Turkey F2 [January 17 | Antalya | Hard] Finalists : A.Smirnov & D.Lajovic [Archive] - MensTennisForums.com

Turkey F2 [January 17 | Antalya | Hard] Finalists : A.Smirnov & D.Lajovic

MissChaChaCha
01-13-2011, 02:20 PM
Turkey F2
Location : Antalya, Antalya Province, Turkey
Type : $10K
Surface : Hard (Outdoor)

http://farm5.static.flickr.com/4061/4666068881_8831229e77.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023445
Website : http://www.gdtennis.com

Entry List
1 BALAZS, Attila HUN 190
2 KUMANTSOV, Andrey RUS 364
3 BAKER, Jamie GBR 367
4 GAWRON, Marcin POL 397
5 SMIRNOV, Artem UKR 401
6 MARTIN, Fabrice FRA 418
7 COCO, Rudy FRA 426
8 LAJOVIC, Dusan SRB 433
9 MOLCHANOV, Denys UKR 441
10 PANFIL, Grzegorz POL 473
11 RICE, David GBR 488
12 BEDENE, Aljaz SLO 540
13 GROZDANOV, Tihomir BUL 561
14 BRUNKEN, Jaan-Frederik GER 610
15 SKOLOUDIK, Jiri CZE 615
16 BRYDOLF, Patrik SWE 621
17 CAUVARD, Simon FRA 627
18 AKKOYUN, Haluk TUR 631

Qualifying
1 RENARD, Alexandre FRA 664
2 HOCHWALT, Tyler USA 689
3 ALEKSEENKO, Gleb UKR 693
4 DESCLOIX, Dorian FRA 694
5 VASILEVSKI, Andrei BLR 703
6 AGAFONOV, Aleksandr UKR 716
7 MARCAN, Dino CRO 726
8 GADOMSKI, Piotr POL 731
9 STARKOV, Ilia RUS 760
10 BRKIC, Tomislav BIH 782
11 ANDROIC, Toni CRO 831
12 SITAK, Dmitri RUS 862
13 LUPESCU, Jannick NED 863
14 EREMIN, Edoardo ITA 928
15 CHETTAR, Medy FRA 929
16 CIUMAC, Andrei MDA 939
17 UZAKOV, Vaja UZB 955
18 FILIN, Pavel BLR 984
19 ROUSSET, Elie FRA 1008
20 GOZDUR, Rafal POL 1071
21 ZHURBIN, Alexander RUS 1083
22 BOTTI, Kevin FRA 1116
23 DRAGANJA, Marin CRO 1132
24 ALTUNA, Tuna TUR 1171
25 GALOVIC, Viktor ITA 1197
26 KHOTULEV, Stepan RUS 1197
27 BURLAGE, Maik GER 1204
28 WAGH, Akash IND 1204
29 MARFINSKY, Dmitri RUS 1232
30 VENTURINO, Thibault FRA 1302
31 YUKSEL, Anil TUR 1405
32 NARAYANASWAMY, Srirambalaji IND 1405

MissChaChaCha
01-13-2011, 02:21 PM
Qualifying Draw

1st Round

Dorian Descloix [FRA/1] vs. Bye
Dmitri Marfinsky [RUS] d. Tim Focht [GER] 6-3 6-2
Filippo Ghio d. Mujtaba Khan [CAN] 6-4 6-4
Tuna Altuna [TUR] d. Pavel Filin [BLR/13] 6-1 6-1

Andrei Vasilevski vs. Bye
Maik Burlage [GER] d. Gokberk Ergeneman [TUR] 6-0 6-3
David De Goede [NED] d. Alexandr Kushakov [UKR] 6-1 6-1
Rafal Gozdur [POL/15] d. Blake Mott [AUS] 6-2 6-2

Aleksandr Agafonov [UKR/3] vs. Bye
Thibault Venturino [FRA] d. Marco Fogliata [ITA] 6-0 6-0
Emre Aydin [TUR] d. Alem Tleshov [KAZ] 6-4 6-2
Elie Rousset [FRA/14] d. Sardor Pulatov [UZB] 6-3 6-1

