Turkey F7 [February 28 | Antalya | Hard] Winner : Radu Albot [Archive] - MensTennisForums.com

Turkey F7 [February 28 | Antalya | Hard] Winner : Radu Albot

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:20 PM
Turkey F7
Location : Antalya, Antalya Province, Turkey
Type : $10K
Surface : Hard (Outdoor)

http://farm5.static.flickr.com/4048/4697002339_139c0d89fc.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023464
Website : http://www.gdtennis.com

Entry List
1 KIRILLOV, Evgeny RUS 265
2 GAWRON, Marcin POL 358
3 MELZER, Gerald AUT 437
4 PICCARI, Francesco ITA 452
5 ALBOT, Radu MDA 501
6 MLENDEA, Andrei ROU 505
7 SABAU, Razvan ROU 515
8 JEBAVY, Roman CZE 519
9 GAJJAR, Rohan IND 527
10 LINZER, Michael AUT 546
11 NEDELKO, Ivan RUS 555
12 GOMBOS, Norbert SVK 582
13 VIOLA, Marco ITA 597
14 BRYDOLF, Patrik SWE 627
15 AKKOYUN, Haluk TUR 630
16 GEMOUCHIDIS, Paris GRE 677
17 SIKORA, Adrian SVK 697

Qualifying
1 ROELOFSE, Ruan RSA 732
2 MAJSAJDR, Lubomir CZE 806
3 BERTA, Daniel SWE 810
4 ZEBALLOS, Federico BOL 822
5 LAAKSONEN, Henri SUI 830
6 KOSLER, Jiri CZE 856
7 SITAK, Dmitri RUS 862
8 ZORLU, Ergun TUR 867
9 PRIKRYL, Martin CZE 907
10 EREMIN, Edoardo ITA 928
11 CIUMAC, Andrei MDA 937
12 PETROVIC, Danilo SRB 1026
13 KOVALIK, Jozef SVK 1057
14 GOZDUR, Rafal POL 1082
15 MARGAROLI, Luca SUI 1086
16 FANUCCI, Pietro ITA 1088
17 ALTUNA, Tuna TUR 1103
18 GALOVIC, Viktor ITA 1204
19 RENARD, Lucas SWE 1219
20 DI IENNO, Damiano ITA 1251
21 YUKSEL, Anil TUR 1268
22 GEIB, Daniel AUT 1435
23 BISMPIKOS, Pier GRE 1444
24 NYS, Hugo FRA 1606
25 NEUCHRIST, Maximilian AUT 1655
26 LENZ, Marko GER 1687
27 PADURE, Sebastian ROU 1687
28 CETINEL, Can TUR 1687
29 GOLCUKLU, Alp TUR 1711
30 SPERONELLO, Marco ITA 1752
31 PULATOV, Sardor UZB 25
32 YALCINKALE, Barkin TUR

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:22 PM
Qualifying Draw

1st Round

Daniel Berta [SWE/1] d. Kosta Karamiha [MKD] 6-3 6-2
George Von Massow [GER] d. Nikita Kudrin [RUS] 6-0 6-0
Efe Yurtacan [TUR] d. Can Altiner [TUR/w.c] 6-2 5-7 6-2
Rafal Gozdur [POL/10] d. John Valenti 6-4 6-1

Federico Zeballos d. Gokberk Ergeneman [TUR] 6-4 6-2
Vitaliy Kachanovskiy [RUS] d. Yury Vaschenko [RUS] 6-2 6-2
Hugo Nys [FRA] d. Mert Dinc [TUR] 6-2 6-0
Marko Lenz [GER] d. [B]Luca Margaroli [SUI/11] 7-6(4) 2-6 6-0

Jiri Kosler [CZE/3] d. Marco Speronello 6-3 6-2
Maximilian Neuchrist [AUT] d. Sardor Pulatov [UZB] 6-1 6-3
Maximilian Dinslaken [GER] d. [I]Efekan Senolsun [TUR/w.c] 6-0 6-0
Tuna Altuna [TUR/13] d. Sarp Laleli [TUR] 6-1 6-0

Dmitri Sitak [RUS/4] d. Emre Aydin [TUR] 6-1 6-0
Burak Vardal [TUR] d. Pier Bismpikos [GRE] 0-6 6-4 6-2
Daniel Geib [AUT] d. Danylo Psarov [UKR] 6-3 6-0
Lucas Renard [SWE/15] d. Nadin Teofil Indre [ROU/w.c] 6-3 3-6 6-4

Ergun Zorlu [TUR/5] d. Mujtaba Khan [CAN] 6-1 6-3
Tugay Koylu [TUR] d. Vigen Manukyan [RUS/w.c] 6-0 6-3
Barkin Yalcinkale [TUR] d. Baris Firat [TUR/w.c] 6-4 6-1
Viktor Galovic d. Aleksandre Metreveli [GEO] 6-4 7-5

