Russia F2 [March 21 | Tyumen | Hard] Winner : Valery Rudnev [Archive] - MensTennisForums.com

Russia F2 [March 21 | Tyumen | Hard] Winner : Valery Rudnev

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:33 PM
Russia F2
Location : Tyumen, Tyumen Oblast, Russia
Type : $15K
Surface : Hard (Indoor)

http://farm3.static.flickr.com/2028/2445269240_27e5e368f0.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023924
Website : http://www.tyumentennistour.ru

Entry List
1 LOBKOV, Alexander RUS 253
2 VASILIEV, Mikhail RUS 304
3 RUDNEV, Valery RUS 324
4 MATSUKEVITCH, Denis RUS 364
5 JUSKA, Andis LAT 376
6 LEDOVSKIKH, Mikhail RUS 388
7 BETAU, Siarhei BLR 407
8 INOYATOV, Murad UZB 482
9 RUMYANTSEV, Alexander RUS 521
10 PAVLOVS, Deniss LAT 533
11 KROTIOUK, Sergei RUS 628
12 MUZAEV, Richard RUS 657
13 VASILEVSKI, Andrei BLR 695
14 GASPARYAN, Ervand RUS 764
15 FUFYGIN, Mikhail RUS 785
16 RESHETNIKOV, Vitali RUS 792
17 ARSENOV, Danila RUS 818
18 SITAK, Dmitri RUS 862

Qualifying
1 MANEGIN, Anton RUS 875
2 ANIKANOV, Ivan UKR 904
3 LEBEDEV, Ilya RUS 1222
4 STRELKOV, Sergey RUS 1240
5 MARFINSKY, Dmitri RUS 1240
6 PUDOVKIN, Artem RUS 1343
7 LEVINE, Andrei RUS 1379
8 GERASIMOV, Egor BLR 1379
9 VATUTIN, Alexey RUS 1379
10 DUBINSKY, Vladislav RUS 1396
11 KNYAZEV, Svyatoslav RUS 1602
12 ARUTUNYAN, Araik RUS 1602
13 KHACHARYAN, Ashot RUS 1602
14 OLAWEPO, Bolaji NGR 8
15 SABANIN, Yan RUS 166 (GER)
16 MARKOV, Denis RUS 52
17 ADAMU, Sanni NGR 24
18 ALADE, Kehinde NGR 31
19 UNUKOVICH, Anton RUS 74
20 GOLOVACHEV, Alexey RUS 75
21 KACHANOVSKIY, Vitaliy RUS 77
22 YAKUTKIN, Evgeny RUS 147
23 METREVELI, Teimouraz RUS 182
24 ZAGIDULLIN, Daniyal RUS 196
25 PODGORNYY, Valentin RUS 226
26 SHATSKIY, Ilia RUS 301

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:34 PM
Qualifying Draw

1st Round

Alexander Zhurbin [RUS/1] vs. Bye
Denis Rybanov [RUS] d. Denis Markov [RUS] 6-2 6-2

Egor Gerasimov [BLR/2] vs. Bye
Alexander Pavlioutchenkov [RUS] d. Anton Unukovich [RUS] 6-4 6-3

Vladislav Dubinsky [RUS/3] vs. Bye
Fedor Chervyakov [RUS] d. Vitaly Vilman [RUS] 6-0 6-1

Araik Arutunyan [RUS/4] vs. Bye
Ronald Slobodchikov [RUS] d. Vladislav Vintin [RUS] 6-0 6-1

Arakel Vartanyan [RUS] vs. Bye
Alexey Eliseev [RUS] d. Andrey Smirnov [RUS] 6-1 6-3

Yan Sabanin [RUS] d. Dmitriy Borodkin [KAZ] 6-4 6-0
Roman Usov [RUS] d. Artyom Shchelkonogov [RUS] 3-6 6-2 6-1

Vitaliy Kachanovskiy [RUS] d. Sergey Pushnikov [RUS] 6-3 6-1
Anton Shchelkonogov [RUS] d. Azat Matigullin [RUS] 6-2 6-2

Evgeny Yakutkin [RUS] d. Sergey Korneev [RUS] 6-3 6-1
Sergey Dyakonov [RUS] d. Vladimir Tamilin [RUS] 6-1 6-0


Final Round

Denis Rybanov [RUS] d. Alexander Zhurbin [RUS/1] 1-6 6-1 6-3
Egor Gerasimov [BLR/2] d. Alexander Pavlioutchenkov [RUS] 6-3 6-3
Vladislav Dubinsky [RUS/3] d. Fedor Chervyakov [RUS] 6-4 3-6 6-4
Araik Arutunyan [RUS/4] d. Ronald Slobodchikov [RUS] 6-2 6-3
Alexey Eliseev [RUS] d. Arakel Vartanyan [RUS] 6-3 6-2
Yan Sabanin [RUS] d. Roman Usov [RUS] 6-1 6-2
Vitaliy Kachanovskiy [RUS] d. Anton Shchelkonogov [RUS] 6-2 6-2
Sergey Dyakonov [RUS] d. Evgeny Yakutkin [RUS] 6-1 6-3

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:35 PM
DOUBLES

1st Round

A.Juska / D.Pavlovs [LAT/1] d. V.Kachanovskiy / S.Strelkov [RUS] 7-6(4) 6-2
A.Arutunyan / A.Khacharyan [RUS] d. A.Vartanyan / R.Ziganshin [RUS/w.c] 6-1 6-0
A.Levine / A.Pavlioutchenkov [RUS] d. A.Shchelkonogov / A.Shchelkonogov [RUS/w.c] 6-1 6-3
A.Rumyantsev / A.Vasilevski [RUS/BLR/3] d. V.Dubinsky / S.Krotiouk [RUS] 6-2 6-2

