Turkey F10 [March 21 | Antalya | Clay] Winner : Miljan Zekic [Archive] - MensTennisForums.com

Turkey F10 [March 21 | Antalya | Clay] Winner : Miljan Zekic

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:27 PM
Turkey F10
Location : Antalya, Antalya Province, Turkey
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)

http://farm5.static.flickr.com/4005/4652268748_f6d16373af.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023472
Info : http://www.ttf.org.tr

Entry List
1 BALAZS, Attila HUN 198
2 GROTH, Samuel AUS 259
3 GONZALEZ, Alejandro COL 355
4 SAVIC, David SRB 474
5 BJELICA, Ivan SRB 480
6 ALBOT, Radu MDA 493
7 GIANNESSI, Alessandro ITA 494
8 ZEKIC, Miljan SRB 507
9 GROZDANOV, Tihomir BUL 549
10 BOLUDA-PURKISS, Carlos ESP 557
11 SABRY, Sherif EGY 599
12 BRYDOLF, Patrik SWE 632
13 ZLATANOVIC, Arsenije SRB 652
14 MARCAN, Dino CRO 687
15 GAIO, Federico ITA 690
16 ALEKSEENKO, Gleb UKR 697
17 BALAZS, Gyorgy HUN 712
18 GOVAERTS, Bart BEL 713

Qualifying
1 LUSTYK, Jakub CZE 729
2 SICHEZ, Romain FRA 733
3 KLOER, Sascha GER 739
4 DIERCKX, Marco BEL 773
5 ANDROIC, Toni CRO 783
6 ZEBALLOS, Federico BOL 824
7 PRIKRYL, Martin CZE 902
8 EREMIN, Edoardo ITA 923
9 ZAY, Marius GER 927
10 CIUMAC, Andrei MDA 934
11 DIMOV, Valentin BUL 952
12 KOOLHOF, Wesley NED 957
13 MAAMOUN, Karim-Mohamed EGY 976
14 COLELLA, Alessandro ITA 977
15 MARCHEGIANI, Jacopo ITA 992
16 HEDAYET, Omar EGY 1036
17 KUZMANOV, Dimitar BUL 1061
18 ORNO, Philip DEN 1069
19 GOZDUR, Rafal POL 1077
20 FANUCCI, Pietro ITA 1091
21 DE GOEDE, David NED 1129
22 MICOLANI, Giammarco ITA 1150
23 STOJISAVLJEVIC, Sasa SRB 1150
24 SATTANINO, Marco ITA 1150
25 KHOTULEV, Stepan RUS 1205
26 GALOVIC, Viktor ITA 1205
27 RENARD, Lucas SWE 1222
28 YUKSEL, Anil TUR 1271
29 KOVALEV, Egor RUS 1271
30 DIERCKX, Mario BEL 1307
31 DIMA, Dragos ROU 1363
32 URRUTIA FUENTES, Laslo CHI 1396

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:27 PM
Qualifying Draw

1st Round

Sascha Kloer [GER/1] vs. Bye
Christian Plattes [GER] vs. Bye
Sasa Stojisavljevic [SRB] d. Andreii Andriienko 6-0 6-0
Matej Kracik [CZE] d. Emanuele Ceriani [ITA] 4-0 ret.
Lucas Renard [SWE] d. Efe Yurtacan [TUR] 6-3 6-3
Gokberk Ergeneman [TUR] d. Janicije Sasha Karic [USA] 6-4 6-3
Christian Mohs [GER] d. Can Kiziltuna [TUR] 6-4 1-6 7-6(1)
Jacopo Marchegiani [ITA/13] vs. Bye

Marco Dierckx vs. Bye
Florian Barth [GER] d. Chiel Van Der Plas [NED] 6-2 6-0
Aaron Wirths [GER] d. Johannes Schrocksnadel [AUT] 6-1 6-2
Marc Reyes [ITA] d. Ignacio Huertas Barrantes [ESP] 0-6 6-2 6-3
Stefan Micov [MKD] d. Sergey Poverinov [RUS] 6-4 6-0
Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU] d. Mohamadreza Kazemi [IRI] 6-0 6-1
Besir Durguti [MKD] d. Magomed Akaev [RUS] 6-1 6-2
Dimitar Kuzmanov [BUL/15] vs. Bye

