Croatia F3 [March 21 | Poreč | Clay] Winner : Kristijan Mesaroš [Archive] - MensTennisForums.com

Croatia F3 [March 21 | Poreč | Clay] Winner : Kristijan Mesaroš

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:48 PM
Croatia F3
Location : Poreč, Istria County, Croatia
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)

http://farm5.static.flickr.com/4048/4447641873_52b8430905.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023509
Website : http://www.istrafutures.com

Entry List
1 REYNET, Florian FRA 275
2 ZIMMERMANN, Marcel GER 303
3 MESAROS, Kristijan CRO 322
4 BLOEMKE, Dennis GER 332
5 ANAGNASTOPOL, Victor-Mugurel ROU 515
6 GOMBOS, Norbert SVK 575
7 SIMONI, Marco ITA 595
8 SKOLOUDIK, Jiri CZE 596
9 CAPKOVIC, Kamil SVK 603
10 SIEBER, Marc GER 614
11 PAZICKY, Michal SVK 660
12 EITZINGER, Rainer AUT 666
13 CAPONE, Massimo ITA 681
14 MEIGEL, Marc GER 691
15 KRAWIETZ, Kevin GER 805
16 MONEKE, Steven GER 813
17 SANCIC, Antonio CRO 819
18 LESSIAK, Christoph AUT 833

Qualifying
1 GHEDIN, Nicola ITA 836
2 MAGG, Christian AUT 849
3 WIESLER, Andre GER 880
4 BORTOLOTTI, Marco ITA 905
5 TOPIC, Josko CRO 918
6 CEROVIC, Ivan CRO 988
7 BOSA, Massimo ITA 1041
8 TERNAR, Tomislav SLO 1068
9 RMUS, Martin SLO 1085
10 BILIC, Ante CRO 1137
11 LUPIERI, Antonio CRO 1153
12 CARPEN, Alexandru-Daniel ROU 1216
13 JOHANNIGMANN, Navid GER 1285
14 GEORGESCU, Cosmin ROU 1336
15 UHLIG, Daniel GER 1406
16 MESIN, Josip CRO 1414
17 GEIB, Daniel AUT 1427
18 GHEORGHE, Lucian ROU 1436
19 JASTRAUNIG, Lukas AUT 1521
20 PAVIC, Mate CRO 1521
21 LELJAK, Matej SLO 1602
22 BENINCA, Paolo ITA 1710
23 GREGUROVIC, Tomislav CRO 20
24 KARAMIHA, Kosta MKD 18
25 BENDE, Saso SLO 16
26 KONDULUKOV, Aleksandre RUS 245
27 LACKO, Martin SVK 17
28 HIRSCHMANN, Matthias AUT 60
29 MARASIN, Alexandru Catalin ROU 24
30 BOSIO, Mauro ITA 47
31 GODRY, Levente HUN 70
32 BARTMANN, Christian GER 347

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:49 PM
Qualifying Draw

1st Round

Andre Wiesler [GER/1] vs. Bye
Andrei Cociasu [ROU] vs. Bye
Mario Kargl [AUT] d. Filip Aleksic [SRB] 7-5 6-0
Dominik Glavina [CRO] d. Jan Dupor [CRO] 6-2 6-3
Fabian Patrutescu [ROU] d. Marko Becht [CRO/w.c] 4-6 7-5 7-6(3)
Alexandru Grigorita [ROU] d. Emil Setic [CRO] 7-5 6-4
Riccardo Scattolini d. Andro Zunic [CRO] 7-6(3) 6-2
Matej Leljak [SLO/16] vs. Bye

Marco Bortolotti [ITA/2] vs. Bye
Sven Lalic [BIH] vs. Bye
Aleksandre Kondulukov [RUS] d. Nikola Martinis [CRO] 6-7(4) 6-2 6-2
Stefan Ristic [SRB] d. [I]Stefan Rettl [AUT/w.c] 4-6 6-4 6-1
Peter Steinberger [GER] d. Rihard Rozac [SLO] 6-2 6-0
Tadej Turk [SLO] d. Aleksandar Vlaovic [SRB] 6-2 6-0
Kristijan Voric [CRO] vs. Bye
Daniel Geib [AUT/12] vs. Bye