Dino Marcan [CRO/4] vs. Bye
Andreas Neykov [BUL] d. Sebastian Padure [ROU] 6-4 6-2
Sarp Laleli [TUR] d. Efekan Senolsun [TUR] 7-6(3) 7-5
Edoardo Eremin [ITA/10] d. George Tsivadze [GEO] 3-6 7-6(5) 6-2

Piotr Gadomski [POL/5] vs. Bye
Stepan Khotulev [RUS] d. [I]Efe Yurtacan [TUR/w.c] 7-6(9) 6-2
Viktor Galovic [ITA] d. Arakel Vartanyan [RUS] 6-2 6-1
Medy Chettar [FRA/11] d. John Valenti 6-1 6-1

Ilia Starkov [RUS/6] vs. Bye
Sinan Kasap [TUR] d. Antonio Zucca [ITA] 4-6 6-2 6-2
Akash Wagh [IND] d. Oleksiy Odazhyu [UKR] 6-3 6-2
George Von Massow [GER] d. [B]Alexander Zhurbin [RUS/16] 2-6 7-5 6-3

Tomislav Brkic [BIH/7] vs. Bye
Frédéric De Fays [BEL] d. Mert Dinc [TUR] 6-0 6-0
Burak Vardal [TUR] d. Vadim Lobanov [UKR] 6-0 6-1
Andrei Ciumac [MDA/12] d. Ruslan Rakhimov [RUS] 6-1 6-2

Toni Androic [CRO/8] vs. Bye
Srirambalaji Narayanaswamy [IND] d. Antun Pehar [CRO] 6-7(6) 6-4 6-3
Kevin Botti [FRA] d. Sefa Suluoglu [TUR] 6-1 6-0
Jannick Lupescu [NED/9] vs. Bye


[U]2nd Round

Dorian Descloix [FRA/1] d. Dmitri Marfinsky [RUS] 6-3 6-4
Tuna Altuna [TUR] d. Filippo Ghio [ITA] 6-0 6-2

Maik Burlage [GER] d. Andrei Vasilevski [BLR/2] 7-5 6-1
David De Goede [NED] d. Rafal Gozdur [POL/15] 7-6(2) 6-4

Aleksandr Agafonov [UKR/3] d. Thibault Venturino [FRA] 4-6 6-2 6-1
Elie Rousset [FRA/14] d. Emre Aydin [TUR] 6-3 6-2

Dino Marcan [CRO/4] d. Andreas Neykov 6-3 6-3
[B]Edoardo Eremin [ITA/10] d. Sarp Laleli [TUR] 6-0 6-2

Piotr Gadomski [POL/5] d. Stepan Khotulev [RUS] 6-4 6-3
Medy Chettar [FRA/11] d. Viktor Galovic [ITA] 6-4 6-4

Ilia Starkov [RUS/6] d. Sinan Kasap [TUR] 6-2 6-1
Akash Wagh [IND] d. George Von Massow [GER] 6-2 6-4

Tomislav Brkic [BIH/7] d. Frédéric De Fays 6-4 6-4
[B]Andrei Ciumac [MDA/12] d. Burak Vardal [TUR] 6-2 5-7 6-2

Srirambalaji Narayanaswamy [IND] d. Toni Androic [CRO/8] 7-6(5) 7-6(7)
Kevin Botti [FRA] d. Jannick Lupescu [NED/9] 6-4 6-3


Final Round

Tuna Altuna [TUR] d. Dorian Descloix [FRA/1] 7-6(4) 6-3
David De Goede [NED] d. Maik Burlage [GER] 6-2 4-6 6-2
Elie Rousset [FRA/14] d. Aleksandr Agafonov [UKR/3] 7-5 7-5
Dino Marcan [CRO/4] d. Edoardo Eremin [ITA/10] 7-6(7) 6-4
Piotr Gadomski [POL/5] d. Medy Chettar [FRA/11] 7-6(3) 6-3
Ilia Starkov [RUS/6] d. Akash Wagh [IND] 6-2 6-0
Tomislav Brkic [BIH/7] d. Andrei Ciumac [MDA/12] 6-2 1-0 ret.
Kevin Botti [FRA] d. Srirambalaji Narayanaswamy [IND] 6-4 6-2

