Peru F2 [November 15 | Chosica-Lima | Clay] Winner : Guido Andreozzi [Archive] - MensTennisForums.com

Peru F2 [November 15 | Chosica-Lima | Clay] Winner : Guido Andreozzi

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:22 PM
Peru F2
Location : Chosica-Lima, Peru
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)

http://farm3.static.flickr.com/2410/2236820630_cbae2b6587.jpg

Tournament factsheet : http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100023035
Website : http://www.elbosque.org.pe

Entry List
1 $ MIRANDA, Ivan PER 388
2 AMADO, Juan-Pablo ARG 435
3 HERAS, Patricio ARG 518
4 ECHAZU, Mauricio PER 587
5 OLIVO, Renzo ARG 631
6 GOMEZ, Emilio ECU 692
7 GIGOUNON, Germain BEL 804
8 ORTIZ, Juan Pablo ARG 826
9 $ SERRANO, Sebastian COL 868
10 CUEVAS, Martin URU 869
11 BERETTA, Duilio PER 909
12 MAKIGUCHI, Ryusei BOL 914
13 GALDOS, Sergio PER 926
14 ANDREOZZI, Guido ARG 945
15 BUCHHASS, Tomas ARG 980
16 PRADO, Alejo ARG 982
17 AGASARKISSIAN, Juan-Manuel ARG 984
18 STERIN, Gustavo ARG 1036

Qualifying
1 BARRIENTOS, Nicolas COL 1040
2 BOSCHETTI, Armando Javier ARG 1069
3 MAIGA, Riccardo SUI 1095
4 ROMANAZZI, Juan-Manuel ARG 1098
5 MATOS, Diego BRA 1105
6 $ ZORNOSA, Steffen COL 1150
7 $ LEONG, Michael SOL 1244
8 $ DELLA TOMMASINA, Davide ITA 1244
9 GOMEZ MANTILLA, Ivan ESP 1294
10 DELLIEN, Hugo BOL 1338
11 OLIVARES, Enrique VEN 1338
12 FIESTA, Juan ARG 1424
13 MOYANO, Agustin ARG 1424
14 $ MONGES, Sergio PER 1524
15 SILVA, Caio BRA 1743
16 CARBAJAL, Francisco PER 1763
17 LEVY, Thales BRA 86
18 ZIVNICEK, Tomas GER 1 (PER)
19 AITA, Rafael PER 3
20 CAVERO, Enrique PER 12
21 CAVERO, Jorge PER 14
22 $ SALINAS, Matias ARG 120
23 VALLEBUONA, Duilio PER 42
24 TORRES, Cesar PER 45
25 URLI, Mariano ARG 124
26 MERATH, Robert PER 65
27 GOMEZ DE LA TORRE, Jose PER 82
28 ALPACA, Claudio PER 105
29 AUDINO, Alejandro ARG 157
30 $ CIARROCHI, Federico ARG 176
31 MOYANO, Matias ARG 206
32 GENESIO, Cristian ARG 207

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:23 PM
Qualifying Draw

1st Round

Juan-Manuel Romanazzi [ARG/1] vs. Bye
Gabriel Cohen Natella [ARG] vs. Bye
Alan Catale [ARG] d. Thales Levy 7-5 6-1
Ariel Caggiano [ARG] vs. Bye

[B]Riccardo Maiga [SUI/2] vs. Bye
Duilio Vallebuona [PER] vs. Bye
Wilfredo Gherson Pino Quijano [PER] d. Enrique Cavero [PER] 7-6(2) 6-3
Rafael Aita [PER] vs. Bye

Diego Matos [BRA/3] vs. Bye
Isac Gomes vs. Bye
Federico Ciarrochi [ARG] d. Claudio Alpaca [PER] 6-2 6-1
[B]Mariano Urli [ARG/12] vs. Bye

Steffen Zornosa [COL/4] vs. Bye
Robert Merath [PER] vs. Bye
Matias Almiron [ARG] d. Bertony Colchado [PER] 6-4 6-2
Juan Fiesta [ARG/10] vs. Bye

Davide Della Tommasina [ITA/5] vs. Bye
Cristian Genesio [ARG] vs. Bye
Matias Moyano [ARG] d. Pablo Canel [ARG] 6-0 7-6(4)
Caio Silva [BRA/9] vs. Bye

Michael Leong [SOL/6] vs. Bye
Claudio Piridjian [ARG] vs. Bye
Lucas Daquino [ARG] d. Giorgio Alessandrini [PER] 7-5 6-2
Enrique Olivares [VEN/13] vs. Bye

