China #2 Week 3 Satellite [Archive] - MensTennisForums.com

China #2 Week 3 Satellite

usawildcat929
12-06-2003, 02:46 PM
China #2-Leg 3
Jiangmen, China
December 1-7, 2003
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$25,000

Singles
Seeds:
1. Jordan Kanev
2. Bo-Ram Cha
3. Yu Wang, Jr.
4. Ilia Kushev
5. Xin-Yuan Yu
6. Christopher Koderisch
7. Peng Sun
8. Andreas Kauntz

First Round
(1)Jordan Kanev (BUL) d. Vincent Baudat (MTQ) 6-4 6-3
(q)Brandon Fallon (USA) d. (q)Derek Fitzpatrick (USA) 6-2 6-2
Sebastian Schluter (GER) d. Valentino Pest (GER) 6-4 6-2
(7)Peng Sun (CHN) d. Yu Zhang (CHN) 6-0 6-0
(3)Yu Wang, Jr. (CHN) d. (q)Yi-Ning Wang (CHN) 6-0 6-0
(q)Duck-Hwan An (KOR) d. (WC)Yang Jiang (CHN) 6-2 6-2
(q)Mark Way (AUS) d. Zhe Le (CHN) 6-2 6-2
(6)Christopher Koderisch (GER) d. Norbert Mazany (HUN) 6-4 6-3
Seung-Hoon Lee (KOR) d. (8)Andreas Kauntz (GER) 6-4 6-2
Dong-Hyun Kim (KOR) d. Jing-Yi Li (CHN) 6-2 6-4
Hao Lu (CHN) d. (WC)Rong Ma (CHN) 6-1 6-2
(4)Ilia Kushev (BUL) d. (q)Witold Cudny (USA) 6-4 6-2
(5)Xin-Yuan Yu (CHN) d. (WC)Bo Ye (CHN) 6-1 6-2
Hyun-Woo Nam (KOR) d. (WC)Jian Li (CHN) 6-0 6-3
(q)Carl Thorsen (USA) d. (q)Hui Zhang (CHN) 6-3 6-1
(2)Bo-Ram Cha (KOR) d. Goran Dragicevic (USA) 6-2 7-6(3)

Second Round
(1)Jordan Kanev (BUL) d. (q)Brandon Fallon (USA) 6-2 6-4
(7)Peng Sun (CHN) d. Sebastian Schluter (GER) 6-3 7-6(4)
(3)Yu Wang, Jr. (CHN) d. (q)Duck-Hwan An (KOR) 6-3 6-0
(6)Christopher Koderisch (GER) d. (q)Mark Way (AUS) 7-5 6-3
Seung-Hoon Lee (KOR) d. Dong-Hyun Kim (KOR) 6-3 6-4
(4)Ilia Kushev (BUL) d. Hao Lu (CHN) 1-6 7-5 6-4
Hyun-Woo Nam (KOR) d. (5)Xin-Yuan Yu (CHN) 6-1 7-5
(2)Bo-Ram Cha (KOR) d. (q)Carl Thorsen (USA) 6-0 6-2

usawildcat929
12-06-2003, 02:47 PM
Quarterfinals
(7)Peng Sun (CHN) d. (1)Jordan Kanev (BUL) 6-0 7-6(7)
(3)Yu Wang, Jr. (CHN) d. (6)Christopher Koderisch (GER) 6-4 6-2
(4)Ilia Kushev (BUL) d. Seung-Hoon Lee (KOR) 6-4 6-3
(2)Bo-Ram Cha (KOR) d. Hyun-Woo Nam (KOR) 6-3 6-7(5) 6-4

usawildcat929
12-06-2003, 02:47 PM
Doubles
Seeds:
1. Jordan Kanev/Ilia Kushev
2. Xin-Yuan Yu/Yu Zhang
3. Vincent Baudat/Karl Sloss
4. Valentino Pest/Mark Way

First Ruond
(1)Jordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) d. Bin Cui/Jing-Yi Li (CHN) 6-3 6-1
Derek Fitzpatrick/Andrew Irving (USA) d. Peng Sun/Yu Wang, Jr. (CHN) 6-4 3-6 6-4
Hao Lu/Ran Xu (CHN) d. (3)Vincent Baudat/Karl Sloss (MTQ/USA) 4-6 6-1 7-6(5)
Bo-Ram Cha/Dong-Hyun Kim (KOR) d. Hao Shi/Yi-Ning Wang (CHN) 6-4 6-1
Goran Dragicevic/Amadeus Fulford-Jones (USA/GBR) d. Feng Xue/Jian Yang (CHN) 6-4 6-3
(4)Valentino Pest/Mark Way (GER/AUS) d. Mao-Xin Gong/Xiang Li (CHN) 6-1 6-3
Rong Ma/Bo Ye (CHN) d. (WC)Yang Jiang/Jian Li (CHN) 6-2 1-5 ret.
(2)Xin-Yuan Yu/Yu Zhang (CHN) d. Xu Yin/Hui Zhang (CHN) 6-2 6-0

usawildcat929
12-06-2003, 02:48 PM
Quarterfinals
(1)Jordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) d. Derek Fitzpatrick/Andrew Irving (USA) 6-2 7-6(0)
Hao Lu/Ran Xu (CHN) d. Bo-Ram Cha/Dong-Hyun Kim (KOR) w/o
(4)Valentino Pest/Mark Way (GER/AUS) d. Goran Dragicevic/Amadeus Fulford-Jones (USA/GBR) 6-4 6-2
(2)Xin-Yuan Yu/Yu Zhang (CHN) d. Rong Ma/Bo Ye (CHN) 6-2 6-0

Semifinals
(1)Jordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) d. Hao Lu/Ran Xu (CHN) 6-2 6-2
(2)Xin-Yuan Yu/Yu Zhang (CHN) d. (4)Valentino Pest/Mark Way (GER/AUS) 6-0 4-6 6-1