Kentucky International Junior Tennis Derby 2006, USA, G1 *Winner: Jose Velasco* [Archive] - MensTennisForums.com

Kentucky International Junior Tennis Derby 2006, USA, G1 *Winner: Jose Velasco*

Eugenia
09-11-2006, 08:17 PM
Kentucky International Junior Tennis Derby 2006

Dates: 11 Sep to 16 Sep 2006
Venue: Hilary J Boone Varsity Tennis Complex, Lexington, USA
Grade: Grade 1
Surface: Hard


Main Draw

(1)SINGH, Sanam (IND) - Bye
HODOROV, Tomer (ISR) vs. THOMPSON, Michael (USA)
HAMUI, Johnny (USA) vs. BERANKIS, Ricardas (LTU)
(16)RIVERA, Guillermo (CHI) - Bye
(11)ARSENOV, Daniil (RUS) - Bye
GEORGE, Viju (USA) vs. KRAJICEK, Austin (USA)
ROELOFSE, Ruan (RSA) vs. GARANGANGA, Takanyi (ZIM)
(5)POLDMA, Jaak (EST) - Bye

(3)DAMICO, Kellen (USA) - Bye
EL MIHDAWY, Adam (USA) vs. ENDARA, Ivan (ECU)
COX, Jordan (USA) vs. TABOADA, Ignacio (USA)
(14)JONES, Greg (AUS) - Bye
(10)VELASCO, Jose Roberto (BOL) - Bye
KECKI, Mateusz (USA) vs. ADDERLEY, Jamal (BAH)
DANIEL, Drew (USA) vs. KATSAROV, Bozhidar (USA)
(6)PODLIPNIK, Hans (CHI) - Bye

(7)BEIDAS, Bassam (LIB) - Bye
JUNG, Jason (USA) vs. BRITTON, Devin (USA)
CHIN, Waylon (USA) vs. COX, Bradley (USA)
(9)RAMIARAMANAN, Lofo (MAD) - Bye
(15)RUNGKAT, Christopher (INA) - Bye
ZINYAKOV, Vladimir (RUS) vs. WILLIAMS, Rhyne R (USA)
BUCHANAN, Chase (USA) vs. QUIGLEY, Eric (USA)
(4)NEDUNCHEZHIYAN, Jeevan (IND) - Bye

(6)LAJOLA, Dennis (USA) - Bye
DYCE, Graeme (GBR) vs. DIL, Halvar (NED)
BUCARO, Andres (GUA) vs. ZERBINI, Pedro (BRA)
(12) URZUA-RIVERA, Ricardo (CHI) - Bye
(13)ROY, Rupesh (IND) - Bye
JENKINS, Jarmere (USA) vs. BOLGAR, Istvan (USA)
NEVOLO, Dennis (USA) vs. HOCHWALT, Tyler (USA)
(2)CHERNOV, Artur (RUS) - Bye

Scotso
09-11-2006, 11:29 PM
good luck Kellen!

Melvins
09-12-2006, 02:31 AM
Gastao withdraw :sad:

FredericaFans
09-12-2006, 01:19 PM
why?do you know melvins?

Melvins
09-12-2006, 03:06 PM
No!

In the begin, I did think that is because Davis Cup - Cordeiro advice players to compete in clay - but Gastao isn't in Davis, only if he's the reserve.

Eugenia
09-14-2006, 03:35 PM
Results

1st Round

Sanam SINGH (IND) (1) BYE
Michael THOMPSON (GBR) defeated Tomer HODOROV (ISR) 26 64 64
Ricardas BERANKIS (LTU) defeated Johnny HAMUI (USA) 64 60
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) (16) BYE
Danila ARSENOV (RUS) (11) BYE
Austin KRAJICEK (USA) defeated Viju GEORGE (USA) 64 61
Takanyi GARANGANGA (ZIM) defeated Ruan ROELOFSE (RSA) 64 76(4)
Jaak POLDMA (EST) (5) BYE
Kellen DAMICO (USA) (3) BYE
Adam EL MIHDAWY (USA) defeated Ivan ENDARA (ECU) 75 62
Ignacio TABOADA (USA) defeated Jordan COX (USA) 63 63
Greg JONES (AUS) (14) BYE
Jose-Roberto VELASCO (BOL) (10) BYE
Mateusz KECKI (USA) defeated Jamaal ADDERLEY (BAH) 76(4) 63
Drew DANIEL (USA) defeated Bozidar KATSAROV (USA) 64 64
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (6) BYE
Bassam BEIDAS (LIB) (7) BYE
Jason JUNG (USA) defeated Devin BRITTON (USA) 63 63
Waylon CHIN (USA) defeated Bradley COX (USA) 63 57 64
Lofo RAMIARAMANAN (MAD) (9) BYE
Christopher RUNGKAT (INA) (15) BYE
Rhyne R WILLIAMS (USA) defeated Vladimir ZINYAKOV (RUS) 62 62
Chase BUCHANAN (USA) defeated Eric QUIGLEY (USA) 62 36 76(4)
Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) (4) BYE
Dennis LAJOLA (USA) (6) BYE
Graeme DYCE (GBR) defeated Halvar DIL (NED) 76(2) 62
Pedro ZERBINI (BRA) defeated Andres BUCARO (GUA) 63 61
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) (12) BYE
Rupesh ROY (IND) (13) BYE
Jarmere JENKINS (USA) defeated Istvan BOLGAR (USA) 63 76(3)
Dennis NEVOLO (USA) defeated Tyler HOCHWALT (USA) 75 64
Artur CHERNOV (RUS) (2) BYE

