Israel F1 [January 10 | Eilat | Hard] Winner : Valery Rudnev [Archive] - MensTennisForums.com

Israel F1 [January 10 | Eilat | Hard] Winner : Valery Rudnev

MissChaChaCha
01-06-2011, 02:06 PM
Israel F1
Location : Eilat, Southern District, Israel
Type : $10K
Surface : Hard (Outdoor)

http://farm4.static.flickr.com/3016/3067865471_85354e6aa5.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023474
Info : http://www.ita.one.co.il

Entry List
1 RUDNEV, Valery RUS 355
2 LEJNIEKS, Karlis LAT 380
3 GRASSI, Claudio ITA 402
4 DIEZ, Steven CAN 466
5 RUMYANTSEV, Alexander RUS 551
6 CAPKOVIC, Kamil SVK 619
7 VOVK, Stanislav RUS 626
8 KROTIOUK, Sergei RUS 629
9 VOGELI, Roman CZE 637
10 MUZAEV, Richard RUS 660
11 BEN ZVI, Gilad ISR 672
12 RUMLER, Robert CZE 735
13 BALUDA, Victor RUS 755
14 FUFYGIN, Mikhail RUS 786
15 RESHETNIKOV, Vitali RUS 788
16 SEKULIC, Milos SWE 789
17 SIKORA, Adrian SVK 801
18 REUTER, Yannik BEL 832
19 EROS, Tal ISR 837

Qualifying
1 MANEGIN, Anton RUS 879
2 DE GREEF, Arthur BEL 930
3 MARGAROLI, Luca SUI 1063
4 LAAKSONEN, Henri FIN 1201
5 STRELKOV, Sergey RUS 1222
6 ORNO, Philip DEN 1243
7 MINSTER, Yann SUI 1305
8 KHACHARYAN, Ashot RUS 1505
9 KOVALIK, Jozef SVK 1505
10 LIBIETIS, Mikelis LAT 1626
11 HODOROV, Tomer ISR 1666
12 ZOUTENDIJK, Arko NED 17
13 MANUJA, Ronak IND 24
14 MAJAUSKAS, Benas LTU 9
15 EZER, Benjamin ISR 3
16 ZHURAVLEV, Igor RUS 240
17 FAIMAN, Alon ISR 4
18 BENZ, Claude SUI 37
19 MICHELEVITZ, Guy ISR 8
20 BELFER, Dor ISR 14
21 BEN SHABAT, Aviv ISR 15
22 MAZOR, Noam ISR 24
23 ALEKSANDROV, Daniel ISR 29
24 GANZI, Matan Shay ISR 30
25 SKRIPNIK, Daniel ISR 37
26 TEPPER, Ram ISR 43
27 MUSHAYEV, David ISR 50
28 SHAKED, Nir ISR 52
29 SMILANSKY, Igor ISR 66
30 BRANZBERG, Simeon ISR 80
31 GAMAZOV, Genia ISR 81
32 CHEN, Ori ISR 93

MissChaChaCha
01-06-2011, 02:08 PM
Qualifying Draw

1st Round

Arthur De Greef vs. Bye
Yehonatan Kaufman vs. Bye
Genia Gamazov [ISR] d. Yossi Dahan [ISR] 6-4 5-7 6-4
Claude Benz [SUI] d. Noam Mazor [ISR] 7-5 0-6 6-1

Luca Margaroli [SUI/2] vs. Bye
Gleb Kozeltsev [RUS] vs. Bye
Matan Shay Ganzi [ISR] d. Tom Ziv [ISR] 6-4 6-4
Aviv Ben Shabat [ISR] d. Igor Tubic [SWE] 6-4 6-3

Alexei Filenkov [RUS/3] vs. Bye
Aaron Elbert [USA] vs. Bye
Dekel Bar [ISR] d. Evan Meltzer [USA] 6-2 6-3
Guy Michelevitz [ISR] d. [I]Bar Tzuf Botzer [ISR/w.c] w.o

Henri Laaksonen [FIN/4] vs. Bye
Alon Faiman d. Eyal Cohen [ISR] 6-2 6-1
Benas Majauskas [LTU] d. Igor Zhuravlev [RUS] 6-1 6-1
Pavel Chekhov [RUS] d. Daniel Tamir [ISR] 6-2 6-2

Sergey Strelkov [RUS/5] vs. Bye
Benjamin Ezer [ISR] d. Yair Gal [ISR] 6-3 4-6 6-4
Oran Reznik [ISR] d. Ben Aflalo [ISR] 6-1 6-3
Ilia Shatskiy [RUS] d. Daniel Aleksandrov [ISR] 6-4 6-3

Philip Orno [DEN/6] vs. Bye
Ronak Manuja [IND] d. Nir Shaked [ISR] 6-1 6-2
Tobias Schade [GER] d. Ram Tepper [ISR] 7-5 6-0
Libor Salaba [CZE/11] vs. Bye

