilia Marchenko (UKR) d. Alexander Aksyonov (UKR) 6-2 6-1
(WC)Augustine Nwokedi (NGR) d. Almog Mashiach (ISR) 6-7(7) 7-6(10) 6-2
Lawal Shehu (NGR) d. Weerapat Doakmaiklee (THA) 3-6 6-4 1-0 ret.
(3)Ivan Dodig (BIH) d. Idan Mark (ISR) 6-1 6-3
(7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Yoav Schab (ISR) 6-1 6-3
Shivang Mishra (IND) d. (WC)Taiwo Owolabi (NGR) 6-2 6-4
Salifu Mohammed (GHA) d. (q)Ivan Anikanov (UKR) 6-4 6-2
(2)Valentin Sanon (CIV) d. (q)Menford Owusu (GHA) 6-1 6-2

Super-Fabio
10-19-2006, 01:34 PM
Second Round
(1)Komlavi Loglo (TOG) vs (q)Anas Fattar (MAR)
Reda El Amrani (MAR) vs (5)Boy Westerhof (NED)
(4)Amir Weintraub (ISR) vs (q)Zlatan Kadric (BIH)
(8)Tai-Wei Liu (TPE) d. Candy Idoko (NGR) 6-4 7-5
(6)Ilia Marchenko (UKR) vs (WC)Augustine Nwokedi (NGR)
(3)Ivan Dodig (BIH) d. Lawal Shehu (NGR) 6-3 7-5
(7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Shivang Mishra (IND) 6-1 3-6 6-2
Salifu Mohammed (GHA) vs (2)Valentin Sanon (CIV)

man1team
10-19-2006, 09:16 PM
Second round

(4)Amir Weintraub (ISR) - (q)Zlatan Kadrić (BIH) 7:5, 6:4:cool:

QF
(3) I. Dodig - (6) I. Marchenko (UKR)

Doubles - QF

(2) Dodig/Kadrić (BIH) - Akomlo/Anibie (TOG/CIV) 6:4, 6:4:angel:

Super-Fabio
10-20-2006, 01:36 PM
Second Round
(1)Komlavi Loglo (TOG) d. (q)Anas Fattar (MAR)
(5)Boy Westerhof (NED) d. Reda El Amrani (MAR)
(4)Amir Weintraub (ISR) d. (q)Zlatan Kadric (BIH)
(8)Tai-Wei Liu (TPE) d. Candy Idoko (NGR) 6-4 7-5
(6)Ilia Marchenko (UKR) d. (WC)Augustine Nwokedi (NGR)
(3)Ivan Dodig (BIH) d. Lawal Shehu (NGR) 6-3 7-5
(7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Shivang Mishra (IND) 6-1 3-6 6-2
Salifu Mohammed (GHA) d. (2)Valentin Sanon (CIV)

Super-Fabio
10-20-2006, 01:36 PM
Quarterfinals
(1)Komlavi Loglo (TOG) d. (5)Boy Westerhof (NED) 6-1 7-6
(4)Amir Weintraub (ISR) d. (8)Tai-Wei Liu (TPE) 6-2 6-3
(6)Ilia Marchenko (UKR) d. (3)Ivan Dodig (BIH) 6-1 6-1
(7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Salifu Mohammed (GHA) 6-1 2-6 6-3

Klaas_nalbandian
10-20-2006, 05:13 PM
boy, only 2points earned on your trip

Super-Fabio
10-23-2006, 01:58 PM
Semifinals
(1)Komlavi Loglo (TOG) d. (4)Amir Weintraub (ISR) 0-6 6-1 7-5
(6)Ilia Marchenko (UKR) d. (7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) 6-2 7-6(2)

Final
(6)Ilia Marchenko (UKR) d. (1)Komlavi Loglo (TOG) 7-5 6-3