Germany F17 [August 31 - Kempten - Clay] Winner: Dennis Blömke [Archive] - MensTennisForums.com

Germany F17 [August 31 - Kempten - Clay] Winner: Dennis Blömke

Zirconek
08-30-2009, 03:01 AM
Germany F17
Location: Kempten, Germany
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Kempten_Burghalde.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100020254
website: www.minimax-cup.de
info: www.dtb-tennis.de

Entry List
1 GORANSSON, Tim SWE 511 1
2 SKOLOUDIK, Jiri CZE 553 2
3 HAENLE, Pirmin GER 611 1
4 ZAY, Marius GER 655 1
5 LEMKE, James AUS 691 1
6 ZITKO, Radim CZE 790 4
7 STOEHR, Daniel GER 791 2
8 ROSHARDT, Robin SUI 860 1
9 CAPONE, Massimo ITA 905 5
10 BLOEMKE, Dennis GER 953 1
11 SODEK, David CZE 955 2
12 MAHER, Jarryd AUS 976 2
13 ALBOT, Radu MDA 1028 1
14 $ REGNAT, Phillip GER 1035 1
15 WAITE, Richard GER 1094 1
16 $ JAHN, Jeremy GER 1165 1
17 GOVEN, Mathieu FRA 1177 1
18 $ PFEIFFER, Dominik GER 1218= 2

Qualifying
1 THURNER, David GER 1218= 1
2 MONEKE, Steven GER 1228= 1
3 ZIETSMAN, Jean GER 1241= 1
4 LUSTYK, Jakub CZE 1290 1
5 ESPASANDIN, Joss SUI 1324 2
6 ZORNOSA, Steffen COL 1408= 1
7 STRAKA, Andre GER 1567= 1
8 GOZDUR, Rafal POL 1606= 1
9 ROSHARDT, Luca SUI 1671= 1
10 $ GROLL, Teri FRA 1754= 1
11 ASK, Fredrik NOR 1754= 3
12 GADOMSKI, Piotr POL 1754= 1
13 SZMIGIEL, Mateusz POL 1858= 1
14 $ PARADA, Bastian CHI 40 1
15 PASTOR, Hasier ESP 364 1
16 PITER, Jakub POL 18 1
17 LUETJEN, Jonas GER 82 1
18 $ RITSCHARD, Alexander SUI 148 1
19 GORANSSON, Claes SWE 225 1
20 GEWERT, Patryk POL 163 1
21 $ PARADA-MENDEZ, Miguel CHI 90 1
22 $ HRABEC, Tomas CZE 96 3
23 KIRSCHNER, Marco GER 112 1
24 HEINEMANN, Sascha GER 135 1
25 FABIK, Adam CZE 233 2
26 ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC, Holger GER 171 2
27 $ REINWEIN, Sami GER 174 1
28 $ WINNEWISSER, Daniel GER 183 1
29 ZIMMERMANN, David GER 195 1
30 $ ONKEN, Julian GER 237 1
31 GAISSERT, David GER 238 1
32 THIEL, Marcel GER 275 1
33 STAIBLE, Philipp GER 285 1
34 WAGNER, Albert GER 309 1
35 MADEN, Yannick GER 312 1
36 BARTMANN, Christian GER 316 1
37 $ SCHMID, Tassilo GER 377 1
38 SIMON, Tobias GER 398 1
39 $ LAKHNO, Igor UKR 487 (GER) 1
40 PAMLER, Stefan GER 1
41 PRONNET, Fabian GER 1
42 MENZEN, Jan GER 1
43 GEHRLEIN, Mario GER 1
44 INGOLD, Markus GER 1
45 $ GUMBS, Gregory FRA 1
46 $ FIDONE, Fabio GER 1
47 HILLBRICHT, Alexander GER 1
48 GERSTL, Martin GER 1
49 GROLL, Ken FRA 1
50 $ DJOKIC, Dejan SRB 1
51 $ BAETTGER, Sebastian GER 1
52 DRECHSLER, Christoph GER 1
53 DOMNIK, Pascal GER 1
54 SCHUPBACH, Kevin SUI 1
55 GUNASEELAN, Varun IND 1

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020254&event=&order=Position

Zirconek
08-30-2009, 03:02 AM
Qualifying Draw

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?event=1100114115&tournament=1100020254

