China F3 [April 11 | Chengdu | Hard] Winner : Ti Chen [Archive] - MensTennisForums.com

China F3 [April 11 | Chengdu | Hard] Winner : Ti Chen

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:53 PM
China F3
Location : Chengdu, Sichuan, People's Republic of China
Type : $15K
Surface : Hard (Outdoor)

http://farm5.static.flickr.com/4133/5039011191_4f8067d6d6.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100024023
Info : http://www.tennis.org.cn

Entry List
1 HELIOVAARA, Harri FIN 287
2 GONG, Mao-Xin CHN 297
3 ZHANG, Ze CHN 314
4 KONDO, Hiroki JPN 315
5 LIM, Yong-Kyu KOR 343
6 WU, Di CHN 365
7 EVANS, Daniel GBR 375
8 MARTIN, Fabrice FRA 387
9 LI, Zhe CHN 424
10 ITO, Yuichi JPN 486
11 CHEN, Ti TPE 513
12 STATHAM, Jose NZL 515
13 IM, Kyu-Tae KOR 567
14 XU, Jun-Chao CHN 644
15 STARKOV, Ilia RUS 719
16 HUANG, Liang-Chi TPE 778
17 GAO, Peng CHN 793
18 FUCSOVICS, Marton HUN 918 (JE)

Qualifying
1 EROS, Tal ISR 809
2 GAO, Wan CHN 839
3 OUYANG, Bowen CHN 956
4 MA, Ya-Nan CHN 964
5 MATSUNAGA, Koki JPN 992
6 WANG, Chuhan CHN 1023
7 CHANG, Yao-Lun TPE 1089
8 ISOBE, Kotaro JPN 1445
9 LIU, Bei CHN 1534
10 HSIEH, Cheng-Peng TPE 1534
11 NA, Jung-Woong KOR 1614
12 HSU, Hung-Yuan TPE 1665
13 NOH, Sang-Woo KOR 1745
14 FENG, He CHN 19
15 PANIGRAHI, Jaganmaya IND 186
16 AYMOND, Arman SIN 27
17 TEPPER, Ram ISR 52
18 LI, Da-Wei CHN 19
19 LAM, Wing-Lun HKG 16
20 YANG, Yi-Fan CHN 19
21 CHIU, Yu Hsiang TPE 38
22 LIU, Wu-De CHN 23
23 SUN, Ju-Shan CHN 24
24 FENG, Nian CHN 24
25 LI, Yi-Feng CHN 26
26 WANG, Yilun CHN 26
27 YANG, Zi-Dong CHN 26
28 ZHAO, Jing CHN 29
29 CAI, Zhao CHN 30
30 LI, Zheng CHN 32
31 LI, Yu Cheng CHN 32
32 LI, Jia CHN 32

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:53 PM
Qualifying Draw

1st Round

Bowen Ouyang [CHN/1] vs. Bye
Julien Maes [FRA] d. Kengo Hirahata [JPN] 6-2 6-1
Xin Gao [CHN] d. Kai-Jie Lin [CHN] 6-1 6-3
Xiao Yang [CHN] d. Xu-Bo Jiang [CHN] 7-5 4-6 ret.

Chuhan Wang [CHN/2] vs. Bye
Xiao Gong [CHN] d. Xiao-Xi Song [CHN] 7-6(6) 6-4
Yi-Feng Li [CHN] d. Wing-Lun Lam [HKG] 6-1 4-6 6-3
Wu-De Liu [CHN] d. Chenlong Niu [CHN] 6-4 6-3

Yao-Lun Chang [TPE/3] vs. Bye
Jian-Cheng Ye [CHN] d. He Wang [CHN] 6-2 6-0
Jun Nan Tao [CHN] d. Jiangcheng Zhao [CHN] 6-1 4-6 6-1
Chen Ye [CHN] d. Zhaoyi Cao [CHN] 6-3 6-1

Kotaro Isobe [JPN/4] d. Zheng Li [CHN] 6-4 6-1
Jing Zhao [CHN] d. Ya Hui Nie [CHN] 6-1 6-0
Zhenhua An [CHN] d. Ram Tepper [ISR] 7-5 6-2
Nian Feng [CHN] d. Qing-Nan Liang [CHN] 6-2 6-0

Cheng-Peng Hsieh [TPE/5] d. Zheng Li [CHN] 6-4 1-6 6-3
Hsiang-Hung Yu [TPE] d. Peng Dai [CHN] 7-5 6-1
Qin Nong Yang [CHN] d. Yi-Fan Yang [CHN] 6-4 3-6 6-1
Suhao Zhong [CHN] d. Yifan Wu [CHN] 6-4 6-4

Bei Liu [CHN/6] d. Jing-Jing Tian [CHN] 6-4 6-2
Yilun Wang [CHN] d. Da-Wei Li [CHN] 6-4 6-2
Yi-Chen Li [CHN] d. Feng Xue [CHN] 6-4 7-5
Yao-Zhong Zhang [CHN] d. Tian Yu Yang [CHN] 7-5 6-3

