Iran F7 [November 15 | Kish Island | Clay] Winner : Artem Smirnov [Archive] - MensTennisForums.com

Iran F7 [November 15 | Kish Island | Clay] Winner : Artem Smirnov

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:44 PM
Iran F7
Location : Kish Island, Hormozgān, Iran
Type : $15K
Surface : Clay (Outdoor)

http://www.payvand.com/news/07/nov/Dariush-Grand-Hotel-Kish2.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023029
Info : http://www.tennis.ir

Entry List
1 $ KLEC, Ivo SVK 301
2 RUDNEV, Valery RUS 376
3 MESAROS, Kristijan CRO 431
4 TRUSENDI, Walter ITA 436
5 MELZER, Gerald AUT 464
6 SMIRNOV, Artem UKR 465
7 SAVIC, David SRB 468
8 VIRALI-MURUGESAN, Ranjeet IND 529
9 SABRY, Sherif EGY 619
10 PRASHANTH, N. Vijay Sundar IND 676
11 VASILEVSKI, Andrei BLR 698
12 LESSIAK, Christoph AUT 753
13 POPLAVSKYY, Stanislav UKR 767
14 ANIKANOV, Ivan UKR 825
15 GASPARYAN, Ervand RUS 835
16 PROPST, Bjorn AUT 848
17 BURZI, Enrico ITA 885
18 KHADDARI, Hicham MAR 955

Qualifying
1 MARIE, Jules FRA 971
2 SHAHGHOLI, Anoosha IRI 1025
3 FILIN, Pavel BLR 1026
4 MARGAROLI, Luca SUI 1083
5 TIWARI, Abhijeet IND 1155
6 LAAKSONEN, Henri FIN 1196
7 DABIRI, Ashkan IRI 1213
8 MUGABE, Duncan UGA 1229
9 MATSUNAGA, Koki JPN 1247
10 GEORGESCU, Cosmin ROU 1310
11 SOURI, Kiarash IRI 1343
12 LUSTENBERGER, Raphael SUI 1367
13 HOSSEIN ZADE, Mohsen IRI 1383
14 ARUTUNYAN, Araik RUS 1601
15 $ NIAKI, Mo CAN 1753
16 DIEP, Florent FRA 260
17 $ ALAMDAR, Sylvester THA 42
18 BENZ, Claude SUI 37
19 ZUBKO, Yaroslav BLR 9
20 MANUJA, Ronak IND 24
21 WANG, Yilun CHN 33
22 MOHAMMED, Fariz IND 33
23 LI, Zheng CHN 63
24 MARKOV, Denis RUS 92
25 SHYLA, Yaraslau BLR 17
26 $ STEIRO, Oystein NOR
27 NAGYI, Norbert AUT
28 $ TALEGHANI ESFAHANI, Amir Hossein IRI
29 $ KAMRAN, Rouzbeh IRI
30 SHAHIDIPOUR, Mehrdad IRI
31 $ KAZEMI, Mohamadreza IRI
32 JANFESHAN, Hamidreza IRI

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:44 PM
Qualifying Draw

1st Round

Pavel Filin vs. Bye
Rouzbeh Kamran [IRI] vs. Bye
Vadim Kutsenko [RUS] vs. Bye
Shahab Komeilian [IRI] vs. Bye

Raphael Lustenberger [SUI/2] vs. Bye
Mohamadreza Kazemi [IRI] vs. Bye
Shervin Shahidi [IRI] vs. Bye
Amin Paprooschi [IRI] vs. Bye

Abhijeet Tiwari [IND/3] vs. Bye
Nariman Jalali Sefid Dashti [IRI] vs. Bye
Nami Malek [IRI] vs. Bye
Yaroslav Zubko vs. Bye

[B]Ashkan Dabiri [IRI/4] vs. Bye
Zheng Li [CHN] vs. Bye
Mehrdad Shahidipour [IRI] vs. Bye
Ronak Manuja [IND] vs. Bye

Koki Matsunaga [JPN/5] vs. Bye
Fariz Mohammed [IND] d. Ashkan Shahgholi [IRI] 6-0 6-0
Sajad Khayami [IRI] vs. Bye
Yaraslau Shyla [BLR/11] vs. Bye

Cosmin Georgescu [ROU/6] vs. Bye
Ehsan Nourzade [IRI] vs. Bye
Salar Saraydarpour d. Hamidreza Janfeshan [IRI] 6-2 4-6 6-1
Mo Niaki [CAN/9] vs. Bye