Ivan Cerovic [CRO/3] vs. Bye
Andrea Camurri [ITA] vs. Bye
Jan Lostak [CZE] d. Marijan Rakovac [CRO] 6-0 6-1
Vlad Stefan [ROU] d. Marko Rajic [SRB] 7-6(2) 6-1
Dario Racic d. Filip Serdarusic [CRO] 6-2 6-1
Aleksandar Cvetkov [SRB] d. Claudio Scatizzi [ITA] 6-4 6-4
Mike Urbanija [SLO] vs. Bye
[B]Cosmin Georgescu [ROU/10] vs. Bye

Massimo Bosa [ITA/4] vs. Bye
Ilija Salapic [CRO] vs. Bye
Leonard Ivic [CRO] d. Din Trobradovic [CRO] 6-3 6-2
Marko Lovrinovic [CRO] d. Andrea Boglic [CRO] 6-3 6-2
Zvonimir Podvinski [CRO] d. Filippo Borella [ITA] 6-3 6-1
Janko Lumpert [CRO] d. Dragomir Culjat [CRO] 6-1 2-0 ret.
Lukas Weinhandl [AUT] d. Nikola Petronijevic [SRB] 6-1 6-0
Josip Mesin [CRO/11] vs. Bye

Tomislav Ternar [SLO/5] vs. Bye
Bogdan Marin [ROU] vs. Bye
Vasile Antonescu [ROU] d. Mattia Magri [ITA] 6-7(5) 6-3 7-5
Levente Godry [HUN] d. Florian Kappe [GER] 6-0 6-0
Kosta Karamiha [MKD] d. Marco Fogliata [ITA] 6-1 4-6 6-1
Aleksandar Maric d. Matthias Hirschmann [AUT] 6-2 6-4
Gary Chamberlain [GBR] vs. Bye
[B]Navid Johannigmann [GER/9] vs. Bye

Martin Rmus [SLO/6] vs. Bye
Tommaso Lago [ITA] vs. Bye
Saso Bende [SLO] d. Oskar Maenner [GER] 7-5 6-0
Juraj Masar [SVK] d. Marin-Domagoj Cukon [CRO] 6-0 6-0
Mateo Faber [CRO] d. Paolo Beninca [ITA] 3-6 6-4 6-3
Bruno Mandic [CRO] d. Lorenzo Carera [ITA] 5-7 6-3 6-3
Peter Nagy [HUN] vs. Bye
Lukas Jastraunig [AUT/14] vs. Bye

Ante Bilic [CRO/7] vs. Bye
Jan Romih [SLO] vs. Bye
Predrag Nedeljkovic [SRB] d. Nino Serdarusic [CRO] 6-0 6-1
Milan Krnjetin [SRB] d. Bruno Steh [SLO] 6-0 6-4
Martin Lacko [SVK] d. Dorian Tomaz Janezic [SLO] 6-3 6-1
Ognjen Jovanovic [SRB] d. Maximilian Kolleritsch [GER] 4-6 6-2 6-3
Christian Bartmann [GER] d. Zeljko Ivic [CRO] 4-6 6-3 6-1
Lucian Gheorghe [ROU/13] vs. Bye

Alexandru-Daniel Carpen [ROU/8] vs. Bye
Marcel Ruzic [CRO] vs. Bye
Tomas Hrabec [CZE] d. Federico Ottolini [ITA] 6-1 6-0
Filip Setic [CRO] d. Tomas Hons [CZE] 6-0 6-1
Marco Rossi [ITA] d. Luca Mezzanotte [ITA] 6-0 6-2
Federico Margini [ITA] d. Tomislav Gregurovic [CRO] 3-6 6-4 6-4
Alexandru Catalin Marasin [ROU] vs. Bye
Ales Svigelj [SLO/15] vs. Bye


