Brazil F37 [December 13 | Guarulhos | Clay] Winner : Fernando Romboli [Archive] - MensTennisForums.com

Brazil F37 [December 13 | Guarulhos | Clay] Winner : Fernando Romboli

MissChaChaCha
12-10-2010, 12:19 PM
Brazil F37
Location : Guarulhos, São Paulo, Brazil
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)

http://farm5.static.flickr.com/4021/4264008481_43f42e64f0.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023133
Website : http://www.gtc.com.br

Entry List
1 BAGNIS, Facundo ARG 244
2 SILVA, Daniel BRA 310
3 RIBEIRO NETO, Eladio BRA 347
4 KIRCHE, Leonardo BRA 386
5 ROMBOLI, Fernando BRA 400
6 VILLAR, Juan-Pablo ARG 426
7 FERRAZ, Danilo BRA 577
8 TURINI, Thales BRA 583
9 SIGGIA, Ricardo BRA 651
10 SANTOS, Nicolas BRA 689
11 SLONIK, Tiago BRA 732
12 PORTALURI, Giorgio ITA 804
13 GALEANO, Diego PAR 912
14 ESCOBAR, Idio BRA 925
15 DIAS, Gabriel BRA 946
16 LAURET, Andrew BRA 987
17 $ MENA, Facundo ARG 1033
18 MATOS, Diego BRA 1043

Qualifying
1 HANK, Tigre MEX 1080
2 COSTA, Charles BRA 1091
3 MEIRELLES, Augusto BRA 1148
4 SCHMITT, Daniel BRA 1204
5 OLIVEIRA, Marlon BRA 1245
6 BRANDAO, Filipe BRA 1245
7 SILVA, Caio BRA 1257
8 $ MAYNARD, Victor BRA 1335
9 MORI-FILHO, Valter BRA 1361
10 $ ANTUN, Mauricio BRA 1507
11 SAKAMOTO, Pedro BRA 1582
12 $ BLUMENBERG, Alex BRA 1670
13 GOMEZ, Gabriel ARG 1670
14 GUERSES, Gustavo BRA 1717
15 LEVY, Thales BRA 1749
16 SCHNITMAN, Alexandre BRA 79
17 PULATOV, Sardor UZB 25
18 CLARA FIGUEROA, Federico ARG 103
19 GANZI, Matan Shay ISR 30
20 CORONADO, Daniel BRA 89
21 $ ORRADRE, Brian ARG 120
22 REMONDEGUI, Marcos ARG 140
23 VOLKMANN, Bruno BRA 99
24 SAMPAIO ANTUNES, Gustavo BRA 102
25 VELLBACH, Gustavo ARG 154
26 OKAMOTO, Igor BRA 104
27 ALMEIDA, Clayton BRA 108
28 BUCHHASS, Matias Rodolfo ARG 159
29 FACUNDO-OLIVEIRA, Marcos BRA 111
30 ECHENIQUE, Franco ARG 172
31 RONDINO, Rafael BRA 112
32 NUNES, Caio BRA 113

MissChaChaCha
12-10-2010, 12:20 PM
Qualifying Draw

1st Round

Marlon Oliveira d. Alexandre Schnitman 6-1 6-0
Pedro Ortega [BRA] d. Marcus Nakano [BRA] 6-2 6-1
Igor Braga [BRA] d. Matheus De Freitas Santos [BRA/w.c] 6-1 6-0
Gustavo Vellbach [ARG] d. Victor Souza [BRA] 6-1 6-1

[B]Daniel Schmitt [BRA/2] d. Matan Shay Ganzi 6-0 6-0
Daniel Coronado [BRA] d. Fabio Paterno [BRA] 6-2 6-3
Renato Da Rocha Azevedo Joao [BRA] d. Vinicius Morales Boemeke [BRA] 7-5 6-1
Clayton Almeida [BRA] d. Vitor Augusto Bitencourt Pinheiro [BRA] 6-1 6-4

Filipe Brandao [BRA/3] d. Caio Laureano [BRA] 6-3 6-0
Eric Komati [BRA] d. Rodrigo Giudici [BRA] 7-5 6-2
Federico Clara Figueroa [ARG] d. Sardor Pulatov [UZB] 6-2 7-6(4)
Rafael Saraiva [BRA] d. Rodrigo Perri [BRA] 6-2 6-2

[B]Victor Maynard [BRA/4] d. Fernando Tolentino Bento Davilla 6-2 6-2
Igor Okamoto [BRA] d. Lucca Tomiotto [BRA] 6-4 6-0
Luiz-Guilherme Deneka [BRA] d. Mateus Camasmie [BRA] 6-4 6-1
Marcos Facundo-Oliveira [BRA] d. Brayner Carvalho [BRA] 2-6 6-4 6-0

Caio Silva [BRA/5] d. Bruno Pavao Lima [BRA] 6-2 6-2
Franco Echenique [ARG] d. Victor Augusto Ramos Fernandes [BRA] 7-5 7-6(2)
Julio Fernandes [BRA] d. Massimiliano Fornaciari [ITA] 6-4 6-3
Matias Rodolfo Buchhass [ARG] d. Paulo Coronado [BRA] 7-5 1-6 6-4

[B]Gabriel Gomez [ARG/6] d. Mauro Tete [ARG] 4-6 6-3 6-4
Lucas Dourado d. Milton Cesar de Oliveira Cacace [BRA] 7-5 6-3
Andre Stabile [BRA] d. Renato Assad [BRA] 6-4 6-1
Brian Orradre [ARG] d. Mauricio Antun [BRA] 3-6 6-3 6-1

Alex Blumenberg [BRA/7] d. Rafael Leal de Lima Leme [BRA] 6-2 6-2
Leonardo Santos [BRA] d. Bruno Denadae Biroche [BRA] 6-1 6-3
Alexandre Tsuchiya [BRA] d. Rafael Rondino [BRA] 6-7(5) 6-3 7-6(0)
Bruno Volkmann [BRA] d. Vinicius Pereira [BRA] 6-0 6-1

[B]Gustavo Guerses [BRA/8] d. Sebastian Losavio [ARG] 6-4 1-0 ret.
Gustavo Sampaio Antunes [BRA] d. Joao Pedro Duarte [BRA] 7-6(5) 6-4
[I]Rodrigo Da Costa De Queiroz [BRA/w.c] d. Matheus Guida 6-4 6-3
[B]Thales Levy [BRA/9] d. Paulo Victor Cerantula [BRA/w.c] 6-0 6-1


2nd Round

Marlon Oliveira [BRA/1] d. Pedro Ortega 6-1 6-0
Gustavo Vellbach [ARG] d. Igor Braga [BRA] 6-2 6-2

[B]Daniel Schmitt [BRA/2] d. Daniel Coronado 6-1 6-1
Clayton Almeida [BRA] d. Renato Da Rocha Azevedo Joao [BRA] 6-0 6-2

[B]Filipe Brandao [BRA/3] d. Eric Komati 6-1 6-4
Federico Clara Figueroa [ARG] d. Rafael Saraiva [BRA] 6-3 7-5

[B]Victor Maynard [BRA/4] d. Igor Okamoto 6-3 6-2
Luiz-Guilherme Deneka [BRA] d. Marcos Facundo-Oliveira [BRA] 6-1 6-1

[B]Caio Silva [BRA/5] d. Franco Echenique [ARG] 6-1 6-4
Matias Rodolfo Buchhass [ARG] d. Julio Fernandes 6-2 6-0

[B]Gabriel Gomez [ARG/6] d. Lucas Dourado 6-1 6-3
Andre Stabile [BRA] d. Brian Orradre [ARG] 6-3 3-6 6-2

[B]Alex Blumenberg [BRA/7] d. Leonardo Santos 6-4 6-2
Bruno Volkmann [BRA] d. Alexandre Tsuchiya [BRA] 6-3 7-5

[B]Gustavo Guerses [BRA/8] d. Gustavo Sampaio Antunes 6-3 6-1
[B]Thales Levy [BRA/9] d. Rodrigo Da Costa De Queiroz [BRA/w.c] 6-2 6-3


Final Round

Marlon Oliveira [BRA/1] d. Gustavo Vellbach [ARG] 6-3 6-1
Clayton Almeida d. [B]Daniel Schmitt [BRA/2] 6-4 6-4
Federico Clara Figueroa [ARG] d. Filipe Brandao [BRA/3] 7-6(6) 6-4
Luiz-Guilherme Deneka d. [B]Victor Maynard [BRA/4] 6-4 6-2
Caio Silva [BRA/5] d. Matias Rodolfo Buchhass [ARG] 6-4 6-3
Andre Stabile d. [B]Gabriel Gomez [ARG/6] 6-4 6-4
Alex Blumenberg [BRA/7] d. Bruno Volkmann 6-7(2) 6-3 7-6(4)
[B]Gustavo Guerses [BRA/8] d. Thales Levy [BRA/9] 6-2 6-3

MissChaChaCha
12-10-2010, 12:21 PM
DOUBLES

1st Round

V.Maynard / N.Santos d. F.Paterno / A.Stabile [BRA/w.c] 6-2 6-4
S.Pulatov / D.Schmitt d. T.Levy / C.Silva [BRA] 6-3 7-5
C.Costa / R.Siggia [BRA] d. G.Gomez / B.Orradre [ARG/Alt] 6-2 6-4
C.Almeida / M.Oliveira [BRA] d. [B]T.Slonik / T.Turini [BRA/4] w.o

G.Dias / L.Kirche d. [B]I.Escobar / D.Ferraz [BRA/3] 6-4 6-4
F.Brandao / J.P.Duarte d. A.Blumenberg / A.Lauret [BRA] 6-2 6-4
G.Guerses / D.Matos [BRA] d. C.Nunes / P.Ortega [BRA/w.c] 6-3 7-6(5)
[B]D.Galeano / J-P.Villar [PAR/ARG/2] d. M.C.Cacace / I.Okamoto [BRA/w.c] 6-1 6-3

G.Gomez / B.Orradre [ARG/Alt] replace A.Meirelles / G.Portaluri


[U]Quarterfinal

V.Maynard / N.Santos [BRA/1] d. S.Pulatov / D.Schmitt 7-6(5) 6-3
C.Costa / R.Siggia [BRA] d. C.Almeida / M.Oliveira [BRA] 7-6(5) 3-6 [10-7]
G.Dias / L.Kirche [BRA] d. F.Brandao / J.P.Duarte [BRA] 6-0 6-3
[B]D.Galeano / J-P.Villar [PAR/ARG/2] d. G.Guerses / D.Matos [BRA] 6-3 6-3


Semifinal

V.Maynard / N.Santos [BRA/1] d. C.Costa / R.Siggia 6-7(5) 6-4 [10-3]
G.Dias / L.Kirche [BRA] d. [B]D.Galeano / J-P.Villar [PAR/ARG/2] 6-2 7-6(2)


[U]FINAL

G.Dias / L.Kirche [BRA] d. V.Maynard / N.Santos [BRA/1] 6-4 7-6(8)

MissChaChaCha
12-10-2010, 12:22 PM
MAIN DRAW

1st Round

Andrew Lauret d. Filipe Brandao [BRA/L.L] 6-7(5) 7-6(1) 6-4
Nicolas Santos [BRA] d. Augusto Meirelles [BRA] 6-3 6-2
Andre Stabile [BRA/Q] d. Pedro Sakamoto [BRA/w.c] 6-2 6-2
[B]Thales Turini [BRA/7] d. Idio Escobar 6-2 6-2

[B]Eladio Ribeiro Neto [BRA/3] d. Caio Nunes [BRA/w.c] 6-0 6-0
Luiz-Guilherme Deneka d. Tiago Slonik [BRA] w.o
Gabriel Dias [BRA] d. Giorgio Portaluri [ITA] 6-1 6-3
[B]Leonardo Kirche [BRA/5] d. Henrique Tsukamoto [BRA/w.c] 6-3 6-2

Danilo Ferraz [BRA/8] d. Marcos Remondegui [ARG/w.c] 6-3 6-3
Diego Galeano [PAR] d. Federico Clara Figueroa [ARG/Q] 7-5 3-6 6-4
Alex Blumenberg d. Charles Costa [BRA] 6-4 6-2
[B]Fernando Romboli [BRA/4] d. Caio Silva 6-2 5-7 6-1

[B]Juan-Pablo Villar [ARG/6] d. Clayton Almeida 6-3 7-6(4)
Ricardo Siggia [BRA] d. Marlon Oliveira [BRA/Q] 6-1 6-3
Gustavo Guerses [BRA/Q] d. Diego Matos [BRA] 2-6 6-4 4-2 ret.
[B]Daniel Silva [BRA/2] d. Facundo Mena [ARG] 6-1 7-6(4)

Filipe Brandao replaces [B]Facundo Bagnis [ARG/1]

MissChaChaCha
12-16-2010, 08:05 AM
MAIN DRAW

2nd Round

Andrew Lauret d. Nicolas Santos [BRA] 2-6 6-4 6-3
[B]Thales Turini [BRA/7] d. Andre Stabile 6-3 6-2
[B]Eladio Ribeiro Neto [BRA/3] d. Luiz-Guilherme Deneka 2-6 6-4 6-3
[B]Leonardo Kirche [BRA/5] d. Gabriel Dias 6-4 7-5

[B]Danilo Ferraz [BRA/8] d. Diego Galeano [PAR] 7-6(9) 6-2
Fernando Romboli [BRA/4] d. Alex Blumenberg 6-3 6-4
[B]Juan-Pablo Villar [ARG/6] d. Ricardo Siggia 6-3 6-1
[B]Daniel Silva [BRA/2] d. Gustavo Guerses [BRA/Q] 3-6 6-1 7-5

MissChaChaCha
12-17-2010, 07:28 AM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Thales Turini [BRA/7] d. Andrew Lauret 6-4 6-1
[B]Leonardo Kirche [BRA/5] d. Eladio Ribeiro Neto [BRA/3] 7-5 6-3
Fernando Romboli [BRA/4] d. Danilo Ferraz [BRA/8] 6-1 3-6 6-2
Daniel Silva [BRA/2] d. Juan-Pablo Villar [ARG/6] 6-2 6-2


Semifinal

Leonardo Kirche [BRA/5] d. Thales Turini [BRA/7] 6-7(4) 6-4 6-2
Fernando Romboli [BRA/4] d. Daniel Silva [BRA/2] 6-3 6-4

MissChaChaCha
12-19-2010, 07:51 AM
MAIN DRAW

FINAL

Fernando Romboli [BRA/4] d. Leonardo Kirche [BRA/5] 6-1 6-0