Turkey F8 [March 07 | Antalya | Hard] Winner : Andrei Mlendea [Archive] - MensTennisForums.com

Turkey F8 [March 07 | Antalya | Hard] Winner : Andrei Mlendea

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:26 PM
Turkey F8
Location : Antalya, Antalya Province, Turkey
Type : $10K
Surface : Hard (Outdoor)

http://farm6.static.flickr.com/5059/5393431445_726874119c.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023467
Website : http://www.gdtennis.com

Entry List
1 REYNET, Florian FRA 280
2 MOLCHANOV, Denys UKR 428
3 BJELICA, Ivan SRB 483
4 SABAU, Razvan ROU 497
5 ALBOT, Radu MDA 499
6 GIANNESSI, Alessandro ITA 500
7 MLENDEA, Andrei ROU 502
8 JEBAVY, Roman CZE 520
9 GAJJAR, Rohan IND 531
10 LINZER, Michael AUT 541
11 GROZDANOV, Tihomir BUL 552
12 NEDELKO, Ivan RUS 554
13 GOMBOS, Norbert SVK 578
14 VOGELI, Roman CZE 580
15 SKOLOUDIK, Jiri CZE 605
16 AKKOYUN, Haluk TUR 629
17 BRYDOLF, Patrik SWE 632
18 ZLATANOVIC, Arsenije SRB 653

Qualifying
1 GEMOUCHIDIS, Paris GRE 675
2 GAIO, Federico ITA 690
3 SIKORA, Adrian SVK 698
4 ROELOFSE, Ruan RSA 732
5 MAJSAJDR, Lubomir CZE 811
6 BERTA, Daniel SWE 815
7 ZEBALLOS, Federico BOL 821
8 KOSLER, Jiri CZE 857
9 ZORLU, Ergun TUR 868
10 PRIKRYL, Martin CZE 907
11 EREMIN, Edoardo ITA 927
12 COLELLA, Alessandro ITA 980
13 PETROVIC, Danilo SRB 1028
14 KOVALIK, Jozef SVK 1057
15 GOZDUR, Rafal POL 1081
16 FANUCCI, Pietro ITA 1093
17 ALTUNA, Tuna TUR 1103
18 MICOLANI, Giammarco ITA 1152
19 GALOVIC, Viktor ITA 1206
20 RENARD, Lucas SWE 1221
21 YUKSEL, Anil TUR 1272
22 WUNNER, Matthias GER 1279
23 GEIB, Daniel AUT 1434
24 NYS, Hugo FRA 1656
25 CETINEL, Can TUR 1688
26 LENZ, Marko GER 1688
27 GOLCUKLU, Alp TUR 1712
28 NEYKOV, Andreas BUL 1753
29 KACHANOVSKIY, Vitaliy RUS 77
30 INDRE, Nadin Teofil ROU 68
31 KAZIJEVS, Arturs LAT 6
32 YALCINKALE, Barkin TUR 5

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:27 PM
Qualifying Draw

1st Round

Adrian Sikora [SVK/1] d. Vitaliy Kachanovskiy [RUS] 6-7(5) 6-4 6-3
Marko Lenz [GER] d. Burak Vardal [TUR] 6-3 6-2
Antoine Richard [CAN] d. Sarp Laleli [TUR] 6-1 6-3
Jozef Kovalik [SVK/11] d. Stefan Goellner [GER] 6-1 6-2

Lubomir Majsajdr [CZE/2] d. Gokberk Ergeneman [TUR] 6-0 6-3
Arturs Kazijevs [LAT] d. Kosta Karamiha [MKD] 6-2 6-2
Sardor Pulatov d. Fatih Taha Erun [TUR/w.c] 6-3 6-2
Giammarco Micolani d. Andreas Neykov [BUL] 7-5 6-3

Daniel Berta [SWE/3] d. Tom Schonenberg [GER] 3-6 6-3 7-6(3)
Henrik Sillanpaa [FIN] d. [I]Sefa Suluoglu [TUR/w.c] 6-3 6-3
Can Altiner [TUR] d. Janicije Sasha Karic [USA/w.c] 6-1 6-0
Viktor Galovic d. Hugo Nys [FRA] 7-6(5) 6-3

Federico Zeballos [BOL/4] d. Patrick Depner [GER] 6-1 6-4
Oleksiy Arovin [UKR] d. Zlatozar Dimitrov [BUL] 6-0 6-0
Robert Berner [FIN] d. [I]Baris Firat [TUR/w.c] 5-7 6-0 6-2
Danilo Petrovic [SRB/10] d. Emre Aydin [TUR] 6-2 6-3

Ergun Zorlu [TUR/5] d. Lukas Weinhandl [AUT] 6-3 6-2
Kirill Komarov [RUS] d. Jaunius Laurynas [LTU/w.c] 6-2 7-6(3)
George Von Massow [GER] d. Andrew Dzulynsky [USA/Alt] 6-4 6-2
Alessandro Colella [ITA/9] d. Anton Bettink [NZL] 7-6(6) 6-3