Toni Androic [CRO/3] vs. Bye
David De Goede [NED] d. Dmitry Surchenko [RUS] 6-3 6-2
Egor Kovalev [RUS] d. Isak Arvidsson [SWE] 6-3 6-0
Vadim Lobanov [UKR] d. Koray Kiziltuna [TUR] 6-2 6-0
Ivo Mijic [GER] d. Serkan Kurt [TUR] 2-0 ret.
Georgi Revazishvili [GEO] d. Dimitar Petrov [BUL] 5-7 6-4 6-2
Marco Gualdi [ITA] d. Branislav Vasiljevic [SRB] 6-1 6-1
[B]Wesley Koolhof [NED/10] vs. Bye

Federico Zeballos vs. Bye
Viktor Galovic [ITA] d. Vladislav Kosolapov [BLR] 6-2 6-3
Yury Vaschenko [RUS] d. Philippe May [GER] 6-1 6-3
Antoine Richard [CAN] d. Dragan Angjeleski [MKD] 6-1 6-2
Philip Davydenko [RUS] d. Nikolay Vvedenskiy [RUS] 6-0 6-1
Rafal Gozdur [POL] d. Stepan Khotulev [RUS] 6-1 7-5
Alexander Igoshin [RUS] d. Liridon Berjani [AUT] 6-1 6-1
Philip Orno [DEN/16] vs. Bye

Martin Prikryl [CZE/5] vs. Bye
Slobodan Jevtic [SRB] d. Zurab Tskhakaia [GEO] 6-0 6-0
Laslo Urrutia Fuentes [CHI] d. Marco Sattanino [ITA] 6-1 6-0
Andreas Neykov [BUL] d. Efekan Senolsun [TUR] 6-0 6-1
Motaz Abou El Khair [EGY] d. Shendrit Deari [MKD] 1-6 7-6(4) 6-3
Libor Salaba [CZE] d. Dimitar Ristovski [MKD] 6-1 6-0
Tore Deleuran-Skjold [DEN] d. Michiel Kapteijns [NED] 6-1 6-1
Karim-Mohamed Maamoun [EGY/11] vs. Bye

Edoardo Eremin [ITA/6] vs. Bye
Dmitry Kalyuzhny [RUS] d. Rade Popovic [SRB] 7-5 6-2
Dragos Dima [ROU] d. Niklas Scheucher [AUT] 6-2 6-1
Kalle Averfalk [SWE] d. Mario Dierckx [BEL] 1-6 6-3 7-5
Giammarco Micolani [ITA] d. Bas De Laat [NED] 6-3 6-2
Mikhail Balmashev [RUS] d. Edward Riman [BLR] 6-0 6-0
Jakub Hadrava [CZE] d. Baris Firat [TUR] 6-3 6-3
Omar Hedayet [EGY/14] vs. Bye

Marius Zay [GER/7] vs. Bye
Federico Eggmann [ITA] d. Mert Dinc [TUR] 7-6(2) 6-1
Finn Meinecke [GER] d. Pietro Fanucci [ITA] 6-4 6-0
Alessandro Luisi [ITA] d. Bruno Denadae Biroche [BRA] 6-2 7-6(9)
John Valenti [USA] d. Zlatozar Dimitrov [BUL] 6-0 6-1
Othar Kordsachia [GER] d. David Johansson [SWE] 7-6(2) 7-5
Felipe Mantilla [COL] d. Tom Diederich [LUX] 6-4 6-0
Alessandro Colella [ITA/12] vs. Bye

