Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Winner: Uladzimir Ignatik [Archive] - MensTennisForums.com

Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Winner: Uladzimir Ignatik

Zirconek
09-27-2009, 04:31 AM
Spain F33
Location: Martos, Spain
Type: $15K
Surface: hard (outdoor)

http://cityguidesblog.com/files/martos.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100020289
website: www.clubtenismartos.com
info: www.rfet.es

Entry List
1 CHECA-CALVO, Jose ESP 255 1
2 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 320 1
3 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 374 1
4 MENENDEZ-MACEIRAS, Adrian ESP 385 1
5 IGNATIK, Uladzimir BLR 398 1
6 YOO, Daniel KOR 413 1
7 $ COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 447 1
8 OGER, Thomas MON 477 1
9 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 567 1
10 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 568 1
11 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 574 1
12 SCHOOREL, Thomas NED 586 1
13 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 627 1
14 VANDENBULCKE, Yannick BEL 629 3
15 CANUDAS-FERNANDEZ, David ESP 630 1
16 DIEZ, Steven ESP 631 1
17 CARRENO-BUSTA, Pablo ESP 665 1

Qualifying
1 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 727 1
2 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 734 1
3 RODRIGUEZ-NAVARRO, Emilio ESP 981 1
4 ESTRUCH, David ESP 1066= 1
5 PEREVOSHCHIKOV, Dmitri RUS 1242= 1
6 LIZARITURRY, Juan ESP 1288 1
7 BUJDO, Igor POL 1378= 1
8 SOUTO, David VEN 1382 1
9 $ GOMEZ-HERRERA, Carlos ESP 1427= 1
10 SANCHEZ-PATINO, Santos ESP 1443 1
11 VALENZUELA-GONZALEZ, Javier ESP 1684= 1
12 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1694= 1
13 GARCIA FERRERO, Alejandro ESP 1787= 1
14 VERVOORT, Mark NED 1787= 1
15 RODRIGUEZ-RAMOS, Ismael ESP 1821= 1
16 ORTEGA-OLMEDO, Roberto ESP 1856= 1
17 POPLAVSKYY, Stanislav UKR 18 1
18 $ PEREL, Allen AUS 198 1
19 RENARD, Lucas SWE 151 1
20 $ LUPIS, Krunoslav Sven CRO 275 1
21 PEL, David NED 42 2
22 KOVALEV, Egor RUS 213 1
23 CLAEYS, Jeroen BEL 127 3
24 PRODANOVIC, Mladen SWE 261 1
25 $ RAMBOTAS, John GBR 247 2
26 MOLKANOV, Vladimir RUS 226 1
27 GRIEKSPOOR, Scott NED 97 2
28 SPAAR, Fabian SUI 99 1
29 BENARD, Jeroen NED 117 3
30 ALLEMBY, James GBR 387 1
31 $ STIFANI, Stefano ITA 265 3
32 LIJO SANTOS, Pablo ESP 105 1
33 ALFONSO-ROMAN, Javier ESP 129 1
34 $ RODRIGUEZ MANZANO, Borja ESP 132 1
35 SEGURA MANDARINO, Eduardo ESP 136 1
36 ARENAS-GUALDA, Ivan ESP 150 1
37 $ AULINA, Francesc ESP 177 1
38 PEREZ SANZ, David ESP 204 1
39 GARCIA FERRANDEZ, Sergio ESP 209 1
40 ESCUDERO-SOLER, Luis ESP 222 1
41 $ RODRIGUEZ-MAYORALAS, Salvador ESP 236 1
42 $ CAJIGAL, Alvaro ESP 252 1
43 $ DOMINGUEZ DIAZ, Francisco Antonio ESP 281 1
44 $ AGULLO JUAN, Laureano ESP 291 1
45 $ GRIMAL-FERRER, Joan-Marc ESP 293 1
46 $ FERNANDEZ-CANTISANO, Antonio ESP 306 1
47 SANCHEZ FELIPE, Zoran ESP 314 1
48 LEAL-GOMEZ, Juan Jose ESP 326 1
49 SANZ SANZ, Arnau ESP 333 1
50 TUBERT, Ricard ESP 399 1
51 PALLARES-GARCIA, Edgar ESP 448 1
52 $ ALLEN, Tom GBR 1
53 RAJSKI, Maciej POL 1

