Turkey F13 [April 11 | Antalya | Hard] Winner : Radu Albot [Archive] - MensTennisForums.com

Turkey F13 [April 11 | Antalya | Hard] Winner : Radu Albot

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:45 PM
Turkey F13
Location : Antalya, Antalya Province, Turkey
Type : $10K
Surface : Hard (Outdoor)

http://farm4.static.flickr.com/3520/3834524239_68b3756926.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023949
Info : http://www.ttf.org.tr

Entry List
1 KLEIN, Brydan AUS 228
2 MECIR, Miloslav SVK 345
3 MATSUKEVITCH, Denis RUS 356
4 GRIGELIS, Laurynas LTU 378
5 GOODALL, Josh GBR 393
6 STOPPINI, Andrea ITA 407
7 BOSSEL, Adrien SUI 412
8 GOJOWCZYK, Peter GER 428
9 MLENDEA, Andrei ROU 438
10 ALBOT, Radu MDA 444
11 RICE, David GBR 477
12 BURY, Alexander BLR 478
13 JEBAVY, Roman CZE 505
14 AUTHOM, Maxime BEL 506
15 THORNLEY, Sean GBR 553
16 CACIC, Nikola SRB 592
17 SKOLOUDIK, Jiri CZE 596
18 MARTI, Yann SUI 604

Qualifying
1 WILLIS, Marcus GBR 609
2 AKKOYUN, Haluk TUR 619
3 MAGDAS, Abdullah KUW 660
4 REUTER, Yannik BEL 676
5 MAHER, Jarryd AUS 692
6 SIKORA, Adrian SVK 698
7 GADOMSKI, Piotr POL 731
8 CHADAJ, Adam POL 784
9 ARSENOV, Danila RUS 832
10 SPONG, Xander NED 840
11 ARLIDGE, Burnham GBR 845
12 ZORLU, Ergun TUR 855
13 FIGUEROA, Pablo SWE 868
14 KOSLER, Jiri CZE 909
15 ALEKSEENKO, Vadim UKR 933
16 BOTTI, Kevin FRA 979
17 FILIN, Pavel BLR 988
18 ERIKSSON, Markus SWE 993
19 GOZDUR, Rafal POL 994
20 KOVALIK, Jozef SVK 1019
21 DIAS, Francisco POR 1019
22 ENOSOREGBE, Clifford NGR 1054
23 YUKSEL, Anil TUR 1102
24 ALTUNA, Tuna TUR 1105
25 AWADHY, Omar UAE 1117
26 SOLOMON, Steffen RSA 1126
27 PRIDDLE, Chris GBR 1164
28 GABB, Richard GBR 1173
29 KHOTULEV, Stepan RUS 1215
30 BUGBY, Miles GBR 1232
31 LUCAK, Otakar CZE 1302
32 MINSTER, Yann SUI 1319

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:46 PM
Qualifying Draw

1st Round

Jozef Kovalik [SVK/1] d. Scott Browne [AUS] 6-0 6-1
Marcus Weiglhofer [AUT] d. Omar Awadhy 6-2 6-4
Marvin Netuschil [GER] d. Pavels Grigorjevs [LAT] 6-3 6-1
Kevin Botti [FRA/13] d. Can Cetinel [TUR] 6-0 6-1

Adam Chadaj [POL/2] d. Mark Fynn [ZIM] 6-4 6-0
Miles Bugby [GBR] d. Steffen Solomon [RSA] 6-2 6-4
Lewis Burton [GBR] d. Emre Aydin [TUR/w.c] 6-0 6-1
Ergun Zorlu [TUR/9] d. Sarp Laleli [TUR/w.c] 6-1 6-1

Jarryd Maher [AUS/3] d. Georgi Revazishvili [GEO] 7-5 6-4
Maximilian Neuchrist [AUT] d. Simon Ede [AUS] 6-2 6-2
Tobias Simon [GER] d. Yannis Baltogiannis [BEL/w.c] 7-5 6-3
Francisco Dias [POR/12] d. Mohammed Al Nabhani [OMA] 6-2 6-2

Anton Bettink [NZL] d. Piotr Gadomski [POL/4] 7-5 6-4
Antoine Richard [CAN] d. Can Kiziltuna [TUR/w.c] 6-0 6-2
Alp Golcuklu [TUR] d. Tim Focht [GER] 7-6(4) 6-3
Rafal Gozdur [POL/16] d. Delf Gohlke [GER/w.c] 6-4 6-1

Adrian Sikora [SVK/5] d. Egor Gerasimov 7-6(3) 6-3
Otakar Lucak [CZE] d. Yann Minster [SUI] 6-4 2-6 6-2
Stepan Khotulev [RUS] d. Ziad Sultan [KUW] 7-5 6-2
Pavel Filin [BLR/14] d. Chris Priddle [GBR] 6-4 2-6 6-3

