Novak Djokovic - Britanski pasos [Archive] - MensTennisForums.com

Novak Djokovic - Britanski pasos

Achilles
07-25-2006, 11:53 AM
Noleta Djokovica stvarno obozavam, i gledam meceve njegove uvek kad imaju na tv-u, i ima zaista podrsku cele nacije, svi se ponose njim, ali jedna stvar mi bukvalno lomi srce.

Kako moze da mu padne na pamet i da POMISLI da igra za veliku britaniju. I na pitanje da li ima sanse da igra za njih, on da kaze "nikad se ne zna". Pa bre nije ovo neki klub koji tek tako moze da promeni. Bukvalno mi se place kad cujem tako nesto, pa zar smo mi toliko OGAVNA nacija da ga je sramota da igra pod zastavom Srbije.

Zasto im lepo ne kaze "Ne, ja sam Srbin, rodjen i odrastao u Beogradu, i nema nikakve sanse da igram za Veliku Britaniju" I KRAJ. A ne "NIKAD SE NE ZNA".. O BOZE!

savesthedizzle
07-25-2006, 12:57 PM
....

Nole_Je_Kralj
07-25-2006, 01:02 PM
Noleta Djokovica stvarno obozavam, i gledam meceve njegove uvek kad imaju na tv-u, i ima zaista podrsku cele nacije, svi se ponose njim, ali jedna stvar mi bukvalno lomi srce.

Kako moze da mu padne na pamet i da POMISLI da igra za veliku britaniju. I na pitanje da li ima sanse da igra za njih, on da kaze "nikad se ne zna". Pa bre nije ovo neki klub koji tek tako moze da promeni. Bukvalno mi se place kad cujem tako nesto, pa zar smo mi toliko OGAVNA nacija da ga je sramota da igra pod zastavom Srbije.

Zasto im lepo ne kaze "Ne, ja sam Srbin, rodjen i odrastao u Beogradu, i nema nikakve sanse da igram za Veliku Britaniju" I KRAJ. A ne "NIKAD SE NE ZNA".. O BOZE!

Ne vjerujem da će Nole igrati za Veliku Britaniju, ali ako se to desi razlog će biti samo bolji uslovi, jer sigurno ga nije sramota da igra pod zastavom Srbije. ;)

Novak Dj
07-25-2006, 01:52 PM
Zaista ne bih voleo da Nole prestane igrati za Srbiju, ali...

Prvo, nema tu nikakve ogavnosti Hingis je Slovakinja, Navratilova i Lendl Cesi, a sta reci za Pirs i Rusedskog koji su iz Kanade, pa su ipak promenili drzavljanstvo iako je malo tako razvijenih zemalja, znaci takve stvari se desavaju i u sredjenijim zemljama nego u Srbiji.

Da je Noletu Srbija ogavna on bi preskakao igranje u DC, a on je igrao sve meceve nase reprezentacije i sa ponosom nosio zastavu kad nas je uveo u play-off, a mogao je tada igrati kvalifikacije za neki turnir koji bi mu doneo tada znacajne poene i novac sto ce reci da sumnje u njegov patriotizam ne stoje.

Nole je ove godine zaradio preko 400000 dolara i tesko je njemu ponuditi neka sredstva, cuo sam da mu je i stari veoma bogat covek. Verujem da njemu britansko drzavljanstvo (osim odredjenih komercijalnih stvari, mada ako si u prvih 5 nije ni bitno odakle si) ne bi ni donelo previse, ali njegova majka zeli osigurati celu porodicu na osnovu Noleta.