Zirconek
09-27-2009, 04:33 AM
Qualifying Draw

http://www.atpworldtour.com/posting/2009/3394/qs.pdf

1st Round

Tim VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (1) BYE
Ricardo OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP) defeated James ALLEMBY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100082271) (GBR) 6-3 6-2
Kirill DMITRIEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100121049) (RUS) defeated Rafael ESPEJO BARRANCO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100143471) (ESP) 6-1 6-3
Jose Manuel MORENO MANZANO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100162856) (ESP) defeated Manuel JIMENEZ CRUZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100131883) (ESP) 6-0 6-0
David ESTRUCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015930) (ESP) (2) BYE
Maciej RAJSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100101670) (POL) defeated Edgar PALLARES-GARCIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100080671) (ESP) 3-6 6-2 6-2
Alexandre SCHNITMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100154130) (BRA) defeated Carlos BRAVO-ALVAREZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100038070) (ESP) 6-1 6-0
Fernando BOGAJO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100119911) (ESP) defeated Mladen PRODANOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112162) (SWE) 4-6 6-4 6-3
Juan LIZARITURRY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100107922) (ESP) (3) BYE
Tom ALLEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100132273) (GBR) defeated Manuel SANCHEZ SARMIENTO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100153468) (ESP) 6-2 6-1
Jeroen CLAEYS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105933) (BEL) defeated Ricard TUBERT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126607) (ESP) 6-1 6-2
Luis ESCUDERO-SOLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091124) (ESP) defeated Jeroen BENARD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112482) (NED) 3-6 6-1 7-5
Dmitri PEREVOSHCHIKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041728) (RUS) (4) BYE
Krunoslav Sven LUPIS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100085619) (CRO) defeated Kacper MULARCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100101934) (POL) 6-3 5-7 6-2
Sergio GARCIA FERRANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126337) (ESP) defeated Jose Manuel ORTEGA ANTAKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100161780) (ESP) 6-3 6-2
Francesc AULINA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126606) (ESP) defeated Vladimir MOLKANOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077040) (RUS) 7-6(3) 4-6 6-1
Artur ROMANOWSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100034602) (POL) (5) BYE
Artem PUDOVKIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077074) (RUS) defeated Javier ALFONSO-ROMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091099) (ESP) 3-6 7-5 6-1
Fabian SPAAR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078685) (SUI) defeated Jose Antonio TORIBIO CASTELLO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100160790) (ESP) 6-0 6-0
Alvaro CAJIGAL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100129491) (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040985) (ESP) (9) 6-3 6-4
Carlos GOMEZ-HERRERA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076399) (ESP) (6) BYE
Laureano AGULLO JUAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100131020) (ESP) defeated Salvador RODRIGUEZ-MAYORALAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100022417) (ESP) 5-7 6-4 6-3
David PEREZ SANZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100134690) (ESP) defeated Zoran SANCHEZ FELIPE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100146268) (ESP) 7-5 6-1
David PEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077431) (NED) defeated Roberto ORTEGA-OLMEDO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091169) (ESP) (12) 2-6 7-6(8) 6-1
Santos SANCHEZ-PATINO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100052185) (ESP) (7) defeated Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100102904) (UKR) 6-3 3-6 6-3
Pablo LIJO SANTOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103925) (ESP) defeated Sebastian CHYLINSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112240) (POL) 6-2 6-2
Scott GRIEKSPOOR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103994) (NED) defeated Antonio FERNANDEZ-CANTISANO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057466) (ESP) 6-0 7-6(6)
Egor KOVALEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100063) (RUS) (11) defeated John RAMBOTAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100073001) (GBR) 6-2 7-6(2)
Igor BUJDO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093722) (POL) (8) defeated Ivan ARENAS-GUALDA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100070504) (ESP) 7-6(3) 5-7 6-2
Juan Jose LEAL-GOMEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100120141) (ESP) defeated Lucas RENARD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072186) (SWE) 4-6 7-6(2) 6-4
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095056) (ESP) defeated Antonio GARCIA SANCHEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100139771) (ESP) Walkover
Mark VERVOORT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076388) (NED) (10) defeated Adrian DI FELICE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100132276) (ESP) 7-6(4) 6-1