Martin Prikryl [CZE/6] d. [I]Can Kiziltuna [TUR/w.c] 6-0 6-2
Arturs Kazijevs [LAT] d. Georgi Revazishvili [GEO] 6-4 6-4
Blake Mott [AUS] d. Oleksiy Arovin [UKR] 6-3 6-1
Danilo Petrovic [SRB/9] d. Tom Schonenberg [GER] 7-6(6) 6-4

Edoardo Eremin d. Claude Benz [SUI] 6-3 3-6 6-3
Henrik Sillanpaa [FIN] d. Anton Volkov [RUS] 1-6 6-2 6-2
Jaunius Laurynas [LTU] d. [I]Sefa Suluoglu [TUR/w.c] 6-4 6-0
Damiano Di Ienno d. Juraj Masar [SVK] 6-4 6-4

Andrei Ciumac [MDA/8] d. Armand Levandi [EST] 6-4 6-3
Sebastian Padure [ROU] d. [I]Phillipi Martins Thomaz [BRA/w.c] 6-2 6-0
Anton Bettink [NZL] d. Robert Berner [FIN] 7-5 6-3
Pietro Fanucci [ITA/12] d. Nikita Kushnarev [RUS] 7-6(2) 5-7 7-6(3)


[U]2nd Round

Daniel Berta [SWE/1] d. George Von Massow [GER] 1-6 6-4 6-3
Rafal Gozdur [POL/10] d. Efe Yurtacan [TUR] 6-2 6-0

Federico Zeballos [BOL/2] d. Vitaliy Kachanovskiy [RUS] 7-6(5) 6-4
Hugo Nys [FRA] d. Marko Lenz [GER] 7-5 7-5

Jiri Kosler [CZE/3] d. Maximilian Neuchrist [AUT] 6-4 6-3
Maximilian Dinslaken [GER] d. Tuna Altuna [TUR/13] 2-6 6-4 6-4

Dmitri Sitak [RUS/4] d. Burak Vardal [TUR] 6-1 6-0
Daniel Geib [AUT] d. Lucas Renard [SWE/15] 6-1 7-5

Ergun Zorlu [TUR/5] d. Tugay Koylu [TUR] 6-4 6-3
Viktor Galovic [ITA/14] d. Barkin Yalcinkale [TUR] 6-3 6-0

Arturs Kazijevs [LAT] d. Martin Prikryl [CZE/6] 6-1 6-3
Danilo Petrovic [SRB/9] d. Blake Mott [AUS] 6-4 6-3

Henrik Sillanpaa [FIN] d. Edoardo Eremin [ITA/7] 6-3 6-4
Damiano Di Ienno [ITA/16] d. Jaunius Laurynas [LTU] 6-2 ret.

Andrei Ciumac [MDA/8] d. Sebastian Padure [ROU] 6-2 3-6 6-1
Anton Bettink [NZL] d. Pietro Fanucci [ITA/12] 6-2 6-7(2) 7-5


Final Round

Daniel Berta [SWE/1] d. Rafal Gozdur [POL/10] 6-3 6-4
Hugo Nys [FRA] d. Federico Zeballos [BOL/2] 6-1 4-6 6-3
Jiri Kosler [CZE/3] d. Maximilian Dinslaken [GER] 4-6 6-1 7-6(3)
Dmitri Sitak [RUS/4] d. Daniel Geib [AUT] 6-7(6) 6-4 6-2
Ergun Zorlu [TUR/5] d. Viktor Galovic [ITA/14] 6-4 6-3
Danilo Petrovic [SRB/9] d. Arturs Kazijevs [LAT] 6-1 6-2
Damiano Di Ienno [ITA/16] d. Henrik Sillanpaa [FIN] 6-2 6-1
Anton Bettink [NZL] d. Andrei Ciumac [MDA/8] 3-6 6-4 6-4

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:23 PM
DOUBLES

1st Round

R.Albot / A.Ciumac [MDA/1] d. H.Akkoyun / E.Zorlu [TUR] 7-6(4) 3-6 [10-6]
T.Altuna / M.Linzer [TUR/AUT] d. R.Gozdur / M.Prikryl [POL/CZE] 6-4 3-6 [10-2]
J.Kosler / L.Majsajdr [CZE] d. C.Cetinel / C.Kiziltuna [TUR/w.c] 6-2 6-4
P.Fanucci / F.Piccari d. I.Nedelko / D.Sitak [RUS/4] 6-4 6-4

P.Brydolf / F.Zeballos [SWE/BOL/3] d. [I]B.Yalcinkale / A.Yuksel [TUR/w.c] 7-6(5) 6-3
A.Golcuklu / A.Mlendea [TUR/ROU] d. N.Gombos / J.Kovalik [SVK] 6-3 7-5
R.Gajjar / R.Roelofse d. [I]O.Cezik / F.T.Erun [TUR/w.c] 6-2 6-3
R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/2] d. E.Eremin / V.Galovic [ITA] 6-2 6-4