Ono sto mi najvise smeta u celoj ovoj prici je da je to sa drzavljanstvom davno isplivalo na povrsinu, ali se svi nadlezni prave mutavi i razmisljaju u stilu "nece valjda" i nadaju se da ce odluciti njegov patriotizam. Mislim da je Nole veliki dragulj i da se za njega treba boriti ponuditi mnogo stvari (poreske olaksice, mogucnost pokretanja biznisa, diplomatske pasose, obezbedjivanje svih mogucih uslova njegovoj braci, dati njegovom starom neku funkciju u savezu...), a ako je on stvarno odlucio da ode onda ne treba zaliti nego reci, eto borili smo se i pokusali, ali nije vredelo. Bojim se da se ovde mnogo stvari ostavlja Noletu na savest, a da se nista konkretno ne radi da se on zadrzi, nego se svi molimo Bogu i nadamo se, a Nole sa izjavama "nikad se ne zna" ceka da vidi ko ce sta ponuditi, a sve ima svoju cenu pa i patriotizam, svi pamte Moniku, Jelenu Dokic i Natasu Janic, a gde su jos hiljade hirurga, inzenjera, doktora nauka koji su takodje otisli zato sto ovde niko nije zagrizao da ga zadrzi.

ezekiel
07-25-2006, 02:18 PM
English only :wavey:

Unfortunatelly , I understand most of what is written but it's so ignorant about Novak and the so called Britain issue where it's not worth responding and was cleared up about a month ago. I wish I didn't understand it and it's written like a child trying to understand grown up issues . Seriously there needs to be mods to clear up these threads , close them up and clean the mess. This thread needs to be closed if there was ever any ;) Jess, do you have powers ? :worship:

savesthedizzle
07-25-2006, 02:28 PM
English only :wavey:

Unfortunatelly , I understand most of what is written but it's so ignorant about Novak and the so called Britain issue where it's not worth responding and was cleared up about a month ago. I wish I didn't understand it and it's written like a child trying to understand grown up issues . Seriously there needs to be mods to clear up these threads , close them up and clean the mess. This thread needs to be closed if there was ever any ;) Jess, do you have powers ? :worship:

I wish I did :)

Back in the early early early early days of this forums existance we had thought of making me a forum moderator, but we never asked Amanda if I could.

Then we decided that Novak's forum didn't really need a forum moderator.. however, as he grows and has just as many haters as fans, maybe it IS necessary. We can always reopen the issue ;)

Novak Dj
07-25-2006, 02:33 PM
I don`t see anything ignorant and someone who doesn`t understand Serbian according to you will think that we wrote some ugly things about Nole and that is not true... Please don`t be unfair. :( There is nothing for cleaning.

savesthedizzle
07-25-2006, 02:35 PM
I don`t see anything ignorant and someone who doesn`t understand Serbian according to you will think that we wrote some ugly things about Nole and that is not true... Please don`t be unfair. :( There is nothing for cleaning.

Can you tell the rest of us what that poster said then? So far the English speakers only have ezekiel's word to go on.

Maria_Maria
07-25-2006, 02:36 PM
I must disagree with ezekiel. I don't think that this thread should be closed, as this issue clearly has not been resolved.

There are fans who want to know more, or just to share their views because that's the purpose of a forum - it's a place for public debate - and I would just like to welcome Achiles to Novak's message board.

Ahile, dobro doshao! :wavey:

Furthermore, if this issue was all discussed and put aside, Nole wouldn't have to answer to journalists who are quite persistant - this question is always there, it's often the first question he gets!

A josh bih da dodam da ne bih voljela da Nole pochne da igra za UK, ali ukoliko se to i desi moram da kazhem da bih ga u potpunosti razumjela. Samo zheli najbolje za sebe i za svoju porodicu.

Pozdrav svim! :wavey:

savesthedizzle
07-25-2006, 02:39 PM
I must disagree with ezekiel. I don't think that this thread should be closed, as this issue clearly has not been resolved.

There are fans who want to know more, or just to share their views because that's the purpose of a forum - it's a place for public debate - and I would just like to welcome Achiles to Novak's message board.

Furthermore, if this issue was all discussed and put aside, Nole wouldn't have to answer to journalists who are quite persistant - this question is always there, it's often the first question he gets!

A josh bih da dodam da ne bih voljela da Nole pochne da igra za UK, ali ukoliko se to i desi moram da kazhem da bih ga u potpunosti razumjela. Samo zheli najbolje za sebe i za svoju porodicu.

I agree that it should be able to be discussed! I only knew what ezekiel had said that it was offensive in some way, but if you and Novak Dj both say that it isn't, then obviously it's not at all a problem.

