Ukraine F1 [February 28 | Cherkasy | Hard] Winner : Artem Smirnov [Archive] - MensTennisForums.com

Ukraine F1 [February 28 | Cherkasy | Hard] Winner : Artem Smirnov

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:04 PM
Ukraine F1
Location : Cherkasy, Cherkasy Oblast, Ukraine
Type : $10K
Surface : Hard (Indoor)

http://farm3.static.flickr.com/2082/2240297493_b5628cf3cc.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023693
Info : http://www.ftu.org.ua

Entry List
1 VASILIEV, Mikhail RUS 307
2 SMIRNOV, Artem UKR 329
3 RUDNEV, Valery RUS 331
4 MATSUKEVITCH, Denis RUS 352
5 VANNI, Luca ITA 374
6 FALGHERI, Andrea ITA 418
7 SCHMID, Michal CZE 449
8 FOLIE, Alexandre BEL 476
9 RUMYANTSEV, Alexander RUS 524
10 MARTI, Yann SUI 594
11 VOVK, Stanislav RUS 618
12 KONECNY, Michal CZE 619
13 KROTIOUK, Sergei RUS 626
14 MUZAEV, Richard RUS 660
15 PRASHANTH, N. Vijay Sundar IND 669
16 GORBAN, Andrei MDA 686
17 RUMLER, Robert CZE 692

Qualifying
1 SEKULIC, Milos SWE 695
2 ALEKSEENKO, Gleb UKR 696
3 CAPONE, Massimo ITA 698
4 AGAFONOV, Aleksandr UKR 707
5 BALUDA, Victor RUS 752
6 POPLAVSKYY, Stanislav UKR 781
7 RESHETNIKOV, Vitali RUS 787
8 GODLEWSKI, Robert POL 793
9 ARSENOV, Danila RUS 814
10 GASPARYAN, Ervand RUS 815
11 VARGA, Robert HUN 817
12 GAO, Wan CHN 837
13 GAO, Peng CHN 840
14 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 855
15 MANEGIN, Anton RUS 877
16 ALEKSEENKO, Vadim UKR 878
17 KOCEVAR-DESMAN, Tom SLO 903
18 BORG, Stefan SWE 905
19 ANIKANOV, Ivan UKR 910
20 TUDOREANU, Roman MDA 913
21 BEGA, Alessandro ITA 935
22 DE LOVINFOSSE, Gaetan BEL 956
23 VANDENBULCKE, Yannick BEL 1005
24 MARFIA, Matteo ITA 1041
25 WITMEUR, Alec BEL 1069
26 ROVETTA, Luca ITA 1075
27 KRUK, Vladzimir BLR 1101
28 FILENKOV, Alexei RUS 1102
29 LUPIERI, Antonio CRO 1152
30 KESTHELY, Soma NOR 1159
31 LEBEDEV, Ilya RUS 1219
32 SMOLA, Maciej POL 1251

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:05 PM
Qualifying Draw

1st Round

Ervand Gasparyan [RUS/1] vs. Bye
Emanuele Molina d. Vladzimir Kruk 6-2 6-4
Artem Pudovkin [RUS] d. Pavlo Zhukov [UKR] 6-3 7-5
Alessandro Bega vs. Bye

Oleg Stepanenko [UKR/Alt] vs. Bye
Maciej Smola [POL] d. Gleb Kozeltsev [RUS/w.c] 6-2 6-2
Alexander Pavlioutchenkov [RUS/w.c] d. Luca Rovetta 7-6(5) 6-3
Gaetan De Lovinfosse [BEL/16] vs. Bye

Vitali Reshetnikov [RUS/3] vs. Bye
Igor Rud [RUS] d. Svyatoslav Knyazev [RUS] 6-3 6-1
Antonio Lupieri [CRO] d. Ilya Lebedev [RUS] 7-5 1-0 ret.
Anton Manegin [RUS/9] vs. Bye

Peng Gao [CHN/4] vs. Bye
Anton Galkin [RUS] d. [I]Boris Melamed [GER/w.c] 6-4 6-1
Dmytro Petrov [UKR/w.c] d. Alexei Filenkov [RUS] 6-3 6-2
Tom Kocevar-Desman [SLO/11] vs. Bye

Robert Godlewski [POL/5] vs. Bye
Denys Pume d. [I]Danylo Kalenichenko [UKR/w.c] 6-3 1-6 6-1
Leonard Stakhovsky [UKR] d. Yannick Vandenbulcke 6-3 6-3
Vadim Alekseenko [UKR/10] vs. Bye

Danila Arsenov [RUS/6] vs. Bye
[I]Vladyslav Klymenko [UKR/w.c] d. Soma Kesthely [NOR] 6-7(3) 7-6(3) 6-0
Rok Jarc [SLO] d. Matteo Marfia 6-2 6-1
[B]Stefan Borg [SWE/12] vs. Bye