2nd Round

Ricardo OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP) defeated Tim VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (1) 6-0 4-6 6-3
Kirill DMITRIEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100121049) (RUS) defeated Jose Manuel MORENO MANZANO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100162856) (ESP) 6-0 6-4
David ESTRUCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015930) (ESP) (2) defeated Maciej RAJSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100101670) (POL) 7-6(5) 4-6 7-6(2)
Alexandre SCHNITMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100154130) (BRA) defeated Fernando BOGAJO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100119911) (ESP) 6-2 6-3
Juan LIZARITURRY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100107922) (ESP) (3) defeated Tom ALLEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100132273) (GBR) 6-4 6-0
Luis ESCUDERO-SOLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091124) (ESP) defeated Jeroen CLAEYS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105933) (BEL) 6-4 6-4
Dmitri PEREVOSHCHIKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041728) (RUS) (4) defeated Krunoslav Sven LUPIS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100085619) (CRO) 7-6(5) 6-4
Francesc AULINA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126606) (ESP) defeated Sergio GARCIA FERRANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126337) (ESP) 7-5 2-6 6-4
Artur ROMANOWSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100034602) (POL) (5) defeated Artem PUDOVKIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077074) (RUS) 6-3 7-5
Alvaro CAJIGAL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100129491) (ESP) defeated Fabian SPAAR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078685) (SUI) 6-1 6-7(4) 6-1
Carlos GOMEZ-HERRERA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076399) (ESP) (6) defeated Laureano AGULLO JUAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100131020) (ESP) 6-1 6-1
David PEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077431) (NED) defeated David PEREZ SANZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100134690) (ESP) 6-3 7-6(4)
Pablo LIJO SANTOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103925) (ESP) defeated Santos SANCHEZ-PATINO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100052185) (ESP) (7) 2-6 7-6(3) 6-2
Egor KOVALEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100063) (RUS) (11) defeated Scott GRIEKSPOOR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103994) (NED) 7-6(5) 6-3
Igor BUJDO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093722) (POL) (8) defeated Juan Jose LEAL-GOMEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100120141) (ESP) 7-6(0) 6-0
Mark VERVOORT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076388) (NED) (10) defeated Joan-Marc GRIMAL-FERRER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095056) (ESP) 6-7(6) 6-4 7-5

3rd Round

Ricardo OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP) defeated Kirill DMITRIEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100121049) (RUS) 6-2 6-2
David ESTRUCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015930) (ESP) (2) defeated Alexandre SCHNITMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100154130) (BRA) 6-2 6-2
Juan LIZARITURRY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100107922) (ESP) (3) defeated Luis ESCUDERO-SOLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091124) (ESP) 6-2 6-3
Dmitri PEREVOSHCHIKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041728) (RUS) (4) defeated Francesc AULINA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126606) (ESP) 6-4 7-6(3)
Artur ROMANOWSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100034602) (POL) (5) defeated Alvaro CAJIGAL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100129491) (ESP) 6-2 6-0
Carlos GOMEZ-HERRERA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076399) (ESP) (6) defeated David PEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077431) (NED) 6-2 6-0
Pablo LIJO SANTOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103925) (ESP) defeated Egor KOVALEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100063) (RUS) (11) 6-2 3-6 6-3
Igor BUJDO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093722) (POL) (8) defeated Mark VERVOORT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076388) (NED) (10) 6-2 6-2

