South/Central Africa #1 Week 2 [Archive] - MensTennisForums.com

South/Central Africa #1 Week 2

usawildcat929
11-20-2003, 08:44 PM
South/Central Africa-Leg 2
Gabarone, Botswana
November 17-23, 2003
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$25,000

Singles
Seeds: (cut: Clemens Breuss - 1438)
1. Wesley Whitehouse
2. Raven Klaasen
3. Willem-Petrus Meyer
4. James Auckland
5. Genius Chidzikwe
6. Chris Lewis
7. Oliver Freelove
8. Oualid Jallali

First Round
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. Malte Masuth (GER) 6-0 3-6 6-2
Adam Thompson (NZL) d. (q)Tim Patient (GBR) 4-6 6-3 7-5
(WC)Shaun Rudman (RSA) d. (WC)Kuda Nembaware (ZIM) 6-1 4-0 ret.
(7)Oliver Freelove (GBR) d. (WC)Kevin Anderson (RSA) 6-1 6-2
(4)James Auckland (GBR) d. Clemens Breuss (AUT) 6-4 6-1
(q)Dennis Biggemann (GER) d. (q)Roger Lacaci (ESP) 4-6 6-0 6-2
(q)Nigel Badza (ZIM) d. (q)Moses Motate (BOT) 6-0 6-1
(6)Chris Lewis (GBR) d. (q)Lado Chikhladze (GEO) 7-6(4) 6-4
(8)Oualid Jallali (TUN) d. (q)Justin Visser (RSA) 2-6 6-0 6-1
Gwinyai Tongoona (ZIM) d. Phodos Kallias (CYP) 6-3 6-3
(LL)Punch Maleka (RSA) d. (q)Alexei Filenkov (RUS) 6-2 6-0 [Maleka replaces Ruslan Legar]
(3)Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Javier Ferrin-Kranewitter (ARG) 6-1 6-1
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Richard Crabtree (GBR) 6-1 6-7(1) 6-1
Martijn van Haasteren (NED) d. Sebastian Pena (CHI) 6-2 6-1
Dusan Mihailovic (SER) d. (WC)Keneilwe Phuthego (BOT) 6-3 6-1
Matthew Brown (GBR) d. (2)Raven Klaasen (RSA) 7-6(4) 6-3

usawildcat929
11-20-2003, 08:44 PM
Second Round
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. Adam Thompson (NZL) 6-4 6-1
(WC)Shaun Rudman (RSA) d. (7)Oliver Freelove (GBR) 6-7(4) 6-3 6-3
(4)James Auckland (GBR) d. (q)Dennis Biggemann (GER) 6-4 6-2
(6)Chris Lewis (GBR) d. (q)Nigel Badza (ZIM) 3-6 6-2 6-0
(8)Oualid Jallali (TUN) d. Gwinyai Tongoona (ZIM) 7-6(4) 2-6 6-3
(3)Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (LL)Punch Maleka (RSA) 6-3 6-4
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Martijn van Haasteren (NED) 6-1 6-4
Matthew Brown (GBR) d. Dusan Mihailovic (SER) w/o

usawildcat929
11-20-2003, 08:45 PM
First Round
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (q)Lado Chikhladze/Tim Patient (GEO/GBR) 6-7(1) 6-1 6-4
(WC)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) d. Clemens Breuss/Alexander Nikolic (AUT/GER) 6-2 6-2
Oualid Jallali/Martijn van Haasteren (TUN/NED) d. (3)James Auckland/Chris Lewis (GBR) 7-6(5) 6-4
Punch Maleka/Gwinyai Tongoona (RSA/ZIM) d. (WC)Modisaotsile Phathswane/Keneilwe Phuthego (BOT) 6-1 6-1
Alexei Filenkov/Dusan Mihailovic (RUS/SER) d. (WC)Vladimir Nifontov/Vincent Owens (RUS/USA) 6-2 7-6(1)
(4)Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) d. Sebastian Pena/Rodrigo Teixeira (CHI/BRA) 6-2 6-4
Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER) d. Phodos Kallias/Roger Lacaci (CYP/ESP) 7-6(2) 7-6(1)
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Matthew Brown/Richard Crabtree (GBR) 6-1 6-1

Quarterfinals
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (WC)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) 5-7 7-5 7-6(5)
Oualid Jallali/Martijn van Haasteren (TUN/NED) d. Punch Maleka/Gwinyai Tongoona (RSA/ZIM) 6-7(2) 6-4 6-4
(4)Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) d. Alexei Filenkov/Dusan Mihailovic (RUS/SER) w/o
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER) 6-4 7-6(5)

Darran
11-26-2003, 06:20 PM
Does anyone have the quarter final results onwards, as the players are now at the quarter final stage of week 3 :rolleyes:

usawildcat929
11-27-2003, 02:37 AM
Quarterfinals
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. (WC)Shaun Rudman (RSA) 6-2 6-1
(4)James Auckland (GBR) d. (6)Chris Lewis (GBR) 6-1 6-3
(8)Oualid Jallali (TUN) d. (3)Willem-Petrus Meyer (RSA) 7-6(2) 6-2
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Matthew Brown (GBR) 6-1 6-7(5) 6-1

Semifinals
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. (4)James Auckland (GBR) 6-3 6-7(3) 6-4
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (8)Oualid Jallali (TUN) 7-6(3) 6-3

Finals
(5)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (1)Wesley Whitehouse (RSA) 2-6 6-4 6-2

usawildcat929
11-27-2003, 02:37 AM
Semifinals
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Oualid Jallali/Martijn van Haasteren (TUN/NED) 6-3 6-3
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. (4)Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) 6-3 6-3

Finals
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. (1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) 6-4 6-3