Chile F5 [November 15 | Quillota | Clay] Winner : Guillermo Rivera-Aranguiz [Archive] - MensTennisForums.com

Chile F5 [November 15 | Quillota | Clay] Winner : Guillermo Rivera-Aranguiz

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:37 PM
Chile F5
Location : Quillota, Valparaíso Region, Chile
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)

http://4.bp.blogspot.com/_aEWquLrtp0A/SzatC98s_1I/AAAAAAAAHmQ/7uB4WW9oUn8/s400/60_3.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023039
Info : http://www.portalfederaciondetenis.cl

Entry List
1 GALDON, Pablo ARG 278
2 RIVERA-ARANGUIZ, Guillermo CHI 425
3 SAAVEDRA-CORVALAN, Cristobal CHI 482
4 PODLIPNIK-CASTILLO, Hans CHI 489
5 PUC, Borut SLO 573
6 HORMAZABAL, Guillermo CHI 584
7 $ BOLUDA-PURKISS, Carlos ESP 632
8 TRAVAGLIA, Stefano ITA 641
9 LEONARDI, Filippo ITA 668
10 SIMONI, Marco ITA 669
11 PEREZ, Rodrigo CHI 735
12 GIUSSANI, Gaston ARG 757
13 ORTEGA-OLMEDO, Roberto ESP 814
14 RAPOSO DE OLIVEIRA, Alvaro PER 852
15 MUNOZ, Javier CHI 887
16 FEAVER, James GBR 899
17 THEILER, Alex CHI 930
18 URZUA-RIVERA, Ricardo CHI 966

Qualifying
1 KEPLER, Mark-Alexander GER 968
2 MORALES, Victor CHI 993
3 BORGO, Francesco ITA 1042
4 HIDALGO, Gabriel Alejandro ARG 1051
5 KONFEDERAK, Kevin ARG 1052
6 LOPEZ-PEREZ, Enrique ESP 1053
7 FITZ, Sebastian GER 1118
8 MONTERO, Jorge CHI 1158
9 $ SAEZ, Juan Carlos CHI 1167
10 ALVAREZ-GUZMAN, Mauricio CHI 1263
11 GONZALEZ-LEIVA, Carlos CHI 1281
12 KPULUN, Sahr Timothy SLE 1343
13 JOTOVSKI, Tomislav MKD 1407
14 BANOS PANTOJA, Javier ESP 1524
15 URRUTIA FUENTES, Laslo CHI 1601
16 KAUER, Nicolas Gustavo CHI 1687
17 VALSANGIACOMO, Fede SUI 1687
18 ALBANO, Rodrigo ARG 1732
19 RODRIGUEZ DIAZ, Victor Javier COL 112
20 KAHOUN, Jacob SUI 27
21 FLOREZ, Valentin ARG 87
22 GONZALEZ MENDEZ, Cristian ESP 106
23 $ MORALES, Luis Ignacio CHI 19
24 ROCA, Ignaci CRC 1
25 $ LAU, Roberto CHI 22
26 GRIFOL, Miguel ARG 111
27 LEHYT, Ignacio CHI 28
28 NUNEZ, Victor CHI 29
29 JACKSON, Andres CHI 31
30 ACEVEDO, Claudio CHI 32
31 FLEMING, David CHI 33
32 $ GARZON, Gonzalo CHI 34

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:37 PM
Qualifying Draw

1st Round

Gabriel Alejandro Hidalgo [ARG/1] d. Gonzalo Garzon [CHI] 6-2 6-1
Eugenio Romero [ARG] d. Raul Ignacio Salinas Letelier [CHI] 6-1 6-1
Matias Bobadilla [CHI] d. Alvaro Mena [CHI] 6-1 6-0
Roberto Lau [CHI] d. Pedro Solis [CHI/w.c] w.o

Kevin Konfederak [ARG/2] d. Ivan Alexis Barahona Vargas [CHI] 6-0 6-0
Cristobal Grandon Diaz [CHI] d. Michel Vernier [CHI] 6-1 6-0
Valentin Florez [ARG] d. Cristian Gonzalez Mendez [ESP] 6-4 6-4
Nicolas Daniel Olguin [GER] d. Osvaldo Aguirre [CHI] 7-5 6-7(8) 6-2

Jorge Montero [CHI/3] d. Rodrigo Castro Aravena [CHI] 6-0 6-0
Ricardo Figueroa [CHI] d. Felipe San Martin [CHI] 6-3 6-1
Felipe Rios [CHI] d. Oscar Miranda [CHI] 6-0 6-1
Sebastian Salamone [ARG] d. Alex Franco Armijo [CHI] 6-2 6-2