1st Round

Adrian SIKORA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040762) (SVK) (1) BYE
Daniel UHLIG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100121266) (GER) defeated Julian ONKEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040827) (GER) 6-7(4) 7-5 6-0
Adam FABIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100082262) (CZE) defeated David GAISSERT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100135569) (GER) 7-5 7-6(5)
Maximilian KUHN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126922) (GER) defeated Pascal DOMNIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100160362) (GER) 6-1 6-2
Michal SCHMID (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100047222) (CZE) (2) BYE
Jonas LUETJEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074918) (GER) defeated Daniel WINNEWISSER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060254) (GER) 5-4 Retired
Florian NUFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001609) (GER) defeated Stefan PAMLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100122485) (GER) 6-2 6-0
Christian BARTMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100120526) (GER) defeated Patryk GEWERT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100141312) (POL) 6-2 6-0
Jean ZIETSMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041471) (GER) (3) BYE
Alexander HILLBRICHT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124135) (GER) defeated Miguel PARADA-MENDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057995) (CHI) 7-5 6-3
Yannick MADEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100083910) (GER) defeated Tomas HRABEC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100106677) (CZE) 6-3 6-1
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Marcel THIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095822) (GER) 6-4 6-2
Joss ESPASANDIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113345) (SUI) (4) BYE
Philipp STAIBLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126925) (GER) defeated Sebastian BAETTGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105790) (GER) 6-3 4-6 6-2
Holger ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001607) (GER) defeated Mario GEHRLEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100147519) (GER) 6-1 6-2
David ZIMMERMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078676) (GER) defeated Hasier PASTOR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100154726) (ESP) 6-0 6-3
Andre STRAKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072081) (GER) (5) BYE
Tobias SIMON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100111708) (GER) defeated Peter SCHMIDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100160439) (GER) 6-1 6-0
Claes GORANSSON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100130909) (SWE) defeated Michael ESS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063876) (GER) 6-0 6-2
Adrien GILLMING (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100087574) (FRA) defeated Fabian PRONNET (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100127762) (GER) 6-4 6-1
Rafal GOZDUR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095140) (POL) (6) BYE
Alexander RITSCHARD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100147601) (SUI) defeated Teodor APOSTU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100134753) (ROU) 6-3 6-1
Ken GROLL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124031) (FRA) defeated Markus INGOLD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062678) (GER) 5-7 2-0 Retired
Mateusz SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) (11) defeated Marco KIRSCHNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100122487) (GER) Walkover
Luca ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068084) (SUI) (7) BYE
Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) defeated Fabio FIDONE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100014258) (GER) 6-0 6-1
Till GUTTENBERGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100123628) (GER) defeated Bastian PARADA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100121827) (CHI) 3-6 6-3 6-1
Markus BARTOSCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025973) (GER) defeated Teri GROLL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124032) (FRA) (9) 7-6(3) 6-2
Piotr GADOMSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105795) (POL) (8) BYE
Jerome BENOIT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100119920) (SUI) defeated Kevin SCHUPBACH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100148578) (SUI) 6-4 6-3
Igor LAKHNO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046442) (UKR) defeated George VON MASSOW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112242) (GER) 6-3 6-2
Jakub PITER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072007) (POL) defeated Fredrik ASK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077785) (NOR) (10) 6-4 4-6 6-2

2nd Round

Adrian SIKORA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040762) (SVK) (1) defeated Daniel UHLIG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100121266) (GER) 6-3 7-5
Adam FABIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100082262) (CZE) defeated Maximilian KUHN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126922) (GER) 6-2 6-4
Michal SCHMID (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100047222) (CZE) (2) defeated Jonas LUETJEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074918) (GER) 7-5 6-3
Florian NUFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001609) (GER) defeated Christian BARTMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100120526) (GER) 6-3 7-5
Jean ZIETSMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041471) (GER) (3) defeated Alexander HILLBRICHT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124135) (GER) 6-0 6-0
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Yannick MADEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100083910) (GER) 6-1 3-0 Retired
Philipp STAIBLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126925) (GER) defeated Joss ESPASANDIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113345) (SUI) (4) 6-4 6-2
David ZIMMERMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078676) (GER) defeated Holger ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001607) (GER) 6-0 6-4
Andre STRAKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072081) (GER) (5) defeated Tobias SIMON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100111708) (GER) 7-5 6-4
Adrien GILLMING (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100087574) (FRA) defeated Claes GORANSSON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100130909) (SWE) 4-6 6-2 7-5
Rafal GOZDUR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095140) (POL) (6) defeated Alexander RITSCHARD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100147601) (SUI) 6-0 6-3
Mateusz SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) (11) defeated Ken GROLL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124031) (FRA) 6-2 6-2
Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) defeated Luca ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068084) (SUI) (7) 6-3 6-1
Markus BARTOSCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025973) (GER) defeated Till GUTTENBERGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100123628) (GER) 7-5 7-6(1)
Piotr GADOMSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105795) (POL) (8) defeated Jerome BENOIT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100119920) (SUI) 6-3 6-2
Jakub PITER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072007) (POL) defeated Igor LAKHNO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046442) (UKR) 6-0 4-6 7-6(3)