Novak Dj
07-25-2006, 02:51 PM

Achilles (his first post, maybe he didn`t know that a lot of Nole`s fans here don`t understand Serbian) adores Nole, watches his all matches and thinks that whole nation like and is proud of Nole, but one thing breaks his heart.

How Nole can ever imagine to play for GB, because when they asks him is there any chance for playing for GB he allways answers "you`ll never know". Achilles thinks country team isn`t club that it is easy for changing. He feels he`s going to cry when he hears something like that when someone is ashamed playing for Serbia.

Why doesn`t he told them I`m Serbian, born and grown in Belgrade and there is no chance for playing for GB. THE END. And not "You`ll never know. OMG!

Novak Dj
07-25-2006, 02:53 PM
Ne vjerujem da će Nole igrati za Veliku Britaniju, ali ako se to desi razlog će biti samo bolji uslovi, jer sigurno ga nije sramota da igra pod zastavom Srbije. ;)

I don`t beleive Nole will play for GB, but if it would happen the reason will be better conditions, he is not ashamed playing under Serbian flag. ;)

Jelena
07-25-2006, 02:57 PM

I'll try to make a translation of the first post:

"I really adore Nole Djokovic, I watch his matches always when they are on tv, he really has the support of the whole nation, everybody likes him, but one thing really hurts my heart.

How can he come on the idea to think of playing for Great Britain. And when he's asked about the chances to play for them to answer: "You never know". Oh well, that isn't a club that can be changed just like that. LIterally I could cry when I hear something like that. Are we such an ugly nation, that he's ashamed to play under the Serbian flag.

Why doesn't he simply tell them: "No, I am Serbian, born and raised in Belgrade, and there is no chance at all to play Great Britain" And END. And not "You never know...." O Lord!

savesthedizzle
07-25-2006, 02:59 PM
I don`t beleive Nole will play for GB, but if it would happen the reason will be better conditions, he is not ashamed playing under Serbian flag. ;)

I agree. You can see in many of his interviews and in his behavior that he is very proud to be Serbian. If his family changes citizenship, at this point I think it would be only to make things easier for his brothers with better conditions and connections. At this point it isn't really relevant for Nole himself.

savesthedizzle
07-25-2006, 03:00 PM
Thanks guys for the translation. :hug:

Novak Dj
07-25-2006, 03:18 PM
Zaista ne bih voleo da Nole prestane igrati za Srbiju, ali...

Prvo, nema tu nikakve ogavnosti Hingis je Slovakinja, Navratilova i Lendl Cesi, a sta reci za Pirs i Rusedskog koji su iz Kanade, pa su ipak promenili drzavljanstvo iako je malo tako razvijenih zemalja, znaci takve stvari se desavaju i u sredjenijim zemljama nego u Srbiji.

Da je Noletu Srbija ogavna on bi preskakao igranje u DC, a on je igrao sve meceve nase reprezentacije i sa ponosom nosio zastavu kad nas je uveo u play-off, a mogao je tada igrati kvalifikacije za neki turnir koji bi mu doneo tada znacajne poene i novac sto ce reci da sumnje u njegov patriotizam ne stoje.

Nole je ove godine zaradio preko 400000 dolara i tesko je njemu ponuditi neka sredstva, cuo sam da mu je i stari veoma bogat covek. Verujem da njemu britansko drzavljanstvo (osim odredjenih komercijalnih stvari, mada ako si u prvih 5 nije ni bitno odakle si) ne bi ni donelo previse, ali njegova majka zeli osigurati celu porodicu na osnovu Noleta.

