Spain F1(January 10/Mallorca/Clay) [Archive] - MensTennisForums.com

Spain F1(January 10/Mallorca/Clay)

Sombrerero loco
01-03-2011, 03:17 PM
first future of the year in my country :p
played in mallorca, 10k

entry list:
1 SANTOS-GONZALEZ, Pablo ESP 269 1
2 EYSSERIC, Jonathan FRA 308 1
3 MARTI, Javier ESP 333 1
4 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 370 1
5 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 396 1
6 $ CHECA-CALVO, Jose ESP 403 1
7 LOPEZ JAEN, Miguel-Angel ESP 450 1
8 $ FORNELL-MESTRES, Marc ESP 454
9 MINA, Gianni FRA 520 1
10 LIZARITURRY, Juan ESP 537 1
11 NEDELKO, Ivan RUS 538 1
12 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 563 1
13 ESTRUCH, David ESP 569 1
14 WANG, Tak Khunn FRA 570 1
15 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 571 1
16 VIOLA, Marco ITA 590 1
17 LEONARDI, Filippo ITA 630 1
18 OBRY, Julien FRA 631 1
19 CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos ESP 649 1
20 GORBAN, Andrei MDA 699 1


Qualy:
1 TORRONI, Giulio ITA 705 1
2 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 712 1
3 KLOER, Sascha GER 724 2
4 COMPORTO, Antonio ITA 759 1
5 WAITE, Richard GER 764 1
6 ZAY, Marius GER 870 2
7 WEISSBORN, Tristan-Samuel AUT 873 1
8 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 914 1
9 PEREZ, Dario ARG 927 1
10 BORTOLOTTI, Marco ITA 936 1
11 KHADDARI, Hicham MAR 961 1
12 DANIEL, Taro JPN 980 1
13 VERVOORT, Mark NED 998 3
14 VERMEER, Mike LUX 1013= 1
15 GALLEGO-BERTRAN, Gerard ESP 1127= 1
16 PICCO, Francesco ITA 1236= 1
17 GARCIA-ROMAN, Marc ESP 1236= 1
18 BARLOW, Philip GBR 1246= 3
19 DI IENNO, Damiano ITA 1255= 1
20 RACHIDI, Younes MAR 1255= 1

Sombrerero loco
01-08-2011, 12:02 PM
Qualy Draw:
http://tenispain.com/torneos/files/crp2011/c4668/pre.pdf

Order of Play:
http://tenispain.com/torneos/files/crp2011/c4668/orden_juego.pdf

Sombrerero loco
01-08-2011, 08:15 PM
1st qualy
A Plumey (SUI) 46 62 76 a Carlos Martinez Vich
Sergio Martos 61 61 a J Roettlingsberger (GER)
Francesc Montañes 63 46 60 a Sergio Nuñez
S Kloer (GER) 60 60 a Joan Ramon
Carlos Rosique 63 64 a J Allemby (GBR)
Sandro Viaene 76 61 a Jordi Vives
R Waite (GER) wo a Laureano Agullo
P Meis (GER) 62 64 a F Manresa
P Tsangaridis (CYP) 61 61 a Joan Benejam
Mario Navarro 57 60 60 a Xisco Muñoz
Gerard Gallego 63 62 a M Rajic (SRB)
N Piñones (CHI) 62 60 a Carlos Usin
Adria Mas 63 63 a Ignacio Huertas
F Picco (ITA) 60 61 a Marcos Giraldi
Jordi Samper 60 36 61 a M Suleau (GBR)
F Meinecke (GER) 67 64 62 a Juan Jose Jorquera
D Yevseyev (KAZ) 62 60 a Maties Vicens
M Bortolotti (ITA) 63 63 a Ivan Martinez Montoro
Albert Alcaraz 61 60 a David Ferragut
Antonio Vega 64 57 63 a A Gavilanes (MEX)
T Daniel (JPN) 63 62 a Angel Alonso
Marc Marco 60 60 a D Culjat (CRO)
Marc Garcia Roman 60 60 a M Goyal (IND)

http://tenispain.com/torneos/files/crp2011/c4668/orden_juego.pdf OOP for tomorrow =)