3rd Round

Adrian SIKORA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040762) (SVK) (1) defeated Adam FABIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100082262) (CZE) 2-6 6-1 6-3
Florian NUFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001609) (GER) defeated Michal SCHMID (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100047222) (CZE) (2) 4-6 6-2 6-2
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Jean ZIETSMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041471) (GER) (3) 7-6(6) 6-7(6) 6-3
David ZIMMERMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078676) (GER) defeated Philipp STAIBLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126925) (GER) 1-6 6-3 7-5
Andre STRAKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072081) (GER) (5) defeated Adrien GILLMING (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100087574) (FRA) Walkover
Mateusz SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) (11) defeated Rafal GOZDUR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095140) (POL) (6) 6-1 7-5
Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) defeated Markus BARTOSCH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025973) (GER) 6-2 6-3
Piotr GADOMSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105795) (POL) (8) defeated Jakub PITER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072007) (POL) 6-4 6-4

Zirconek
09-02-2009, 05:47 PM
1st Round

Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) defeated David THURNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063766) (GER) 6-3 6-2
Richard WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) defeated Jarryd MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS) 6-3 6-7(4) 7-6(4)
Adrian SIKORA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040762) (SVK) defeated Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) 6-3 2-6 6-2
Radim ZITKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10015936) (CZE) (8) defeated Phillip REGNAT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063259) (GER) 6-2 6-2
Pirmin HAENLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048675) (GER) (3) Vs Mathieu GOVEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100012827) (FRA)
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Marko KRICKOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098219) (GER) 6-4 6-3
Piotr GADOMSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105795) (POL) defeated Andre STRAKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072081) (GER) 3-6 6-2 7-6(3)
Marius ZAY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023732) (GER) (6) defeated David SODEK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084387) (CZE) 7-5 3-0 Retired
Florian NUFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001609) (GER) defeated Dimitris KLEFTAKOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072451) (GER) (7) 6-3 7-6(3)
Steven MONEKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100033204) (GER) defeated Radu ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) 6-4 6-2
Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) defeated David ZIMMERMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078676) (GER) 6-3 6-3
Peter TOREBKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046285) (GER) (4) defeated Daniel STOEHR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005876) (GER) 6-3 6-1
James LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) (5) defeated Peter HELLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100118932) (GER) 6-0 6-4
Jeremy JAHN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054538) (GER) Vs Dominik PFEIFFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002480) (GER)
Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) defeated Massimo CAPONE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100030706) (ITA) 6-2 6-1
Tim GORANSSON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100052609) (SWE) (2) defeated Mateusz SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) 5-7 6-3 7-5

--------------------------------------------------------------------------------

Doubles

1st Round

ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) / SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) BYE
HELLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100118932) (GER) / KRICKOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098219) (GER) defeated INA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10026104) (JPN) / UCHINO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100013686) (JPN) 6-0 6-0
GOZDUR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095140) (POL) / SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) (3) BYE
GADOMSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105795) (POL) / PITER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072007) (POL) defeated BROWN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100022466) (TRI) / GEHRKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100036182) (USA) 6-1 6-3
HAENLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048675) (GER) / STOEHR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005876) (GER) defeated SCHMID (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100047222) (CZE) / ZITKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10015936) (CZE) 6-4 2-6 [10-6]
LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) / WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (4) BYE
PFEIFFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002480) (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001607) (GER) defeated ESS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063876) (GER) / SCHMIDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100160439) (GER) 6-1 6-0
BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) / MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS) (2) BYE

Quarterfinal

ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) / SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) defeated HELLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100118932) (GER) / KRICKOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098219) (GER) 7-6(3) 6-1
GOZDUR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095140) (POL) / SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) (3) defeated GADOMSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105795) (POL) / PITER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072007) (POL) 7-5 6-1
HAENLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048675) (GER) / STOEHR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005876) (GER) Vs LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) / WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (4)
PFEIFFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002480) (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001607) (GER) Vs BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) / MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS) (2)