Jiri Kosler [CZE/6] d. John Valenti [USA] 6-1 6-1
Richard Gabb [GBR] d. Frédéric De Fays [BEL] 6-4 7-6(2)
Viktor Stjern [SWE/Alt] d. Kaan Senolsun [TUR/w.c] 6-1 6-4
Markus Eriksson [SWE/15] d. Predrag Nedeljkovic [SRB] 6-3 6-1

Danila Arsenov [RUS/7] d. Andriej Kapas [POL] 6-4 1-6 6-3
Pirmin Haenle [GER] d. Mons Knudtzon [NOR] 6-2 6-3
Ahmed Al Bitar [EGY] d. Svyatoslav Knyazev [RUS] 6-3 7-5
Vadim Alekseenko [UKR/11] d. Alexandr Kushakov [UKR] 6-2 6-4

Xander Spong [NED/8] d. Arturs Kazijevs [LAT] 6-4 6-3
Clifford Enosoregbe [NGR] d. Burak Vardal [TUR/w.c] 6-1 6-0
Baris Erguden [TUR] d. Can Altiner [TUR/w.c] 7-5 6-2
Roman Kislyanskiy [RUS] d. [B]Burnham Arlidge [GBR/10] 7-5 6-1

Viktor Stjern [SWE/Alt] replaces Sardor Pulatov [UZB]


[U]2nd Round

Jozef Kovalik [SVK/1] d. Marcus Weiglhofer [AUT] 6-3 3-6 6-1
Kevin Botti [FRA/13] d. Marvin Netuschil [GER] 6-2 6-1

Adam Chadaj [POL/2] d. Miles Bugby [GBR] 6-4 7-6(5)
Ergun Zorlu [TUR/9] d. Lewis Burton [GBR] 7-5 6-7(4) 7-6(4)

Maximilian Neuchrist [AUT] d. Jarryd Maher [AUS/3] 6-0 6-1
Francisco Dias [POR/12] d. Tobias Simon [GER] 6-4 6-4

Anton Bettink [NZL] d. Antoine Richard [CAN] 6-4 6-2
Rafal Gozdur [POL/16] d. Alp Golcuklu [TUR] 6-0 6-3

Adrian Sikora [SVK/5] d. Otakar Lucak [CZE] 6-2 6-1
Pavel Filin [BLR/14] d. Stepan Khotulev [RUS] 6-4 6-2

Jiri Kosler [CZE/6] d. Richard Gabb [GBR] 6-3 6-2
Markus Eriksson [SWE/15] d. Viktor Stjern [SWE/Alt] 6-4 6-4

Danila Arsenov [RUS/7] d. Pirmin Haenle [GER] 6-3 6-4
Vadim Alekseenko [UKR/11] d. Ahmed Al Bitar [EGY] 6-1 6-1

Xander Spong [NED/8] d. Clifford Enosoregbe [NGR] 6-4 4-6 6-2
Roman Kislyanskiy [RUS] d. Baris Erguden [TUR] 6-1 6-1


Final Round

Jozef Kovalik [SVK/1] d. Kevin Botti [FRA/13] 6-2 6-0
Adam Chadaj [POL/2] d. Ergun Zorlu [TUR/9] 6-3 6-1
Maximilian Neuchrist [AUT] d. Francisco Dias [POR/12] 6-1 7-5
Rafal Gozdur [POL/16] d. Anton Bettink [NZL] 7-6(4) 6-1
Pavel Filin [BLR/14] d. Adrian Sikora [SVK/5] 6-3 6-3
Markus Eriksson [SWE/15] d. Jiri Kosler [CZE/6] 7-5 6-1
Vadim Alekseenko [UKR/11] d. Danila Arsenov [RUS/7] 6-2 6-0
Xander Spong [NED/8] d. Roman Kislyanskiy [RUS] 4-6 6-3 6-3

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:46 PM
DOUBLES

1st Round

D.Rice / S.Thornley [GBR/1] d. L.Grigelis / A.Stoppini [LTU/ITA] 7-6(7) 3-6 [11-9]
M.Eriksson / X.Spong [SWE/NED] d. J.Kosler / Y.Reuter [CZE/BEL] 6-2 3-6 [10-8]
M.Authom / A.Bossel d. D.Durmus / R.Gozdur [TUR/POL/w.c] 6-3 6-2
E.Aydin / C.Kiziltuna [TUR/w.c] d. [B]R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/3] 2-0 ret.