Sombrerero loco
01-10-2011, 07:13 PM
QUALIES

1st Round

Carlos POCH-GRADIN (ESP) (1) BYE
Antoine PLUMEY (SUI) defeated Jaume MARTINEZ VICH (ESP) 4-6 6-2 7-6(1)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) defeated Jannik ROETTLINGSBERGER (GER) 6-1 6-1
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) (16) defeated Sergio NUNEZ HERAS (ESP) 6-3 4-6 6-0
Sascha KLOER (GER) (2) defeated Joan RAMON ENSENYAT (ESP) 6-0 6-0
Carlos ROSIQUE ALVAREZ (ESP) defeated James ALLEMBY (GBR) 6-3 6-4
Sandro VIAENE PIERAS (ESP) defeated Jordi VIVES (ESP) 7-6(2) 6-1
Damiano DI IENNO (ITA) (15) defeated Navneet MAWAI (IND) 6-0 6-0
Richard WAITE (GER) (3) defeated Laureano AGULLO JUAN (ESP) Walkover
Ankit SACHDEVA (IND) defeated Maximilian MANN (AUT) 6-2 Retired
Pascal MEIS (GER) defeated Francesc MANRESA CANABATE (ESP) 6-2 6-4
Philip BARLOW (GBR) (14) defeated Alexey NESTEROV (KAZ) 6-1 6-2
Marius ZAY (GER) (4) defeated Alexander HILLBRICHT (GER) 6-0 6-2
Philippos TSANGARIDIS (CYP) defeated Joan BENEJAM PRIM (ESP) 6-1 6-1
Mario NAVARRO LOPEZ (ESP) defeated Xisco MUNOZ MORA (ESP) 5-7 6-0 6-0
Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) (11) defeated Marko RAJIC (SRB) 6-3 6-2
Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) (5) defeated Lucas ZWEILI (SUI) 6-4 6-3
Nicolas PINONES-HALTENHOFF (CHI) defeated Carlos USIN (ESP) 6-2 6-0
Adria MAS MASCOLO (ESP) defeated Ignacio HUERTAS BARRANTES (ESP) 6-3 6-3
Francesco PICCO (ITA) (12) defeated Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 6-0 6-1
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) (6) defeated Michael SULEAU (GBR) 6-0 3-6 6-1
Finn MEINECKE (GER) defeated Juan Jose JORQUERA (ESP) 6-7(0) 6-4 6-2
Denis YEVSEYEV (KAZ) defeated maties VICENS MATAMALAS (ESP) 6-2 6-0
Mark VERVOORT (NED) (10) defeated Christian PLATTES (GER) 6-2 6-4
Marco BORTOLOTTI (ITA) (7) defeated Ivan MARTINEZ MONTORO (ESP) 6-3 6-3
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) defeated David FERRAGUT URREA (ESP) 6-1 6-0
Antonio VEGA CAYUELA (ESP) defeated Alejandro GAVILANES (MEX) 6-4 5-7 6-3
Taro DANIEL (JPN) (9) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-3 6-2
Hicham KHADDARI (MAR) (8) defeated Amerigo CONTINI (ITA) 6-1 6-0
Jan DUBA (SUI) defeated Dominik BARTELS (GER) Walkover
Marc MARCO-RIPOLL (ESP) defeated Dragomir CULJAT (CRO) 6-0 6-0
Marc GARCIA-ROMAN (ESP) (13) defeated Medhir GOYAL (IND) 6-0 6-0