Zirconek
09-03-2009, 07:49 PM
1st Round

Jiri SKOLOUDIK (CZE) (1) defeated David THURNER (GER) 6-3 6-2
Richard WAITE (GER) defeated Jarryd MAHER (AUS) 6-3 6-7(4) 7-6(4)
Adrian SIKORA (SVK) defeated Sami REINWEIN (GER) 6-3 2-6 6-2
Radim ZITKO (CZE) (8) defeated Phillip REGNAT (GER) 6-2 6-2
Pirmin HAENLE (GER) (3) defeated Mathieu GOVEN (FRA) 6-0 3-6 7-6(4)
Sascha HEINEMANN (GER) defeated Marko KRICKOVIC (GER) 6-4 6-3
Piotr GADOMSKI (POL) defeated Andre STRAKA (GER) 3-6 6-2 7-6(3)
Marius ZAY (GER) (6) defeated David SODEK (CZE) 7-5 3-0 Retired
Florian NUFER (GER) defeated Dimitris KLEFTAKOS (GER) (7) 6-3 7-6(3)
Steven MONEKE (GER) defeated Radu ALBOT (MDA) 6-4 6-2
Dennis BLOEMKE (GER) defeated David ZIMMERMANN (GER) 6-3 6-3
Peter TOREBKO (GER) (4) defeated Daniel STOEHR (GER) 6-3 6-1
James LEMKE (AUS) (5) defeated Peter HELLER (GER) 6-0 6-4
Dominik PFEIFFER (GER) defeated Jeremy JAHN (GER) 6-4 6-7(5) 6-2
Robin ROSHARDT (SUI) defeated Massimo CAPONE (ITA) 6-2 6-1
Tim GORANSSON (SWE) (2) defeated Mateusz SZMIGIEL (POL) 5-7 6-3 7-5

2nd Round

Jiri SKOLOUDIK (CZE) (1) defeated Richard WAITE (GER) 6-3 6-2
Radim ZITKO (CZE) (8) Vs Adrian SIKORA (SVK) 6-4 5-5 to finish
Sascha HEINEMANN (GER) defeated Pirmin HAENLE (GER) (3) 1-6 6-1 6-2
Marius ZAY (GER) (6) defeated Piotr GADOMSKI (POL) 6-4 6-0
Steven MONEKE (GER) defeated Florian NUFER (GER) 6-4 6-7(4) 6-1
Dennis BLOEMKE (GER) defeated Peter TOREBKO (GER) (4) 6-2 6-4
James LEMKE (AUS) (5) defeated Dominik PFEIFFER (GER) 6-4 6-1
Tim GORANSSON (SWE) (2) Vs Robin ROSHARDT (SUI) 6-1 1-1 to finish

Zirconek
09-04-2009, 05:43 PM
2nd Round


Radim ZITKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10015936) (CZE) (8) defeated Adrian SIKORA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040762) (SVK) 6-4 7-6(2)
Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) defeated Tim GORANSSON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100052609) (SWE) (2) 1-6 6-4 6-4

Quarterfinal

Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) Vs Radim ZITKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10015936) (CZE) (8) 4-6 7-6(5) 1-0 to finish
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) Vs Marius ZAY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023732) (GER) (6) to be played on Saturday
Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) defeated Steven MONEKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100033204) (GER) 6-1 6-4
Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) defeated James LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) (5) 7-5 6-0

-------------------------
Göransson, it seems the rain delay screwed him :hug:

Zirconek
09-05-2009, 04:19 PM
Quarterfinal

Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) defeated Radim ZITKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10015936) (CZE) (8) 4-6 7-6(5) 6-3
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Marius ZAY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023732) (GER) (6) 7-6(6) 7-6(4)
Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) defeated Steven MONEKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100033204) (GER) 6-1 6-4
Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) defeated James LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) (5) 7-5 6-0

Semifinal

Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) 6-4 2-0 Retired
Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) defeated Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) 6-2 6-4

Zirconek
09-05-2009, 04:20 PM
Jirka :awww: :hug:

Denis will try a second title in a row. :yeah:

Zirconek
09-05-2009, 04:21 PM
Doubles

Quarterfinal

ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) / SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) defeated HELLER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100118932) (GER) / KRICKOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100098219) (GER) 7-6(3) 6-1
GOZDUR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095140) (POL) / SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) (3) defeated GADOMSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105795) (POL) / PITER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072007) (POL) 7-5 6-1
LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) / WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (4) defeated HAENLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048675) (GER) / STOEHR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005876) (GER) 6-2 7-6(4)
BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) / MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS) (2) defeated PFEIFFER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002480) (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001607) (GER) 6-4 6-2

Semifinal

ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) / SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) defeated GOZDUR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095140) (POL) / SZMIGIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100059002) (POL) (3) 6-2 6-4
LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) / WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (4) defeated BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) / MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS) (2) 6-1 6-3

Final

ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) / SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) Vs LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) / WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (4)

Zirconek
09-07-2009, 12:50 AM
Final

Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) defeated Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) 7-6(2) 3-6 6-2

Doubles Final

ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) / SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (1) defeated LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) / WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (4) 6-1 6-2