Venezuela #2 Week 3 Satellite [Archive] - MensTennisForums.com

Venezuela #2 Week 3 Satellite

usawildcat929
11-18-2003, 11:02 PM
Venezuela #2-Leg 3 - Copa ATEC
Caracas, Venezuela
November 17-23, 2003
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$25,000

Singles
Seeds: (cut: Sebastian Quintero - 4cp)
1. Alejandro Fabbri
2. Juan Pablo Brzezicki
3. Felipe Parada
4. Damian Patriarca
5. Philip Gubenco
6. Yohny Romero
7. Daniel Vallverdu
8. Juan Felipe Yanez

First Round
(1)Alejandro Fabbri (ARG) d. (q)Frederico Casaro (BRA) 6-4 6-4
(WC)Piero Luisi (VEN) d. Juan de Armas (VEN) 4-6 6-1 6-1
Sebastian Quintero (COL) d. (WC)David Navarrete (VEN) 6-4 6-2
(6)Yohny Romero (VEN) d. Sergio Ramirez (COL) 6-0 6-3
(3)Felipe Parada (CHI) d. Julien Cassaigne (FRA) 6-1 7-6(5)
(WC)Enrique Olivares (VEN) d. (WC)Roman Recarte (VEN) 6-4 6-1
Gabriel Pitta (BRA) d. (q)Richard Irwin (GBR) 4-6 6-2 6-1
(8)Juan Felipe Yanez (CHI) d. Matt Klinger (CAN) 7-5 6-4
(5)Philip Gubenco (CAN) vs (q)Ricardo Chile (CUB)
Nestor Briceno (USA) d. (q)Michal Ciszek (CAN) 6-2 6-3
Franklin Durighetto (BRA) d. Carlos Avellan (ECU) 7-6(4) 6-1
(4)Damian Patriarca (ARG) vs (q)Riccardo Desto (ITA)
(7)Daniel Vallverdu (VEN) d. (q)Oscar Rodriguez (COL) 6-1 6-7(7) 6-3
Julien Maes (FRA) d. (q)Ytai Abougzir (USA) 6-4 6-0
(q)Tom Burn (GBR) d. Alvaro Loyola (CHI) 6-2 2-6 6-2
(2)Juan Pablo Brzezicki (ARG) vs Jhonathan Medina (VEN)

usawildcat929
11-18-2003, 11:07 PM
Doubles
Seeds: (cut: Martinez/Medina - 5cp)
1. William Campos/Yohny Romero
2. Julien Cassaigne/Philip Gubenco
3. Alvaro Loyola/Juan Felipe Yanez
4. Pablo Bianchi/Juan Pablo Brzezicki

First Round
Alejandro Fabbri/Damian Patriarca (ARG) d. (1)William Campos/Yohny Romero (VEN) 6-4 6-2
Carlos Avellan/Ricardo Chile (ECU/CUB) d. (WC)Enrique Olivares/Roman Recarte (VEN) 6-4 6-4
(3)Alvaro Loyola/Juan Felipe Yanez (CHI) d. (LL)Franklin Durighetto/Gabriel Pitta (BRA) 5-7 6-4 6-4 [Durighetto/Pitta replace (WC)Daniel Pazos/Frank Suarez]
Tom Burn/Richard Irwin (GBR) vs (q)Ytai Abougzir/Julien Maes (USA/FRA)
Piero Luisi/David Navarrete (VEN) d. Sebastian Quintero/Oscar Rodriguez (COL) 6-4 6-2
(4)Pablo Bianchi/Juan Pablo Brzezicki (ARG) d. Juan de Armas/Daniel Vallverdu (VEN) 6-4 6-3
Sandor Martinez/Jhonathan Medina (VEN) d. (WC)Roberto Maytin/Irving Morales (VEN) 6-2 6-3
(2)Julien Cassaigne/Philip Gubenco (FRA/CAN) d. Nestor Briceno/Sat Galan (USA/COL) 6-2 6-1

usawildcat929
11-20-2003, 08:45 PM
Quarterfinals
Alejandro Fabbri/Damian Patriarca (ARG) d. Carlos Avellan/Ricardo Chile (ECU/CUB) 6-2 7-6(3)
(3)Alvaro Loyola/Juan Felipe Yanez (CHI) d. Tom Burn/Richard Irwin (GBR) 6-2 6-4
(4)Pablo Bianchi/Juan Pablo Brzezicki (URU/ARG) d. Piero Luisi/David Navarrete (VEN) 6-4 6-4
(2)Julien Cassaigne/Philip Gubenco (FRA/CAN) d. Sandor Martinez/Jhonathan Medina (VEN) 6-3 7-5

usawildcat929
11-23-2003, 12:44 AM
Second Round
(1)Alejandro Fabbri (ARG) d. (WC)Piero Luisi (VEN) 6-2 6-2
(6)Yohny Romero (VEN) d. Sebastian Quintero (COL) 6-3 6-0
(3)Felipe Parada (CHI) d. (WC)Enrique Olivares (VEN) 6-2 6-0
Gabriel Pitta (BRA) d. (8)Juan Felipe Yanez (CHI) 6-3 6-4
(5)Philip Gubenco (CAN) d. Nestor Briceno (USA) 4-6 6-1 6-1
(4)Damian Patriarca (ARG) d. Franklin Durighetto (BRA) 6-3 6-3
Julien Maes (FRA) d. (7)Daniel Vallverdu (VEN) 6-1 6-2
(2)Juan Pablo Brzezicki (ARG) d. (q)Tom Burn (GBR) 6-2 6-2

Quarterfinals
(6)Yohny Romero (VEN) d. (1)Alejandro Fabbri (ARG) 6-3 6-3
Gabriel Pitta (BRA) d. (3)Felipe Parada (CHI) 6-4 7-6(6)
(4)Damian Patriarca (ARG) d. (5)Philip Gubenco (CAN) 6-3 7-6(3)
(2)Juan Pablo Brzezicki (ARG) d. Julien Maes (FRA) 6-0 1-0 ret.

usawildcat929
11-23-2003, 12:44 AM
Semifinals
(3)Alvaro Loyola/Juan Felipe Yanez (CHI) d. Alejandro Fabbri/Damian Patriarca (ARG) 7-5 ret.
(2)Julien Cassaigne/Philip Gubenco (FRA/CAN) d. (4)Pablo Bianchi/Juan Pablo Brzezicki (URU/ARG) w/o

Finals
(3)Alvaro Loyola/Juan Felipe Yanez (CHI) d. (2)Julien Cassaigne/Philip Gubenco (FRA/CAN) 5-7 6-3 6-3

usawildcat929
11-24-2003, 01:29 AM
Semifinals
(6)Yohny Romero (VEN) d. Gabriel Pitta (BRA) 7-6(5) 6-4
(4)Damian Patriarca (ARG) d. (2)Juan Pablo Brzezicki (ARG) 7-5 7-6(5)

Finals
(6)Yohny Romero (VEN) d. (4)Damian Patriarca (ARG) 6-3 6-4