2nd Round

Carlos POCH-GRADIN (ESP) (1) defeated Antoine PLUMEY (SUI) 6-1 6-0
Sergio MARTOS GORNES (ESP) defeated Francesc MONTANES-ROCA (ESP) (16) 6-3 6-7(1) 6-2
Sascha KLOER (GER) (2) defeated Carlos ROSIQUE ALVAREZ (ESP) 6-2 6-0
Damiano DI IENNO (ITA) (15) defeated Sandro VIAENE PIERAS (ESP) 6-2 6-0
Richard WAITE (GER) (3) defeated Ankit SACHDEVA (IND) 6-4 6-2
Pascal MEIS (GER) defeated Philip BARLOW (GBR) (14) 6-3 6-2
Marius ZAY (GER) (4) defeated Philippos TSANGARIDIS (CYP) 6-4 6-2
Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) (11) defeated Mario NAVARRO LOPEZ (ESP) 6-4 6-1
Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) (5) defeated Nicolas PINONES-HALTENHOFF (CHI) 6-3 7-5
Francesco PICCO (ITA) (12) defeated Adria MAS MASCOLO (ESP) 6-4 6-3
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) (6) defeated Finn MEINECKE (GER) 6-3 7-6(4)
Mark VERVOORT (NED) (10) defeated Denis YEVSEYEV (KAZ) 6-3 5-7 7-6(5)
Marco BORTOLOTTI (ITA) (7) defeated Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 6-4 6-3
Taro DANIEL (JPN) (9) defeated Antonio VEGA CAYUELA (ESP) 6-0 6-0
Hicham KHADDARI (MAR) (8) defeated Jan DUBA (SUI) 6-1 6-0
Marc MARCO-RIPOLL (ESP) defeated Marc GARCIA-ROMAN (ESP) (13) 6-3 6-3

3rd Round

Carlos POCH-GRADIN (ESP) (1) defeated Sergio MARTOS GORNES (ESP) 6-1 6-0
Sascha KLOER (GER) (2) defeated Damiano DI IENNO (ITA) (15) 7-5 6-2
Richard WAITE (GER) (3) defeated Pascal MEIS (GER) 6-3 6-2
Marius ZAY (GER) (4) defeated Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) (11) 6-1 6-3
Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) (5) defeated Francesco PICCO (ITA) (12) 6-2 6-4
Mark VERVOORT (NED) (10) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) (6) 6-3 6-7(5) 6-3
Taro DANIEL (JPN) (9) defeated Marco BORTOLOTTI (ITA) (7) 7-5 6-2
Hicham KHADDARI (MAR) (8) defeated Marc MARCO-RIPOLL (ESP) 7-6(6) 6-4

Sombrerero loco
01-10-2011, 07:16 PM
MAIN DRAW

1st Round

Pablo SANTOS-GONZALEZ (ESP) (1) Vs Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP)
Ivan NEDELKO (RUS) Vs Carlos POCH-GRADIN (ESP)
Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) Vs Juan LIZARITURRY (ESP)
Giulio TORRONI (ITA) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5)
Javier MARTI (ESP) (3) Vs Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT)
Salvador RODRIGUEZ-MAYORALAS (ESP) Vs David ESTRUCH (ESP)
Mark VERVOORT (NED) Vs Sascha KLOER (GER)
Andrei GORBAN (MDA) Vs Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) (7)
Marc FORNELL-MESTRES (ESP) (8) Vs Joep DIETEREN (NED)
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) Vs Hicham KHADDARI (MAR)
Richard WAITE (GER) Vs Tak Khunn WANG (FRA)
Marius ZAY (GER) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jose CHECA-CALVO (ESP) (6) Vs Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP)
Filippo LEONARDI (ITA) Vs Gianni MINA (FRA)
Taro DANIEL (JPN) Vs Julien OBRY (FRA)
Marco VIOLA (ITA) Vs Jonathan EYSSERIC (FRA) (2)

Marita_Matthäus
01-10-2011, 10:05 PM
Good luck to Martí and Lizariturry :)

BTW, where the hell is Vivanco-Guzman? :sad:

FormerRafaFan
01-11-2011, 05:52 PM
Vamos Javi :yeah:

