Ukraine F2 [March 07 | Cherkasy | Hard] Winner : Denis Matsukevitch [Archive] - MensTennisForums.com

Ukraine F2 [March 07 | Cherkasy | Hard] Winner : Denis Matsukevitch

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:35 PM
Ukraine F2
Location : Cherkasy, Cherkasy Oblast, Ukraine
Type : $10K
Surface : Hard (Indoor)

http://farm3.static.flickr.com/2542/4182274102_53ba783d83.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023694
Info : http://www.ftu.org.ua

Entry List
1 VASILIEV, Mikhail RUS 312
2 SMIRNOV, Artem UKR 330
3 RUDNEV, Valery RUS 334
4 MATSUKEVITCH, Denis RUS 359
5 LEJNIEKS, Karlis LAT 375
6 BETAU, Siarhei BLR 388
7 SCHMID, Michal CZE 452
8 FOLIE, Alexandre BEL 472
9 PANFIL, Grzegorz POL 503
10 RUMYANTSEV, Alexander RUS 526
11 VOVK, Stanislav RUS 615
12 KONECNY, Michal CZE 616
13 KROTIOUK, Sergei RUS 627
14 MUZAEV, Richard RUS 658
15 GORBAN, Andrei MDA 684
16 SEKULIC, Milos SWE 696
17 ALEKSEENKO, Gleb UKR 697
18 AGAFONOV, Aleksandr UKR 708

Qualifying
1 FIDIRKO, Nikolai BLR 749
2 BALUDA, Victor RUS 754
3 GASPARYAN, Ervand RUS 765
4 POPLAVSKYY, Stanislav UKR 786
5 RESHETNIKOV, Vitali RUS 793
6 GAO, Peng CHN 794
7 GODLEWSKI, Robert POL 799
8 ARSENOV, Danila RUS 817
9 GAO, Wan CHN 838
10 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 856
11 MANEGIN, Anton RUS 878
12 ALEKSEENKO, Vadim UKR 879
13 KOCEVAR-DESMAN, Tom SLO 902
14 BORG, Stefan SWE 905
15 ANIKANOV, Ivan UKR 910
16 TUDOREANU, Roman MDA 912
17 BEGA, Alessandro ITA 935
18 FRANJICEVIC, Marin CRO 954
19 DE LOVINFOSSE, Gaetan BEL 955
20 VANDENBULCKE, Yannick BEL 1007
21 MARFIA, Matteo ITA 1044
22 WITMEUR, Alec BEL 1071
23 KRUK, Vladzimir BLR 1100
24 FILENKOV, Alexei RUS 1102
25 ROVETTA, Luca ITA 1148
26 KESTHELY, Soma NOR 1162
27 LEBEDEV, Ilya RUS 1221
28 SMOLA, Maciej POL 1255
29 GALKIN, Anton RUS 1311
30 SHYLA, Yaraslau BLR 1347
31 PUDOVKIN, Artem RUS 1347
32 LEVINE, Andrei RUS 1382

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:36 PM
Qualifying Draw

1st Round

Mikhail Ledovskikh [RUS/1/w.c] vs. Bye
Andrei Levine [RUS] d. Anton Galkin [RUS] 6-4 6-2
Rok Jarc [SLO] d. Alexandr Kushakov 2-6 6-1 7-5
Stefan Borg [SWE/13] vs. Bye

Victor Baluda [RUS/2] vs. Bye
Artem Pudovkin [RUS] d. Boris Melamed [GER/w.c] 6-3 6-2
Luca Rovetta d. Levan Mamtadzhi [RUS/w.c] 6-3 6-4
Alessandro Bega vs. Bye

Ervand Gasparyan [RUS/3] vs. Bye
Soma Kesthely [NOR] d. Alexei Filenkov [RUS] 7-6(5) 6-3
Matteo Marfia [ITA] d. Marin Franjicevic [CRO] 7-6(8) 7-6(1)
Vadim Alekseenko [UKR/11] vs. Bye

Vitali Reshetnikov [RUS/4] vs. Bye
Artem Yatsenko [UKR] d. Araik Arutunyan [RUS] 6-1 6-2
Ilya Lebedev [RUS] d. Emanuele Molina [ITA] 6-3 6-0
Dzmitry Zhyrmont [BLR/10] vs. Bye

Peng Gao [CHN/5] vs. Bye
Alec Witmeur [BEL] d. Adrian-Marin Dancescu [ROU] 6-0 6-4
Alexander Pavlioutchenkov [RUS/w.c] d. Svyatoslav Knyazev [RUS] 6-4 6-4
Anton Manegin [RUS/9] vs. Bye

Robert Godlewski [POL/6] vs. Bye
Arko Zoutendijk [NED] d. [I]Christian Mohs [GER/w.c] 7-6(3) 6-1
Gaetan De Lovinfosse d. Oleksiy Zhornyak [UKR] 6-4 6-4
Roman Tudoreanu [MDA/15] vs. Bye

