Good Luck Pablito thread. Czech Republic F2 [May 16 | Most | Clay] Entry List [Archive] - MensTennisForums.com

Good Luck Pablito thread. Czech Republic F2 [May 16 | Most | Clay] Entry List

Ilovetheblues_86
05-13-2011, 06:31 AM
Good Luck Pablito :yeah: :dance:

Czech Republic F2

Dates : 16 May to 22 May 2011
Venue : Most, Czech Republic
Surface : Clay

http://www.ineer.org/events/iceer2004/Venue/images/olomouc01-v.jpg

website: http://www.cztenis.cz/mezinarodni-turnaje/330 (in czech)

Entry List

1 JUSKA, Andis LAT 383 1
2 KOELLERER, Daniel AUT 407 1
3 GOJOWCZYK, Peter GER 408 1
4 TOREBKO, Peter GER 438 1
5 BURY, Alexander BLR 461 2
6 JEBAVY, Roman CZE 525 1
7 REISSIG, Nicolas AUT 529 1
8 GOMBOS, Norbert SVK 534 1
9 MAHER, Jarryd AUS 687 2
10 LUSTYK, Jakub CZE 699 1
11 $ THOMSON, Clinton GER 738 2
12 SIKORA, Adrian SVK 775 1
13 PROPST, Bjorn AUT 784 1
14 VANEK, Jiri CZE 786 1
15 KOSLER, Jiri CZE 793 1
16 VARGA, Robert HUN 801 1
17 MAJSAJDR, Lubomir CZE 810 1
18 KAMITZ, Gerald AUT 813

QUALIFYING - Last Modified 12 May 2011

1 URZUA-RIVERA, Ricardo CHI 835= 1
2 VESELY, Jiri CZE 850 1
3 CHRAMOSTA, Ladislav CZE 897= 1
4 FALLERT, Florian GER 953 1
5 VATUTIN, Alexey RUS 1031 1
6 BLECHA, Jan CZE 1098= 1
7 $ JOHANNIGMANN, Navid GER 1296= 1
8 SALABA, Libor CZE 1344= 1
9 KUNCIK, Jan CZE 1385= 1
10 URRUTIA FUENTES, Laslo CHI 1414= 1
11 GEIB, Daniel AUT 1439= 1
12 SATRAL, Jan CZE 1707= 1
13 EDE, Simon AUS 1707= 4
14 $ LENZ, Marko GER 1707= 2
15 LACKO, Martin SVK 17 1
16 LEVANDI, Armand EST 13 1
17 YUZHNYY, Andrey RUS 123 1
18 BROWNE, Scott AUS 147 4
19 HAUPT, Christian GER 59 1
20 CHMELIK, Roman CZE 28 1
21 SOLYAYEV, Dmitro UKR 56 1
22 REGUS, Ralph GER 85 1
23 TKACHENKO, Vasily RUS 448 1
24 RETTL, Stefan AUT 77 1
25 GEWERT, Jakub POL 153 1
26 MOJHA, Pavel CZE 55 1
27 KARGL, Mario AUT 84 1
28 SIMON, Tobias GER 132 1
29 ZEMAN, Matej SVK 50 1
30 PROKOP, Tomas CZE 76 1
31 KRCEK, Pavel CZE 77 1
32 OLLERT, Lukas GER 239 2
33 SPROCH, Dominik SVK 187 1
34 $ RICHTER, Sebastian GER 312 1
35 PERUTKA, Jan CZE 98 1
36 LOCONTE, Anthony ITA 119 (CZE) 1
37 GOROVYTS, Oleksandr UKR 494 (GER) 1
38 VRNAK, Lukas CZE 315 1
39 KOBZA, Martin CZE 324 1
40 DOLEZEL, Filip CZE 470 1
41 AGYAPONG, Daniel GHA 1
:worship:42 SERRA, Pablo ARG 2:worship:
43 DANKWAH, Joel GHA 1
44 GELHARDT, Luca GER 1
45 HEIDE, Lorenz GER 1
46 PESICKA, Marek CZE 1
47 DAPAAH, Isaac GHA 1
48 CATTANEO, Daniele ITA 1
49 MARKSOO, Marek EST 1
50 KAPPE, Florian GER 1
51 VOKOUN, Jiri CZE 1
52 MILOVANOVIC, Nikola SRB 1
53 VACULIK, Ondrej CZE 1
54 SIMUNEK, David CZE 1
55 AGYAPONG, Sampson GHA 1
56 NESVORNY, Jan CZE 1

