South/Central Africa #1 Week 4 Satellite (Masters) [Archive] - MensTennisForums.com

South/Central Africa #1 Week 4 Satellite (Masters)

usawildcat929
12-06-2003, 01:52 PM
South/Central Africa-Masters
Pretoria, South Africa
December 1-7, 2003
Surface: Hard
$25,000

Singles
Seeds:
1. Genius Chidzikwe
2. Wesley Whitehouse
3. Raven Klaasen
4. James Auckland
5. Willem-Petrus Meyer
6. Oualid Jallali
7. Martijn van Haasteren
8. Chris Lewis

First Round
(1)Genius Chidzikwe (ZIM) bye
Dusan Mihailovic (SER) d. Tim Patient (GBR) 7-6(9) 7-5
Shaun Rudman (RSA) d. Adam Thompson (NZL) 6-4 6-2
(6)Oualid Jallali (TUN) bye
(3)Raven Klaasen (RSA) bye
Oliver Freelove (GBR) d. Dennis Biggemann (GER) 2-6 6-3 6-2
Phodos Kallias (CYP) d. Roger Lacaci (ESP) 6-2 6-2
(8)Chris Lewis (GBR) bye
(5)Willem-Petrus Meyer (RSA) bye
Punch Maleka (RSA) d. Lado Chikhladze (GEO) 5-7 6-4 6-4
Matthew Brown (GBR) d. Alexei Filenkov (RUS) 6-1 6-2
(4)James Auckland (GBR) bye
(7)Martijn van Haasteren (NED) bye
Kevin Anderson (RSA) d. Javier Ferrin-Kranewitter (ARG) 6-2 6-4
Richard Crabtree (GBR) d. Gwinyai Tongoona (ZIM) 6-2 6-3
(2)Wesley Whitehouse (RSA) bye

usawildcat929
12-06-2003, 01:53 PM
Second Round
(1)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Dusan Mihailovic (SER) 6-0 6-3
(6)Oualid Jallali (TUN) d. Shaun Rudman (RSA) 6-3 6-7(4) 6-4
(3)Raven Klaasen (RSA) d. Oliver Freelove (GBR) 7-6(4) 7-5
(8)Chris Lewis (GBR) d. Phodos Kallias (CYP) 6-3 6-2
(5)Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Punch Maleka (RSA) 6-1 6-2
(4)James Auckland (GBR) d. Matthew Brown (GBR) 4-6 6-4 6-1
Kevin Anderson (RSA) d. (7)Martijn van Haasteren (NED) 6-1 7-6(4)
(2)Wesley Whitehouse (RSA) d. Richard Crabtree (GBR) 6-4 6-1

Quarterfinals
(1)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (6)Oualid Jallali (TUN) 6-3 6-3
(3)Raven Klaasen (RSA) d. (8)Chris Lewis (GBR) 4-6 6-3 6-4
(5)Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (4)James Auckland (GBR) 6-3 6-2
(2)Wesley Whitehouse (RSA) d. Kevin Anderson (RSA) 7-6(6) 6-7(3) 6-3

usawildcat929
12-06-2003, 01:53 PM
Doubles
Seeds:
1. Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer
2. Genius Chidzikwe/Oliver Freelove
3. Kevin Anderson/Shaun Rudman
4. James Auckland/Chris Lewis

First Round
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER) 6-2 6-1
(3)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) d. Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) 5-7 7-5 6-2
(4)James Auckland/Chris Lewis (GBR) d. Vincent Owens/Martijn van Haasteren (USA/NED) 6-7(5) 6-2 6-4
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Punch Maleka/Vladimir Nifontov (RSA/RUS) 6-1 6-1

Semifinals
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (3)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) 2-6 7-6(5) 6-3
(4)James Auckland/Chris Lewis (GBR) d. (2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) 6-3 3-6 6-2