Henri Laaksonen [FIN/7] vs. Bye
Rouzbeh Sadeddin [IRI] vs. Bye
Claude Benz [SUI] d. Erfan Golahmad [IRI] 6-1 6-1
Florent Diep [FRA/12] vs. Bye

Duncan Mugabe [UGA/8] vs. Bye
Yilun Wang [CHN] vs. Bye
Denis Markov [RUS] d. Jalal Omideian [IRI] 3-0 ret.
[B]Araik Arutunyan [RUS/10] vs. Bye


[U]2nd Round

Pavel Filin d. Rouzbeh Kamran [IRI] 6-2 7-5
Vadim Kutsenko [RUS] d. Shahab Komeilian [IRI] 6-1 6-1

Raphael Lustenberger [SUI/2] d. Mohamadreza Kazemi [IRI] 6-0 6-0
Shervin Shahidi [IRI] d. Amin Paprooschi [IRI] 6-3 6-1

Abhijeet Tiwari [IND/3] d. Nariman Jalali Sefid Dashti [IRI] 6-0 6-0
Yaroslav Zubko d. Nami Malek [IRI] 6-2 6-1

Zheng Li [CHN] d. [B]Ashkan Dabiri [IRI/4] 6-1 6-2
Ronak Manuja [IND] d. Mehrdad Shahidipour [IRI] 6-0 6-0

Koki Matsunaga [JPN/5] d. Fariz Mohammed [IND] 6-3 7-5
Yaraslau Shyla [BLR/11] d. Sajad Khayami [IRI] 6-0 6-0

Cosmin Georgescu [ROU/6] d. Ehsan Nourzade [IRI] 6-1 6-1
Mo Niaki [CAN/9] d. Salar Saraydarpour 6-0 6-0

Henri Laaksonen [FIN/7] d. Rouzbeh Sadeddin [IRI] 6-4 1-6 6-3
Florent Diep [FRA/12] d. Claude Benz [SUI] 6-2 6-0

Duncan Mugabe [UGA/8] d. Yilun Wang [CHN] 6-1 4-1 ret.
Denis Markov [RUS] d. [B]Araik Arutunyan [RUS/10] 6-3 2-1 ret.


[U]Final Round

Pavel Filin [BLR/1] d. Vadim Kutsenko [RUS] 2-6 6-3 6-3
Raphael Lustenberger [SUI/2] d. Shervin Shahidi [IRI] 6-0 6-0
Abhijeet Tiwari [IND/3] d. Yaroslav Zubko [BLR] 6-2 6-3
Ronak Manuja [IND] d. Zheng Li [CHN] 2-6 6-1 6-4
Koki Matsunaga [JPN/5] d. Yaraslau Shyla [BLR/11] 6-2 7-5
Mo Niaki [CAN/9] d. Cosmin Georgescu [ROU/6] 7-5 6-4
Florent Diep [FRA/12] d. Henri Laaksonen [FIN/7] 7-6(1) 6-1
Duncan Mugabe [UGA/8] d. Denis Markov [RUS] 7-5 2-6 6-3

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:45 PM
DOUBLES

1st Round

I.Klec / D.Savic [SVK/SRB/1] d. S.Poplavskyy / S.Saraydarpour 6-2 6-1
E.Burzi / W.Trusendi d. A.Arutunyan / E.Gasparyan [RUS] 6-3 6-3
Y.Shyla / A.Vasilevski d. C.Georgescu / A.Tiwari [ROU/IND] 6-4 6-2
[B]N.V.S.Prashanth / R.Virali-Murugesan [IND/3] d. M.Niaki / S.Taheri Rahaghi [CAN/IRI/w.c] 6-4 6-1

D.Mugabe / S.Sabry d. S.Khaledan / A.Shahgholi [IRI] 6-3 6-0
G.Melzer / K.Mesaros [AUT/CRO] d. [I]E.Golahmad / M.Hossein Zade [IRI/w.c] 6-0 6-2
F.Diep / J.Marie [FRA] d. H.R.Nadaf / S.A.Taheri Hanji [IRI/w.c] 6-0 6-4
I.Anikanov / A.Smirnov [UKR/2] d. C.Lessiak / B.Propst [AUT] 7-6(4) 6-3


[U]Quarterfinal

I.Klec / D.Savic [SVK/SRB/1] d. E.Burzi / W.Trusendi [ITA] 6-4 2-6 [10-8]
Y.Shyla / A.Vasilevski d. [B]N.V.S.Prashanth / R.Virali-Murugesan [IND/3] 7-5 6-4
G.Melzer / K.Mesaros [AUT/CRO] d. D.Mugabe / S.Sabry [UGA/EGY/4] 6-2 6-0
I.Anikanov / A.Smirnov [UKR/2] d. F.Diep / J.Marie [FRA] 6-1 6-2