Andrei Ciumac [MDA/8] vs. Bye
Peter Goldsteiner [AUT] d. Davide Melchiorre [ITA] 6-1 6-3
Vyacheslav Kuznetsov [RUS] d. Ruslan Rakhimov [RUS] 7-5 6-7(4) 6-3
Anton Bettink [NZL] d. Pavel Krcek [CZE] 4-6 6-3 6-2
Johannes Schretter [AUT] d. Ugo Nastasi [FRA] 6-3 6-7(5) 6-2
Nikita Kushnarev [RUS] d. Sefa Suluoglu [TUR] 6-3 6-0
Yanais Laurent [FRA] d. Andrea Ceccarello [ITA] 6-0 6-3
Valentin Dimov [BUL/9] vs. Bye


[U]2nd Round

Sascha Kloer [GER/1] d. Christian Plattes [GER] 6-0 6-3
Sasa Stojisavljevic [SRB] d. Matej Kracik [CZE] 6-1 6-1
Lucas Renard [SWE] d. Gokberk Ergeneman [TUR] 4-6 6-0 6-4
Jacopo Marchegiani [ITA/13] d. Christian Mohs [GER] 6-0 ret.

Marco Dierckx [BEL/2] d. Florian Barth [GER] 6-2 5-7 6-4
Marc Reyes [ITA] d. Aaron Wirths [GER] 7-6(2) 6-4
Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU] d. Stefan Micov [MKD] 6-2 6-1
Dimitar Kuzmanov [BUL/15] d. Besir Durguti [MKD] 6-1 6-2

Toni Androic [CRO/3] d. David De Goede [NED] 6-3 7-6(3)
Egor Kovalev [RUS] d. Vadim Lobanov 6-0 6-0
Ivo Mijic [GER] d. Georgi Revazishvili [GEO] 6-0 6-0
Marco Gualdi [ITA] d. [B]Wesley Koolhof [NED/10] 7-5 6-3

Federico Zeballos [BOL/4] d. Viktor Galovic [ITA] 1-6 6-4 6-4
Antoine Richard [CAN] d. Yury Vaschenko [RUS] 7-5 6-4
Rafal Gozdur [POL] d. Philip Davydenko [RUS] 7-5 6-0
Philip Orno [DEN/16] d. Alexander Igoshin [RUS] 6-3 6-3

Martin Prikryl [CZE/5] d. Slobodan Jevtic [SRB] 6-4 6-1
Laslo Urrutia Fuentes [CHI] d. Andreas Neykov [BUL] 6-3 6-2
Libor Salaba [CZE] d. Motaz Abou El Khair [EGY] 6-0 6-3
Karim-Mohamed Maamoun [EGY/11] d. Tore Deleuran-Skjold [DEN] 1-6 6-0 6-4

Edoardo Eremin [ITA/6] d. Dmitry Kalyuzhny [RUS] 6-1 6-1
Dragos Dima [ROU] d. Kalle Averfalk [SWE] 6-1 6-0
Mikhail Balmashev [RUS] d. Giammarco Micolani [ITA] 6-3 6-4
Omar Hedayet [EGY/14] d. Jakub Hadrava [CZE] 7-5 6-2

Marius Zay [GER/7] d. Federico Eggmann [ITA] 6-2 6-0
Finn Meinecke [GER] d. Alessandro Luisi [ITA] 6-4 6-1
Othar Kordsachia [GER] d. John Valenti [USA] 6-0 6-3
Alessandro Colella [ITA/12] d. Felipe Mantilla [COL] 4-0 ret.

Andrei Ciumac [MDA/8] d. Peter Goldsteiner [AUT] 6-2 6-3
Anton Bettink [NZL] d. Vyacheslav Kuznetsov [RUS] 6-0 6-1
Johannes Schretter [AUT] d. Nikita Kushnarev [RUS] 6-3 6-1
Valentin Dimov [BUL/9] d. Yanais Laurent [FRA] 6-4 6-3


[U]3rd Round

Sascha Kloer [GER/1] d. Sasa Stojisavljevic [SRB] 6-4 6-3
Lucas Renard [SWE] d. Jacopo Marchegiani [ITA/13] 6-4 6-3

Marco Dierckx [BEL/2] d. Marc Reyes [ITA] 6-2 6-2
Dimitar Kuzmanov [BUL/15] d. Ilie-Aurelian Giurgiu [ROU] 6-1 6-4