Quarterfinal

T.Altuna / M.Linzer [TUR/AUT] d. R.Albot / A.Ciumac [MDA/1] 6-4 6-2
P.Fanucci / F.Piccari [ITA] d. J.Kosler / L.Majsajdr [CZE] 6-2 6-4
A.Golcuklu / A.Mlendea [TUR/ROU] d. P.Brydolf / F.Zeballos [SWE/BOL/3] w.o
R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/2] d. R.Gajjar / R.Roelofse [IND/RSA] 6-2 5-7 [10-7]


Semifinal

P.Fanucci / F.Piccari [ITA] d. T.Altuna / M.Linzer [TUR/AUT] 5-7 6-4 [10-6]
R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/2] d. A.Golcuklu / A.Mlendea [TUR/ROU] 6-2 6-2


FINAL

R.Jebavy / A.Sikora [CZE/SVK/2] d. P.Fanucci / F.Piccari [ITA] 4-6 6-2 [10-6]

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:24 PM
MAIN DRAW

1st Round

Evgeny Kirillov [RUS/1] d. Ergun Zorlu [TUR/Q] 7-6(3) 6-0
Adrian Sikora [SVK] d. Danilo Petrovic [SRB/Q] 7-6(6) 6-3
Dmitri Sitak [RUS/Q] d. Jozef Kovalik [SVK] 6-4 6-1
Razvan Sabau [ROU/6] d. Hugo Nys [FRA/Q] 7-5 6-2

Gerald Melzer [AUT/3] d. Paris Gemouchidis [GRE] 6-3 6-1
Ruan Roelofse [RSA] d. Anton Bettink [NZL/Q] 6-3 6-2
Anil Yuksel [TUR/w.c] d. Aggelos Venizelos [GRE/w.c] 6-3 6-2
Michael Linzer [AUT/5] d. Alp Golcuklu [TUR/w.c] 6-0 7-6(2)

Radu Albot [MDA/7] d. Daniel Berta [SWE/Q] 6-3 6-4
Roman Jebavy [CZE] d. Jiri Kosler [CZE/Q] 6-4 6-4
Patrik Brydolf [SWE] d. Lubomir Majsajdr [CZE] 6-3 7-6(4)
Ivan Nedelko [RUS] d. Francesco Piccari [ITA/4] 7-6(2) 6-2

Andrei Mlendea [ROU/8] d. Marco Viola 7-5 6-4
Rohan Gajjar [IND] d. [I]Can Cetinel [TUR/w.c] 6-2 6-1
Norbert Gombos [SVK] d. Haluk Akkoyun [TUR] 6-2 5-7 6-2
Damiano Di Ienno [ITA/Q] d. Andrei Ciumac [MDA/L.L] 6-3 6-1

Andrei Ciumac [MDA/L.L] replaces Marcin Gawron [POL/2]

hyperren
02-28-2011, 12:41 PM
GL Berta!!

Chris-swede
02-28-2011, 02:27 PM
tough 3rd round for berta here..he is not that great kid anymore who won the frenchies as a 16yr old junior...

Chris-swede
02-28-2011, 04:09 PM
tough 3rd round for berta here..he is not that great kid anymore who won the frenchies as a 16yr old junior...

Berta won 6-3,6-4 :cool:

MissChaChaCha
03-02-2011, 02:47 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Evgeny Kirillov [RUS/1] d. Adrian Sikora [SVK] 6-0 6-4
Razvan Sabau [ROU/6] d. Dmitri Sitak [RUS/Q] 7-6(2) 6-2
Ruan Roelofse [RSA] d. Gerald Melzer [AUT/3] 2-6 6-2 6-2
Michael Linzer [AUT/5] d. Anil Yuksel [TUR/w.c] 6-3 6-1

Radu Albot [MDA/7] d. Roman Jebavy [CZE] 2-6 7-5 6-0
Ivan Nedelko [RUS] d. Patrik Brydolf [SWE] 3-6 6-6 (default)
Andrei Mlendea [ROU/8] d. Rohan Gajjar [IND] 6-3 6-2
Norbert Gombos [SVK] d. Damiano Di Ienno [ITA/Q] 6-3 6-4

Chris-swede
03-03-2011, 07:09 AM
GL Berta!!

Berta lost in 2 to Albot...long way for him...:(

MissChaChaCha
03-03-2011, 03:05 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Evgeny Kirillov [RUS/1] d. Razvan Sabau [ROU/6] 6-4 7-6(4)
Ruan Roelofse [RSA] d. Michael Linzer [AUT/5] 3-6 6-4 6-3
Radu Albot [MDA/7] d. Ivan Nedelko [RUS] 2-6 7-6(5) 6-2
Andrei Mlendea [ROU/8] d. Norbert Gombos [SVK] 6-3 6-1


Semifinal

Ruan Roelofse [RSA] d. Evgeny Kirillov [RUS/1] 4-6 6-3 6-2
Radu Albot [MDA/7] d. Andrei Mlendea [ROU/8] 7-6(6) 6-3

SonicCRO
03-03-2011, 10:45 PM
Jebavy yihaaaaa

MissChaChaCha
03-05-2011, 12:13 PM
MAIN DRAW

FINAL

Radu Albot [MDA/7] d. Ruan Roelofse [RSA] 7-5 6-4