Jung-Woong Na [KOR/7] d. Ruikai Wang [CHN] 6-0 6-2
Bin Liu [CHN] d. Hufu Wang [CHN] 7-6(4) 6-2
Ju-Shan Sun [CHN] d. Junjie Wei [CHN] 6-1 6-3
Jia Li [CHN] d. Yu Hsiang Chiu [TPE] 4-6 6-0 6-4

Hung-Yuan Hsu [TPE/8] d. Shenghan Li [CHN] 6-2 6-2
Dongrun Zhang [CHN] d. Seong-Gook Oh [KOR] 6-3 4-6 6-2
Qin Tu [CHN] d. Zi-Dong Yang [CHN] 6-7(5) 6-4 6-2
Sang-Woo Noh [KOR/9] d. Xiaolei Yang [CHN] 6-1 6-1


2nd Round

Julien Maes [FRA] d. Bowen Ouyang [CHN/1] 6-3 1-6 6-3
Xin Gao [CHN] d. Xiao Yang [CHN] 6-1 6-1

Chuhan Wang [CHN/2] d. Xiao Gong [CHN] 6-3 6-4
Wu-De Liu [CHN] d. Yi-Feng Li [CHN] 6-4 6-2

Yao-Lun Chang [TPE/3] d. Jian-Cheng Ye [CHN] 7-5 6-2
Chen Ye [CHN] d. Jun Nan Tao [CHN] 6-4 6-1

Kotaro Isobe [JPN/4] d. Jing Zhao [CHN] 6-4 6-4
Nian Feng [CHN] d. Zhenhua An [CHN] 6-0 6-2

Cheng-Peng Hsieh [TPE/5] d. Hsiang-Hung Yu [TPE] 4-6 6-4 6-4
Qin Nong Yang [CHN] d. Suhao Zhong [CHN] 6-4 6-4

Bei Liu [CHN/6] d. Yilun Wang [CHN] 6-1 6-1
Yao-Zhong Zhang [CHN] d. Yi-Chen Li [CHN] 6-2 5-7 7-6(0)

Jung-Woong Na [KOR/7] d. Bin Liu [CHN] 6-1 6-1
Ju-Shan Sun [CHN] d. Jia Li [CHN] 6-1 6-4

Hung-Yuan Hsu [TPE/8] d. Dongrun Zhang [CHN] 7-6(5) 3-6 6-4
Sang-Woo Noh [KOR/9] d. Qin Tu [CHN] 6-0 4-6 6-1


Final Round

Julien Maes [FRA] d. Xin Gao [CHN] 6-3 6-1
Chuhan Wang [CHN/2] d. Wu-De Liu [CHN] 6-1 6-2
Yao-Lun Chang [TPE/3] d. Chen Ye [CHN] 6-2 6-3
Nian Feng [CHN] d. Kotaro Isobe [JPN/4] 6-2 6-1
Cheng-Peng Hsieh [TPE/5] d. Qin Nong Yang [CHN] 6-1 3-6 6-3
Bei Liu [CHN/6] d. Yao-Zhong Zhang [CHN] 3-6 7-6(2) 6-2
Jung-Woong Na [KOR/7] d. Ju-Shan Sun [CHN] 6-1 6-4
Hung-Yuan Hsu [TPE/8] d. Sang-Woo Noh [KOR/9] 6-3 3-6 7-5

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:54 PM
DOUBLES

1st Round

M-X.Gong / Z.Li [CHN/1] d. C-P.Hsieh / H-Y.Hsu [TPE] 7-5 3-6 [15-13]
L-C.Huang / B.Ouyang [TPE/CHN] d. H.Feng / C.Peng [CHN/w.c] 6-1 6-4
D.Evans / Y-N.Ma [GBR/CHN] d. N.Feng / C.Wang [CHN] 6-3 6-2
M.Fucsovics / H.Heliovaara [HUN/FIN] d. P.Gao / W.Gao [CHN/4] 6-2 7-6(2)

J.Maes / F.Martin [FRA] d. H.Kondo / Y-K.Lim [JPN/KOR/3] 7-6(6) 6-3
T.Eros / I.Starkov d. K-T.Im / S-W.Noh [KOR] 6-3 6-2
T.Chen / J-C.Xu [TPE/CHN] d. [I]B.Liu / B.Liu [CHN/w.c] 6-3 6-1
D.Wu / Z.Zhang [CHN/2] d. Y-F.Li / F.Xue [CHN/w.c] 6-1 6-2


Quarterfinal

M-X.Gong / Z.Li [CHN/1] d. L-C.Huang / B.Ouyang [TPE/CHN] 6-4 6-4
M.Fucsovics / H.Heliovaara [HUN/FIN] d. D.Evans / Y-N.Ma [GBR/CHN] 6-3 6-7(5) [10-4]
J.Maes / F.Martin [FRA] d. T.Eros / I.Starkov [ISR/RUS] 6-4 6-7(5) [10-1]
T.Chen / J-C.Xu [TPE/CHN] d. D.Wu / Z.Zhang [CHN/2] 6-4 6-2