2nd Round

Andre Wiesler [GER/1] d. Andrei Cociasu [ROU] 6-0 6-0
Mario Kargl [AUT] d. Dominik Glavina [CRO] 6-4 3-0 ret.
Alexandru Grigorita [ROU] d. Fabian Patrutescu [ROU] 6-3 6-4
Matej Leljak [SLO/16] d. Riccardo Scattolini [ITA] 6-2 6-3

Marco Bortolotti [ITA/2] d. Sven Lalic [BIH] 6-1 6-1
Aleksandre Kondulukov [RUS] d. Stefan Ristic [SRB] 6-0 6-0
Peter Steinberger [GER] d. Tadej Turk [SLO] 6-4 6-1
Daniel Geib [AUT/12] d. Kristijan Voric [CRO] 6-1 6-1

Ivan Cerovic [CRO/3] d. Andrea Camurri [ITA] 6-0 6-1
Vlad Stefan [ROU] d. Jan Lostak [CZE] 2-6 6-2 6-4
Dario Racic d. Aleksandar Cvetkov [SRB] 6-2 6-4
Mike Urbanija [SLO] d. [B]Cosmin Georgescu [ROU/10] 6-1 6-4

Ilija Salapic [CRO] d. Massimo Bosa [ITA/4] 6-4 2-6 7-5
Leonard Ivic [CRO] d. Marko Lovrinovic [CRO] 6-0 5-7 6-3
Janko Lumpert [CRO] d. Zvonimir Podvinski [CRO] 7-6(2) 7-5
Lukas Weinhandl [AUT] d. Josip Mesin [CRO/11] 3-6 6-2 7-6(5)

Tomislav Ternar [SLO/5] d. Bogdan Marin [ROU] 6-2 6-0
Levente Godry [HUN] d. Vasile Antonescu [ROU] 6-1 7-5
Aleksandar Maric d. Kosta Karamiha [MKD] 6-1 6-2
[B]Navid Johannigmann [GER/9] d. Gary Chamberlain [GBR] 6-1 6-1

Martin Rmus [SLO/6] d. Tommaso Lago [ITA] 6-1 6-3
Juraj Masar [SVK] d. Saso Bende [SLO] 6-3 6-7(5) 6-3
Mateo Faber [CRO] d. Bruno Mandic [CRO] 6-4 6-2
Lukas Jastraunig [AUT/14] d. Peter Nagy [HUN] 7-6(4) 6-1

Ante Bilic [CRO/7] d. Jan Romih [SLO] 6-3 6-2
Milan Krnjetin [SRB] d. Predrag Nedeljkovic [SRB] 6-1 6-3
Martin Lacko [SVK] d. Ognjen Jovanovic [SRB] 6-3 6-4
Christian Bartmann [GER] d. Lucian Gheorghe [ROU/13] 6-3 0-6 6-2

Alexandru-Daniel Carpen [ROU/8] d. Marcel Ruzic [CRO] 7-5 0-6 6-4
Filip Setic [CRO] d. Tomas Hrabec [CZE] 1-6 6-4 6-3
Federico Margini [ITA] d. Marco Rossi [ITA] 6-0 7-5
Alexandru Catalin Marasin [ROU] d. Ales Svigelj [SLO/15] 7-6(5) 6-3


3rd Round

Andre Wiesler [GER/1] d. Mario Kargl [AUT] 6-0 6-2
Alexandru Grigorita [ROU] d. Matej Leljak [SLO/16] 6-2 6-3

Marco Bortolotti [ITA/2] d. Aleksandre Kondulukov [RUS] 6-0 6-4
Daniel Geib [AUT/12] d. Peter Steinberger [GER] 6-7(2) 6-3 6-4