Semifinal

I.Klec / D.Savic [SVK/SRB/1] d. Y.Shyla / A.Vasilevski [BLR] 6-4 6-7(5) [12-10]
G.Melzer / K.Mesaros [AUT/CRO] d. I.Anikanov / A.Smirnov [UKR/2] 6-4 6-3


[U]FINAL

G.Melzer / K.Mesaros [AUT/CRO] d. I.Klec / D.Savic [SVK/SRB/1] 6-3 6-3

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:46 PM
MAIN DRAW

1st Round

Ivo Klec [SVK/1] d. Mohsen Hossein Zade [IRI/w.c] 6-3 6-4
Bjorn Propst [AUT] d. Andrei Vasilevski 6-4 6-2
Pavel Filin d. Christoph Lessiak [AUT] 6-3 7-5
[B]Artem Smirnov [UKR/7] d. Jules Marie [FRA] 6-1 6-4

Valery Rudnev [RUS/3] d. Raphael Lustenberger [SUI/Q] 7-5 6-3
Mo Niaki [CAN/Q] d. Shahin Khaledan [IRI/w.c] 1-6 6-0 6-4
N. Vijay Sundar Prashanth d. Ivan Anikanov [UKR] 6-0 6-1
[B]Gerald Melzer [AUT/6] d. Sherif Sabry [EGY] 1-6 7-6(4) 7-6(8)

Ranjeet Virali-Murugesan [IND/8] d. Abhijeet Tiwari [IND/Q] 6-4 6-1
Ervand Gasparyan [RUS] d. Cosmin Georgescu [ROU/L.L] 6-4 6-2
Florent Diep [FRA/Q] d. Duncan Mugabe [UGA/Q] 6-0 6-2
Walter Trusendi [ITA/4] d. Ronak Manuja [IND/Q] 6-0 6-1

David Savic [SRB/5] d. Stanislav Poplavskyy [UKR] 6-1 7-6(1)
[I]Hamid Reza Nadaf [IRI/w.c] d. Seyed Ali Taheri Hanji [IRI/w.c] 6-1 6-2
Koki Matsunaga [JPN/Q] d. Anoosha Shahgholi [IRI] 6-2 6-4
Enrico Burzi [ITA] d. Kristijan Mesaros [CRO/2] 7-6(5) 6-3

Cosmin Georgescu [ROU/L.L] replaces Hicham Khaddari [MAR]

MissChaChaCha
11-15-2010, 04:25 PM
MAIN DRAW

2nd Round

Ivo Klec [SVK/1] d. Bjorn Propst [AUT] 7-5 6-4
Artem Smirnov [UKR/7] d. Pavel Filin 6-3 6-3
Valery Rudnev [RUS/3] d. Mo Niaki [CAN/Q] 6-3 6-1
Gerald Melzer [AUT/6] d. N. Vijay Sundar Prashanth 7-6(5) 4-6 6-4

[B]Ranjeet Virali-Murugesan [IND/8] d. Ervand Gasparyan [RUS] 3-6 6-4 6-1
Walter Trusendi [ITA/4] d. Florent Diep [FRA/Q] 6-1 6-3
David Savic [SRB/5] d. [I]Hamid Reza Nadaf [IRI/w.c] 6-1 6-0
Enrico Burzi [ITA] d. Koki Matsunaga [JPN/Q] 2-6 6-0 6-2

MissChaChaCha
11-16-2010, 06:06 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Artem Smirnov [UKR/7] d. Ivo Klec [SVK/1] 7-5 6-1
Valery Rudnev [RUS/3] d. Gerald Melzer [AUT/6] 6-3 6-2
Walter Trusendi [ITA/4] d. Ranjeet Virali-Murugesan [IND/8] 6-1 6-4
Enrico Burzi [ITA] d. David Savic [SRB/5] 4-6 6-4 6-4


Semifinal

Artem Smirnov [UKR/7] d. Valery Rudnev [RUS/3] 7-5 7-6(1)
Walter Trusendi [ITA/4] d. Enrico Burzi [ITA] 6-2 6-4

MissChaChaCha
11-18-2010, 07:14 PM
MAIN DRAW

FINAL

Artem Smirnov [UKR/7] d. Walter Trusendi [ITA/4] 6-1 6-2