ExcaliburII
05-13-2011, 01:56 PM
thanks friend. i am here already

jonathancrane
05-13-2011, 02:35 PM
Podemos Pablín :rocker2:

Belludal
05-13-2011, 02:44 PM
Come on Pablin!

scarecrows
05-13-2011, 03:17 PM
kick some ass

Taz Warrior
05-13-2011, 05:25 PM
Pablin :eek: Good luck :rocker2:

Ilovetheblues_86
05-13-2011, 05:34 PM
QUALIFYNG ROUND

1st Round

Alexey VATUTIN (RUS) (1) BYE
Filip DOLEZEL (CZE) defeated Jan NESVORNY (CZE) 6-1 6-2
Ondrej VACULIK (CZE) BYE
Tobias SIMON (GER) BYE
Daniel GEIB (AUT) (2) BYE
Anthony LOCONTE (ITA) defeated Dmitro SOLYAYEV (UKR) 6-0 2-6 6-1
Alexey LUKYANOV (RUS) BYE
Jakub GEWERT (POL) BYE
Navid JOHANNIGMANN (GER) (3) BYE
Ralph REGUS (GER) defeated Jan BRENK (CZE) 6-0 6-3
Lukas OLLERT (GER) BYE
Roman CHMELIK (CZE) BYE
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) (4) BYE
Jan PERUTKA (CZE) defeated Daniele CATTANEO (ITA) 6-2 6-4
Florian KAPPE (GER) BYE
Marek PESICKA (CZE) BYE
Marko LENZ (GER) (5) BYE
Robin BULANT (CZE) defeated Sebastian RICHTER (GER) 6-3 7-6(6) 6-1
Lukas DLOUHY (CZE) BYE
Andrey YUZHNYY (RUS) BYE
Jan SATRAL (CZE) (6) BYE
Scott BROWNE (AUS) defeated Martin LACKO (SVK) 6-1 6-3
Pavel MOJHA (CZE) BYE
David PAVLÍK (CZE) BYE
Simon EDE (AUS) (7) BYE
Stefan RETTL (AUT) defeated Oleksandr GOROVYTS (UKR) 7-5 6-2
Mario KARGL (AUT) BYE
Matej ZEMAN (SVK) BYE
Dominik SPROCH (SVK) BYE
Armand LEVANDI (EST) defeated Vasily TKACHENKO (RUS) 6-0 6-0
Radomír VYHLAS (CZE) defeated Pablo SERRA (ARG) 6-0 6-2 :tear:
Lukas VOJTECHOVSKY (CZE) BYE

2nd Round

Alexey VATUTIN (RUS) (1) defeated Filip DOLEZEL (CZE) 6-4 6-1
Tobias SIMON (GER) defeated Ondrej VACULIK (CZE) 6-3 6-1
Daniel GEIB (AUT) (2) defeated Anthony LOCONTE (ITA) 6-0 6-2
Jakub GEWERT (POL) defeated Alexey LUKYANOV (RUS) 6-2 6-0
Navid JOHANNIGMANN (GER) (3) defeated Ralph REGUS (GER) 7-5 6-4
Roman CHMELIK (CZE) defeated Lukas OLLERT (GER) 7-6(4) 6-2
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) (4) defeated Jan PERUTKA (CZE) 6-3 6-1
Marek PESICKA (CZE) defeated Florian KAPPE (GER) 6-0 6-0
Marko LENZ (GER) (5) defeated Robin BULANT (CZE) 6-4 6-1
Lukas DLOUHY (CZE) defeated Andrey YUZHNYY (RUS) 6-1 6-4
Jan SATRAL (CZE) (6) defeated Scott BROWNE (AUS) 6-0 6-0
David PAVLÍK (CZE) defeated Pavel MOJHA (CZE) 6-4 2-6 6-4
Simon EDE (AUS) (7) defeated Stefan RETTL (AUT) 6-3 4-6 6-4
Mario KARGL (AUT) defeated Matej ZEMAN (SVK) 6-4 6-1
Armand LEVANDI (EST) defeated Dominik SPROCH (SVK) 4-6 7-5 6-2
Lukas VOJTECHOVSKY (CZE) defeated Radomír VYHLAS (CZE) 6-1 6-1

3rd Round

Alexey VATUTIN (RUS) (1) defeated Tobias SIMON (GER) 6-1 6-1
Daniel GEIB (AUT) (2) defeated Jakub GEWERT (POL) 6-0 6-2
Navid JOHANNIGMANN (GER) (3) defeated Roman CHMELIK (CZE) 6-2 6-0
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) (4) defeated Marek PESICKA (CZE) 6-4 6-1
Lukas DLOUHY (CZE) defeated Marko LENZ (GER) (5) 6-3 6-3
David PAVLIK (CZE) defeated Jan SATRAL (CZE) (6) 1-6 7-5 6-4
Simon EDE (AUS) (7) defeated Mario KARGL (AUT) 6-3 7-6(7)
Lukas VOJTECHOVSKY (CZE) defeated Armand LEVANDI (EST) 6-2 6-2