Vlad Stefan [ROU] d. Ivan Cerovic [CRO/3] 6-3 6-4
Mike Urbanija [SLO] d. Dario Racic [BIH] 6-2 6-0

Leonard Ivic [CRO] d. Ilija Salapic [CRO] 6-1 7-6(5)
Janko Lumpert [CRO] d. Lukas Weinhandl [AUT] 5-7 7-6(5) 6-0

Tomislav Ternar [SLO/5] d. Levente Godry [HUN] 6-1 6-3
Aleksandar Maric d. [B]Navid Johannigmann [GER/9] 7-5 6-4

Martin Rmus [SLO/6] d. Juraj Masar [SVK] 4-6 6-2 6-4
Lukas Jastraunig [AUT/14] d. Mateo Faber [CRO] 6-1 6-1

Ante Bilic [CRO/7] d. Milan Krnjetin [SRB] 6-3 6-2
Christian Bartmann [GER] d. Martin Lacko [SVK] 6-3 6-4

Filip Setic [CRO] d. Alexandru-Daniel Carpen [ROU/8] 6-2 6-2
Alexandru Catalin Marasin [ROU] d. Federico Margini [ITA] 0-6 7-5 6-3


Final Round

Andre Wiesler [GER/1] d. Alexandru Grigorita [ROU] 6-2 6-1
Marco Bortolotti [ITA/2] d. Daniel Geib [AUT/12] 6-2 1-6 6-4
Vlad Stefan [ROU] d. Mike Urbanija [SLO] 3-6 6-2 6-4
Leonard Ivic [CRO] d. Janko Lumpert [CRO] 7-5 6-1
Tomislav Ternar [SLO/5] d. Aleksandar Maric [BIH] 6-4 6-2
Martin Rmus [SLO/6] d. Lukas Jastraunig [AUT/14] 6-1 6-4
Ante Bilic [CRO/7] d. Christian Bartmann [GER] 6-4 6-2
Filip Setic [CRO] d. Alexandru Catalin Marasin [ROU] 6-4 7-5

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:50 PM
DOUBLES

1st Round

K.Krawietz / M.Zimmermann [GER/1] d. V-M.Anagnastopol / J.Skoloudik [ROU/CZE] 6-4 6-0
I.Cerovic / M.Ruzic [CRO/w.c] d. L.Ivic / J.Mesin [CRO/w.c] 7-6(6) 6-4
R.Eitzinger / C.Magg [AUT] d. N.Gombos / M.Pazicky [SVK] 2-6 7-6(6) [13-11]
M.Capone / M.Simoni [ITA/4] d. A.Kondulukov / I.Salapic [RUS/CRO/w.c] 6-2 6-7(3) [10-5]

D.Bloemke / M.Meigel [GER] d. A-D.Carpen / A.C.Marasin [ROU/3] 7-5 0-6 [10-3]
K.Mesaros / J.Topic [CRO] d. A.Bilic / A.Sancic [CRO] 6-1 6-0
S.Moneke / M.Sieber [GER] d. P.Steinberger / A.Wiesler [GER] 6-3 6-1
A.Lupieri / M.Pavic [CRO] d. C.Lessiak / F.Reynet [AUT/FRA/2] 7-5 4-6 [10-6]


Quarterfinal

K.Krawietz / M.Zimmermann [GER/1] d. I.Cerovic / M.Ruzic [CRO/w.c] 3-6 6-2 [10-1]
M.Capone / M.Simoni [ITA/4] d. R.Eitzinger / C.Magg [AUT] 6-4 3-6 [11-9]
K.Mesaros / J.Topic [CRO] d. D.Bloemke / M.Meigel [GER] 7-5 6-3
S.Moneke / M.Sieber [GER] d. A.Lupieri / M.Pavic [CRO] 6-4 6-1


Semifinal

K.Krawietz / M.Zimmermann [GER/1] d. M.Capone / M.Simoni [ITA/4] 2-6 6-4 [10-1]
S.Moneke / M.Sieber [GER] d. K.Mesaros / J.Topic [CRO] 7-6(6) 6-3