MissChaChaCha
01-13-2011, 02:22 PM
DOUBLES

1st Round

D.Molchanov / A.Smirnov d. C.Altiner / T.Grozdanov [TUR/BUL/w.c] 6-1 6-2
T.Androic / D.Lajovic [CRO/SRB] d. S.Kasap / C.Kiziltuna [TUR/w.c] 6-2 6-0
G.Alekseenko / J.Skoloudik d. J.Lupescu / A.Zhurbin [NED/RUS] 6-4 6-4
D.Descloix / F.Martin [FRA/4] d. H.Akkoyun / A.Yuksel [TUR/w.c] 6-2 6-3

M.Gawron / G.Panfil [POL/3] d. A.Balazs / D.Durmus [HUN/TUR] 6-1 6-2
R.Coco / D.Rice [FRA/GBR] d. P.Brydolf / P.Gadomski [SWE/POL] 7-5 6-4
K.Botti / S.Cauvard [FRA] d. A.Agafonov / A.Ciumac [UKR/MDA] 6-4 6-7(2) [11-9]
A.Bedene / T.Brkic [SLO/BIH] d. A.Kumantsov / A.Vasilevski [RUS/BLR/2] 2-6 7-6(6) [10-8]


[U]Quarterfinal

D.Molchanov / A.Smirnov [UKR/1] d. T.Androic / D.Lajovic [CRO/SRB] 6-3 7-6(6)
D.Descloix / F.Martin [FRA/4] d. G.Alekseenko / J.Skoloudik 4-6 7-6(4) [12-10]
M.Gawron / G.Panfil [POL/3] d. R.Coco / D.Rice [FRA/GBR] 2-0 ret.
K.Botti / S.Cauvard [FRA] d. A.Bedene / T.Brkic [SLO/BIH] 6-2 6-3


[U]Semifinal

D.Molchanov / A.Smirnov [UKR/1] d. D.Descloix / F.Martin [FRA/4] 6-4 6-2
K.Botti / S.Cauvard [FRA] d. M.Gawron / G.Panfil [POL/3] 7-6(3) 6-1


[U]FINAL

D.Molchanov / A.Smirnov [UKR/1] vs. K.Botti / S.Cauvard [FRA]

MissChaChaCha
01-13-2011, 02:22 PM
MAIN DRAW

1st Round

Attila Balazs [HUN/1] d. Tyler Hochwalt [USA] 7-6(3) 2-6 6-1
David De Goede [NED/Q] d. Can Cetinel [TUR/w.c] 6-1 6-1
Aljaz Bedene [SLO] d. Kevin Botti [FRA/Q] 6-3 6-1
Denys Molchanov [UKR/8] d. Tuna Altuna [TUR/Q] 6-0 6-2

Marcin Gawron [POL/3] d. Patrik Brydolf [SWE] 6-2 6-2
Jiri Skoloudik [CZE] d. Can Altiner [TUR/w.c] 6-2 6-0
Tihomir Grozdanov d. Durukan Durmus [TUR/w.c] 6-2 6-2
[B]Dusan Lajovic [SRB/7] d. Grzegorz Panfil [POL] 6-2 6-2

Rudy Coco [FRA/6] d. Simon Cauvard [FRA] 6-2 6-2
Ilia Starkov [RUS/Q] d. Jaan-Frederik Brunken [GER] 6-3 6-2
Elie Rousset [FRA/Q] d. Alexandre Renard [FRA] 7-6(5) 7-6(5)
Artem Smirnov [UKR/4] d. Piotr Gadomski [POL/Q] 6-1 6-4

Fabrice Martin [FRA/5] d. Gleb Alekseenko [UKR] 6-4 6-3
David Rice [GBR] d. Tomislav Brkic 6-3 6-2
Anil Yuksel [TUR/w.c] d. Haluk Akkoyun [TUR] 4-6 7-6(4) 6-2
[B]Andrey Kumantsov [RUS/2] d. Dino Marcan [CRO/Q] 6-3 6-3

Sombrerero loco
01-15-2011, 08:28 AM
GL gadomski :)

ranaqu
01-18-2011, 09:32 AM
Lajovic - Panfil 6:2, 6:2

werbatim
01-18-2011, 04:54 PM
Bravo Dule!

