Switzerland #1-Week 2 [Archive] - MensTennisForums.com

Switzerland #1-Week 2

Bokworst
02-17-2004, 02:16 PM
First Round
(1)Dieter Kindlmann (GER) vs (q)Martijn van Haasteren (NED)
Simone Bolelli (ITA) vs (WC)Michael Kurz (SUI)
Tobias Summerer (GER) vs (WC)Romano Tatuhey (NED)
(7)Alberto Brizzi (ITA) vs (q)Bastian Knittel (GER)
(4)Matteo Gotti (ITA) vs Frederik Nielsen (DEN)
Jakub Hasek (CZE) vs (q)Alexander Satschko (GER)
Markus Bayer (GER) vs (WC)Michel Koning (NED)
(5)Simone Vagnozzi (ITA) vs (WC)Muhammed Fetov (SUI)
(6)Jakub Herm-Zahlava (GER) vs (q)Alexander Flock (GER)
Laszlo Fono (HUN) vs (LL)Giuseppe Menga (ITA) [Menga replaces Philipp Marx]
Torsten Popp (GER) vs (q)Sergei Krotiouk (RUS)
(3)Ismar Gorcic (BIH) vs (SE)Andreas Beck (GER)
(8)Jan Mertl (CZE) vs (q)Steve Meyer (FRA)
Benjamin Rufer (SUI) vs (q)Marcel Zimmermann (GER)
Felipe Parada (CHI) vs (q)Julian Gast (GER)
(2)Roman Valent (SUI) vs Holger Fischer (GER)

jumi
02-19-2004, 06:29 PM
First Round
(1)Dieter Kindlmann (GER) d. (q)Martijn van Haasteren (NED) 6-1 6-4
Simone Bolelli (ITA) d. (WC)Michael Kurz (SUI) 6-4 6-2
Tobias Summerer (GER) d. (WC)Romano Tatuhey (NED) 6-2 3-6 7-6(6)
(7)Alberto Brizzi (ITA) d. (q)Bastian Knittel (GER) 7-6(6) 6-3
Frederik Nielsen (DEN) d. (4)Matteo Gotti (ITA) 1-6 6-3 6-2
Jakub Hasek (CZE) d. (q)Alexander Satschko (GER) 6-3 6-4
(WC)Michel Koning (NED) d. Markus Bayer (GER) 6-3 6-3
(WC)Muhammed Fetov (SUI) d. (5)Simone Vagnozzi (ITA) 7-6(5) 3-6 6-3
(q)Alexander Flock (GER) d. (6)Jakub Herm-Zahlava (GER) 6-2 7-6(1)
(LL)Giuseppe Menga (ITA) d. Laszlo Fono (HUN) 4-6 6-3 7-5 [Menga replaces Philipp Marx]
(q)Sergei Krotiouk (RUS) d. Torsten Popp (GER) 6-3 7-5
(SE)Andreas Beck (GER) d. (3)Ismar Gorcic (BIH) 7-6(4) 6-4
(8)Jan Mertl (CZE) d. (q)Steve Meyer (FRA) 6-1 6-2
Benjamin Rufer (SUI) d. (q)Marcel Zimmermann (GER) 6-3 6-4
(q)Julian Gast (GER) d. Felipe Parada (CHI) 6-2 6-4
(2)Roman Valent (SUI) d. Holger Fischer (GER) 6-0 6-4

Second Round
(1)Dieter Kindlmann (GER) vs Simone Bolelli (ITA)
(7)Alberto Brizzi (ITA) vs Tobias Summerer (GER)
Jakub Hasek (CZE) d. Frederik Nielsen (DEN) 6-1 3-6 6-3
(WC)Muhammed Fetov (SUI) vs (WC)Michel Koning (NED)
(q)Alexander Flock (GER) d. (LL)Giuseppe Menga (ITA) 7-5 7-6(7)
(SE)Andreas Beck (GER) vs (q)Sergei Krotiouk (RUS)
(8)Jan Mertl (CZE) d. Benjamin Rufer (SUI) 6-7(2) 6-4 6-4
(2)Roman Valent (SUI) vs (q)Julian Gast (GER)

jumi
02-19-2004, 06:30 PM
First Round
(1)Simone Bolelli/Alberto Brizzi (ITA) bye
Jakub Hasek/Jan Mertl (CZE) vs Sergei Krotiouk/Martijn van Haasteren (RUS/NED)
(3)Ismar Gorcic/Giuseppe Menga (BIH/ITA) vs Markus Bayer/Andreas Beck (GER)
Michel Koning/Alexander Nonnekes (NED) vs Alexander Flock/Frederik Nielsen (GER/DEN)
Muhammed Fetov/Slobodan Mavrenski (SUI) vs Benjamin Rufer/Amar Zubcevic (SUI)
Holger Fischer/Julian Gast (GER) d. (4)Mattia Livraghi/Simone Vagnozzi (ITA) w/o
Steven Korteling/Romano Tatuhey (NED) vs Stefan Kilchhofer/Michael Kurz (SUI)
(2)Laszlo Fono/Martin Vacek (HUN/CZE) bye

jumi
02-20-2004, 09:21 AM
First Round
(1)Simone Bolelli/Alberto Brizzi (ITA) bye
Jakub Hasek/Jan Mertl (CZE) d. Sergei Krotiouk/Martijn van Haasteren (RUS/NED) 6-4 6-2
(3)Ismar Gorcic/Giuseppe Menga (BIH/ITA) d. Markus Bayer/Andreas Beck (GER) w/o
Alexander Flock/Frederik Nielsen (GER/DEN) d. Michel Koning/Alexander Nonnekes (NED) 6-3 6-1
Benjamin Rufer/Amar Zubcevic (SUI) d. Muhammed Fetov/Slobodan Mavrenski (SUI) 3-6 6-4 6-2
Holger Fischer/Julian Gast (GER) d. (4)Mattia Livraghi/Simone Vagnozzi (ITA) w/o
Steven Korteling/Romano Tatuhey (NED) d. Stefan Kilchhofer/Michael Kurz (SUI) 6-7(3) 6-2 6-2
(2)Laszlo Fono/Martin Vacek (HUN/CZE) bye

Quarterfinals
(1)Simone Bolelli/Alberto Brizzi (ITA) d. Jakub Hasek/Jan Mertl (CZE) 6-4 5-7 6-3
(3)Ismar Gorcic/Giuseppe Menga (BIH/ITA) d. Alexander Flock/Frederik Nielsen (GER/DEN) w/o
Holger Fischer/Julian Gast (GER) vs Benjamin Rufer/Amar Zubcevic (SUI)
(2)Laszlo Fono/Martin Vacek (HUN/CZE) d. Steven Korteling/Romano Tatuhey (NED) 7-6(2) 7-6(0)

jumi
02-20-2004, 09:22 AM
Simone Bolelli (ITA) d. (1)Dieter Kindlmann (GER) 6-3 3-6 7-5
Tobias Summerer (GER) d. (7)Alberto Brizzi (ITA) 6-2 7-6(4)
(SE)Andreas Beck (GER) d. (q)Sergei Krotiouk (RUS) 6-3 6-2
(2)Roman Valent (SUI) d. (q)Julian Gast (GER) 6-2 6-3