Ivan Gomez Mantilla [ESP/7] vs. Bye
Richard Stempnowski [GER] d. Jose Gomez De La Torre [PER] 6-1 6-0
Matias Salinas [ARG] d. Alejandro Audino [ARG] 6-4 6-3
Agustin Moyano [ARG/11] vs. Bye

Hugo Dellien [BOL/8] vs. Bye
Alexander Merino [PER] d. Edwin Clarke [PER] 6-2 6-3
Tomas Zivnicek [GER] d. Matias Supan [ARG] 6-4 6-0
Ryan Young [USA/14] vs. Bye


2nd Round

Juan-Manuel Romanazzi [ARG/1] d. Gabriel Cohen Natella [ARG] 6-0 6-1
Alan Catale [ARG] d. Ariel Caggiano [ARG] 3-6 7-5 6-4

Riccardo Maiga [SUI/2] d. Duilio Vallebuona [PER] 4-6 7-5 7-6(5)
Rafael Aita [PER] d. Wilfredo Gherson Pino Quijano [PER] 5-7 6-2 6-2

Diego Matos [BRA/3] d. Isac Gomes 6-1 7-5
[B]Mariano Urli [ARG/12] d. Federico Ciarrochi [ARG] 4-2 ret.

Steffen Zornosa [COL/4] d. Robert Merath [PER] 6-2 6-0
Matias Almiron [ARG] d. Juan Fiesta [ARG/10] 7-5 6-7(3) 6-3

Cristian Genesio [ARG] d. Davide Della Tommasina [ITA/5] 6-3 6-7(5) 6-3
Caio Silva [BRA/9] d. Matias Moyano [ARG] 6-2 6-1

Michael Leong [SOL/6] d. Claudio Piridjian [ARG] 6-0 6-0
Enrique Olivares [VEN/13] d. Lucas Daquino [ARG] 6-2 6-3

Richard Stempnowski [GER] d. Ivan Gomez Mantilla [ESP/7] 0-6 6-1 6-4
Matias Salinas [ARG] d. Agustin Moyano [ARG/11] 6-3 6-1

Hugo Dellien [BOL/8] d. Alexander Merino [PER] 6-3 6-3
Ryan Young [USA/14] d. Tomas Zivnicek [GER] 6-0 6-3


Final Round

Juan-Manuel Romanazzi [ARG/1] d. Alan Catale [ARG] 6-1 6-1
Riccardo Maiga [SUI/2] d. Rafael Aita [PER] 6-3 4-6 6-3
Diego Matos [BRA/3] d. Mariano Urli [ARG/12] 3-6 6-4 7-6(4)
Steffen Zornosa [COL/4] d. Matias Almiron [ARG] 6-1 6-1
Caio Silva [BRA/9] d. Cristian Genesio [ARG] 6-4 6-2
Enrique Olivares [VEN/13] d. Michael Leong [SOL/6] 6-3 4-6 6-3
Matias Salinas [ARG] d. Richard Stempnowski [GER] 4-6 7-5 6-0
Ryan Young [USA/14] d. Hugo Dellien [BOL/8] 6-1 6-3

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:24 PM
DOUBLES

1st Round

J-P.Amado / M.Cuevas [ARG/URU/1] d. M.Leong / J.P.Ortiz [SOL/ARG] 6-4 6-2
H.Dellien / S.Monges d. D.Della Tommasina / R.Maiga [ITA/SUI] 7-6(9) 7-6(5)
P.Heras / G.Sterin [ARG] d. G.Gigounon / R.Young [BEL/USA] 2-6 7-6(4) [11-9]
G.Andreozzi / T.Buchhass [ARG] d. [B]F.Carbajal / M.Echazu [PER/3] 6-1 6-3

N.Barrientos / S.Serrano [COL/4] d. W.Gherson Pino Quijano / T.Zivnicek [PER/GER/w.c] 6-1 6-4
R.Aita / D.Matos [PER/BRA/w.c] d. I.Gomez Mantilla / D.Vallebuona [ESP/PER/w.c] 6-1 6-2
A.J.Boschetti / A.Prado [ARG] d. S.Galdos / I.Miranda [PER] 5-7 7-5 [10-0]
E.Gomez / R.Olivo [ECU/ARG/2] d. J-M.Agasarkissian / J-M.Romanazzi [ARG] 3-6 6-3 [10-5]


Quarterfinal

J-P.Amado / M.Cuevas [ARG/URU/1] d. H.Dellien / S.Monges [BOL/PER] 6-1 6-2
G.Andreozzi / T.Buchhass [ARG] d. P.Heras / G.Sterin [ARG] 6-4 6-4
R.Aita / D.Matos [PER/BRA/w.c] d. N.Barrientos / S.Serrano [COL/4] 4-6 7-6(4) [11-9]
E.Gomez / R.Olivo [ECU/ARG/2] d. A.J.Boschetti / A.Prado [ARG] 7-5 6-4