Zirconek
09-29-2009, 04:39 PM
1st Round

Jose CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) (1) Vs (Q)Carlos GOMEZ-HERRERA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076399) (ESP)
Steven DIEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098096) (ESP) Vs (Q)Dmitri PEREVOSHCHIKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041728) (RUS)
(Q)Igor BUJDO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093722) (POL) Vs David CANUDAS-FERNANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027518) (ESP)
(WC)Ismael RODRIGUEZ-RAMOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089362) (ESP) Vs Daniel YOO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001946) (KOR) (5)

Uladzimir IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) (4) Vs (Q)Pablo LIJO SANTOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103925) (ESP)
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057652) (ESP) Vs Pablo CARRENO-BUSTA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091112) (ESP)
Thomas SCHOOREL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060212) (NED) Vs (Q)Artur ROMANOWSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100034602) (POL)
(WC)Javier VALENZUELA-GONZALEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089047) (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100014120) (ESP) (6)

Thomas OGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027277) (MON) (7) Vs (Q)Ricardo OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP)
(WC)Alejandro GARCIA FERRERO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113272) (ESP) Vs (LL)Egor KOVALEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100063) (RUS)*
(Q)Juan LIZARITURRY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100107922) (ESP) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055168) (ESP)
(WC)David SOUTO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100087205) (VEN) Vs Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (3)

Ignacio COLL-RIUDAVETS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100022426) (ESP) (8) Vs Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100050382) (ESP)
Yannick VANDENBULCKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074827) (BEL) Vs (WC)David ESTRUCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015930) (ESP)
Pablo MARTIN-ADALIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046798) (ESP) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100056078) (ESP)
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100081122) (ESP) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025356) (ESP) (2)

*Kovalev replaces Georgi Rumenov-Payakov (ESP)

Zirconek
09-29-2009, 04:40 PM
Doubles

1st Round

OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089047) (ESP) defeated COLL-RIUDAVETS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100022426) (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100056078) (ESP) (1) Walkover
BOJE-ORDONEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055168) (ESP) / MARTIN-ADALIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046798) (ESP) defeated BUJDO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093722) (POL) / KOVALEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100063) (RUS) 6-4 6-4
CANUDAS-FERNANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027518) (ESP) / CLAR-ROSSELLO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100014120) (ESP) (3) defeated CHYLINSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112240) (POL) / MULARCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100101934) (POL) 6-2 7-6(1)
GONZALEZ-JIMENEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057652) (ESP) / REXACH-ITOIZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10020366) (ESP) defeated RODRIGUEZ-RAMOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089362) (ESP) / ROMANOWSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100034602) (POL) 7-6(4) 6-3
DIEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098096) (ESP) / LIZARITURRY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100107922) (ESP) defeated NESTEROV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30022569) (RUS) / PEREVOSHCHIKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041728) (RUS) 6-2 7-6(3)
SCHOOREL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060212) (NED) / VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (4) defeated IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) / YOO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001946) (KOR) 4-6 6-3 [13-11]
VANDENBULCKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074827) (BEL) / VERVOORT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076388) (NED) defeated AULINA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126606) (ESP) / ESCUDERO-SOLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091124) (ESP) 6-4 6-4
CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (2) defeated GARCIA FERRERO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113272) (ESP) / LEAL-GOMEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100120141) (ESP) 6-4 7-5

Quarterfinal

OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089047) (ESP) defeated BOJE-ORDONEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055168) (ESP) / MARTIN-ADALIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046798) (ESP) Default
GONZALEZ-JIMENEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057652) (ESP) / REXACH-ITOIZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10020366) (ESP) defeated CANUDAS-FERNANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027518) (ESP) / CLAR-ROSSELLO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100014120) (ESP) (3) 6-3 6-2
SCHOOREL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060212) (NED) / VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (4) defeated DIEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098096) (ESP) / LIZARITURRY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100107922) (ESP) 6-3 6-2
CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (2) defeated VANDENBULCKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074827) (BEL) / VERVOORT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076388) (NED) 7-5 6-4

Semifinal

GONZALEZ-JIMENEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057652) (ESP) / REXACH-ITOIZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10020366) (ESP) defeated OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089047) (ESP) 6-4 6-2
CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (2) defeated SCHOOREL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060212) (NED) / VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (4) 4-6 7-6(4) [10-7]

