Bulgaria F1 [May 02 | Varna | Clay] Winner : Axel Michon [Archive] - MensTennisForums.com

Bulgaria F1 [May 02 | Varna | Clay] Winner : Axel Michon

MissChaChaCha
04-29-2011, 01:53 PM
Bulgaria F1
Location : Varna, Varna Province, Bulgaria
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)

http://farm5.static.flickr.com/4108/4993619031_c617b582c3.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100024485
Info : http://www.bgtennis.bg

Entry List
1 GAWRON, Marcin POL 364
2 CRUCIAT, Adrian ROU 400
3 MICHON, Axel FRA 432
4 ZEKIC, Miljan SRB 450
5 LINZER, Michael AUT 469
6 SABAU, Razvan ROU 490
7 PANFIL, Grzegorz POL 495
8 ANAGNASTOPOL, Victor-Mugurel ROU 514
9 LUNCANU, Petru-Alexandru ROU 549
10 GROZDANOV, Tihomir BUL 557
11 ALEKSEENKO, Gleb UKR 626
12 COMAN, Robert ROU 666
13 MONEKE, Steven GER 716
14 ENEV, Todor BUL 784
15 FORTUNA, Claudio ITA 880
16 VOLANTE, Matteo ITA 907 (P)
17 EREMIN, Edoardo ITA 927
18 DIMOV, Valentin BUL 961

Qualifying
1 KUZMANOV, Dimitar BUL 991
2 LEBEDEV, Ilya RUS 1143
3 SAVULESCU, Andrei ROU 1153
4 KRUK, Vladzimir BLR 1173
5 CROWE, Joshua AUS 1178
6 JOTOVSKI, Tomislav MKD 1277
7 IGNAT, Dragos Constantin ROU 1295
8 BENARD, Jeroen NED 1302
9 DIMA, Dragos ROU 1361
10 DANCESCU, Adrian-Marin ROU 1384
11 GROZEV, Serafim BUL 1534
12 MICOV, Stefan MKD 1617
13 TRENDAFILOV, Petar BUL 1674
14 NEYKOV, Andreas BUL 1761
15 RADEV, Marcel BUL 10
16 KEISIDIS, Christos GRE 47
17 RISTOVSKI, Dimitar MKD 1
18 VIANELLO, Giacomo ITA 213
19 DZHANASHIA, Shalva RUS 57
20 ANDONOVSKI, Igor MKD 8
21 DIARRA, Gibril AUT 81
22 VERBIS, Athanasios GRE 63
23 MEINECKE, Finn GER 117
24 DRAGANOV, Nikolay BUL 21
25 GIURGIU, Ilie-Aurelian ROU 35
26 BARTH, Florian GER 132

MissChaChaCha
04-29-2011, 01:54 PM
Qualifying Draw

1st Round

Andrei Savulescu [ROU/1] vs. Bye
Armand Baboian [ROU] d. Igor Andonovski [MKD] 6-3 6-3
Dimitar Ristovski [MKD] d. Ivailo Petrov 6-0 6-0
George Balafoutas [GRE] vs. Bye

[B]Vladzimir Kruk [BLR/2] vs. Bye
Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU] d. Ibrahim Karmadzha 6-0 6-1
Athanasios Verbis [GRE] vs. Bye
Joan Tsonev [BUL] vs. Bye

[B]Joshua Crowe [AUS/3] vs. Bye
Giacomo Vianello [ITA] vs. Bye
Marcel Radev d. Nikolay Draganov [BUL] 6-0 6-3
Dimitar Petrov [BUL] vs. Bye

[B]Tomislav Jotovski [MKD/4] vs. Bye
Aleksandar Velev d. Vladislav Mateev [BUL] 6-2 6-4
Joseph Kasnetz [USA] d. Aleksandar Stoyanovski [BUL] 6-2 6-1
Alexandros Kanaris [GRE] vs. Bye

[B]Dragos Constantin Ignat [ROU/5] vs. Bye
Florian Barth [GER] d. Shalva Dzhanashia [RUS] 6-2 3-6 6-3
Philipp Skvortsov [RUS] d. Adrian Stoimenov 6-1 6-0
Pietro Campi [ITA] vs. Bye

[B]Jeroen Benard [NED/6] vs. Bye
Milen Ianakiev [GER] d. Angel Stefan Rascu [ROU] 7-6(9) 6-1
Finn Meinecke [GER] vs. Bye
Stefan Micov [MKD/10] vs. Bye