Ono sto mi najvise smeta u celoj ovoj prici je da je to sa drzavljanstvom davno isplivalo na povrsinu, ali se svi nadlezni prave mutavi i razmisljaju u stilu "nece valjda" i nadaju se da ce odluciti njegov patriotizam. Mislim da je Nole veliki dragulj i da se za njega treba boriti ponuditi mnogo stvari (poreske olaksice, mogucnost pokretanja biznisa, diplomatske pasose, obezbedjivanje svih mogucih uslova njegovoj braci, dati njegovom starom neku funkciju u savezu...), a ako je on stvarno odlucio da ode onda ne treba zaliti nego reci, eto borili smo se i pokusali, ali nije vredelo. Bojim se da se ovde mnogo stvari ostavlja Noletu na savest, a da se nista konkretno ne radi da se on zadrzi, nego se svi molimo Bogu i nadamo se, a Nole sa izjavama "nikad se ne zna" ceka da vidi ko ce sta ponuditi, a sve ima svoju cenu pa i patriotizam, svi pamte Moniku, Jelenu Dokic i Natasu Janic, a gde su jos hiljade hirurga, inzenjera, doktora nauka koji su takodje otisli zato sto ovde niko nije zagrizao da ga zadrzi.

I really wouldn`t like to see Nole not playing for Serbia, but...

First of all that things happened before Hingis is from Slowakia, Navratilova and Lendl are from Czech an Pierce and Rusedski are born in rich Canada but they also changed passport, that is not happening only to Serbian players.

If Nole doesn`t like Serbia, he wouldn`t play DC and Hopman cup. He played all matches in last two years (and won all this year), and proudly wore our flag. If he is not patriot he could play q for Marseille or some other tournaments and reach some extra points and money, instead playing for Serbian national team.

Nole earned over 400000 dollars this year and it is not easy to give a lot of money, and I heard that his father is rich man too. I belive that being British citizen wouldn`t mean a lot to him (maybe a little for commercial, but when you`re in top5 it is not important where are you from), but probably his mother wants better future for Marko and Djole thanks to Nole.

Thing that confuses me is that "GB passport story" is top story for moths and there is noone from Serbian Tennis Federation didn`t tell anything. Everybody "hopes" but noone does anything. I think that Nole is jewel and is worth to fighting for, he and his family needs some benefits from Tennis Federation and Serbian Goverment but nothing. If Nole decides to play for GB they could say that they tried, but it wasn`t worth it. I don`t see any effort for keeping Nole. When Nole says "you`ll never know" that mean he waits for GB and Serbia to see what is their offer. If he and his family leave Serbia it will be great shame but Monica Seles, Jelena Dokic, Natasa Janic (Serbian girl who won two gold medals in Athens in kanoeing for Hungary) and dozen thousands of doktors, engineers and tallented scientists also left Serbia because nobody didn`t care.

Novak Dj
07-25-2006, 03:24 PM

I wouldn`t like if Nole would play for GB, but if it would happen I have to say that I will completely understand him. He only wants the best for him and his family.

Hello to everyone. :wavey:

Saumon
07-25-2006, 03:26 PM
we should trade Nole and his bros against 3 of our shitty tennis players and they would win DC for France :banana: :p

Novak Dj
07-25-2006, 03:28 PM
That`s all. I don`t see any hatred here, but I see one liar. :rolleyes:

savesthedizzle
07-25-2006, 03:36 PM
That`s all. I don`t see any hatred here, but I see one liar. :rolleyes:

:hug: Thank you very much for translating.

Leopold Stotch
07-25-2006, 04:48 PM
This May, we saw the restoration of Serbian nationhood after almost a century. It would be a somewhat peculiar decision to leave now but if he feels it is the right thing to do he should make his intentions clear. The question has arisen in every interview/press conference since the rumours started and he has done absolutely nothing to quell these rumours. In fact quite the opposite. The blame, therefore, doesn't lie solely with the British press.

Anne-Claire
07-25-2006, 05:17 PM
we should trade Nole and his bros against 3 of our shitty tennis players and they would win DC for France :banana: :p

What else can I add... except that I Totally agree lol

Nole playing for France.... well surely just a dream *kidding*

ezekiel
07-25-2006, 05:43 PM
I wish I did :)

Back in the early early early early days of this forums existance we had thought of making me a forum moderator, but we never asked Amanda if I could.