Final

GONZALEZ-JIMENEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057652) (ESP) / REXACH-ITOIZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10020366) (ESP) defeated CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (2) 6-4 6-2

Zirconek
09-30-2009, 09:00 PM
1st Round

Jose CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) (1) defeated Carlos GOMEZ-HERRERA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076399) (ESP) 6-4 7-6(7)
Steven DIEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098096) (ESP) defeated Dmitri PEREVOSHCHIKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041728) (RUS) 6-1 6-4
David CANUDAS-FERNANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027518) (ESP) defeated Igor BUJDO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093722) (POL) 4-6 6-2 6-3
Daniel YOO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001946) (KOR) (5) defeated Ismael RODRIGUEZ-RAMOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089362) (ESP) 6-2 6-0
Uladzimir IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) (4) defeated Pablo LIJO SANTOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103925) (ESP) 6-2 6-3
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057652) (ESP) defeated Pablo CARRENO-BUSTA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100091112) (ESP) 6-2 6-2
Thomas SCHOOREL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060212) (NED) defeated Artur ROMANOWSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100034602) (POL) 6-4 6-2
Pedro CLAR-ROSSELLO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100014120) (ESP) (6) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089047) (ESP) 6-4 6-2
Thomas OGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027277) (MON) (7) defeated Ricardo OJEDA LARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126348) (ESP) 6-3 6-4
Egor KOVALEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100063) (RUS) defeated Alejandro GARCIA FERRERO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113272) (ESP) 6-4 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055168) (ESP) defeated Juan LIZARITURRY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100107922) (ESP) 6-3 6-4
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (3) defeated David SOUTO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100087205) (VEN) 7-5 6-3
Ignacio COLL-RIUDAVETS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100022426) (ESP) (8) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100050382) (ESP) 7-5 6-4
Yannick VANDENBULCKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074827) (BEL) defeated David ESTRUCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015930) (ESP) 6-2 6-1
Pablo MARTIN-ADALIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046798) (ESP) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100056078) (ESP) 6-1 1-1 Retired
Roberto BAUTISTA-AGUT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025356) (ESP) (2) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100081122) (ESP) 6-3 6-0

Zirconek
10-03-2009, 03:55 PM
2nd Round

Jose CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) (1) defeated Steven DIEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098096) (ESP) 6-7(2) 6-3 6-4
David CANUDAS-FERNANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027518) (ESP) defeated Daniel YOO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001946) (KOR) (5) 6-4 6-3
Uladzimir IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) (4) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057652) (ESP) 6-3 7-5
Thomas SCHOOREL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060212) (NED) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100014120) (ESP) (6) 6-1 6-2
Thomas OGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027277) (MON) (7) defeated Egor KOVALEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100063) (RUS) 6-2 6-0
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (3) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055168) (ESP) 6-1 3-4 40-0 Default
Yannick VANDENBULCKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074827) (BEL) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100022426) (ESP) (8) 6-3 6-3
Roberto BAUTISTA-AGUT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025356) (ESP) (2) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046798) (ESP) 7-6(4) 6-3

Quarterfinal

David CANUDAS-FERNANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027518) (ESP) defeated Jose CHECA-CALVO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027265) (ESP) (1) 7-5 7-6(6)
Uladzimir IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) (4) defeated Thomas SCHOOREL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060212) (NED) 6-3 2-0 Retired
Thomas OGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027277) (MON) (7) defeated Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100016392) (ESP) (3) 7-5 6-7(3) 7-6(7)
Roberto BAUTISTA-AGUT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025356) (ESP) (2) defeated Yannick VANDENBULCKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074827) (BEL) 6-2 6-2

Semifinal

Uladzimir IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) (4) defeated David CANUDAS-FERNANDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027518) (ESP) 7-5 7-5
Roberto BAUTISTA-AGUT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025356) (ESP) (2) defeated Thomas OGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027277) (MON) (7) 6-2 6-7(1) 6-2

Final

Uladzimir IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) (4) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025356) (ESP) (2) 6-1 3-6 7-6(3)