2nd Round

Sanam SINGH (IND) (1) defeated Michael THOMPSON (GBR) 76(8) 63
Ricardas BERANKIS (LTU) defeated Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) (16) 64 61
Danila ARSENOV (RUS) (11) defeated Austin KRAJICEK (USA) 63 63
Takanyi GARANGANGA (ZIM) defeated Jaak POLDMA (EST) (5) 63 62
Kellen DAMICO (USA) (3) defeated Adam EL MIHDAWY (USA) 63 64
Greg JONES (AUS) (14) defeated Ignacio TABOADA (USA) 63 63
Jose-Roberto VELASCO (BOL) (10) defeated Mateusz KECKI (USA) 76(4) 62
Drew DANIEL (USA) defeated Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (6) 76(3) 36 76(5)
Bassam BEIDAS (LIB) (7) defeated Jason JUNG (USA) 76 75
Lofo RAMIARAMANAN (MAD) (9) defeated Waylon CHIN (USA) 61 61
Rhyne R WILLIAMS (USA) defeated Christopher RUNGKAT (INA) (15) 60 62
Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) (4) defeated Chase BUCHANAN (USA) 62 67(4) 63
Graeme DYCE (GBR) defeated Dennis LAJOLA (USA) (6) 64 64
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) (12) defeated Pedro ZERBINI (BRA) 62 64
Rupesh ROY (IND) (13) defeated Jarmere JENKINS (USA) 57 63 64
Artur CHERNOV (RUS) (2) defeated Dennis NEVOLO (USA) 62 60

Scotso
09-14-2006, 05:07 PM
Kellen :D

SHB
09-14-2006, 11:05 PM
Rhyne Williams is into the semis. That's fairly impressive for a 15-year-old playing in a G1 event. He'll jump up to about 120 in the world even if he loses his next match.

Eugenia
09-16-2006, 06:57 PM
3th Round

Sanam SINGH (IND) (1) defeated Ricardas BERANKIS (LTU) 61 62
Danila ARSENOV (RUS) (11) defeated Takanyi GARANGANGA (ZIM) 63 6
Kellen DAMICO (USA) (3) defeated Greg JONES (AUS) (14) 63 76(6)
Jose-Roberto VELASCO (BOL) (10) defeated Drew DANIEL (USA) 61 63
Bassam BEIDAS (LIB) (7) defeated Lofo RAMIARAMANAN (MAD) (9) 36 62 75
Rhyne R WILLIAMS (USA) defeated Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) (4) 76(4) 61
Graeme DYCE (GBR) defeated Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) (12) 57 76(5) 64
Rupesh ROY (IND) (13) defeated Artur CHERNOV (RUS) (2) 75 61

Eugenia
09-17-2006, 07:38 PM
Quarterfinals

Danila ARSENOV (RUS) (11) defeated Sanam SINGH (IND) (1) 6-1 7-5
Jose-Roberto VELASCO (BOL) (10) defeated Kellen DAMICO (USA) (3) 1-6 6-3 7-6(4)
Rhyne R WILLIAMS (USA) defeated Bassam BEIDAS (LIB) (7) 4-6 6-4 6-2
Graeme DYCE (GBR) defeated Rupesh ROY (IND) (13) 7-5 6-1

Semifinals

Jose-Roberto VELASCO (BOL) (10) defeated Danila ARSENOV (RUS) (11) 6-2 7-5
Graeme DYCE (GBR) defeated Rhyne R WILLIAMS (USA) 7-5 3-6 7-6(4)

Eugenia
09-17-2006, 07:45 PM
Singles Final

Jose-Roberto VELASCO (BOL) (10) defeated Graeme DYCE (GBR) 2-6 6-2 6-2

Doubles Final

Danila Arsenov/Artur Chernov (RUS/RUS) (3) defeated Guillermo Rivera Aranguiz/Ricardo Urzua Rivera (CHI/CHI) (6) 6-1 6-2