Then we decided that Novak's forum didn't really need a forum moderator.. however, as he grows and has just as many haters as fans, maybe it IS necessary. We can always reopen the issue ;)

you need to be a mod, seriously if you have time and patience, every good forum needs a mod and I believe you to be fair, proactive and correct so I'll give you my vote if there is ever voting on the issue :)

savesthedizzle
07-25-2006, 05:44 PM
you need to be a mod, seriously if you have time and patience, every good forum needs a mod and I believe you to be fair, proactive and correct so I'll give you my vote if there is ever voting on the issue :)

Well thanks :p

adee-gee
07-25-2006, 05:46 PM
You'd have my vote if you banned ezekiel from the forum :p

Just kidding!!!

savesthedizzle
07-25-2006, 05:48 PM

Just kidding!!!

Well that would be counter-productive! :lol:

If there was such a vote, I better get your vote anyway! :fiery: :kiss: :p

adee-gee
07-25-2006, 05:54 PM
Of course you would :kiss:

ezekiel
07-25-2006, 06:03 PM

look , the issue with Britain is closed from his mouth. It's not happening. His mom said some irresponsible things, british tabloids went nuts and he told the truth in the end . The issue is closed.

Now this poster is questioning his "patriotism" and what not in a very primitive , uneducated and shall I say "balkanic" manner.

He is a tennis player and that's it. He only represents himself. It's hard for some to accept that especially people with "balkan" ethnic mindset . He is his own man and as a tennis pro that's all he needs to be in his career

ezekiel
07-25-2006, 06:06 PM
This May, we saw the restoration of Serbian nationhood after almost a century. It would be a somewhat peculiar decision to leave now but if he feels it is the right thing to do he should make his intentions clear. The question has arisen in every interview/press conference since the rumours started and he has done absolutely nothing to quell these rumours. In fact quite the opposite. The blame, therefore, doesn't lie solely with the British press.

He has denied it clearly in only interview he is done about that in Wimbledon . He is just maybe too diplomatic for some to realize that .

ezekiel
07-25-2006, 06:26 PM
Can you tell the rest of us what that poster said then? So far the English speakers only have ezekiel's word to go on.

I don't know if you would understand "balkan" lingo full of ethnic bias and brute language. Some people are just not used to diplomatic language but want to hear it in a more straightforward down to their level understandable albeit very rude manner. That's why I appreciate Novak, he is building his own career and he is very careful about it on court and off court.

He has to be careful and polite of what he says. Now that's in contrast to the politicians in balkan in general and serbia in particular where they just slag off things in an irresponsible manner because there is no consequences due to political culture.

ezekiel
07-25-2006, 06:30 PM

Hi Maria,

If you are unsure about Novak and this issue, here is a link and that's all there is to it

http://www.wimbledon.org/en_GB/news/interviews/2006-06-30/200606301151683731515.html

Q. Even if he says there's no progress on it, we still need to hear that from him really.

NOVAK DJOKOVIC: Well, yeah, I just want to say the one and only thing if you want me to say, okay. I'll repeat it, but I have to say that I repeat it every day since Paris really. And I have to say that, uhm, for me, the worst thing is to actually talk about it because I really need to focus right now on the tournament because I am right now on the tournament which is one of my favorite one and most important one. Nothing serious is going on between me and LTA, uhm, the federation. That's it. I don't have anything to say because I was really confused when I saw the story about me coming to Britain, and when they said that it's just a matter of time for me to come there here, I was really surprised. It's no truth in this.

The reason it pops up here and now is that's how some media works , better yet some irresponsible media, let's remember that we also hear every now and then that Nadal is on stereoids or Roger is gay and what not...

Leopold Stotch
07-25-2006, 06:56 PM
ezekiel, you are talking bollocks. Anything other than a clear no means that there is a possibility that it is true and every press conference will have some teabag saying things like "Great win for Britain..." like we saw yesterday. It is patronizing and demeaning.

ezekiel
07-25-2006, 07:08 PM
It's no truth in this.

You can believe whatever you want especially on the internet where there is nothing to lose. Novak is his own person and handles things diplomatically and with class

Achilles
07-25-2006, 09:58 PM
Oh my god how many posts!

I didnít know that so many foreigners would write on this subject, else I would write in English, even though my English writing is not very good.

Now, about Nole. Playing for .. not GB, I donít have anything against GB, but playing for any other country other than your native one, is unimaginable for me.