1st Round

Daniel KOELLERER (AUT) (1) defeated Alexey VATUTIN (RUS) 6-3 6-0
Jan KUNCIK (CZE) defeated Jakub LUSTYK (CZE) 6-2 1-6 6-4
Simon EDE (AUS) defeated Navid JOHANNIGMANN (GER) 6-3 6-2
Peter TOREBKO (GER) (5) defeated Daniel GEIB (AUT) 3-6 7-6(8) 6-3
Alexander BURY (BLR) (4) defeated Bjorn PROPST (AUT) 6-2 4-6 6-1
Jiri VANEK (CZE) defeated Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-1 7-6(4)
Jiri VESELY (CZE) defeated Jan SATRAL (CZE) 6-3 6-2
Adrian SIKORA (SVK) defeated Nicolas REISSIG (AUT) (6) 6-1 6-0
Roman JEBAVY (CZE) (7) defeated Lukas VRNAK (CZE) 6-4 6-2
Lukas DLOUHY (CZE) defeated Robert VARGA (HUN) 6-2 7-6(4)
David PAVLIK (CZE) defeated Lukas VOJTECHOVSKY (CZE) 6-4 6-3
Peter GOJOWCZYK (GER) (3) defeated Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) 6-1 6-1
Norbert GOMBOS (SVK) (8) defeated Gerald KAMITZ (AUT) 6-1 4-1 Retired
Jarryd MAHER (AUS) defeated Pavel KRCEK (CZE) 6-3 7-6(0)
Jiri KOSLER (CZE) defeated Libor SALABA (CZE) 6-4 6-2
Lubomir MAJSAJDR (CZE) defeated Andis JUSKA (LAT) (2) 6-1 0-1 Retired

2nd Round

Daniel KOELLERER (AUT) (1) defeated Jan KUNCIK (CZE) 6-2 6-0
Peter TOREBKO (GER) (5) defeated Simon EDE (AUS) 6-2 4-6 6-1
Alexander BURY (BLR) (4) defeated Jiri VANEK (CZE) 6-3 6-3
Jiri VESELY (CZE) defeated Adrian SIKORA (SVK) 6-4 6-2
Lukas DLOUHY (CZE) defeated Roman JEBAVY (CZE) (7) 7-5 3-6 6-2
Peter GOJOWCZYK (GER) (3) defeated David PAVLIK (CZE) 6-4 6-1
Jarryd MAHER (AUS) defeated Norbert GOMBOS (SVK) (8) 6-2 6-4
Lubomir MAJSAJDR (CZE) defeated Jiri KOSLER (CZE) 6-4 6-2

Quarterfinal

Daniel KOELLERER (AUT) (1) Vs Peter TOREBKO (GER) (5)
Alexander BURY (BLR) (4) Vs Jiri VESELY (CZE)
Lukas DLOUHY (CZE) Vs Peter GOJOWCZYK (GER) (3)
Jarryd MAHER (AUS) Vs Lubomir MAJSAJDR (CZE)


1st Round

JEBAVY (CZE) / JUSKA (LAT) (1) BYE
GEIB (AUT) / KARGL (AUT) defeated MAJSAJDR (CZE) / SATRAL (CZE) 2-6 6-3 [10-6]
BROZ (CZE) / DLOUHY (CZE) (3) defeated CHRAMOSTA (CZE) / SALABA (CZE) 6-7(7) 6-3 [12-10]
JANOSIK (CZE) / RICHTER (GER) defeated KRCEK (CZE) / PAVLIK (CZE) 6-4 3-6 [10-7]
EDE (AUS) / MAHER (AUS) defeated KOSLER (CZE) / LENZ (GER) Walkover
URRUTIA FUENTES (CHI) / URZUA-RIVERA (CHI) (4) defeated CAKL (CZE) / VACULIK (CZE) 6-2 6-2
LEVANDI (EST) / VATUTIN (RUS) defeated GEWERT (POL) / GOROVYTS (UKR) 6-1 7-6(3)
EGGER (AUT) / KOELLERER (AUT) defeated BURY (BLR) / VARGA (HUN) (2) 6-4 6-2