Jiri Kosler [CZE/6] d. Mujtaba Khan [CAN] 6-1 6-1
Maximilian Dinslaken [GER] d. Ambros Morbitzer [AUT] 6-4 6-3
Yanais Laurent [FRA] d. Nadin Teofil Indre [ROU] 6-4 6-4
Marco Speronello [ITA/w.c] d. Pietro Fanucci [ITA/13] 6-1 6-1

Can Cetinel [TUR] d. Martin Prikryl [CZE/7] 1-6 6-4 6-4
Mert Dinc [TUR] d. Andreii Andriienko [UKR] 6-3 6-3
Matthias Hirschmann [AUT] d. Can Kiziltuna [TUR/w.c] 6-3 6-2
Rafal Gozdur [POL/12] d. Efe Yurtacan [TUR] 6-1 6-1

Edoardo Eremin d. [I]Aggelos Venizelos [GRE/w.c] 6-0 6-0
Matthias Wunner [GER] d. Blake Mott [AUS] 6-4 6-2
Daniel Geib [AUT] d. Yury Vaschenko [RUS] 6-0 6-2
Lucas Renard [SWE/16] d. Liridon Berjani [AUT] 6-1 6-0

Andrew Dzulynsky [USA/Alt] replaces John Valenti [USA]


[U]2nd Round

Adrian Sikora [SVK/1] d. Marko Lenz [GER] 6-2 6-1
Jozef Kovalik [SVK/11] d. Antoine Richard [CAN] 6-3 6-2

Lubomir Majsajdr [CZE/2] d. Arturs Kazijevs [LAT] 6-2 6-3
Giammarco Micolani [ITA/14] d. Sardor Pulatov 6-1 6-4

Daniel Berta [SWE/3] d. Henrik Sillanpaa [FIN] 6-3 6-3
Viktor Galovic [ITA/15] d. Can Altiner [TUR] 6-1 6-2

Federico Zeballos [BOL/4] d. Oleksiy Arovin [UKR] 6-2 6-1
Danilo Petrovic [SRB/10] d. Robert Berner [FIN] 6-1 6-2

Ergun Zorlu [TUR/5] d. Kirill Komarov [RUS] 6-1 6-2
George Von Massow [GER] d. Alessandro Colella [ITA/9] 6-4 7-5

Jiri Kosler [CZE/6] d. Maximilian Dinslaken [GER] 6-4 4-6 6-1
Yanais Laurent [FRA] d. Marco Speronello [ITA/w.c] 6-2 6-4

Can Cetinel [TUR] d. Mert Dinc [TUR] 6-2 7-6(4)
Rafal Gozdur [POL/12] d. Matthias Hirschmann [AUT] 6-1 6-1

Edoardo Eremin [ITA/8] d. Matthias Wunner [GER] 6-4 6-3
Lucas Renard [SWE/16] d. Daniel Geib [AUT] 6-4 6-3


[U]Final Round

Adrian Sikora [SVK/1] d. Jozef Kovalik [SVK/11] 4-6 6-1 6-0
Lubomir Majsajdr [CZE/2] d. Giammarco Micolani [ITA/14] 6-3 1-6 6-3
Viktor Galovic [ITA/15] d. Daniel Berta [SWE/3] 6-4 7-6(3)
Federico Zeballos [BOL/4] d. Danilo Petrovic [SRB/10] 7-5 7-5
Ergun Zorlu [TUR/5] d. George Von Massow [GER] 7-5 6-3
Jiri Kosler [CZE/6] d. Yanais Laurent [FRA] 6-4 6-3
Rafal Gozdur [POL/12] d. Can Cetinel [TUR] 7-5 6-0
Edoardo Eremin [ITA/8] d. Lucas Renard [SWE/16] 6-4 7-6(1)

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:28 PM
DOUBLES

1st Round

R.Albot / D.Molchanov [MDA/UKR/1] d. R.Gozdur / M.Prikryl [POL/CZE] 6-4 6-3
J.Skoloudik / R.Vogeli [CZE] d. T.Altuna / M.Linzer [TUR/AUT] 6-1 7-5
A.Dzulynsky / J.Valenti d. C.Kiziltuna / E.Senolsun [TUR/w.c] 6-4 7-5
I.Bjelica / T.Grozdanov [SRB/BUL/4] d. R.Gajjar / R.Roelofse 6-3 7-5

R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/3] d. [I]M.Al Nabhani / B.Yalcinkale [OMA/TUR/w.c] 6-4 6-3
H.Akkoyun / E.Zorlu [TUR] d. A.Mlendea / A.Yuksel [ROU/TUR] 2-6 6-3 [10-7]
P.Brydolf / F.Zeballos [SWE/BOL] d. A.Colella / G.Micolani 6-3 6-2
F.Gaio / A.Giannessi [ITA/2] d. [I]C.Cetinel / R.Sabau [TUR/ROU/w.c] 6-3 6-3