Enrique Lopez-Perez [ESP/4] d. Felipe Fritz [CHI/w.c] 6-3 6-2
Carlos Martinez [CHI] d. Victor Javier Rodriguez Diaz [COL] 6-3 7-5
Matias Sborowitz [CHI] d. Claudio Acevedo [CHI] 6-3 6-1
Fede Valsangiacomo [SUI/13] d. Simon Navarro [CHI] 6-3 6-3

Marcello Dino Guzman Costanzi [CHI] d. Sebastian Fitz [GER/5] 6-3 7-6(0)
Eduardo Abogabir [CHI] d. Victor Maroto [CHI/w.c] 6-1 6-1
David Fleming [CHI] d. Max Gaedechens [CHI] 4-6 6-2 6-0
Gabriel Blanco [ARG/9] d. Ricardo Martin [CHI] 6-0 6-0

Carlos Gonzalez-Leiva [CHI/6] d. Felipe Arze [CHI/w.c] 6-0 6-2
David Uquillas [ECU] d. Emmanuel Vergara [CHI] 6-0 6-2
Pedro Verdugo [CHI] d. Andres Jackson [CHI] 6-3 7-6(4)
Sahr Timothy Kpulun [SLE/10] d. Gerardo Cornejo [CHI] 6-0 6-0

Nicolas Gustavo Kauer [CHI/7] d. Jose-Antonio Quiroz Valdes [CHI] 6-0 6-3
Jacob Kahoun [SUI] d. Javier Alberto Ellena [CHI] 6-2 7-5
Ignaci Roca [CRC] d. Marco Sobarzo-Vignolo [CHI] 6-2 7-6(10)
Javier Banos Pantoja [ESP/12] d. Jorge Mora [VEN/w.c] 6-2 6-1

Tomislav Jotovski [MKD/8] d. Francisco Stuardo [CHI/w.c] 6-4 6-2
Miguel Grifol [ARG] d. Kevin Gonzalez [CHI] 6-4 6-3
Renzo Rovetto [ARG] d. Joao Riquelme Yanez [CHI/w.c] 6-4 6-2
Laslo Urrutia Fuentes [CHI/11] d. Luis-Felipe Contreras [CHI/w.c] 6-4 6-4


2nd Round

Gabriel Alejandro Hidalgo [ARG/1] d. Eugenio Romero [ARG] 7-5 6-4
Roberto Lau [CHI] d. Matias Bobadilla [CHI] 6-4 6-3

Kevin Konfederak [ARG/2] d. Cristobal Grandon Diaz [CHI] 6-3 6-4
Valentin Florez [ARG] d. Nicolas Daniel Olguin [GER] 6-3 6-0

Jorge Montero [CHI/3] d. Ricardo Figueroa [CHI] 6-1 6-2
Felipe Rios [CHI] d. Sebastian Salamone [ARG] 6-2 6-1

Enrique Lopez-Perez [ESP/4] d. Carlos Martinez [CHI] 6-0 6-0
Matias Sborowitz [CHI] d. Fede Valsangiacomo [SUI/13] 6-3 3-6 7-6(1)

Marcello Dino Guzman Costanzi [CHI] d. Eduardo Abogabir [CHI] 6-1 6-2
Gabriel Blanco [ARG/9] d. David Fleming [CHI] 6-0 7-5

Carlos Gonzalez-Leiva [CHI/6] d. David Uquillas [ECU] 6-2 6-0
Sahr Timothy Kpulun [SLE/10] d. Pedro Verdugo [CHI] 4-6 6-3 6-0

Nicolas Gustavo Kauer [CHI/7] d. Jacob Kahoun [SUI] 6-3 6-0
Javier Banos Pantoja [ESP/12] d. Ignaci Roca [CRC] 6-1 6-4

Miguel Grifol [ARG] d. Tomislav Jotovski [MKD/8] 1-6 6-3 6-4
Laslo Urrutia Fuentes [CHI/11] d. Renzo Rovetto [ARG] 1-6 6-1 6-4


Final Round

Gabriel Alejandro Hidalgo [ARG/1] d. Roberto Lau [CHI] 6-0 6-3
Kevin Konfederak [ARG/2] d. Valentin Florez [ARG] 6-2 6-2
Jorge Montero [CHI/3] d. Felipe Rios [CHI] 4-6 6-2 6-2
Enrique Lopez-Perez [ESP/4] d. Matias Sborowitz [CHI] 6-7(3) 6-2 4-0 ret.
Gabriel Blanco [ARG/9] d. Marcello Dino Guzman Costanzi [CHI] 6-3 6-4
Carlos Gonzalez-Leiva [CHI/6] d. Sahr Timothy Kpulun [SLE/10] 6-2 6-4
Nicolas Gustavo Kauer [CHI/7] d. Javier Banos Pantoja [ESP/12] 6-3 6-2
Laslo Urrutia Fuentes [CHI/11] d. Miguel Grifol [ARG] 4-3 ret.

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:39 PM
DOUBLES

1st Round

H.Podlipnik-Castillo / R.Urzua-Rivera [CHI/1] d. J.Montero / A.Raposo De Oliveira [CHI/PER] 6-4 6-4
F.Borgo / S.T.Kpulun d. [I]N.G.Kauer / L.Urrutia Fuentes [CHI/w.c] 3-6 6-3 [10-8]
V.Morales / J.C.Saez [CHI] d. I.Roca / V.J.Rodriguez Diaz [CRC/COL/w.c] 6-3 6-2
C.Boluda-Purkiss / P.Rico-Garcia [ESP/4/w.c] d. E.Lopez-Perez / R.Ortega-Olmedo [ESP] 6-4 6-1

G.Hormazabal / R.Perez [CHI/3] d. S.Fitz / M-A.Kepler [GER] 6-2 64
G.A.Hidalgo / A.Theiler [CHI] d. F.Leonardi / M.Simoni [ITA] 4-6 6-0 [10-8]
P.Galdon / S.Travaglia [ARG/ITA] d. J.Banos Pantoja / J.Feaver [ESP/GBR] 6-4 6-4
G.Rivera-Aranguiz / C.Saavedra-Corvalan [CHI/2] d. M.Alvarez-Guzman / J.Munoz [CHI] 6-2 6-3


Quarterfinal

H.Podlipnik-Castillo / R.Urzua-Rivera [CHI/1] d. F.Borgo / S.T.Kpulun [ITA/SLE] 6-4 6-4
C.Boluda-Purkiss / P.Rico-Garcia [ESP/4/w.c] d. V.Morales / J.C.Saez [CHI] 6-4 6-1
G.Hormazabal / R.Perez [CHI/3] d. G.A.Hidalgo / A.Theiler [CHI] 6-1 6-3
P.Galdon / S.Travaglia [ARG/ITA] d. G.Rivera-Aranguiz / C.Saavedra-Corvalan [CHI/2] 7-6(4) 6-7(4) [10-7]


Semifinal

H.Podlipnik-Castillo / R.Urzua-Rivera [CHI/1] d. C.Boluda-Purkiss / P.Rico-Garcia [ESP/4/w.c] 7-6(4) 6-1
G.Hormazabal / R.Perez [CHI/3] d. P.Galdon / S.Travaglia [ARG/ITA] 7-5 6-7(2) [10-7]


FINAL

H.Podlipnik-Castillo / R.Urzua-Rivera [CHI/1] d. G.Hormazabal / R.Perez [CHI/3] 7-6(6) 6-4

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:39 PM
MAIN DRAW

1st Round

Pablo Galdon [ARG/1] d. Carlos Gonzalez-Leiva [CHI/Q] 7-6(2) 6-2
Gabriel Blanco [ARG/Q] d. Mark-Alexander Kepler [GER] 6-4 7-5
Juan Carlos Saez [CHI/w.c] d. Jorge Montero [CHI/Q] 6-2 6-3
Stefano Travaglia [ITA/8] d. Laslo Urrutia Fuentes [CHI/Q] 6-4 6-3

Hans Podlipnik-Castillo [CHI/4] d. Ricardo Urzua-Rivera [CHI] 4-6 6-4 6-3
Francesco Borgo d. Rodrigo Perez [CHI] 6-1 2-6 6-2
Enrique Lopez-Perez [ESP/Q] d. James Feaver [GBR] 2-6 6-4 6-4
Carlos Boluda-Purkiss [ESP] d. Marco Simoni [ITA/7] 6-0 3-0 ret.

Guillermo Hormazabal [CHI/5] d. Kevin Konfederak [ARG/Q] 5-7 6-3 6-2
Gabriel Alejandro Hidalgo [ARG/Q] d. Victor Morales [CHI] 6-3 6-4
Roberto Ortega-Olmedo [ESP] d. Javier Munoz [CHI] 5-7 6-2 7-6(5)
Cristobal Saavedra-Corvalan [CHI/3] d. Alex Theiler [CHI] 7-6(7) 7-6(2)

Filippo Leonardi [ITA] d. Sahr Timothy Kpulun [SLE/L.L] 6-0 3-0 ret.
Alvaro Raposo De Oliveira [PER] d. [I]Camilo Ahumada [CHI/w.c] 6-1 6-0
Nicolas Gustavo Kauer [CHI/Q] d. Mauricio Alvarez-Guzman [CHI/w.c] 6-2 6-2
Guillermo Rivera-Aranguiz [CHI/2] d. Ignacio Lehyt [CHI/w.c] 6-2 6-2

Sahr Timothy Kpulun [SLE/L.L] replaces Borut Puc [SLO/6]

Caio_Brasil
11-17-2010, 12:02 AM
Glad to see Kauer is getting a few wins at the circuit, guy has an enjoyable game.