Dragos Dima [ROU/7] vs. Bye
Yumer Yumerov d. Radu Daniel Dinu [ROU] 6-7(5) 7-5 6-0
Vasil Shandarov [BUL] d. Denis Rybanov [RUS] 6-7(5) 7-6(3) 6-3
[B]Predrag Rusevski [MKD/9] vs. Bye

Adrian-Marin Dancescu [ROU/8] vs. Bye
Gibril Diarra [AUT] vs. Bye
Christos Keisidis [GRE] d. Razvan Ioan Dumitrescu [ROU] 6-4 6-1
Andreas Neykov [BUL/11] vs. Bye


2nd Round

Andrei Savulescu [ROU/1] d. Armand Baboian [ROU] 6-2 6-4
Dimitar Ristovski [MKD] d. George Balafoutas [GRE] 6-1 7-6(4)

Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU] d. Vladzimir Kruk [BLR/2] 7-6(3) 6-3
Athanasios Verbis [GRE] d. Joan Tsonev 6-1 6-0

[B]Joshua Crowe [AUS/3] d. Giacomo Vianello [ITA] 7-6(2) 7-6(6)
Marcel Radev d. Dimitar Petrov [BUL] 6-3 6-2

[B]Tomislav Jotovski [MKD/4] d. Aleksandar Velev 6-0 6-0
Joseph Kasnetz [USA] d. Alexandros Kanaris [GRE] 6-0 6-1

[B]Dragos Constantin Ignat [ROU/5] d. Florian Barth [GER] 6-2 2-6 6-2
Philipp Skvortsov [RUS] d. Pietro Campi [ITA] 6-1 6-0

Jeroen Benard [NED/6] d. Milen Ianakiev [GER] 7-6(5) 6-2
Finn Meinecke [GER] d. Stefan Micov [MKD/10] 6-4 6-2

Dragos Dima [ROU/7] d. Yumer Yumerov 6-0 6-0
[B]Predrag Rusevski [MKD/9] d. Vasil Shandarov [BUL] 6-2 6-1

Gibril Diarra [AUT] d. Adrian-Marin Dancescu [ROU/8] 7-6(4) 6-2
Andreas Neykov [BUL/11] d. Christos Keisidis [GRE] 6-3 6-4


Final Round

Andrei Savulescu [ROU/1] d. Dimitar Ristovski [MKD] 6-1 6-2
Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU] d. Athanasios Verbis [GRE] 6-3 6-3
Joshua Crowe [AUS/3] d. Marcel Radev 4-6 6-4 6-1
[B]Tomislav Jotovski [MKD/4] d. Joseph Kasnetz [USA] 6-1 6-2
Dragos Constantin Ignat [ROU/5] d. Philipp Skvortsov [RUS] 6-3 7-5
Jeroen Benard [NED/6] d. Finn Meinecke [GER] 4-6 6-3 6-2
Predrag Rusevski [MKD/9] d. Dragos Dima [ROU/7] 7-5 6-4
Gibril Diarra [AUT] d. Andreas Neykov [BUL/11] 6-1 6-1

MissChaChaCha
04-29-2011, 01:55 PM
DOUBLES

1st Round

M.Gawron / G.Panfil [POL/1] d. E.Eremin / C.Fortuna 6-3 6-4
T.Grozdanov / P.Trendafilov [BUL] d. M.Radev / Y.Yumerov [BUL/w.c] 6-3 6-1
J.Benard / G.Diarra [NED/AUT] d. D.Petrov / S.Trifonov [BUL/w.c] 6-4 6-4
T.Jotovski / P.Rusevski [MKD/4] d. R.Coman / I-A.Giurgiu [ROU] 6-2 6-4

P-A.Luncanu / A.Savulescu [ROU] d. G.Alekseenko / V.Anagnastopol [UKR/ROU/3] 6-3 3-6 [10-8]
W.Kubicka / M.Linzer [AUT] d. D.C.Ignat / V.Kruk [ROU/BLR] 6-4 6-3
S.Grozev / D.Kuzmanov d. [I]M.Ianakiev / V.Mateev [GER/BUL/w.c] 6-0 6-3
[B]A-D.Carpen / A.Cruciat [ROU/2] d. D.Ristovski / M.Zekic [MKD/SRB] 7-6(5) 6-4


Quarterfinal

M.Gawron / G.Panfil [POL/1] d. T.Grozdanov / P.Trendafilov [BUL] 4-6 6-3 [10-2]
T.Jotovski / P.Rusevski [MKD/4] d. J.Benard / G.Diarra [NED/AUT] 6-1 6-2
P-A.Luncanu / A.Savulescu [ROU] d. W.Kubicka / M.Linzer [AUT] 6-4 6-4
A-D.Carpen / A.Cruciat [ROU/2] d. S.Grozev / D.Kuzmanov [BUL] 6-3 4-6 [10-3]


Semifinal

M.Gawron / G.Panfil [POL/1] d. T.Jotovski / P.Rusevski [MKD/4] 7-5 6-4
A-D.Carpen / A.Cruciat [ROU/2] d. P-A.Luncanu / A.Savulescu [ROU] 6-2 6-4


FINAL

M.Gawron / G.Panfil [POL/1] d. A-D.Carpen / A.Cruciat [ROU/2] 7-5 6-2

MissChaChaCha
04-29-2011, 01:57 PM
MAIN DRAW

1st Round

Marcin Gawron [POL/1] d. Joshua Crowe [AUS/Q] 6-3 6-3
Tihomir Grozdanov d. Dimitar Kuzmanov 6-2 6-1
Andrei Savulescu [ROU/Q] d. Matteo Volante [ITA] 1-6 6-3 3-0 ret.
[B]Razvan Sabau [ROU/6] d. Dragos Constantin Ignat [ROU/Q] 6-4 6-1

Miljan Zekic [SRB/4] d. Stefan Trifonov [BUL/w.c] 6-3 6-2
Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU/Q] d. Marko Radlovacki [SWE/w.c] 6-0 6-0
Gleb Alekseenko [UKR] d. Ilya Lebedev [RUS] 6-1 6-4
Victor-Mugurel Anagnastopol [ROU/8] d. Claudio Fortuna 3-6 6-3 6-2

[B]Grzegorz Panfil [POL/7] d. Jeroen Benard [NED/Q] 6-7(5) 6-1 6-3
Valentin Dimov d. Tomislav Jotovski [MKD/Q] 7-5 5-7 6-0
Petru-Alexandru Luncanu [ROU] d. Steven Moneke [GER] 6-7(5) 6-1 6-4
[B]Axel Michon [FRA/3] d. Petar Trendafilov [BUL/w.c] 6-1 6-4

Michael Linzer [AUT/5] d. Todor Enev 6-3 6-3
Predrag Rusevski [MKD/Q] d. [I]Serafim Grozev [BUL/w.c] 7-5 6-1
Gibril Diarra [AUT/Q] d. Robert Coman [ROU] 6-3 3-6 7-5
[B]Adrian Cruciat [ROU/2] d. Edoardo Eremin [ITA] 6-3 6-2

MissChaChaCha
05-04-2011, 06:33 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Tihomir Grozdanov d. [B]Marcin Gawron [POL/1] 6-3 4-6 6-4
Andrei Savulescu [ROU/Q] d. Razvan Sabau [ROU/6] 6-2 6-4
Miljan Zekic [SRB/4] d. Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU/Q] 7-6(2) 7-6(10)
Victor-Mugurel Anagnastopol [ROU/8] d. Gleb Alekseenko [UKR] 6-3 6-3

Grzegorz Panfil [POL/7] d. Valentin Dimov 6-4 5-7 6-2
[B]Axel Michon [FRA/3] d. Petru-Alexandru Luncanu [ROU] 6-4 6-3
Michael Linzer [AUT/5] d. Predrag Rusevski [MKD/Q] 6-4 6-4
Adrian Cruciat [ROU/2] d. Gibril Diarra [AUT/Q] 6-0 6-3

MissChaChaCha
05-05-2011, 04:59 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Tihomir Grozdanov d. Andrei Savulescu [ROU/Q] 6-4 5-7 6-4
[B]Miljan Zekic [SRB/4] d. Victor-Mugurel Anagnastopol [ROU/8] 6-2 6-4
Axel Michon [FRA/3] d. Grzegorz Panfil [POL/7] 6-4 6-3
Adrian Cruciat [ROU/2] d. Michael Linzer [AUT/5] 7-5 6-7(1) 7-6(6)


Semifinal

Tihomir Grozdanov d. [B]Miljan Zekic [SRB/4] 6-3 4-6 7-6(5)
Axel Michon [FRA/3] d. Adrian Cruciat [ROU/2] 6-4 6-7(6) 6-2

MissChaChaCha
05-07-2011, 04:00 PM
MAIN DRAW

FINAL

Axel Michon [FRA/3] d. Tihomir Grozdanov [BUL] 6-7(5) 6-3 6-1