A.Dzulynsky / J.Valenti [USA/Alt] replace N.Gombos / J.Kovalik [SVK]


[U]Quarterfinal

R.Albot / D.Molchanov [MDA/UKR/1] d. J.Skoloudik / R.Vogeli [CZE] w.o
A.Dzulynsky / J.Valenti d. I.Bjelica / T.Grozdanov [SRB/BUL/4] 1-1 ret.
R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/3] d. H.Akkoyun / E.Zorlu [TUR] 6-4 6-2
F.Gaio / A.Giannessi [ITA/2] d. P.Brydolf / F.Zeballos [SWE/BOL] 6-3 6-7(10) [10-8]


[U]Semifinal

R.Albot / D.Molchanov [MDA/UKR/1] d. A.Dzulynsky / J.Valenti 6-1 6-2
R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/3] d. F.Gaio / A.Giannessi [ITA/2] 6-3 6-2


[U]FINAL

R.Albot / D.Molchanov [MDA/UKR/1] d. R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/3] 6-7(3) 6-3 [12-10]

MissChaChaCha
03-04-2011, 01:29 PM
MAIN DRAW

1st Round

Florian Reynet [FRA/1] d. Jiri Kosler [CZE/Q] 6-3 6-4
Ergun Zorlu [TUR/Q] d. Viktor Galovic 7-6(6) 6-1
Adrian Sikora [SVK/Q] d. Roman Jebavy [CZE] 7-5 6-1
Andrei Mlendea [ROU/8] d. Lubomir Majsajdr [CZE/Q] 6-0 1-6 6-3

Michael Linzer [AUT/3] d. Danilo Petrovic [SRB/L.L] 3-6 6-2 6-4
Norbert Gombos [SVK] d. Jiri Skoloudik [CZE] 2-6 7-6(5) 5-1 ret.
Roman Vogeli [CZE] d. Ivan Nedelko [RUS] 6-3 3-6 6-4
Federico Gaio [ITA] d. Radu Albot [MDA/6] 3-6 7-6(5) 6-4

Alessandro Giannessi [ITA/7] d. Ruan Roelofse [RSA] 6-4 6-4
Rohan Gajjar [IND] d. [I]Tuna Altuna [TUR/w.c] 6-4 6-1
Rafal Gozdur [POL/Q] d. Edoardo Eremin 6-4 6-0
Haluk Akkoyun [TUR] d. Ivan Bjelica [SRB/4] 6-4 2-6 6-4

Razvan Sabau [ROU/5] d. Tihomir Grozdanov [BUL] 7-5 6-1
Patrik Brydolf [SWE] d. Federico Zeballos [BOL/Q] 6-2 6-2
[I]Anil Yuksel [TUR/w.c] d. Alp Golcuklu [TUR/w.c] 6-0 6-0
Denys Molchanov [UKR/2] d. Barkin Yalcinkale [TUR/w.c] 7-5 6-0

Danilo Petrovic [SRB/L.L] replaces Arsenije Zlatanovic [SRB]

hyperren
03-08-2011, 01:14 AM
Berta... :sad:

MissChaChaCha
03-10-2011, 05:21 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Florian Reynet [FRA/1] d. Ergun Zorlu [TUR/Q] 6-3 6-2
Andrei Mlendea [ROU/8] d. Adrian Sikora [SVK/Q] 6-3 6-1
Norbert Gombos [SVK] d. Michael Linzer [AUT/3] 6-1 6-3
Federico Gaio d. Roman Vogeli [CZE] w.o

Alessandro Giannessi [ITA/7] d. Rohan Gajjar [IND] 7-6(2) 6-2
Rafal Gozdur [POL/Q] d. Haluk Akkoyun [TUR] 6-4 6-2
Razvan Sabau [ROU/5] d. Patrik Brydolf [SWE] 6-1 6-1
Denys Molchanov [UKR/2] d. [I]Anil Yuksel [TUR/w.c] 6-0 6-1

MissChaChaCha
03-11-2011, 06:37 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Andrei Mlendea [ROU/8] d. Florian Reynet [FRA/1] 6-1 2-6 7-6(1)
Federico Gaio [ITA] d. Norbert Gombos [SVK] 6-2 2-6 7-5
Alessandro Giannessi [ITA/7] d. Rafal Gozdur [POL/Q] 6-3 6-4
Denys Molchanov [UKR/2] d. Razvan Sabau [ROU/5] 6-4 6-4


Semifinal

Andrei Mlendea [ROU/8] d. Federico Gaio [ITA] 7-6(3) 5-7 6-2
Alessandro Giannessi [ITA/7] d. Denys Molchanov [UKR/2] 3-6 6-4 6-3

MissChaChaCha
03-12-2011, 05:01 PM
MAIN DRAW

FINAL

Andrei Mlendea [ROU/8] d. Alessandro Giannessi [ITA/7] 6-3 6-3