MissChaChaCha
11-17-2010, 07:59 AM
MAIN DRAW

2nd Round

Pablo Galdon [ARG/1] d. Gabriel Blanco [ARG/Q] 6-4 6-3
Stefano Travaglia [ITA/8] d. Juan Carlos Saez [CHI/w.c] 4-6 6-2 6-2
Hans Podlipnik-Castillo [CHI/4] d. Francesco Borgo [ITA] 6-2 6-4
Enrique Lopez-Perez [ESP/Q] d. Carlos Boluda-Purkiss [ESP] 6-2 7-5

Gabriel Alejandro Hidalgo [ARG/Q] d. Guillermo Hormazabal [CHI/5] 5-7 6-4 6-4
Cristobal Saavedra-Corvalan [CHI/3] d. Roberto Ortega-Olmedo [ESP] 6-4 6-2
Filippo Leonardi [ITA] d. Alvaro Raposo De Oliveira [PER] 6-0 6-3
Guillermo Rivera-Aranguiz [CHI/2] d. Nicolas Gustavo Kauer [CHI/Q] 6-3 6-2

Marita_Matthäus
11-17-2010, 12:29 PM
Sborowitz :sad:

jota_20
11-17-2010, 07:52 PM
For completed Scores

Visit
http://www.tenislimite.cl/index.php?option=com_content&view=article&id=887:jornada-completa-futuro-5-de-chile&catid=35:analisis

jota_20
11-17-2010, 08:34 PM
Second Round
Segunda Ronda
(1) Pablo Galdón (ARG) d. (q) Gabriel Blanco (ARG) 6-4 6-3
(8) Stefano Travaglia (ITA) d. (wc) Juan Carlos Saez (CHI) 4-6 6-2 6-2
(4) Hans Podlipnik (CHI) d. Francesco Borgo (ITA) 6-2 6-4
(q) Enrique Lopez (ESP) d. Carlos Boluda (ESP) 6-2 7-5
(q) Gabriel Hidalgo (ARG) d. (5) Guillermo Hormazabal 5-7 6-4 6-4
(3) Cristobal Saavedra (CHI) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-4 6-2
Filippo Leonardi (ITA) d. Alvaro Raposo (PER) 6-0 6-3
(2) Guillermo Rivera (CHI) d. (q) Nicolas Kauer (CHI) 6-3 6-2

Quarterfinals

(1) Pablo Galdón (ARG) vs (8) Stefano Travaglia (ITA)
(4) Hans Podlipnik (CHI) vs (q) Enrique Lopez (ESP)
(3) Cristobal Saavedra (CHI) vs (q) Gabriel Hidalgo (ARG)
(2) Guillermo Rivera (CHI) vs Filippo Leonardi (ITA)

MissChaChaCha
11-17-2010, 09:11 PM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Pablo Galdon [ARG/1] d. Stefano Travaglia [ITA/8] 7-5 6-4
Hans Podlipnik-Castillo [CHI/4] d. Enrique Lopez-Perez [ESP/Q] 6-0 6-4
Cristobal Saavedra-Corvalan [CHI/3] d. Gabriel Alejandro Hidalgo [ARG/Q] 7-6(1) 5-7 6-3
Guillermo Rivera-Aranguiz [CHI/2] d. Filippo Leonardi [ITA] 6-1 6-1


Semifinal

Pablo Galdon [ARG/1] d. Hans Podlipnik-Castillo [CHI/4] 6-1 6-1
Guillermo Rivera-Aranguiz [CHI/2] d. Cristobal Saavedra-Corvalan [CHI/3] 6-4 6-3

jota_20
11-18-2010, 06:01 PM
Quarterfinals

http://www.tenislimite.cl/index.php?option=com_content&view=article&id=890:tres-chilenos-en-semifinales-del-futuro-5&catid=35:analisis

jota_20
11-18-2010, 08:06 PM
Quarterfinals

(1) Pablo Galdón (ARG) d. (8) Stefano Travaglia (ITA) 7-5 6-4
(4) Hans Podlipnik (CHI) d. (q) Enrique Lopez (ESP) 6-0 6-4
(3) Cristobal Saavedra (CHI) d. (q) Gabriel Hidalgo (ARG) 7-6 (1) 5-7 6-3
(2) Guillermo Rivera (CHI) d. Filippo Leonardi (ITA) 6-1 6-1

Semifinal

(1) Pablo Galdón (ARG) vs (4) Hans Podlipnik (CHI)
(2) Guillermo Rivera (CHI) vs (3) Cristobal Saavedra (CHI)

MissChaChaCha
11-20-2010, 07:31 AM
MAIN DRAW

FINAL

Guillermo Rivera-Aranguiz [CHI/2] d. Pablo Galdon [ARG/1] 6-2 6-3