T.Altuna / B.Klein [TUR/AUS/4] d. A.Chadaj / D.Matsukevitch [POL/RUS] 7-6(5) 6-3
H.Akkoyun / E.Zorlu [TUR] d. J.Maher / S.Solomon [AUS/RSA] 7-6(4) 6-1
C.Kapukiran / A.Mlendea [TUR/ROU/w.c] d. A.Bury / E.Gerasimov 6-2 6-7(8) [11-9]
[B]L.Burton / J.Goodall [GBR/2] d. M.Bugby / M.Willis [GBR] 7-5 6-3


Quarterfinal

D.Rice / S.Thornley [GBR/1] d. M.Eriksson / X.Spong [SWE/NED] 6-3 6-1
M.Authom / A.Bossel [BEL/SUI] d. E.Aydin / C.Kiziltuna [TUR/w.c] 6-1 6-1
H.Akkoyun / E.Zorlu [TUR] d. T.Altuna / B.Klein [TUR/AUS/4] 7-5 6-2
L.Burton / J.Goodall [GBR/2] d. C.Kapukiran / A.Mlendea [TUR/ROU/w.c] 6-4 6-1


Semifinal

M.Authom / A.Bossel [BEL/SUI] d. D.Rice / S.Thornley [GBR/1] 6-4 6-3
L.Burton / J.Goodall [GBR/2] d. H.Akkoyun / E.Zorlu [TUR] 7-6(6) 6-0


FINAL

M.Authom / A.Bossel [BEL/SUI] d. L.Burton / J.Goodall [GBR/2] 7-5 6-4

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:48 PM
MAIN DRAW

1st Round

Brydan Klein [AUS/1] d. David Rice [GBR] 6-1 6-2
Sean Thornley [GBR] d. Yann Marti [SUI] 2-6 6-3 6-4
Nikola Cacic [SRB] d. Marcus Willis [GBR] 6-2 6-7(3) 6-4
Maxime Authom d. [B]Adrien Bossel [SUI/7] 6-1 6-3

Miloslav Mecir [SVK/3] d. Pavel Filin 6-1 6-1
Roman Jebavy [CZE] d. Cahit Kapukiran [TUR/w.c] 6-2 6-0
Markus Eriksson [SWE/Q] d. Tuna Altuna [TUR/w.c] 6-4 6-2
[B]Peter Gojowczyk [GER/8] d. Durukan Durmus [TUR/w.c] 6-0 6-2

Adam Chadaj [POL/Q] d. Laurynas Grigelis [LTU/6] 2-6 6-4 6-4
Yannik Reuter d. Maximilian Neuchrist [AUT/Q] 2-6 7-5 7-5
Radu Albot [MDA] d. Rafal Gozdur [POL/Q] 3-0 ret.
[B]Andrea Stoppini [ITA/4] d. Vadim Alekseenko [UKR/Q] 6-2 2-6 6-3

Josh Goodall [GBR/5] d. Efekan Senolsun [TUR/w.c] 6-1 6-0
Xander Spong [NED/Q] d. Alexander Bury 6-4 6-2
Jozef Kovalik [SVK/Q] d. Haluk Akkoyun [TUR] 7-5 4-6 6-1
Andrei Mlendea [ROU] d. [B]Denis Matsukevitch [RUS/2] 7-5 6-2

MissChaChaCha
04-13-2011, 06:33 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Brydan Klein [AUS/1] d. Sean Thornley [GBR] 3-1 ret.
Maxime Authom d. Nikola Cacic [SRB] 6-2 6-1
[B]Miloslav Mecir [SVK/3] d. Roman Jebavy [CZE] 6-4 6-4
Peter Gojowczyk [GER/8] d. Markus Eriksson [SWE/Q] 7-5 4-6 6-2

Yannik Reuter d. Adam Chadaj [POL/Q] 6-3 6-2
Radu Albot [MDA] d. [B]Andrea Stoppini [ITA/4] 7-5 6-4
Josh Goodall [GBR/5] d. Xander Spong [NED/Q] 6-2 6-1
Jozef Kovalik [SVK/Q] d. Andrei Mlendea [ROU] 3-6 6-2 6-3

MissChaChaCha
04-14-2011, 03:37 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Brydan Klein [AUS/1] d. Maxime Authom 5-7 6-3 6-0
[B]Peter Gojowczyk [GER/8] d. Miloslav Mecir [SVK/3] 6-2 6-1
Radu Albot [MDA] d. Yannik Reuter 3-6 6-3 6-0
Jozef Kovalik [SVK/Q] d. [B]Josh Goodall [GBR/5] 6-4 6-2


Semifinal

Peter Gojowczyk [GER/8] d. Brydan Klein [AUS/1] 3-6 7-6(3) 6-4
Radu Albot [MDA] d. Jozef Kovalik [SVK/Q] 3-6 6-4 7-6(6)

MissChaChaCha
04-16-2011, 04:25 PM
MAIN DRAW

FINAL

Radu Albot [MDA] d. Peter Gojowczyk [GER/8] 6-3 6-2