South/Central Africa#1 Week 1 [Archive] - MensTennisForums.com

South/Central Africa#1 Week 1

usawildcat929
11-13-2003, 10:19 PM
South/Central Africa-Leg 1
Bulawayo, Zimbabwe
November 10-16, 2003
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$25,000

Singles
Seeds: (cut: Ruslan Legar - 1438)
1. Wesley Whitehouse
2. Willem-Petrus Meyer
3. Raven Klaasen
4. Genius Chidzikwe
5. James Auckland
6. Chris Lewis
7. Oliver Freelove
8. Oualid Jallali

First Round
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. (q)Shaun Rudman (RSA) 5-7 6-4 6-2
(WC)Kevin Anderson (RSA) d. Adam Thompson (NZL) 6-1 6-3
Matthew Brown (GBR) d. Martijn van Haasteren (NED) 2-6 7-6(5) 7-5
(q)Tim Patient (GBR) d. (8)Oualid Jallali (TUN) 6-4 6-3
(3)Raven Klaasen (RSA) d. (LL)Rodrigo Teixeira (BRA) 6-1 6-0
Javier Ferrin-Kranewitter (ARG) d. (LL)Sebastian Pena (CHI) 6-2 4-6 6-2
Gwinyai Tongoona (ZIM) d. Malte Masuth (GER) 6-1 6-4
(7)Oliver Freelove (GBR) d. Ruslan Legar (ISR) 6-3 6-2
(6)Chris Lewis (GBR) d. (WC)Keneilwe Phuthego (BOT) 6-2 6-3
(q)Punch Maleka (RSA) d. (q)Srinath Prahlad (IND) 3-6 6-1 7-6(0)
(WC)Zibusiso Ncube (ZIM) d. (WC)Kuda Nembaware (ZIM) 6-1 6-0
(4)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (q)Lado Chikhladze (GEO) 6-2 5-7 6-2
(5)James Auckland (GBR) d. (q)Roger Lacaci (ESP) 6-2 6-1
Dusan Mihailovic (SER) d. (q)Alexei Filenkov (RUS) 6-2 3-6 6-3
Phodos Kallias (CYP) d. (q)Dennis Biggemann (GER) 6-4 6-0
Richard Crabtree (GBR) d. (2)Willem-Petrus Meyer (RSA) 3-6 6-2 7-5

usawildcat929
11-13-2003, 10:20 PM
Second Round
(1)Wesley Whitehouse (RSA) d. (WC)Kevin Anderson (RSA) 5-7 6-3 6-4
Matthew Brown (GBR) d. (q)Tim Patient (GBR) 6-3 6-2
(3)Raven Klaasen (RSA) d. Javier Ferrin-Kranewitter (ARG) 6-2 6-4
Gwinyai Tongoona (ZIM) d. (7)Oliver Freelove (GBR) 3-6 6-3 6-3
(6)Chris Lewis (GBR) d. (q)Punch Maleka (RSA) 6-4 6-4
(4)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (WC)Zibusiso Ncube (ZIM) 6-2 6-0
(5)James Auckland (GBR) d. Dusan Mihailovic (SER) 6-4 6-4
Phodos Kallias (CYP) d. Richard Crabtree (GBR) 6-2 5-7 6-3

usawildcat929
11-13-2003, 10:20 PM
First Round
(1)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Clemens Breuss/Alexander Nikolic (AUT/GER) 6-2 6-2
(q)Lado Chikhladze/Vincent Owens (GEO/USA) d. Sebastian Pena/Rodrigo Teixeira (CHI/BRA) 6-1 6-0
(3)James Auckland/Chris Lewis (GBR) d. Alexei Filenkov/Dusan Mihailovic (RUS/SER) 6-1 6-2
Phodos Kallias/Roger Lacaci (CYP/ESP) d. (WC)Modisaotsile Phatshwane/Keneilwe Phuthego (BOT) 6-3 6-1
Punch Maleka/Vladimir Nifontov (RSA/RUS) d. Zibusiso Ncube/Gwinyai Tongoona (ZIM) w/o
(4)Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) d. (WC)Gilbert Mafara/Kuda Nembaware (ZIM) 6-1 6-2
(WC)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) d. Matthew Brown/Richard Crabtree (GBR) 7-6(1) 6-2
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER