Thailand F1 [Archive] - MensTennisForums.com

Thailand F1

usawildcat929
11-03-2003, 09:52 PM
Thailand F1
Pattaya, Thailand
November 3-9, 2003
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 48
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Toshiaki Sakai - 698)
1. Takahiro Terachi
2. Young-Joon Kim
3. Ti Chen
4. Herbert Wiltschnig
5. Toshihide Matsui
6. Aisam Qureshi
7. Febi Widhiyanto
8. Bo-Ram Cha

First Round
(1)Takahiro Terachi (JPN) vs (q)Takeshi Itoh (JPN)
Sunil Kumar Sipaeya (IND) vs (LL)Nikos Rovas (GRE)
Martin Slanar (AUT) vs Ajay Ramaswami (IND)
(5)Toshihide Matsui (JPN) vs (q)Stefan Kilchofer (SUI)
(3)Ti Chen (TPE) vs (LL)Dong-Hyun Kim (KOR)
Lefteris Alexiou (GRE) vs Norikazu Sugiyama (JPN)
Go Soeda (JPN) vs (q)Matthew Smith (GBR)
(8)Bo-Ram Cha (KOR) vs (q)Sonchat Ratiwatana (THA) [Ratiwatana replaces Solon Peppas]
(6)Aisam Qureshi (PAK) vs (q)Sarvar Ikramov (UZB)
Vinod Sridhar (IND) vs (q)Jasper Smit (NED)
Vijay Kannan (IND) vs (WC)Minh-Quan Do (VIE)
(4)Herbert Wiltschnig (AUT) vs Mustafa Ghouse (IND)
(7)Febi Widhiyanto (INA) vs (q)Oh-Hee Kwon (KOR) [Kwon replaces Toshiaki Sakai]
(q)Bart van Delft (NED) vs (LL)Naoki Arimoto (JPN) [Arimoto replaces Tasuku Iwami]
(WC)Sanchai Ratiwatana (THA) vs (WC)Renouk Wijemanne (SRI)
(2)Young-Joon Kim (KOR) vs (WC)Anuwat Dalodom (THA)


Doubles
Seeds: (cut: Cha/Choi - 1639)
1. Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana
2. Mustafa Ghouse/Vijay Kannan
3. Toshihide Matsui/Takahiro Terachi
4. Martin Slanar/Herbert Wiltschnig

First Round
(1)(WC)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Young-Joon Kim/Norikazu Sugiyama (KOR/JPN) 6-2 3-6 6-3
Ajay Ramaswami/Prima Simpatiaji (IND/INA) d. Lefteris Alexiou/Nikos Rovas (GRE) 7-6(7) 6-4
(3)Toshihide Matsui/Takahiro Terachi (JPN) d. Ti Chen/Sunil Kumar Sipaeya (TPE/IND) 7-6(6) 6-2
Hendri Susilo Pramono/Febi Widhiyanto (INA) d. Bo-Ram Cha/Dong-Whee Choi (KOR) 6-2 6-4
Jasper Smit/Bart van Delft (NED) d. (WC)Anuwat Dalodom/Bhee Witoonpanich (THA) 4-6 6-4 6-3
(4)Martin Slanar/Herbert Wiltschnig (AUT) vs Manoj Mahadevan/Vinod Sridhar (IND)
(WC)Weerapat Doakmaiklee/Philipp Piyamongkol (THA/GER) vs (q)Murad Inoyatov/Dimitri Mazur (UZB)
Naoki Arimoto/Go Soeda (JPN) d. (2)Mustafa Ghouse/Vijay Kannan (IND) 1-6 6-3 7-6(5)

Wojtek
11-04-2003, 05:17 PM
First Round
(q)Takeshi Itoh (JPN) d. (1)Takahiro Terachi (JPN) 6-3 6-2
(LL)Nikos Rovas (GRE) d. Sunil Kumar Sipaeya (IND) 6-3 6-4
Martin Slanar (AUT) d. Ajay Ramaswami (IND) 7-6(7) 6-1
(5)Toshihide Matsui (JPN) d. (q)Stefan Kilchhofer (SUI) 7-6(5) 6-3
(LL)Dong-Hyun Kim (KOR) d. (3)Ti Chen (TPE) 6-4 4-6 7-5
Lefteris Alexiou (GRE) d. Norikazu Sugiyama (JPN) 6-2 3-6 6-4
Go Soeda (JPN) d. (q)Matthew Smith (GBR) 6-2 6-4
(8)Bo-Ram Cha (KOR) d. (q)Sonchat Ratiwatana (THA) 7-6(4) 6-2 [Ratiwatana replaces Solon Peppas]
(q)Sarvar Ikramov (UZB) d. (6)Aisam Qureshi (PAK) 3-6 6-2 6-1
(q)Jasper Smit (NED) d. Vinod Sridhar (IND) 6-4 6-3
Vijay Kannan (IND) d. (WC)Minh-Quan Do (VIE) 7-6(4) 6-3
(4)Herbert Wiltschnig (AUT) d. Mustafa Ghouse (IND) 7-5 6-3
(7)Febi Widhiyanto (INA) d. (q)Oh-Hee Kwon (KOR) 7-6(7) 6-3 [Kwon replaces Toshiaki Sakai]
(q)Bart van Delft (NED) d. (LL)Naoki Arimoto (JPN) 4-6 6-3 6-2 [Arimoto replaces Tasuku Iwami]
(WC)Sanchai Ratiwatana (THA) d. (WC)Renouk Wijemanne (SRI) 6-3 6-3
(2)Young-Joon Kim (KOR) d. (WC)Anuwat Dalodom (THA) 6-3 7-5

Wojtek
11-05-2003, 05:25 PM
Second Round
(LL)Nikos Rovas (GRE) d. (q)Takeshi Itoh (JPN) 1-6 6-2 6-3
(5)Toshihide Matsui (JPN) d. Martin Slanar (AUT) 6-2 6-7(5) 6-3
(LL)Dong-Hyun Kim (KOR) d. Lefteris Alexiou (GRE) 6-1 6-0
(8)Bo-Ram Cha (KOR) d. Go Soeda (JPN) 6-3 6-3
(q)Jasper Smit (NED) d. (q)Sarvar Ikramov (UZB) 6-4 4-6 6-2
(4)Herbert Wiltschnig (AUT) d. Vijay Kannan (IND) 7-6(3) 6-2
(7)Febi Widhiyanto (INA) d. (q)Bart van Delft (NED) 7-5 6-4
(2)Young-Joon Kim (KOR) d. (WC)Sanchai Ratiwatana (THA) 6-3 6-2

usawildcat929
11-05-2003, 09:51 PM
First Round
(1)(WC)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Young-Joon Kim/Norikazu Sugiyama (KOR/JPN) 6-2 3-6 6-3
Ajay Ramaswami/Prima Simpatiaji (IND/INA) d. Lefteris Alexiou/Nikos Rovas (GRE) 7-6(7) 6-4
(3)Toshihide Matsui/Takahiro Terachi (JPN) d. Ti Chen/Sunil Kumar Sipaeya (TPE/IND) 7-6(6) 6-2
Hendri Susilo Pramono/Febi Widhiyanto (INA) d. Bo-Ram Cha/Dong-Whee Choi (KOR) 6-2 6-4
Jasper Smit/Bart van Delft (NED) d. (WC)Anuwat Dalodom/Bhee Witoonpanich (THA) 4-6 6-4 6-3
(4)Martin Slanar/Herbert Wiltschnig (AUT) d. Manoj Mahadevan/Vinod Sridhar (IND) 4-6 6-4 6-4
(q)Murad Inoyatov/Dimitri Mazur (UZB) d. (WC)Weerapat Doakmaiklee/Philipp Piyamongkol (THA/GER) 6-1 6-2
Naoki Arimoto/Go Soeda (JPN) d. (2)Mustafa Ghouse/Vijay Kannan (IND) 1-6 6-3 7-6(5)

usawildcat929
11-05-2003, 09:51 PM
Quarterfinals
(1)(WC)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Ajay Ramaswami/Prima Simpatiaji (IND/INA) 6-2 5-7 6-4
Hendri Susilo Pramono/Febi Widhiyanto (INA) d. (3)Toshihide Matsui/Takahiro Terachi (JPN) w/o
(4)Martin Slanar/Herbert Wiltschnig (AUT) d. Jasper Smit/Bart van Delft (NED) 7-6(5) 6-4
Naoki Arimoto/Go Soeda (JPN) d. (q)Murad Inoyatov/Dimitri Mazur (UZB) 3-6 6-4 7-5

Wojtek
11-06-2003, 04:30 PM
Quarterfinals
(LL)Nikos Rovas (GRE) d. (5)Toshihide Matsui (JPN) 4-6 6-1 7-6(6)
(LL)Dong-Hyun Kim (KOR) d. (8)Bo-Ram Cha (KOR) 6-7(2) 7-5 4-0 ret.
(q)Jasper Smit (NED) d. (4)Herbert Wiltschnig (AUT) 7-6(3) 7-6(3)
(2)Young-Joon Kim (KOR) d. (7)Febi Widhiyanto (INA) 6-3 6-3

usawildcat929
11-06-2003, 10:29 PM
Semifinals
(1)(WC)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Hendri Susilo Pramono/Febi Widhiyanto (INA) 6-4 6-4
(4)Martin Slanar/Herbert Wiltschnig (AUT) d. Naoki Arimoto/Go Soeda (JPN) 6-2 6-3

usawildcat929
11-07-2003, 10:32 PM
Semifinals
(LL)Nikos Rovas (GRE) d. (LL)Dong-Hyun Kim (KOR) 6-1 2-6 6-2
(2)Young-Joon Kim (KOR) d. (q)Jasper Smit (NED) 7-6(5) 3-6 6-3

usawildcat929
11-07-2003, 10:32 PM
Finals
(4)Martin Slanar/Herbert Wiltschnig (AUT) d. (1)(WC)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) 6-2 6-7(6) 6-4

usawildcat929
11-08-2003, 03:55 PM
Finals
(2)Young-Joon Kim (KOR) d. (LL)Nikos Rovas (GRE) 6-4 6-2