Toni Androic [CRO/3] d. Egor Kovalev [RUS] 7-5 6-4
Ivo Mijic [GER] d. Marco Gualdi [ITA] 7-5 6-2

Federico Zeballos [BOL/4] d. Antoine Richard [CAN] 6-3 6-2
Philip Orno [DEN/16] d. Rafal Gozdur [POL] 6-4 6-1

Laslo Urrutia Fuentes [CHI] d. Martin Prikryl [CZE/5] 6-2 6-3
Karim-Mohamed Maamoun [EGY/11] d. Libor Salaba [CZE] 6-3 6-1

Edoardo Eremin [ITA/6] d. Dragos Dima [ROU] 5-7 6-3 6-1
Omar Hedayet [EGY/14] d. Mikhail Balmashev [RUS] 7-5 6-2

Finn Meinecke [GER] d. Marius Zay [GER/7] 6-3 7-5
Alessandro Colella [ITA/12] d. Othar Kordsachia [GER] 6-0 6-3

Andrei Ciumac [MDA/8] d. Anton Bettink [NZL] 6-3 6-1
Valentin Dimov [BUL/9] d. Johannes Schretter [AUT] 6-0 3-6 6-0


Final Round

Lucas Renard [SWE] d. Sascha Kloer [GER/1] 3-0 ret.
Dimitar Kuzmanov [BUL/15] d. Marco Dierckx [BEL/2] 7-6(3) 6-1
Toni Androic [CRO/3] d. Ivo Mijic [GER] 6-3 6-4
Philip Orno [DEN/16] d. Federico Zeballos [BOL/4] 6-4 6-1
Karim-Mohamed Maamoun [EGY/11] d. Laslo Urrutia Fuentes [CHI] 3-6 6-4 6-3
Omar Hedayet [EGY/14] d. Edoardo Eremin [ITA/6] 4-6 6-4 6-1
Alessandro Colella [ITA/12] d. Finn Meinecke [GER] 6-4 6-3
Andrei Ciumac [MDA/8] d. Valentin Dimov [BUL/9] 6-7(4) 7-5 6-2

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:28 PM
DOUBLES

1st Round

I.Bjelica / T.Grozdanov [SRB/BUL] d. D.Savic / M.Zekic [SRB/1] 3-6 7-5 [10-8]
V.Dimov / D.Kuzmanov d. G.Alekseenko / E.Kovalev 7-5 1-6 [10-5]
M.Dierckx / B.Govaerts [BEL] d. B.Yalcinkale / A.Yuksel [TUR/w.c] 6-1 6-2
R.Albot / A.Ciumac [MDA] d. [B]A.Gonzalez / J.Marchegiani [COL/ITA/3] 6-1 6-2

T.Androic / D.Marcan [CRO/4] d. M.Dinc / Y.Laurent [TUR/FRA/w.c] 6-2 6-1
M.Abou El Khair / S.Sabry [EGY] d. D.Lustig / M.Prikryl [CZE] 7-6(4) 7-6(7)
D.De Goede / W.Koolhof [NED/Alt] d. P.Brydolf / R.Sichez [SWE/FRA] 6-4 6-0
F.Gaio / A.Giannessi [ITA/2] d. G.Ergeneman / E.Yurtacan [TUR/w.c] 6-1 6-0

D.De Goede / W.Koolhof [NED/Alt] replace C.Boluda-Purkiss / A.Colella [ESP/ITA]


Quarterfinal

I.Bjelica / T.Grozdanov [SRB/BUL] d. V.Dimov / D.Kuzmanov [BUL] 6-4 6-4
R.Albot / A.Ciumac [MDA] d. M.Dierckx / B.Govaerts [BEL] 6-4 6-2
T.Androic / D.Marcan [CRO/4] d. M.Abou El Khair / S.Sabry [EGY] 7-6(4) 6-2
F.Gaio / A.Giannessi [ITA/2] d. D.De Goede / W.Koolhof [NED/Alt] 3-6 7-6(7) [10-7]