Semifinal

M-X.Gong / Z.Li [CHN/1] d. M.Fucsovics / H.Heliovaara [HUN/FIN] 6-3 7-6(5)
T.Chen / J-C.Xu [TPE/CHN] d. J.Maes / F.Martin [FRA] 6-4 6-4


FINAL

M-X.Gong / Z.Li [CHN/1] d. T.Chen / J-C.Xu [TPE/CHN] 6-0 6-3

MissChaChaCha
04-08-2011, 12:55 PM
MAIN DRAW

1st Round

Harri Heliovaara [FIN/1] d. Wan Gao [CHN] 6-4 6-1
Sang-Woo Noh [KOR/L.L] d. Cheng-Peng Hsieh [TPE/Q] 7-6(3) 6-2
Kyu-Tae Im [KOR] d. Zhe Li [CHN] 7-6(5) 6-1
Yong-Kyu Lim [KOR/5] d. Tal Eros 4-6 6-2 6-3

Daniel Evans [GBR/3] d. Julien Maes [FRA/Q] 6-2 6-4
Bei Liu [CHN/Q] d. Jung-Woong Na [KOR/Q] 2-6 6-4 6-1
Liang-Chi Huang [TPE] d. Ilia Starkov [RUS] 6-7(5) 6-2 7-6(9)
Di Wu [CHN/6] d. Nian Feng [CHN/Q] 6-2 6-1

Fabrice Martin [FRA/8] d. [I]He Feng [CHN/w.c] 6-3 6-2
Jun-Chao Xu [CHN] d. Chuhan Wang [CHN/Q] 7-5 6-3
Yao-Lun Chang [TPE/Q] d. Yuichi Ito [JPN] 7-5 6-2
Ti Chen [TPE] d. Hiroki Kondo [JPN/4] 6-1 6-4

Ze Zhang [CHN/7] d. Yu Cheng Li [CHN/w.c] 6-2 6-2
Ya-Nan Ma [CHN/w.c] d. Changwei Peng [CHN/w.c] 7-6(1) 6-2
Marton Fucsovics [HUN] d. Hung-Yuan Hsu [TPE/Q] 6-3 6-1
Mao-Xin Gong [CHN/2] d. Peng Gao [CHN] 6-2 6-3

Sang-Woo Noh [KOR/L.L] replaces Jose Statham [NZL]

Super Djoker
04-12-2011, 01:03 AM
Dan Evans comes into this winning 15 of his last 19 matches. He won,t win it but he could reach a semi perhaps.

MissChaChaCha
04-13-2011, 11:49 AM
MAIN DRAW

2nd Round

Harri Heliovaara [FIN/1] d. Sang-Woo Noh [KOR/L.L] 6-4 6-4
Yong-Kyu Lim [KOR/5] d. Kyu-Tae Im [KOR] 6-4 7-6(5)
Daniel Evans [GBR/3] d. Bei Liu [CHN/Q] 6-2 6-0
Di Wu [CHN/6] d. Liang-Chi Huang [TPE] 3-6 6-3 6-3

Fabrice Martin [FRA/8] d. Jun-Chao Xu [CHN] 6-2 6-3
Ti Chen [TPE] d. Yao-Lun Chang [TPE/Q] 6-1 6-2
Ze Zhang [CHN/7] d. Ya-Nan Ma [CHN/w.c] 6-3 6-1
Marton Fucsovics [HUN] d. Mao-Xin Gong [CHN/2] 6-7(5) 7-5 7-6(6)

Super Djoker
04-14-2011, 02:38 PM
Tough one for Evans against WU ! Might come unstuck there, hope I am wrong.

MissChaChaCha
04-14-2011, 04:05 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Yong-Kyu Lim [KOR/5] d. Harri Heliovaara [FIN/1] 6-3 3-6 6-3
Daniel Evans [GBR/3] d. Di Wu [CHN/6] 3-0 ret.
Ti Chen [TPE] d. Fabrice Martin [FRA/8] 6-4 7-6(4)
Marton Fucsovics [HUN] d. Ze Zhang [CHN/7] 1-6 7-5 6-4


Semifinal

Yong-Kyu Lim [KOR/5] d. Daniel Evans [GBR/3] 5-7 7-5 6-1
Ti Chen [TPE] d. Marton Fucsovics [HUN] 6-2 7-6(5)

Super Djoker
04-15-2011, 09:26 AM
Major anti climax! This should be easy for Evans now! The upward trend continues !

MissChaChaCha
04-16-2011, 03:50 PM
MAIN DRAW

FINAL

Ti Chen [TPE] d. Yong-Kyu Lim [KOR/5] 3-6 6-1 6-4