FINAL

S.Moneke / M.Sieber [GER] d. K.Krawietz / M.Zimmermann [GER/1] 6-3 6-3

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:50 PM
MAIN DRAW

1st Round

Florian Reynet [FRA/1] d. Andre Wiesler [GER/Q] 6-1 7-5
Jean-René Lisnard [MON/w.c] d. Ante Bilic [CRO/Q] 2-6 6-3 6-1
Christian Magg [AUT] d. Nicola Ghedin 7-6(3) 6-2
Norbert Gombos [SVK/6] d. Tomislav Ternar [SLO/Q] 6-4 6-4

Kristijan Mesaros [CRO/3] d. [I]Josko Topic [CRO/w.c] 6-0 6-2
Marco Bortolotti d. Marc Meigel [GER] 2-6 6-0 6-4
Marc Sieber [GER] d. Steven Moneke [GER] 3-6 6-2 6-1
Jiri Skoloudik [CZE/8] d. [I]Mate Pavic [CRO/w.c] 6-3 6-7(5) 6-3

Marco Simoni [ITA/7] d. Vlad Stefan [ROU/Q] 6-2 6-1
Kevin Krawietz [GER] d. Christoph Lessiak [AUT] 6-3 6-3
Michal Pazicky [SVK] d. Antonio Lupieri [CRO/w.c] 6-3 6-2
Dennis Bloemke [GER/4] d. Filip Setic [CRO/Q] 6-0 6-2

Victor-Mugurel Anagnastopol [ROU/5] d. Rainer Eitzinger [AUT] 7-5 6-3
Massimo Capone [ITA] d. Lukas Jastraunig [AUT/L.L] 7-5 6-3
Martin Rmus [SLO/Q] d. Leonard Ivic [CRO/Q] 6-2 6-2
Marcel Zimmermann [GER/2] d. Antonio Sancic [CRO] 6-4 6-4

Lukas Jastraunig [AUT/L.L] replaces Kamil Capkovic [SVK]

MissChaChaCha
03-23-2011, 05:57 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Jean-René Lisnard [MON/w.c] d. Florian Reynet [FRA/1] 6-1 6-1
Norbert Gombos [SVK/6] d. Christian Magg [AUT] 7-5 6-1
Kristijan Mesaros [CRO/3] d. Marco Bortolotti [ITA/Q] 6-1 6-3
Marc Sieber [GER] d. Jiri Skoloudik [CZE/8] 6-0 6-1

Kevin Krawietz [GER] d. Marco Simoni [ITA/7] 6-1 6-4
Dennis Bloemke [GER/4] d. Michal Pazicky [SVK] 6-7(6) 6-3 6-3
Massimo Capone [ITA] d. Victor-Mugurel Anagnastopol [ROU/5] 4-6 7-6(3) 7-5
Marcel Zimmermann [GER/2] d. Martin Rmus [SLO/Q] 5-7 7-6(1) 6-1

MissChaChaCha
03-24-2011, 07:04 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Jean-René Lisnard [MON/w.c] d. Norbert Gombos [SVK/6] 7-6(2) 7-6(3)
Kristijan Mesaros [CRO/3] d. Marc Sieber [GER] 6-3 6-2
Dennis Bloemke [GER/4] d. Kevin Krawietz [GER] 6-1 4-6 7-5
Massimo Capone [ITA] d. Marcel Zimmermann [GER/2] 4-6 7-6(2) 6-3


Semifinal

Kristijan Mesaros [CRO/3] d. Jean-René Lisnard [MON/w.c] 6-2 3-0 ret.
Dennis Bloemke [GER/4] d. Massimo Capone [ITA] 6-1 6-3

MissChaChaCha
03-26-2011, 02:59 PM
MAIN DRAW

FINAL

Kristijan Mesaros [CRO/3] d. Dennis Bloemke [GER/4] 6-4 6-2