Semifinal

R.Albot / A.Ciumac [MDA] d. I.Bjelica / T.Grozdanov [SRB/BUL] 6-0 6-2
T.Androic / D.Marcan [CRO/4] d. F.Gaio / A.Giannessi [ITA/2] 6-1 5-7 [10-6]


[U]FINAL

T.Androic / D.Marcan [CRO/4] d. R.Albot / A.Ciumac [MDA] 6-1 6-2

MissChaChaCha
03-18-2011, 01:29 PM
MAIN DRAW

1st Round

Patrik Brydolf [SWE] d. Attila Balazs [HUN/1] 7-6(5) 1-6 6-3
Romain Sichez [FRA] d. Federico Gaio 7-5 6-2
Dimitar Kuzmanov d. Marco Dierckx [BEL/L.L] 6-1 6-2
[B]Radu Albot [MDA/6] d. Gyorgy Balazs [HUN] 6-2 6-3

Alejandro Gonzalez [COL/3] d. Sherif Sabry [EGY] 3-6 7-6(1) 6-2
Dino Marcan [CRO] d. Tihomir Grozdanov [BUL] 6-1 6-3
Toni Androic [CRO/Q] d. [I]Mujtaba Khan [CAN/w.c] 6-0 6-0
Alessandro Giannessi [ITA/7] d. Karim-Mohamed Maamoun [EGY/Q] 6-1 6-3

David Savic [SRB/5] d. Philip Orno [DEN/Q] 6-2 6-2
Jakub Lustyk [CZE] d. Arsenije Zlatanovic [SRB] 6-3 6-3
Barkin Yalcinkale [TUR/w.c] d. Emre Aydin [TUR/w.c] 6-0 6-1
Gleb Alekseenko [UKR] d. Ivan Bjelica [SRB/4] 6-3 7-6(6)

Miljan Zekic [SRB/8] d. Bart Govaerts 6-3 6-2
Omar Hedayet [EGY/Q] d. Andrei Ciumac [MDA/Q] 2-6 6-2 6-3
Alessandro Colella [ITA/Q] d. Lucas Renard [SWE/Q] 6-3 6-4
[B]Samuel Groth [AUS/2] d. Anil Yuksel [TUR/w.c] 7-5 6-0

Marco Dierckx [BEL/L.L] replaces Carlos Boluda-Purkiss [ESP]

MissChaChaCha
03-22-2011, 05:00 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Patrik Brydolf [SWE] d. Romain Sichez [FRA] 6-1 6-2
Radu Albot [MDA/6] d. Dimitar Kuzmanov 6-4 6-1
Dino Marcan [CRO] d. [B]Alejandro Gonzalez [COL/3] 7-5 6-3
Toni Androic [CRO/Q] d. Alessandro Giannessi [ITA/7] 7-6(5) 6-3

Jakub Lustyk [CZE] d. David Savic [SRB/5] 6-3 7-5
Gleb Alekseenko [UKR] d. Barkin Yalcinkale [TUR/w.c] 6-1 6-3
Miljan Zekic [SRB/8] d. Omar Hedayet [EGY/Q] 6-7(2) 6-4 6-3
Alessandro Colella [ITA/Q] d. Samuel Groth [AUS/2] 3-0 ret.

SwedSerbia
03-24-2011, 08:46 AM
Great win over Balazs Brydolf :yeah:

MissChaChaCha
03-24-2011, 03:48 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Patrik Brydolf [SWE] d. Radu Albot [MDA/6] 7-6(1) 6-4
Toni Androic [CRO/Q] d. Dino Marcan [CRO] 6-3 6-1
Gleb Alekseenko d. Jakub Lustyk [CZE] 6-4 6-1
Miljan Zekic [SRB/8] d. Alessandro Colella [ITA/Q] 6-0 6-1


[U]Semifinal

Patrik Brydolf [SWE] d. Toni Androic [CRO/Q] 6-4 6-3
Miljan Zekic [SRB/8] d. Gleb Alekseenko [UKR] 6-0 5-7 6-2

MissChaChaCha
03-26-2011, 02:50 PM
MAIN DRAW

FINAL

Miljan Zekic [SRB/8] d. Patrik Brydolf [SWE] 6-4 6-3