Sombrerero loco
01-11-2011, 06:48 PM
MAIN DRAW

1st Round

Pablo SANTOS-GONZALEZ (ESP) (1) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 7-6(8) 6-3
Carlos POCH-GRADIN (ESP) defeated Ivan NEDELKO (RUS) 6-4 6-1
Juan LIZARITURRY (ESP) defeated Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) 6-2 7-5
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5) defeated Giulio TORRONI (ITA) 6-1 6-4
Javier MARTI (ESP) (3) defeated Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) 6-2 6-1
David ESTRUCH (ESP) defeated Salvador RODRIGUEZ-MAYORALAS (ESP) 6-1 6-0
Mark VERVOORT (NED) Vs Sascha KLOER (GER)
Andrei GORBAN (MDA) Vs Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) (7)
Marc FORNELL-MESTRES (ESP) (8) Vs Joep DIETEREN (NED)
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) Vs Hicham KHADDARI (MAR)
Richard WAITE (GER) Vs Tak Khunn WANG (FRA)
Marius ZAY (GER) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jose CHECA-CALVO (ESP) (6) Vs Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP)
Filippo LEONARDI (ITA) Vs Gianni MINA (FRA)
Taro DANIEL (JPN) Vs Julien OBRY (FRA)
Marco VIOLA (ITA) Vs Jonathan EYSSERIC (FRA) (2)

Sombrerero loco
01-12-2011, 05:32 PM
1st Round

Pablo SANTOS-GONZALEZ (ESP) (1) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 7-6(8) 6-3
Carlos POCH-GRADIN (ESP) defeated Ivan NEDELKO (RUS) 6-4 6-1
Juan LIZARITURRY (ESP) defeated Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) 6-2 7-5
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5) defeated Giulio TORRONI (ITA) 6-1 6-4
Javier MARTI (ESP) (3) defeated Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) 6-2 6-1
David ESTRUCH (ESP) defeated Salvador RODRIGUEZ-MAYORALAS (ESP) 6-1 6-0
Sascha KLOER (GER) defeated Mark VERVOORT (NED) 6-0 6-2
Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) (7) defeated Andrei GORBAN (MDA) 7-5 2-6 6-3
Joep DIETEREN (NED) defeated Marc FORNELL-MESTRES (ESP) (8) 5-7 3-1 Retired
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) defeated Hicham KHADDARI (MAR) 6-4 6-4
Tak Khunn WANG (FRA) defeated Richard WAITE (GER) 6-2 6-3
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Marius ZAY (GER) 6-3 6-0
Jose CHECA-CALVO (ESP) (6) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 7-5 6-7(6) 6-4
Filippo LEONARDI (ITA) defeated Gianni MINA (FRA) 6-4 0-6 6-4
Taro DANIEL (JPN) defeated Julien OBRY (FRA) 6-4 6-2
Jonathan EYSSERIC (FRA) (2) defeated Marco VIOLA (ITA) 6-1 6-2

2nd Round

Pablo SANTOS-GONZALEZ (ESP) (1) Vs Carlos POCH-GRADIN (ESP)
Juan LIZARITURRY (ESP) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5)
Javier MARTI (ESP) (3) Vs David ESTRUCH (ESP)
Sascha KLOER (GER) Vs Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) (7)
Joep DIETEREN (NED) Vs Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP)
Tak Khunn WANG (FRA) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jose CHECA-CALVO (ESP) (6) Vs Filippo LEONARDI (ITA)
Taro DANIEL (JPN) Vs Jonathan EYSSERIC (FRA) (2)

Sombrerero loco
01-13-2011, 05:59 PM
2nd Round

Pablo SANTOS-GONZALEZ (ESP) (1) defeated Carlos POCH-GRADIN (ESP) 2-6 6-3 6-4
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5) defeated Juan LIZARITURRY (ESP) 6-2 6-2
Javier MARTI (ESP) (3) defeated David ESTRUCH (ESP) 6-3 6-1
Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) (7) defeated Sascha KLOER (GER) 6-3 6-1
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) defeated Joep DIETEREN (NED) 6-0 6-1
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Tak Khunn WANG (FRA) 6-3 6-3
Jose CHECA-CALVO (ESP) (6) defeated Filippo LEONARDI (ITA) 6-3 2-6 6-3
Jonathan EYSSERIC (FRA) (2) defeated Taro DANIEL (JPN) 7-5 6-3

Quarterfinal

Pablo SANTOS-GONZALEZ (ESP) (1) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5)
Javier MARTI (ESP) (3) Vs Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) (7)
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jose CHECA-CALVO (ESP) (6) Vs Jonathan EYSSERIC (FRA) (2)

maverick
01-13-2011, 06:05 PM
Like this page

http://www.facebook.com/pages/BH-Tenis/174940682541904?v=wall

Sombrerero loco
01-13-2011, 06:45 PM
DOUBLES

1st Round

COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (1) defeated ALONSO-CAMPOS (ESP) / BARLOW (GBR) 7-5 6-3
OBRY (FRA) / WEISSBORN (AUT) defeated KLOER (GER) / ZAY (GER) 6-1 6-2
CHECA-CALVO (ESP) / POCH-GRADIN (ESP) (4) defeated DANIEL (JPN) / GORBAN (MDA) 6-4 6-0
CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / LIZARITURRY (ESP) defeated TORRONI (ITA) / VIOLA (ITA) 7-6(3) 6-7(4) [10-4]
MINA (FRA) / WANG (FRA) defeated SAMPER-MONTANA (ESP) / VERVOORT (NED) 7-6(6) 6-4
FORNELL-MESTRES (ESP) / SANTOS-GONZALEZ (ESP) (3) defeated ESTRUCH (ESP) / PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 6-2 6-2
BORTOLOTTI (ITA) / KHADDARI (MAR) defeated NEDELKO (RUS) / RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) 6-4 6-3
LOPEZ JAEN (ESP) / MARTI (ESP) (2) defeated CLAR-ROSSELLO (ESP) / EYSSERIC (FRA) 3-6 7-6(8) [10-6]

Quarterfinal

COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (1) defeated OBRY (FRA) / WEISSBORN (AUT) 6-7(5) 6-4 [10-8]
CHECA-CALVO (ESP) / POCH-GRADIN (ESP) (4) defeated CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / LIZARITURRY (ESP) 7-6(4) 6-7(5) [11-9]
FORNELL-MESTRES (ESP) / SANTOS-GONZALEZ (ESP) (3) defeated MINA (FRA) / WANG (FRA) 6-4 6-2
LOPEZ JAEN (ESP) / MARTI (ESP) (2) defeated BORTOLOTTI (ITA) / KHADDARI (MAR) 6-1 6-1

Semifinal

COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (1) Vs CHECA-CALVO (ESP) / POCH-GRADIN (ESP) (4)
FORNELL-MESTRES (ESP) / SANTOS-GONZALEZ (ESP) (3) Vs LOPEZ JAEN (ESP) / MARTI (ESP) (2)

Sombrerero loco
01-15-2011, 09:26 AM
Quarterfinal

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5) defeated Pablo SANTOS-GONZALEZ (ESP) (1) 6-4 6-2
Javier MARTI (ESP) (3) defeated Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) (7) 7-5 6-1
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) 6-4 1-0 Retired
Jonathan EYSSERIC (FRA) (2) defeated Jose CHECA-CALVO (ESP) (6) 6-0 6-2

Semifinal

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (5) Vs Javier MARTI (ESP) (3)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) Vs Jonathan EYSSERIC (FRA) (2)

TennisOnWood
01-16-2011, 02:50 PM
Great job Javier.. 4th Futures title and place in top 300 very soon

Marita_Matthäus
01-16-2011, 03:24 PM
Great job Javier.. 4th Futures title and place in top 300 very soon

Fixed ;)

Congratulations, Javi! Well done! :hatoff:

TennisOnWood
01-16-2011, 05:03 PM
Blagodarim ;)

FormerRafaFan
01-16-2011, 05:31 PM
JAVI!!! Congrats on your win and good luck in your next tournament!

Vamos :yeah:

Sombrerero loco
01-17-2011, 08:57 AM
yeah, well done javi nice week!next one, the same please