Some say ďoh thatís nothing, Hinges is Slovak and plays for Switzerland, Martina Navratilova played for USA even though she was born in CzechoslovakiaĒÖ as far as Martina Hingis, she grew up in Switzerland, so thatís ok, as far as Navratilova, thatís unimaginable to me to play for other nation! Its almost like a betrayal!

Itís not like they canít get any success if they play for there home nation. ITíS THE SAME FREAKING THING. He will make the same amount of money, so thatís why I simply CAN NOT UNDERSTAND IT.

ezekiel
07-25-2006, 11:11 PM
no need to imagine anything, Novak is a tennis player and his own person and you are not. That's why you need to respect him more :wavey:

Achilles
07-26-2006, 01:20 AM
no need to imagine anything, Novak is a tennis player and his own person and you are not. That's why you need to respect him more :wavey:

O cemu ti pricas uopste, ja ti govorim o moralnim vrednostima, a ti lupas gluposti. Ja sam vec rekao u prvom postu da ga jako cenim kao igraca. Svo vreme govorim o nekim drugim stvarima.... "novak is a tennis player" PA STA JEBOTE!? Daj ucini mi uslugu i ne lupaj vise ko boga te molim.

savesthedizzle
07-26-2006, 01:31 AM
Oh my god how many posts!

I didnít know that so many foreigners would write on this subject, else I would write in English, even though my English writing is not very good.

Now, about Nole. Playing for .. not GB, I donít have anything against GB, but playing for any other country other than your native one, is unimaginable for me.

Some say ďoh thatís nothing, Hinges is Slovak and plays for Switzerland, Martina Navratilova played for USA even though she was born in CzechoslovakiaĒÖ as far as Martina Hingis, she grew up in Switzerland, so thatís ok, as far as Navratilova, thatís unimaginable to me to play for other nation! Its almost like a betrayal!

Itís not like they canít get any success if they play for there home nation. ITíS THE SAME FREAKING THING. He will make the same amount of money, so thatís why I simply CAN NOT UNDERSTAND IT.

A lot of us are as you say "foreigners" on these boards. We use the Serbian flag to show our support for Novak. We have been fans of him for quite some time and post in here all day long :) :wavey: Welcome! Don't worry about if your English is good or not! It seems very good from what you have written so far :)

Achilles
07-26-2006, 02:16 AM
A lot of us are as you say "foreigners" on these boards. We use the Serbian flag to show our support for Novak. We have been fans of him for quite some time and post in here all day long :) :wavey: Welcome! Don't worry about if your English is good or not! It seems very good from what you have written so far :)

:wavey:

savesthedizzle
07-26-2006, 02:18 AM
:wavey:

I'm surprised you are awake! :eek:

uglyamerican
07-26-2006, 02:23 AM
I have to side with Achillies.

The problem is that Novak's trying to be too diplomatic. It seems (correct me if I'm wrong) he is saying one thing in English language interviews and saying another thing in interviews in Serbian. He continues to give not 100% committal answers to the Enlish speaking media. Maria is right in saying the issue has not been resolved. I find it annoying, and I understand how Serbians find the situation worse than just annoying.

There is one angle no one has yet mentioned. I'm starting to think that Novak is manipulating the situation to get attention from the English press. To what end, I don't know, as the popularity of tennis in Britian is over-exagerated. I think it would be more fruitful to emphasize his good relationship with Croat players. If Novak could be embraced by the tennis-loving Croats (he may already be, I don't know) as well as his own countrymen he'll recieve plenty of media attention.

P.S. "teabag" is very funny. I'll have to use that.

savesthedizzle
07-26-2006, 02:39 AM
There is one angle no one has yet mentioned. I'm starting to think that Novak is manipulating the situation to get attention from the English press. To what end, I don't know, as the popularity of tennis in Britian is over-exagerated. I think it would be more fruitful to emphasize his good relationship with Croat players. If Novak could be embraced by the tennis-loving Croats (he may already be, I don't know) as well as his own countrymen he'll recieve plenty of media attention.

