Israel #2 Week 4 Satellite (Masters) [Archive] - MensTennisForums.com

Israel #2 Week 4 Satellite (Masters)

usawildcat929
12-06-2003, 02:49 PM
Israel #2-Masters
Tel Aviv, Israel
December 1-7, 2003
Surface: Hard
$25,000

Singles
Seeds: (cut: 4cp)
1. Dudi Sela
2. Mohamed-Sekou Drame
3. Amir Hadad
4. Lazar Magdincev
5. Christian Grunes
6. Evgueni Smirnov
7. Jiri Vencl
8. Jan Stancik

First Round
(1)Dudi Sela (ISR) bye
Harel Srugo (ISR) d. Amit Inbar (ISR) 6-3 7-5
Gergely Hultai (HUN) d. Moti Maaravi (ISR) 7-6(2) 6-2
(8)Jan Stancik (SVK) bye
(4)Lazar Magdincev (MKD) bye
Dekel Valtzer (ISR) d. Johan Dijkstra (NED) 6-2 7-6(9)
Nikola Martinovic (CRO) d. Roman Kutac (CZE) 6-3 6-4
(6)Evgueni Smirnov (RUS) bye
(7)Jiri Vencl (CZE) bye
Markus Kanellos (AUT) d. Vjekoslav Skenderovic (CRO) 6-2 6-4
Deniss Pavlovs (LAT) d. Petr Olsak (CZE) 6-2 6-2
(3)Amir Hadad (ISR) bye
(5)Christian Grunes (GER) bye
Tomer Suissa (ISR) d. Nir Welgreen (ISR) 5-7 6-4 6-2
Serguei Pozdnev (RUS) d. Vladimir Portnov (RUS) 7-5 6-3
(2)Mohamed-Sekou Drame (FRA) bye

Second Round
(1)Dudi Sela (ISR) d. Harel Srugo (ISR) 6-2 6-2
(8)Jan Stancik (SVK) d. Gergely Hultai (HUN) 6-2 6-3
Dekel Valtzer (ISR) d. (4)Lazar Magdincev (MKD) 6-3 6-4
(6)Evgueni Smirnov (RUS) d. Nikola Martinovic (CRO) 3-6 7-6(5) 6-4
Markus Kanellos (AUT) d. (7)Jiri Vencl (CZE) 5-3 ret.
(3)Amir Hadad (ISR) d. Deniss Pavlovs (LAT) 1-6 6-1 7-5
Tomer Suissa (ISR) d. (5)Christian Grunes (GER) 6-0 6-2
(2)Mohamed-Sekou Drame (FRA) d. Serguei Pozdnev (RUS) 6-4 7-5

usawildcat929
12-06-2003, 02:50 PM
Quarterfinals
(8)Jan Stancik (SVK) d. (1)Dudi Sela (ISR) w/o
(6)Evgueni Smirnov (RUS) d. Dekel Valtzer (ISR) 6-3 6-3
(3)Amir Hadad (ISR) d. Markus Kanellos (AUT) 4-6 6-4 7-5
(2)Mohamed-Sekou Drame (FRA) d. Tomer Suissa (ISR) 6-4 4-6 6-2

Semifinals
(6)Evgueni Smirnov (RUS) d. (8)Jan Stancik (SVK) 6-3 6-1
(3)Amir Hadad (ISR) d. (2)Mohamed-Sekou Drame (FRA) 6-2 4-6 6-4

usawildcat929
12-06-2003, 02:50 PM
Doubles
Seeds: (cut: Inbar/Martinovic - 18cp)
1. Harel Srugo/Tomer Suissa
2. Gergely Hultai/Lazar Magdincev
3. Vladimir Portnov/Evgueni Smirnov
4. Erik Csarnakovics/Roman Kutac

First Round
(1)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. Amit Inbar/Nikola Martinovic (ISR/CRO) 7-6(4) 6-3
John Dijkstra/Eliran Dooyev (NED/ISR) d. (4)Erik Csarnakovics/Roman Kutac (SVK/CZE) 7-6(3) 6-3
(3)Vladimir Portnov/Evgueni Smirnov (RUS) d. Dudi Sela/Saar Steele (ISR) 7-6(2) 7-6(3)
(2)Gergely Hultai/Lazar Magdincev (HUN/MKD) d. Jan Stancik/Jiri Vencl (SVK/CZE) 2-1 ret.

Semifinals
(1)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. John Dijkstra/Eliran Dooyev (NED/ISR) 7-5 3-6 6-2
(3)Vladimir Portnov/Evgueni Smirnov (RUS) d. (2)Gergely Hultai/Lazar Magdincev (HUN/MKD) 6-3 3-6 6-4

usawildcat929
12-06-2003, 02:51 PM
Finals
(1)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. (3)Vladimir Portnov/Evgueni Smirnov (RUS) 6-4 6-4

oren987
12-07-2003, 11:06 PM
Single final:

(3) Amir Hadad (ISR) d (6) Evgueni Smirnov (RUS) 6-3 6-3 :D