Yann Minster [SUI/7] vs. Bye
Arko Zoutendijk [NED] d. David Mushayev [ISR] 6-1 6-3
Simeon Branzberg [ISR] d. [I]Dor Belfer [ISR/w.c] w.o
Ashot Khacharyan [RUS/9] vs. Bye

Mikelis Libietis [LAT/8] vs. Bye
Daniel Jacobi [ISR] d. Alon Elia [ISR] 6-2 6-2
Gal Hakak [ISR] d. Janicije Sasha Karic 6-0 6-1
Jozef Kovalik [SVK/10] vs. Bye


2nd Round

Arthur De Greef [BEL/1] d. Yehonatan Kaufman [ISR] 6-2 6-2
Claude Benz [SUI] d. Genia Gamazov [ISR] 6-4 6-3

Luca Margaroli [SUI/2] d. Gleb Kozeltsev [RUS] 6-1 6-0
Aviv Ben Shabat [ISR] d. Matan Shay Ganzi [ISR] 6-2 6-2

Alexei Filenkov [RUS/3] d. Aaron Elbert [USA] 6-7(9) 6-2 6-4
Guy Michelevitz [ISR] d. Dekel Bar [ISR] 6-3 6-4

Henri Laaksonen [FIN/4] d. Alon Faiman [ISR] 7-5 7-6(4)
Pavel Chekhov [RUS] d. Benas Majauskas [LTU] 6-4 7-6(3)

Sergey Strelkov [RUS/5] d. Benjamin Ezer [ISR] 6-3 6-1
Ilia Shatskiy [RUS] d. Oran Reznik [ISR] 6-0 6-0

Philip Orno [DEN/6] d. Ronak Manuja [IND] 6-4 6-4
Libor Salaba [CZE/11] d. Tobias Schade [GER] 6-4 6-1

Arko Zoutendijk [NED] d. [B]Yann Minster [SUI/7] 6-2 6-2
Ashot Khacharyan [RUS/9] d. Simeon Branzberg [ISR] 6-0 6-3

Mikelis Libietis [LAT/8] d. Daniel Jacobi [ISR] 6-4 5-7 6-4
Jozef Kovalik [SVK/10] d. Gal Hakak [ISR] 6-2 6-1


[U]Final Round

Arthur De Greef [BEL/1] d. Claude Benz [SUI] 7-5 6-4
Luca Margaroli [SUI/2] d. Aviv Ben Shabat [ISR] 6-1 6-1
Guy Michelevitz [ISR] d. Alexei Filenkov [RUS/3] 6-0 4-6 6-2
Henri Laaksonen [FIN/4] d. Pavel Chekhov [RUS] 6-3 6-2
Sergey Strelkov [RUS/5] d. Ilia Shatskiy [RUS] 6-2 6-3
Philip Orno [DEN/6] d. Libor Salaba [CZE/11] 6-4 6-4
Arko Zoutendijk [NED] d. Ashot Khacharyan [RUS/9] 6-2 6-3
Jozef Kovalik [SVK/10] d. Mikelis Libietis [LAT/8] 7-6(7) 6-3

MissChaChaCha
01-06-2011, 02:09 PM
DOUBLES

1st Round

S.Krotiouk / V.Reshetnikov [RUS/1] d. R.Muzaev / S.Strelkov [RUS] 5-7 6-3 [10-8]
S.Diez / F.Vicente [ESP] d. K.Lejnieks / M.Libietis [LAT] 7-5 6-7(5) [10-6]
D.Skripnik / S.Steele [ISR/w.c] d. G.Ben Zvi / M.S.Ganzi [ISR/w.c] 3-6 6-2 [11-9]
S.Borg / M.Sekulic [SWE] d. A.Rumyantsev / S.Vovk [RUS/3] 6-4 6-4

A.De Greef / Y.Reuter d. [B]T.Eros / C.Grassi [ISR/ITA/4] 7-6(2) 6-7(3) [11-9]
H.Laaksonen / L.Margaroli [FIN/SUI] d. A.Ben Shabat / R.Tepper [ISR/w.c] 6-4 6-0
R.Rumler / R.Vogeli [CZE] d. V.Baluda / P.Orno [RUS/DEN] 6-4 1-6 [10-3]
J.Kovalik / A.Sikora [SVK] d. K.Capkovic / A.Manegin [SVK/RUS/2] 6-3 7-5


Quarterfinal

S.Diez / F.Vicente [ESP] d. S.Krotiouk / V.Reshetnikov [RUS/1] 6-4 6-2
S.Borg / M.Sekulic [SWE] d. D.Skripnik / S.Steele [ISR/w.c] 6-4 6-1
H.Laaksonen / L.Margaroli [FIN/SUI] d. A.De Greef / Y.Reuter 4-6 6-4 [10-6]
J.Kovalik / A.Sikora [SVK] d. R.Rumler / R.Vogeli [CZE] 5-7 7-5 [10-3]