Quarterfinal

JEBAVY (CZE) / JUSKA (LAT) (1) defeated GEIB (AUT) / KARGL (AUT) 6-3 6-1
BROZ (CZE) / DLOUHY (CZE) (3) defeated JANOSIK (CZE) / RICHTER (GER) 6-2 6-4
URRUTIA FUENTES (CHI) / URZUA-RIVERA (CHI) (4) defeated EDE (AUS) / MAHER (AUS) 1-6 6-4 [10-8]
EGGER (AUT) / KOELLERER (AUT) defeated LEVANDI (EST) / VATUTIN (RUS) 6-3 6-1

Semifinal

JEBAVY (CZE) / JUSKA (LAT) (1) defeated BROZ (CZE) / DLOUHY (CZE) (3) 6-3 6-1
EGGER (AUT) / KOELLERER (AUT) defeated URRUTIA FUENTES (CHI) / URZUA-RIVERA (CHI) (4) 6-0 6-4

Final

JEBAVY (CZE) / JUSKA (LAT) (1) Vs EGGER (AUT) / KOELLERER (AUT)

acionescu
05-13-2011, 05:37 PM
Vamos, Pablin :rocker2:

ExcaliburII
05-13-2011, 06:16 PM
http://www.atpworldtour.com/posting/2011/805/qs.pdf

thanks for the support.

Dlouhy took a wc for the qualy, everyone is :eek:

My room is literally 20-30 meters away from the courts :sport:
I'll do my best

Carretero
05-13-2011, 08:10 PM
Pablo over Vyhlas who? @1.95 All-in :worship:

SloKid
05-13-2011, 09:04 PM
good luck, Pablo

Getta
05-13-2011, 09:50 PM
go Pablo go

GustavoM_Fan
05-13-2011, 09:59 PM
vamos master :clap2:

Luinir
05-14-2011, 12:07 AM
hope you'll get thrashed by that Czech guy very badly such as 0-6 1-6. good luck to mighty Radomir Vyhlas. a guy that playing for just 2 weeks after 2 yrs break really shouldn't win a match on even club level tournament.

Horatio Caine
05-14-2011, 08:14 AM
Enjoy yourself and take each point as it comes. :)

abollo
05-14-2011, 08:36 AM
Good Luck Pablo!

Chris 84
05-14-2011, 11:26 AM
seems that our pablin lost 06 26 :sad:

ExcaliburII
05-14-2011, 11:33 AM
06 26 yes.

My serve didnt work at all, I could barely play my service games. 1st set was a complete disaster. 2nd set I broke two times, but could never hold serve, for some reason my 1st serve wasnt going in at all( maybe 30-40%) and my 2nd serve was horrible. The guy was very beatable if I would have played like I was serving like I was 10 days ago

ExcaliburII
05-14-2011, 11:34 AM
I will train, especially serve these weeks and will give it another shot soon.

Chris 84
05-14-2011, 11:56 AM
I will train, especially serve these weeks and will give it another shot soon.

well, good luck to you. everyone has bad days.

dinkulpus
05-14-2011, 12:00 PM
I will train, especially serve these weeks and will give it another shot soon.

You should come to Bulgarian tournaments, cheap hotels, cheap food, beautiful girls and perfect night life, especially in SOfia :p

Luinir
05-14-2011, 01:25 PM
good for tennis

abollo
05-14-2011, 03:46 PM
You should come to Bulgarian tournaments, cheap hotels, cheap food, beautiful girls and perfect night life, especially in SOfia :p

or Egyptian, almost free :p

Nathaliia
05-14-2011, 03:58 PM
haha well done Pablo, still better than other people from MTF :clap2:

Eddy DoubleD
05-15-2011, 10:45 AM
You should come to Bulgarian tournaments, cheap hotels, cheap food, beautiful girls and perfect night life, especially in SOfia :p

That won't help him:haha:

dinkulpus
05-15-2011, 01:53 PM
That won't help him:haha:

Are you sure :p

Eddy DoubleD
05-15-2011, 02:41 PM
Are you sure :p

Maybe after a defeat, some cheer-up will be good. But otherwise...

adingh
05-15-2011, 08:42 PM
I was wondering who is this Argentinian when I saw you lost 0-6 2-6, then I've read this thread and now I know you're MTF member :) Good luck in next Futures tournaments, would like to see you in Poland ;) Come there next week please ;)

Smoke944
05-16-2011, 01:52 AM
haha well done Pablo, still better than other people from MTF :clap2:

No :lol:

Tom Paulman
05-16-2011, 12:46 PM
Are there any other members who played futures? :)

BTW What is Vanek doing there? I thought he was retired. He probably wants some extra cash?