Wan Gao [CHN/7] vs. Bye
Alec Witmeur d. Ivan Karasyov [UKR] 6-4 7-5
Andrei Levine [RUS] d. Yurii Dzhavakian [UKR] 6-3 6-2
Roman Tudoreanu [MDA/14] vs. Bye

Dzmitry Zhyrmont [BLR/8] vs. Bye
[I]Pylyp Kekercheni [UKR/w.c] d. Kiril Garkusha [BLR] 6-1 6-0
Oleksiy Zhornyak [UKR] d. Arko Zoutendijk [NED] 6-7(5) 7-6(4) 6-4
[B]Ivan Anikanov [UKR/13] vs. Bye

Oleg Stepanenko [UKR/Alt] replaces Stanislav Poplavskyy [UKR/2] (→ Main Draw)


[U]2nd Round

Ervand Gasparyan [RUS/1] d. Emanuele Molina 6-4 6-4
Artem Pudovkin [RUS] d. [B]Alessandro Bega [ITA/15] 6-3 6-2

Maciej Smola [POL] d. Oleg Stepanenko [UKR/Alt] 6-4 6-4
Alexander Pavlioutchenkov [RUS/w.c] d. Gaetan De Lovinfosse [BEL/16] 7-6(3) 6-4

Vitali Reshetnikov [RUS/3] d. Igor Rud [RUS] 6-2 7-5
Antonio Lupieri [CRO] d. Anton Manegin [RUS/9] 3-6 6-3 6-1

Anton Galkin [RUS] d. Peng Gao [CHN/4] 4-6 6-3 6-4
Dmytro Petrov [UKR/w.c] d. Tom Kocevar-Desman [SLO/11] 6-2 6-2

Robert Godlewski [POL/5] d. Denys Pume 6-4 6-2
Vadim Alekseenko [UKR/10] d. Leonard Stakhovsky [UKR] 6-3 7-6(4)

Danila Arsenov [RUS/6] d. Vladyslav Klymenko [UKR/w.c] 7-6(5) 6-3
Rok Jarc [SLO] d. Stefan Borg [SWE/12] 6-3 7-6(4)

Alec Witmeur [BEL] d. Wan Gao [CHN/7] 6-4 2-6 7-5
Roman Tudoreanu [MDA/14] d. Andrei Levine [RUS] 6-3 6-4

Dzmitry Zhyrmont d. [I]Pylyp Kekercheni [UKR/w.c] 3-6 6-4 6-0
[B]Ivan Anikanov [UKR/13] d. Oleksiy Zhornyak [UKR] 7-6(3) 6-2


[U]Final Round

Ervand Gasparyan [RUS/1] d. Artem Pudovkin [RUS] 7-6(3) 7-6(3)
Maciej Smola [POL] d. Alexander Pavlioutchenkov [RUS/w.c] 7-6(2) 7-5
Vitali Reshetnikov [RUS/3] d. Antonio Lupieri [CRO] 2-6 7-6(5) 6-3
Dmytro Petrov [UKR/w.c] d. Anton Galkin [RUS] 6-2 6-2
Robert Godlewski [POL/5] d. Vadim Alekseenko [UKR/10] 6-3 6-3
Danila Arsenov [RUS/6] d. Rok Jarc [SLO] 6-3 7-6(3)
Roman Tudoreanu [MDA/14] d. Alec Witmeur 6-4 4-6 6-4
[B]Ivan Anikanov [UKR/13] d. Dzmitry Zhyrmont [BLR/8] 6-7(7) 6-4 6-2

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:06 PM
DOUBLES

1st Round

D.Matsukevitch / A.Smirnov [RUS/UKR/1] d. A.Pudovkin / L.Vanni [RUS/ITA] 6-1 7-6(2)
E.Gasparyan / M.Ledovskikh [RUS] d. G.Alekseenko / S.Poplavskyy 6-4 2-6 [11-9]
M.Konecny / M.Schmid [CZE] d. A.Lupieri / T.Zitnik [CRO/SLO/w.c] 6-3 7-5
V.Reshetnikov / S.Vovk [RUS/3] d. A.Manegin / V.Rudnev [RUS] 7-6(4) 6-7(5) [10-4]

V.Baluda / A.Rumyantsev [RUS] d. P.Gao / W.Gao [CHN/4] 2-6 7-6(2) [10-3]
S.Borg / M.Sekulic [SWE] d. A.Gorban / D.Zhyrmont [MDA/BLR] 6-1 3-6 [11-9]
A.Folie / M.Vasiliev d. M.Malyshev / D.Pume [UKR/w.c] 6-4 6-4
V.Manafov / A.Pavlioutchenkov [UKR/RUS/w.c] d. [B]I.Anikanov / S.Krotiouk [UKR/RUS/2] 6-3 7-6(12)