I had thought of that but didn't verbalize it. I mean, the more media coverage he gets, the more popular he gets, the more companies are going to offer him some big $$ and sponsorship deals. :shrug: This whole hoopla HAS gotten him to be the center of some attention, whether good, bad or inbetween.

I also think this being overly diplomatic action may stem from the fact that he may honesly not know what is going on and if he says it may happen, it may not happen then he doesn't come off as a liar. I mean if he right now tells both English and Serbian press, "No, I will never play for Britain" and then next month is like "Actually I am playing for Britain now, we got it worked out." that is some crappy public relations. That makes him look like a liar, it makes him look dishonest. Those aren't the types of celebrities that businesses like to have representing their brand. I think he realizes the benefits it would have for his brothers, he understands his mother's intentions and that even if it isn't happening NOW that it MAY happen in the future which is why he says things the way he does. I find that to be a very likely situation. A lot of this is a decision his entire family is making, it is not just Novak as a singular man. His family may become British and he may decide to stay playing for Serbia.. that's another option, maybe he is the crucial part of the deal. Who knows?

I don't know if I see a lot of worth in his fans debating whether he will change citizenship or will he not. We could all debate it until we're blue in the face. I see a lot of good in it for his brothers, I know some posters like ezekiel and others do not, but we are not the ones making the decisions and in a way we would be perpetuating mistruths and rumours ourselves. For the moment it doesn't seem like a final decision has been made, it may not be made for YEARS. :shrug:

I understand how painful it must be for the Serbian posters here that their tennis prospect may not want to play for their country anymore, but there are truths that even the Djokovic family has acknowledged. Training facilities are not the best. That's why Marko is in Spain right now. :shrug: It's a hard decision, but it's no one's to make but theirs.

Achilles
07-26-2006, 02:44 AM

Maria, nije mi jasno samo kako ce to tacno pomoci njegovoj porodici vise? On je sad jedan od najboljih tenisera na svetu, i bice medju prvih 10 uveren sam. On moze da zivi apsolutno gde hoce(monaco, engleska, USA itd..), i vec je sad milioner, i bice jos veci. Drugim recima, njegova cela porodica je obezbedjena za ceo zivot. Ne vidim kako je to njegova porodica ugrozena, ako on igra pod Srpskom zastavom. Moci ce da ide gde hoce, da zivi gde hoce, nece morati da brine o parama... zasto bi igrao za UK, osim da bi ga vise svetski dzet set gotivio. Sto je za mene izdaja.

Ali ipak mislim da nece, i da ovo samo diplomatski ih odbija, ne zeli da bude grub, i + sto dobija paznju cele engleske, i sveta samim tim.

Achilles
07-26-2006, 02:50 AM

Just kidding!!!

You'd have my vote 2, and i'm not kidding :)

uglyamerican
07-26-2006, 02:58 AM
ezekiel isn't doing any harm. his worst crime is getting too defensive, at times.

uglyamerican
07-26-2006, 02:59 AM
you'd have my vote if you banned adam from the forum.

savesthedizzle
07-26-2006, 03:00 AM
ezekiel isn't doing any harm. his worst crime is getting too defensive, at times.

Agreed.

savesthedizzle
07-26-2006, 03:12 AM
you'd have my vote if you banned adam from the forum.

On what grounds?

savesthedizzle
07-26-2006, 03:14 AM
I think that this is just a very controversial, very divisive issue and everyone is going to fight over this depending on their viewpoints and how they approach thinking about this issue. I mean, I would love Novak even if he were playing for Liechtenstein (Nothing against that lovely country of course :p). So I just hope that as this debate continues it continues respectfully and without name calling or insults that have come up before. :awww: I mean we're all here to support Novak because he is a talented and amazing guy, right? So we can disagree in ways that don't end up into personal attacks, I'd think.

uglyamerican
07-26-2006, 05:03 AM
On what grounds?

Liking a different soccer team than I like.