[B]Danila Arsenov [RUS/7] vs. Bye
Maciej Smola [POL] d. Gleb Kozeltsev [RUS/w.c] 6-3 6-2
Yaraslau Shyla d. Yannick Vandenbulcke [BEL] 6-3 6-3
[B]Ivan Anikanov [UKR/14] vs. Bye

Wan Gao [CHN/8] vs. Bye
Vladzimir Kruk d. [I]Oleksiy Odazhyu [UKR/w.c] 6-4 7-6(4)
Leonard Stakhovsky [UKR] d. Yan Sabanin [RUS] 6-3 3-6 7-6(2)
[B]Tom Kocevar-Desman [SLO/12] vs. Bye


[U]2nd Round

Andrei Levine [RUS] d. Mikhail Ledovskikh [RUS/1/w.c] 6-1 6-3
Rok Jarc [SLO] d. Stefan Borg [SWE/13] 6-4 6-1

Victor Baluda [RUS/2] d. Artem Pudovkin [RUS] 6-2 6-4
Alessandro Bega [ITA/16] d. Luca Rovetta 6-3 6-2

Ervand Gasparyan [RUS/3] d. Soma Kesthely [NOR] 6-4 6-2
Vadim Alekseenko [UKR/11] d. Matteo Marfia [ITA] 6-2 6-1

Vitali Reshetnikov [RUS/4] d. Artem Yatsenko [UKR] 6-1 7-5
Dzmitry Zhyrmont [BLR/10] d. Ilya Lebedev [RUS] 6-4 6-4

Peng Gao [CHN/5] d. Alec Witmeur [BEL] 7-6(5) 6-1
[I]Alexander Pavlioutchenkov [RUS/w.c] d. Anton Manegin [RUS/9] 5-7 6-2 6-2

Robert Godlewski [POL/6] d. Arko Zoutendijk [NED] 6-7(2) 7-6(3) 6-4
Roman Tudoreanu [MDA/15] d. Gaetan De Lovinfosse 6-2 6-3

Maciej Smola [POL] d. [B]Danila Arsenov [RUS/7] 6-4 6-3
Yaraslau Shyla d. [B]Ivan Anikanov [UKR/14] 6-4 6-4

Wan Gao [CHN/8] d. Vladzimir Kruk 6-3 6-7(7) 6-3
Leonard Stakhovsky [UKR] d. [B]Tom Kocevar-Desman [SLO/12] 7-6(3) 6-7(7) 6-2


Final Round

Andrei Levine [RUS] d. Rok Jarc [SLO] 7-5 1-6 6-4
Victor Baluda [RUS/2] d. Alessandro Bega [ITA/16] 6-2 7-5
Ervand Gasparyan [RUS/3] d. Vadim Alekseenko [UKR/11] 4-6 7-6(4) 7-6(7)
Vitali Reshetnikov [RUS/4] d. Dzmitry Zhyrmont [BLR/10] 6-2 7-6(3)
Alexander Pavlioutchenkov [RUS/w.c] d. Peng Gao [CHN/5] 6-4 6-3
Robert Godlewski [POL/6] d. Roman Tudoreanu [MDA/15] 6-4 6-3
Yaraslau Shyla [BLR] d. Maciej Smola [POL] 7-5 6-2
Leonard Stakhovsky [UKR] d. Wan Gao [CHN/8] 6-3 6-4

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:37 PM
DOUBLES

1st Round

S.Borg / M.Sekulic [SWE] d. D.Matsukevitch / M.Vasiliev [RUS/1] 6-3 3-6 [10-8]
I.Anikanov / S.Krotiouk d. V.Kruk / Y.Shyla 6-3 4-6 [11-9]
V.Baluda / A.Rumyantsev [RUS] d. A.Filenkov / S.Vovk [RUS] 6-0 6-2
[B]N.Fidirko / A.Vasilevski [BLR/3] d. M.Malyshev / O.Odazhyu [UKR/w.c] 6-3 6-7(3) [10-6]

G.Alekseenko / V.Reshetnikov [UKR/RUS/4] d. A.Agafonov / D.Arsenov [UKR/RUS] 6-4 6-7(2) [11-9]
V.Manafov / L.Stakhovsky [UKR/w.c] d. E.Gasparyan / T.Zitnik [RUS/SLO/w.c] 6-3 6-4
S.Poplavskyy / A.Smirnov [UKR] d. M.Konecny / M.Schmid [CZE] 6-4 2-6 [12-10]
P.Gao / W.Gao [CHN] d. S.Betau / G.Panfil [BLR/POL/2] 6-4 6-4

V.Kruk / Y.Shyla replace A.Manegin / V.Rudnev [RUS]


[U]Quarterfinal

I.Anikanov / S.Krotiouk d. S.Borg / M.Sekulic [SWE] 6-4 6-4
[B]N.Fidirko / A.Vasilevski [BLR/3] d. V.Baluda / A.Rumyantsev [RUS] 4-6 6-2 [10-6]
V.Manafov / L.Stakhovsky [UKR/w.c] d. G.Alekseenko / V.Reshetnikov [UKR/RUS/4] 6-3 6-3
S.Poplavskyy / A.Smirnov [UKR] d. P.Gao / W.Gao [CHN] 6-2 7-6(4)