Semifinal

J-P.Amado / M.Cuevas [ARG/URU/1] d. G.Andreozzi / T.Buchhass [ARG] 7-5 7-5
R.Aita / D.Matos [PER/BRA/w.c] d. E.Gomez / R.Olivo [ECU/ARG/2] 7-5 7-5


FINAL

J-P.Amado / M.Cuevas [ARG/URU/1] d. R.Aita / D.Matos [PER/BRA/w.c] 6-3 6-4

MissChaChaCha
11-12-2010, 12:25 PM
MAIN DRAW

1st Round

Juan-Pablo Amado [ARG/1] d. Matias Salinas [ARG/Q] 6-4 6-1
Ryusei Makiguchi d. Gustavo Sterin [ARG] 6-2 6-3
Nicolas Barrientos [COL] d. Jorge Cavero [PER/w.c] 6-3 1-6 6-0
Enrique Olivares [VEN/Q] d. [B]Germain Gigounon [BEL/7] 7-6(5) 3-6 7-6(5)

Mauricio Echazu [PER/4] d. Francisco Carbajal [PER/w.c] 6-1 7-5
Ryan Young [USA/Q] d. Sergio Monges [PER/w.c] 5-7 6-3 6-3
Alejo Prado [ARG] d. Juan-Manuel Agasarkissian [ARG] 6-4 6-4
Renzo Olivo [ARG/5] d. Mariano Urli [ARG/L.L] 7-6(1) 6-4

Juan-Manuel Romanazzi [ARG/Q] d. Sergio Galdos [PER/8] 6-3 7-6(6)
Sebastian Serrano [COL] d. Eduardo Razzeto [PER/w.c] 6-2 6-2
Martin Cuevas [URU] d. Diego Matos 7-6(5) 4-6 6-2
[B]Patricio Heras [ARG/3] d. Steffen Zornosa [COL/Q] 6-4 6-2

Emilio Gomez [ECU/6] d. Tomas Buchhass [ARG] 7-5 6-2
Guido Andreozzi [ARG] d. Caio Silva 6-1 6-4
Juan Pablo Ortiz [ARG] d. Armando Javier Boschetti [ARG] 6-4 6-3
[B]Ivan Miranda [PER/2] d. Riccardo Maiga [SUI/Q] 6-1 7-6(6)

Mariano Urli [ARG/L.L] replaces Duilio Beretta [PER]

MissChaChaCha
11-17-2010, 07:50 AM
MAIN DRAW

2nd Round

Juan-Pablo Amado [ARG/1] d. Ryusei Makiguchi 6-2 6-0
Nicolas Barrientos [COL] d. Enrique Olivares [VEN/Q] 6-3 7-6(5)
[B]Mauricio Echazu [PER/4] d. Ryan Young [USA/Q] 5-7 6-2 6-2
Renzo Olivo [ARG/5] d. Alejo Prado [ARG] 7-5 6-3

Sebastian Serrano [COL] d. Juan-Manuel Romanazzi [ARG/Q] 6-3 7-6(6)
Martin Cuevas [URU] d. Patricio Heras [ARG/3] 6-3 6-3
Guido Andreozzi [ARG] d. Emilio Gomez [ECU/6] 1-6 6-2 6-1
Juan Pablo Ortiz [ARG] d. Ivan Miranda [PER/2] 3-6 7-5 6-4

MissChaChaCha
11-19-2010, 07:45 AM
MAIN DRAW

Quarterfinal

Juan-Pablo Amado [ARG/1] d. Nicolas Barrientos [COL] 6-4 6-1
Mauricio Echazu [PER/4] d. Renzo Olivo [ARG/5] 6-3 2-6 7-6(4)
Martin Cuevas d. Sebastian Serrano [COL] 6-3 6-3
Guido Andreozzi [ARG] d. Juan Pablo Ortiz [ARG] 6-1 6-3


[U]Semifinal

Juan-Pablo Amado [ARG/1] d. Mauricio Echazu [PER/4] 6-7(6) 7-6(5) 6-3
Guido Andreozzi [ARG] d. Martin Cuevas [URU] 6-4 3-6 6-3

MissChaChaCha
11-21-2010, 08:03 AM
MAIN DRAW

FINAL

Guido Andreozzi [ARG] d. Juan-Pablo Amado [ARG/1] 6-3 6-4

wee
11-22-2010, 06:26 AM
Wow,hope more tennis games will be held in China.