Quarterfinal

D.Matsukevitch / A.Smirnov [RUS/UKR/1] d. E.Gasparyan / M.Ledovskikh [RUS] 6-3 6-4
M.Konecny / M.Schmid [CZE] d. V.Reshetnikov / S.Vovk [RUS/3] 6-2 6-3
V.Baluda / A.Rumyantsev [RUS] d. S.Borg / M.Sekulic [SWE] 3-6 6-2 [10-5]
V.Manafov / A.Pavlioutchenkov [UKR/RUS/w.c] d. A.Folie / M.Vasiliev [BEL/RUS] 6-3 6-1


[U]Semifinal

M.Konecny / M.Schmid [CZE] d. D.Matsukevitch / A.Smirnov [RUS/UKR/1] 7-6(5) 4-6 [10-8]
V.Baluda / A.Rumyantsev [RUS] d. V.Manafov / A.Pavlioutchenkov 7-6(3) 6-3


[U]FINAL

M.Konecny / M.Schmid [CZE] d. V.Baluda / A.Rumyantsev [RUS] 4-6 6-4 [13-11]

MissChaChaCha
02-25-2011, 12:07 PM
MAIN DRAW

1st Round

Mikhail Vasiliev [RUS/1] d. Andrei Gorban [MDA] 6-7(3) 6-3 6-2
Aleksandr Agafonov [UKR] d. Roman Tudoreanu [MDA/Q] 6-4 6-4
Ervand Gasparyan [RUS/Q] d. Richard Muzaev [RUS] 7-6(8) 6-2
Maciej Smola [POL/Q] d. Michal Schmid [CZE/6] 6-3 3-6 6-4

Denis Matsukevitch [RUS/4] d. Ivan Anikanov [UKR/Q] 7-6(3) 6-1
Michal Konecny [CZE] d. Alexandr Kushakov [UKR/w.c] 6-3 6-4
Milos Sekulic [SWE] d. Stanislav Vovk [RUS] 6-4 6-2
Alexander Rumyantsev [RUS/8] d. Anton Galkin [RUS/L.L] 6-3 6-2

Alexandre Folie [BEL/7] d. Tilen Zitnik [SLO/w.c] 6-7(3) 7-6(3) 6-1
Stanislav Poplavskyy [UKR] d. Danila Arsenov [RUS/Q] 6-4 4-6 6-1
Gleb Alekseenko [UKR] d. Sergei Krotiouk [RUS] 6-3 7-6(3)
Valery Rudnev [RUS/3] d. Victor Baluda [RUS] 7-6(7) 6-4

Luca Vanni [ITA/5] d. Robert Godlewski [POL/Q] 7-6(2) 6-4
Maksim Malyshev [UKR/w.c] d. Robert Rumler [CZE] 6-3 5-1 ret.
Dmytro Petrov [UKR/Q] d. Vitali Reshetnikov [RUS/Q] 7-6(1) 6-1
Artem Smirnov [UKR/2] d. Vladyslav Manafov [UKR/w.c] 6-4 3-6 7-6(6)

Anton Galkin [RUS/L.L] replaces Andrea Falgheri [ITA]

hyperren
02-28-2011, 12:45 PM
GL Baluda!

Hellraiser
02-28-2011, 09:11 PM
Smoła and Godlewski in MD

Robert you can easily make here deep run :worship:

MissChaChaCha
03-01-2011, 07:18 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Mikhail Vasiliev [RUS/1] d. Aleksandr Agafonov [UKR] 6-4 6-3
Ervand Gasparyan [RUS/Q] d. Maciej Smola [POL/Q] 7-5 6-4
Denis Matsukevitch [RUS/4] d. Michal Konecny [CZE] 6-7(6) 6-1 6-4
Alexander Rumyantsev [RUS/8] d. Milos Sekulic [SWE] 3-6 7-6(5) 6-4

Stanislav Poplavskyy [UKR] d. Alexandre Folie [BEL/7] 6-4 6-4
Valery Rudnev [RUS/3] d. Gleb Alekseenko [UKR] 6-2 6-4
Luca Vanni [ITA/5] d. Maksim Malyshev [UKR/w.c] 7-6(9) 6-2
Artem Smirnov [UKR/2] d. Dmytro Petrov [UKR/Q] 6-2 4-6 6-3

MissChaChaCha
03-03-2011, 02:25 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Mikhail Vasiliev [RUS/1] d. Ervand Gasparyan [RUS/Q] 6-3 7-6(3)
Alexander Rumyantsev [RUS/8] d. Denis Matsukevitch [RUS/4] 6-4 1-6 6-3
Stanislav Poplavskyy d. Valery Rudnev [RUS/3] 6-4 6-1
Artem Smirnov [UKR/2] d. Luca Vanni [ITA/5] 7-6(6) 6-1


[U]Semifinal

Alexander Rumyantsev [RUS/8] d. Mikhail Vasiliev [RUS/1] 7-5 6-1
Artem Smirnov [UKR/2] d. Stanislav Poplavskyy [UKR] 7-6(3) 5-7 6-3

MissChaChaCha
03-05-2011, 12:17 PM
MAIN DRAW

FINAL

Artem Smirnov [UKR/2] d. Alexander Rumyantsev [RUS/8] 6-3 6-4