A.Manegin / M.Vasiliev [RUS/4] d. I.Lebedev / D.Rybanov [RUS] 6-3 2-6 [10-4]
I.Anikanov / A.Vatutin d. A.Pudovkin / A.Zhurbin [RUS] 3-6 6-3 [10-6]
E.Gasparyan / V.Kutsenko [RUS] d. S.Dyakonov / E.Gerasimov [RUS/BLR] 6-4 3-6 [10-6]
V.Reshetnikov / D.Sitak [RUS/2] d. D.Borodkin / M.Inoyatov [KAZ/UZB] 6-4 6-3


Quarterfinal

A.Juska / D.Pavlovs [LAT/1] d. A.Arutunyan / A.Khacharyan [RUS] 6-2 6-1
A.Rumyantsev / A.Vasilevski [RUS/BLR/3] d. A.Levine / A.Pavlioutchenkov [RUS] 4-6 6-3 [10-8]
I.Anikanov / A.Vatutin [UKR/RUS] d. A.Manegin / M.Vasiliev [RUS/4] 7-6(4) 7-5
V.Reshetnikov / D.Sitak [RUS/2] d. E.Gasparyan / V.Kutsenko [RUS] 6-3 6-1


[U]Semifinal

A.Rumyantsev / A.Vasilevski [RUS/BLR/3] d. A.Juska / D.Pavlovs [LAT/1] 6-2 6-4
V.Reshetnikov / D.Sitak [RUS/2] d. I.Anikanov / A.Vatutin 6-4 6-4


[U]FINAL

A.Rumyantsev / A.Vasilevski [RUS/BLR/3] d. V.Reshetnikov / D.Sitak [RUS/2] 6-2 6-4

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:36 PM
MAIN DRAW

1st Round

Mikhail Vasiliev [RUS/1] d. Alexander Zhurbin [RUS/L.L] 6-1 6-1
Anton Manegin [RUS] d. Andrei Levine [RUS] 3-2 ret.
Andrei Vasilevski d. Ivan Anikanov [UKR] 6-2 6-4
[B]Deniss Pavlovs [LAT/7] d. Artem Pudovkin [RUS] 6-0 6-3

Mikhail Ledovskikh [RUS/4] d. Gleb Kozeltsev [RUS/w.c] 6-0 6-1
Robert Ziganshin [RUS/w.c] d. Vitali Reshetnikov [RUS] 7-6(6) 6-2
Ashot Khacharyan [RUS/w.c] d. Ilya Lebedev [RUS] 6-1 6-1
Murad Inoyatov [UZB/5] d. Sergey Strelkov [RUS] 7-6(4) 6-3

Alexey Vatutin [RUS/w.c] d. Sergei Krotiouk [RUS/8] 1-6 6-3 7-5
Dmitri Sitak [RUS] d. Araik Arutunyan [RUS/Q] 6-2 7-5
Mikhail Fufygin [RUS] d. Vitaliy Kachanovskiy [RUS/Q] 7-6(5) 6-3
Andis Juska [LAT/3] d. Sergey Dyakonov [RUS/Q] 6-1 6-0

Alexander Rumyantsev [RUS/6] d. Alexey Eliseev [RUS/Q] 4-6 6-2 6-0
Ervand Gasparyan [RUS] d. Egor Gerasimov 6-4 3-6 7-6(2)
Vladislav Dubinsky [RUS/Q] d. Denis Rybanov [RUS/Q] 7-5 6-0
[B]Valery Rudnev [RUS/2] d. Yan Sabanin [RUS/Q] 7-5 6-3

Alexander Zhurbin [RUS/L.L] replaces Danila Arsenov [RUS]

MissChaChaCha
03-23-2011, 03:10 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Mikhail Vasiliev [RUS/1] d. Anton Manegin [RUS] 6-2 6-2
Deniss Pavlovs [LAT/7] d. Andrei Vasilevski 6-3 6-3
[B]Mikhail Ledovskikh [RUS/4] d. Robert Ziganshin [RUS/w.c] 6-0 6-0
Murad Inoyatov [UZB/5] d. Ashot Khacharyan [RUS/w.c] 6-2 3-6 6-4

Alexey Vatutin [RUS/w.c] d. Dmitri Sitak [RUS] 4-6 6-3 6-0
Andis Juska [LAT/3] d. Mikhail Fufygin [RUS] 6-1 6-1
Ervand Gasparyan [RUS] d. Alexander Rumyantsev [RUS/6] 6-4 6-4
Valery Rudnev [RUS/2] d. Vladislav Dubinsky [RUS/Q] 7-6(3) 7-5

MissChaChaCha
03-24-2011, 02:44 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Deniss Pavlovs [LAT/7] d. Mikhail Vasiliev [RUS/1] 0-6 7-6(5) 6-4
Mikhail Ledovskikh [RUS/4] d. Murad Inoyatov [UZB/5] 6-2 7-5
Andis Juska [LAT/3] d. Alexey Vatutin [RUS/w.c] 7-6(5) 6-3
Valery Rudnev [RUS/2] d. Ervand Gasparyan [RUS] 6-3 6-1


Semifinal

Mikhail Ledovskikh [RUS/4] d. Deniss Pavlovs [LAT/7] 6-4 6-3
Valery Rudnev [RUS/2] d. Andis Juska [LAT/3] 6-1 6-7(4) 6-4

MissChaChaCha
03-26-2011, 01:34 PM
MAIN DRAW

FINAL

Valery Rudnev [RUS/2] d. Mikhail Ledovskikh [RUS/4] 5-7 6-2 6-4