Semifinal

S.Diez / F.Vicente [ESP] d. S.Borg / M.Sekulic [SWE] 6-4 6-4
J.Kovalik / A.Sikora [SVK] d. H.Laaksonen / L.Margaroli [FIN/SUI] 6-0 6-1


[B]FINAL

J.Kovalik / A.Sikora [SVK] d. S.Diez / F.Vicente [ESP] 2-6 6-3 [12-10]

MissChaChaCha
01-06-2011, 02:10 PM
MAIN DRAW

1st Round

Valery Rudnev [RUS/1] d. Vitali Reshetnikov [RUS] 6-2 7-6(5)
Adrian Sikora [SVK] d. Arko Zoutendijk [NED/Q] 6-3 6-1
Robert Rumler [CZE] d. Daniel Skripnik [ISR/w.c] 6-3 6-2
Kamil Capkovic [SVK/6] d. Guy Michelevitz 6-1 6-4

Claudio Grassi [ITA/3] d. Gilad Ben Zvi [ISR] 6-4 6-3
Tal Eros [ISR] d. Richard Muzaev [RUS] 4-6 6-1 7-6(5)
Philip Orno [DEN/Q] d. Jozef Kovalik [SVK/Q] 4-6 6-4 7-6(4)
[I]Tomer Hodorov [ISR/w.c] d. Stanislav Vovk [RUS/7] 6-1 6-2

Sergei Krotiouk [RUS/8] d. Saar Steele [ISR/w.c] 6-7(1) 6-3 6-4
Henri Laaksonen [FIN/Q] d. Victor Baluda [RUS] 5-7 6-1 6-3
Igor Smilansky [ISR/w.c] d. Mikhail Fufygin [RUS] 6-3 6-1
Steven Diez [CAN/4] d. Arthur De Greef 1-6 6-2 6-2

[B]Alexander Rumyantsev [RUS/5] d. Milos Sekulic [SWE] 6-3 6-0
Roman Vogeli [CZE] d. Sergey Strelkov [RUS/Q] 6-1 6-4
Yannik Reuter d. Luca Margaroli [SUI/Q] 3-6 6-4 6-2
[B]Karlis Lejnieks [LAT/2] d. Anton Manegin [RUS] 6-1 6-2

hyperren
01-07-2011, 05:57 PM
GL to Baluda!

MissChaChaCha
01-11-2011, 05:04 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Valery Rudnev [RUS/1] d. Adrian Sikora [SVK] 6-4 6-4
Kamil Capkovic [SVK/6] d. Robert Rumler [CZE] 6-4 6-0
Claudio Grassi [ITA/3] d. Tal Eros 6-2 6-4
Philip Orno [DEN/Q] d. [I]Tomer Hodorov [ISR/w.c] 5-7 7-5 6-3

Henri Laaksonen [FIN/Q] d. Sergei Krotiouk [RUS/8] 6-4 2-6 6-2
Igor Smilansky [ISR/w.c] d. Steven Diez [CAN/4] 6-4 1-6 6-2
Roman Vogeli [CZE] d. Alexander Rumyantsev [RUS/5] 6-1 6-3
Karlis Lejnieks [LAT/2] d. Yannik Reuter [BEL] 6-4 6-2

MissChaChaCha
01-12-2011, 04:55 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Valery Rudnev [RUS/1] d. Kamil Capkovic [SVK/6] 4-6 6-1 6-0
Claudio Grassi [ITA/3] d. Philip Orno [DEN/Q] 3-6 6-3 6-3
Henri Laaksonen [FIN/Q] d. Igor Smilansky [ISR/w.c] 6-1 6-1
Karlis Lejnieks [LAT/2] d. Roman Vogeli [CZE] 6-1 6-2


Semifinal

Valery Rudnev [RUS/1] d. Claudio Grassi [ITA/3] 6-2 6-2
Henri Laaksonen [FIN/Q] d. Karlis Lejnieks [LAT/2] 0-6 7-6(4) 6-4

TennisOnWood
01-12-2011, 05:44 PM
Great result for Igor in his first professional tournament.. too bad he is playing against another good young guy

TennisOnWood
01-14-2011, 12:18 PM
Semifinal

Valery RUDNEV (RUS) (1) defeated Claudio GRASSI (ITA) (3) 6-2 6-2
Henri LAAKSONEN (FIN) defeated Karlis LEJNIEKS (LAT) (2) 0-6 7-6(4) 6-4


Henri made his first Futures final after 7 str8 wins :worship:

MissChaChaCha
01-14-2011, 01:37 PM
MAIN DRAW

FINAL

Valery Rudnev [RUS/1] d. Henri Laaksonen [FIN/Q] 6-3 6-1

Helei
01-14-2011, 06:33 PM
Good luck to Laaksonen despite his decision to start represent Switzerland..