Jelena
07-26-2006, 08:37 AM

:wavey: Zdravo Maria! Ako vec transkribiraö srpska slova, kojih nema u drugim jezicima, bolje bi bilo, da ih transkribiraö sa x (na primer josx), zato öto slova x nema u srpskom jeziku i na taj nacin ne moze da se pomeöa sa slovom h koji se izgovara (na primer u "kojih"). I u drugim jezicima je normalno da se transkribira "nepostojanih" slova sa x.

Saumon
07-26-2006, 12:20 PM
Joe should be banned for saying soccer instead of football. :p

savesthedizzle
07-26-2006, 12:37 PM
Liking a different soccer team than I like.

Oh no, do you like evil Arsenal?

ezekiel
07-26-2006, 01:15 PM
I have to side with Achillies.

The problem is that Novak's trying to be too diplomatic. It seems (correct me if I'm wrong) he is saying one thing in English language interviews and saying another thing in interviews in Serbian. He continues to give not 100% committal answers to the Enlish speaking media. Maria is right in saying the issue has not been resolved. I find it annoying, and I understand how Serbians find the situation worse than just annoying.

I think that the issue pops up even now in some interviews is why some think there may be more to it or reading too much into it. But when I read his interview @ Wimbledon , for me the issue was over and resolved and it was nothing more than a rumour gaining steam in tabloids. I think he has handled it correctly because when someone is in public spotlight the moment you start talking about rumours and the more you talk about them , it gives them more credibility than they deserve.

He has to court british media because that's where wimbledon is and he has to be diplomatic about it, give them something to chew on. He has an image to develop and he has to be professional about it. I just think he is a genuinely nice guy and a player and I don't expect him to be blunt in his interviews just like I don't see him breaking his racquets or doing other stupid stuff.

Novak is friendly with many players, especially his junior class Monfils, Murray etc which gives false light to his detractors who say that he is ego maniac or what not when he talks about his goals in the future. All those guys were juniors and they need some buddies to get through lonely times on tour and being so young but as he gets older and more established that circle of friends will dwindle to become just very few if any . That's the price of success if you look at it like that

001
07-26-2006, 01:49 PM
I think that the issue pops up even now in some interviews is why some think there may be more to it or reading too much into it. But when I read his interview @ Wimbledon , for me the issue was over and resolved and it was nothing more than a rumour gaining steam in tabloids. I think he has handled it correctly because when someone is in public spotlight the moment you start talking about rumours and the more you talk about them , it gives them more credibility than they deserve.

He has to court british media because that's where wimbledon is and he has to be diplomatic about it, give them something to chew on. He has an image to develop and he has to be professional about it. I just think he is a genuinely nice guy and a player and I don't expect him to be blunt in his interviews just like I don't see him breaking his racquets or doing other stupid stuff.

Novak is friendly with many players, especially his junior class Monfils, Murray etc which gives false light to his detractors who say that he is ego maniac or what not when he talks about his goals in the future. All those guys were juniors and they need some buddies to get through lonely times on tour and being so young but as he gets older and more established that circle of friends will dwindle to become just very few if any . That's the price of success if you look at it like that

OMG i couldnt agree more!!! cheers man! :wavey:

uglyamerican
07-26-2006, 05:11 PM

You're right, I should be. Momentary lapse.

Good comments from ezekiel today. We're all doing a better job of articulating our point-of-view. Must be 'cause we Novak fans are smarter than everyone else.

savesthedizzle
07-26-2006, 05:35 PM
You're right, I should be. Momentary lapse.

Good comments from ezekiel today. We're all doing a better job of articulating our point-of-view. Must be 'cause we Novak fans are smarter than everyone else.

Exactly. :yeah:

uglyamerican
07-26-2006, 05:38 PM
Oh no, do you like evil Arsenal?

I wouldn't talk about loving evil sports teams---Yankees *ahem*.

I hate Man U much more than I hate Spurs. Well. A little more.

savesthedizzle
07-26-2006, 05:59 PM
I wouldn't talk about loving evil sports teams---Yankees *ahem*.

I hate Man U much more than I hate Spurs. Well. A little more.

At least the Yankees are considered a home team for me, it makes sense for me to like them :) It's not like I woke up one morning and thought, "I will be a Dodgers fan!"

Scotso
07-26-2006, 06:01 PM

:lol: