Sudan F1 [November 22 | Khartoum | Clay] Winner : Ivo Klec [Archive] - MensTennisForums.com

Sudan F1 [November 22 | Khartoum | Clay] Winner : Ivo Klec

MissChaChaCha
11-19-2010, 01:11 PM
Sudan F1
Location : Khartoum, Sudan
Type : $15K
Surface : Clay (Outdoor)

http://farm3.static.flickr.com/2046/2111744094_15725e6b3b.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023118

Entry List
1 $ KLEC, Ivo SVK 287
2 VASILIEV, Mikhail RUS 308
3 SETKIC, Aldin BIH 339
4 JAZIRI, Malek TUN 359
5 MESAROS, Kristijan CRO 430
6 MELZER, Gerald AUT 465
7 SAVIC, David SRB 477
8 NEDELKO, Ivan RUS 553
9 SABRY, Sherif EGY 601
10 $ VOVK, Stanislav RUS 611
11 $ MEIGEL, Marc GER 672
12 CAPKOVIC, Kamil SVK 687
13 RUCKELSHAUSEN, Richard AUT 914
14 $ KHADDARI, Hicham MAR 950
15 $ PAVLOV, Mikhail RUS 1025
16 HEDAYET, Omar EGY 1094
17 WOLF, Matthias ITA 1104
18 $ PAPASIDERO, Lorenzo ITA 1156
19 AL TAWEEL, Issam SYR 1223
20 MUGABE, Duncan UGA 1231

Qualifying
1 ABOU EL KHAIR, Motaz EGY 1253
2 RACHIDI, Younes MAR 1253
3 $ MISHRA, Shivang IND 1303
4 SOLOMON, Steffen RSA 1514
5 FILENKOV, Alexei RUS 1762
6 CASAGRANDE, Richard THA 43
7 $ CHAMPAGNE, Antoine BEL 87
8 TAKAHASHI, Yu JPN 105
9 $ SATRAL, Jan CZE 68
10 STEINBERGER, Bertram AUT 49
11 MANUJA, Ronak IND 24
12 MUNOZ-ABREU, Jordi ESP 56
13 BORODKIN, Dmitriy KAZ 20
14 FYNN, Mark ZIM 3
15 $ GOLDSTEINER, Peter AUT 97
16 ZACKEY, Brendan RSA 245
17 $ NDLELA, Mlandeli ZIM 16
18 ISOBE, Kotaro JPN 477
19 ALAA, Seif EGY 29
20 $ MISHRA, Nishank IND 140
21 NAVAPURKAR, Nihar GBR
22 CAMPUS, Mattla ITA
23 SALABA, Libor CZE
24 SIVA, Subramaniya IND

MissChaChaCha
11-19-2010, 01:14 PM
Qualifying Draw

Final Round

Steffen Solomon [RSA/1] d. Dmitriy Borodkin [KAZ] 6-2 7-5
Alexei Filenkov [RUS/2] d. Ronak Manuja [IND/w.c] w.o
Jan Satral [CZE] d. Kotaro Isobe [JPN] 6-1 6-3
Brendan Zackey [RSA] d. Ziryab Musa [SUD/w.c] 6-1 7-5
Jordi Munoz-Abreu [ESP] d. Nishank Mishra [IND] 6-2 6-4
Bertram Steinberger [AUT] d. Yu Takahashi [JPN] 6-3 6-0
Mark Fynn [ZIM] d. Peter Goldsteiner [AUT] 4-6 6-3 6-3
Libor Salaba [CZE] d. Mlandeli Ndlela [ZIM] 6-3 6-3

MissChaChaCha
11-19-2010, 01:14 PM
DOUBLES

1st Round

R.Ruckelshausen / B.Steinberger [AUT/1] d. N.Adam / K.Ali [SUD/w.c] 6-1 6-3
J.Munoz-Abreu / I.Nedelko [ESP/RUS] d. Z.Musa / A.Siddig [SUD/w.c] 6-2 6-3
G.Melzer / K.Mesaros [AUT/CRO] d. P.Goldsteiner / M.Pavlov [AUT/RUS] 6-4 6-4
A.Filenkov / M.Meigel [RUS/GER/3] d. H.Khaddari / Y.Rachidi [MAR] 7-6(3) 7-6(1)

M.Vasiliev / M.Wolf [RUS/ITA/4] d. I.Al Taweel / O.Hedayet [SYR/EGY] 4-6 6-3 [10-8]
S.Solomon / B.Zackey [RSA] d. D.Borodkin / M.Jaziri [KAZ/TUN] 7-6(1) 3-6 [10-7]
L.Salaba / J.Satral [CZE] d. N.Mishra / S.Mishra [IND] 6-3 7-6(6)
D.Savic / A.Setkic [SRB/BIH/2] d. K.Isobe / Y.Takahashi [JPN] 6-4 6-4


Quarterfinal

J.Munoz-Abreu / I.Nedelko [ESP/RUS] d. R.Ruckelshausen / B.Steinberger [AUT/1] 6-4 2-6 [10-4]
A.Filenkov / M.Meigel [RUS/GER/3] d. G.Melzer / K.Mesaros [AUT/CRO] 6-2 6-4
M.Vasiliev / M.Wolf [RUS/ITA/4] d. S.Solomon / B.Zackey [RSA] 3-6 6-3 [10-8]
D.Savic / A.Setkic [SRB/BIH/2] d. L.Salaba / J.Satral [CZE] 6-3 6-3


Semifinal

J.Munoz-Abreu / I.Nedelko [ESP/RUS] d. A.Filenkov / M.Meigel [RUS/GER/3] 6-7(2) 6-1 [10-7]
D.Savic / A.Setkic [SRB/BIH/2] d. M.Vasiliev / M.Wolf [RUS/ITA/4] 6-4 6-3


FINAL

J.Munoz-Abreu / I.Nedelko [ESP/RUS] d. D.Savic / A.Setkic [SRB/BIH/2] 2-6 6-4 [11-9]

MissChaChaCha
11-19-2010, 01:15 PM
MAIN DRAW

1st Round

Ivo Klec [SVK/1] d. Libor Salaba [CZE/Q] 6-2 6-2
Alexei Filenkov [RUS/Q] d. Khalid Ali [SUD/w.c] 6-4 6-1
Bertram Steinberger [AUT/Q] d. Duncan Mugabe [UGA] 6-2 6-2
David Savic [SRB/6] d. Jordi Munoz-Abreu [ESP/Q] 6-3 4-6 6-1

Malek Jaziri [TUN/4] d. Brendan Zackey [RSA/Q] 6-0 6-0
Omar Hedayet [EGY] d. Hicham Khaddari [MAR] 6-4 6-4
Kotaro Isobe [JPN/L.L] d. Mohamed Noraldeen [SUD/w.c] 6-1 6-0
Steffen Solomon [RSA/Q] d. Ivan Nedelko [RUS/8] 7-5 1-6 7-5

Gerald Melzer [AUT/7] d. Jan Satral [CZE/Q] 6-1 7-6(5)
Matthias Wolf d. Mikhail Pavlov [RUS] 6-2 6-3
Younes Rachidi [MAR] d. Shivang Mishra [IND] 6-4 7-5
Aldin Setkic [BIH/3] d. Lorenzo Papasidero [ITA] 6-2 6-2

Kristijan Mesaros [CRO/5] d. Marc Meigel [GER] 6-4 6-4
Richard Ruckelshausen [AUT] d. [I]Noureldin Adam [SUD/w.c] 6-4 6-2
Mark Fynn [ZIM/Q] d. Ammar Siddig [SUD/w.c] 6-2 6-1
Mikhail Vasiliev [RUS/2] d. Issam Al Taweel [SYR] 6-4 5-7 6-3

Kotaro Isobe [JPN/L.L] replaces Stanislav Vovk [RUS]

MissChaChaCha
11-24-2010, 05:09 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Ivo Klec [SVK/1] d. Alexei Filenkov [RUS/Q] 6-3 6-2
David Savic [SRB/6] d. Bertram Steinberger [AUT/Q] 6-7(5) 6-1 6-3
Malek Jaziri [TUN/4] d. Omar Hedayet [EGY] 6-3 7-5
Steffen Solomon [RSA/Q] d. Kotaro Isobe [JPN/L.L] 7-6(4) 6-3

Gerald Melzer [AUT/7] d. Matthias Wolf [ITA] 3-6 6-1 6-4
Aldin Setkic [BIH/3] d. Younes Rachidi [MAR] 6-1 6-4
Kristijan Mesaros [CRO/5] d. Richard Ruckelshausen [AUT] 6-2 6-1
Mikhail Vasiliev [RUS/2] d. Mark Fynn [ZIM/Q] 7-5 6-1

MissChaChaCha
11-25-2010, 04:07 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Ivo Klec [SVK/1] d. David Savic [SRB/6] 6-3 6-4
Malek Jaziri [TUN/4] d. Steffen Solomon [RSA/Q] 6-1 6-2
Aldin Setkic [BIH/3] d. Gerald Melzer [AUT/7] 4-6 6-3 7-5
Mikhail Vasiliev [RUS/2] d. Kristijan Mesaros [CRO/5] 7-6(1) 7-5


Semifinal

Ivo Klec [SVK/1] d. Malek Jaziri [TUN/4] 6-4 3-0 ret.
Aldin Setkic [BIH/3] d. Mikhail Vasiliev [RUS/2] 6-3 6-0

MissChaChaCha
11-27-2010, 03:23 PM
MAIN DRAW

FINAL

Ivo Klec [SVK/1] d. Aldin Setkic [BIH/3] 6-2 6-2