[U]Semifinal

I.Anikanov / S.Krotiouk d. N.Fidirko / A.Vasilevski [BLR/3] 6-1 6-4
S.Poplavskyy / A.Smirnov [UKR] d. V.Manafov / L.Stakhovsky [UKR/w.c] 7-6(7) 6-3


[U]FINAL

S.Poplavskyy / A.Smirnov [UKR] d. I.Anikanov / S.Krotiouk [UKR/RUS] 7-5 6-3

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:38 PM
MAIN DRAW

1st Round

Michal Konecny [CZE] d. Mikhail Vasiliev [RUS/1] 6-1 3-0 ret.
Andrei Gorban [MDA] d. Vitali Reshetnikov [RUS/Q] 6-1 6-3
Alexander Pavlioutchenkov [RUS/Q] d. Vladyslav Manafov [UKR/w.c] 6-4 6-4
Stanislav Poplavskyy [UKR] d. Michal Schmid [CZE/6] 6-0 7-5

Denis Matsukevitch [RUS/4] d. Yaraslau Shyla 7-6(4) 6-2
Aleksandr Agafonov [UKR] d. Maksim Malyshev [UKR/w.c] 6-1 6-4
Nikolai Fidirko d. Richard Muzaev [RUS] 7-6(4) 6-3
Leonard Stakhovsky [UKR/Q] d. [B]Grzegorz Panfil [POL/8] 7-6(4) 7-6(5)

Milos Sekulic [SWE] d. Siarhei Betau [BLR/5] 6-1 3-6 6-1
Alexander Rumyantsev [RUS] d. Alessandro Bega 4-6 6-4 6-1
Andrei Levine [RUS/Q] d. Stanislav Vovk [RUS] 6-3 6-4
[B]Artem Smirnov [UKR/3] d. Gleb Alekseenko [UKR] 7-6(6) 3-6 7-5

Victor Baluda [RUS/Q] d. Alexandre Folie [BEL/7] 6-3 6-1
[I]Denys Mylokostov [UKR/w.c] d. Ervand Gasparyan [RUS/Q] 7-6(3) 6-3
Robert Godlewski [POL/Q] d. Tilen Zitnik [SLO/w.c] 6-1 6-3
Sergei Krotiouk [RUS] d. Valery Rudnev [RUS/2] 7-6(1) ret.

Alessandro Bega [ITA/L.L] replaces Karlis Lejnieks [LAT]

hyperren
03-08-2011, 01:15 AM
Good luck to Baluda in the MD. :)

MissChaChaCha
03-08-2011, 07:06 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Andrei Gorban [MDA] d. Michal Konecny [CZE] 7-5 1-0 ret.
Stanislav Poplavskyy [UKR] d. Alexander Pavlioutchenkov [RUS/Q] 6-3 6-4
Denis Matsukevitch [RUS/4] d. Aleksandr Agafonov [UKR] 6-4 6-2
Nikolai Fidirko d. Leonard Stakhovsky [UKR/Q] 6-2 6-4

Alexander Rumyantsev [RUS] d. Milos Sekulic [SWE] 6-3 6-4
[B]Artem Smirnov [UKR/3] d. Andrei Levine [RUS/Q] 6-3 6-7(5) 6-3
Denys Mylokostov [UKR/w.c] d. Victor Baluda [RUS/Q] 7-6(5) 7-6(3)
Sergei Krotiouk [RUS] d. Robert Godlewski [POL/Q] 7-5 6-4

jmf07
03-10-2011, 12:44 AM
Sergiy's brother is not doing too bad this week.

hyperren
03-10-2011, 10:00 AM
Nice R1 win for Baluda, too bad he couldn't keep it up in R2..

MissChaChaCha
03-10-2011, 03:47 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Andrei Gorban [MDA] d. Stanislav Poplavskyy 7-5 6-4
Denis Matsukevitch [RUS/4] d. Nikolai Fidirko [BLR] 4-6 6-1 7-5
Artem Smirnov [UKR/3] d. Alexander Rumyantsev [RUS] 6-1 6-7(3) 6-3
Denys Mylokostov [UKR/w.c] d. Sergei Krotiouk [RUS] 6-3 7-6(5)


[U]Semifinal

Denis Matsukevitch [RUS/4] d. Andrei Gorban [MDA] 7-6(5) 6-1
Artem Smirnov [UKR/3] d. Denys Mylokostov [UKR/w.c] 7-6(2) 6-3

MissChaChaCha
03-12-2011, 02:44 PM
MAIN DRAW

FINAL

Denis Matsukevitch [RUS/4] d. Artem Smirnov [UKR/3] 7-6(3) 4-6 6-3

Jacques_Ukraine
03-17-2011, 09:31 AM
Finalists

Other photos: http://www.sapronov-tennis.org/?p=gallery&id=153