Sombrerero loco
01-18-2011, 07:23 PM
well done attila =) good luck in the second

MissChaChaCha
01-19-2011, 12:45 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Attila Balazs [HUN/1] d. David De Goede [NED/Q] 7-5 7-6(1)
Aljaz Bedene [SLO] d. Denys Molchanov [UKR/8] 6-2 7-6(3)
Jiri Skoloudik [CZE] d. Marcin Gawron [POL/3] 6-3 6-2
Dusan Lajovic [SRB/7] d. Tihomir Grozdanov 7-5 6-2

Ilia Starkov [RUS/Q] d. [B]Rudy Coco [FRA/6] 6-4 6-0
Artem Smirnov [UKR/4] d. Elie Rousset [FRA/Q] 6-2 6-1
David Rice [GBR] d. Fabrice Martin [FRA/5] 6-4 6-2
Andrey Kumantsov [RUS/2] d. Anil Yuksel [TUR/w.c] 6-1 6-2

Sombrerero loco
01-19-2011, 12:49 PM
good luck tomorrow attila =)

MissChaChaCha
01-20-2011, 03:21 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Aljaz Bedene [SLO] d. Attila Balazs [HUN/1] 6-2 6-0
Dusan Lajovic [SRB/7] d. Jiri Skoloudik [CZE] 6-3 7-6(3)
Artem Smirnov [UKR/4] d. Ilia Starkov [RUS/Q] 6-4 6-3
Andrey Kumantsov [RUS/2] d. David Rice [GBR] 6-0 6-3


Semifinal

Dusan Lajovic [SRB/7] d. Aljaz Bedene [SLO] 6-7(5) 6-5 ret.
Artem Smirnov [UKR/4] d. Andrey Kumantsov [RUS/2] 6-4 6-3

Sombrerero loco
01-20-2011, 04:01 PM
skoloudik :O
well done attila!!

Sombrerero loco
01-21-2011, 09:16 PM
no results yet?

Sombrerero loco
01-22-2011, 03:57 PM
Quarterfinal

Aljaz BEDENE (SLO) defeated Attila BALAZS (HUN) (1) 6-2 6-0
Jiri SKOLOUDIK (CZE) Vs Dusan LAJOVIC (SRB) (7)
Artem SMIRNOV (UKR) (4) defeated Ilia STARKOV (RUS) 6-4 6-3
Andrey KUMANTSOV (RUS) (2) defeated David RICE (GBR) 6-0 6-3

wtf attila?=S

Crvena Zvezda
01-23-2011, 02:26 PM
Dusan LAJOVIC (SRB) (7) defeated Jiri SKOLOUDIK (CZE) 6-3 7-6(3)

Sombrerero loco
01-23-2011, 02:29 PM
ouch no balazs, no skoloudik...=(

MissChaChaCha
01-24-2011, 01:33 PM
MAIN DRAW

FINAL

Artem Smirnov [UKR/4] vs. Dusan Lajovic [SRB/7]

werbatim
01-24-2011, 02:26 PM
They will never finish this...:rolleyes:

werbatim
01-25-2011, 06:57 PM
Not finished today either? Oh, my God....

SwedSerbia
01-26-2011, 01:56 PM
whats going on?! Ajmo Duci!

werbatim
01-26-2011, 04:46 PM
I think finals are canceled. Right?

MissChaChaCha
01-26-2011, 05:59 PM
I think finals are canceled. Right?

Apparently yes ! Final between Smirnov and Lajovic has been suspended at 3-3 in the first set and then, cancelled by the supervisor ...

werbatim
01-27-2011, 06:31 AM
And what about ATP points now? Thanks