Germany F16 [August 24 - Überlingen - Clay] Winner: Dennis Blömke [Archive] - MensTennisForums.com

Germany F16 [August 24 - Überlingen - Clay] Winner: Dennis Blömke

Zirconek
08-22-2009, 04:04 PM
Germany F16
Location: Überlingen, Germany
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.caliphia.com/adeline/images/uberlingen.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100020251
info: www.dtb-tennis.de

Entry List
1 CIRIC, Nikola SRB 319 1
2 GOJOWCZYK, Peter GER 399 1
3 KNITTEL, Bastian GER 403 1
4 $ SKOLOUDIK, Jiri CZE 564 2
5 VOLANTE, Matteo ITA 619 2
6 $ WINTERMANTEL, Frank GER 625 1
7 ZIMMERMANN, Marcel GER 635 2
8 ZAY, Marius GER 653 1
9 VOGELI, Roman CZE 657 1
10 TOREBKO, Peter GER 658 1
11 LEMKE, James AUS 702 1
12 SIKORA, Adrian SVK 736 2
13 ROSHARDT, Robin SUI 868 1
14 BLOEMKE, Dennis GER 961 2
15 MAHER, Jarryd AUS 982 4
16 ALBOT, Radu MDA 990 1
17 $ REGNAT, Phillip GER 1042 1
18 WAITE, Richard GER 1098 1

Qualifying
1 STRUFF, Jan-Lennard GER 1237 2
2 ZIETSMAN, Jean GER 1247= 1
3 ECKARDT, Mario GER 1252= 1
4 HANFMANN, Yannick GER 1290 1
5 ZORNOSA, Steffen COL 1423= 1
6 $ STRAKA, Andre GER 1582= 1
7 ROSHARDT, Luca SUI 1683= 1
8 $ CRASSON, Guillaume BEL 203 2
9 $ PARADA, Bastian CHI 40 1
10 LUETJEN, Jonas GER 82 2
11 STIFANI, Stefano ITA 265 2
12 $ MAKSIMCHYK, Artsiom BLR 39 1
13 $ PARADA-MENDEZ, Miguel CHI 90 1
14 ELSINK, Ricardo NED 149 1
15 $ RITSCHARD, Alexander SUI 148 1
16 DIERAUF, Steffen GER 107 1
17 $ BERGMANN, Jan GER 122 1
18 HEINEMANN, Sascha GER 135 1
19 $ KUHN, Maximilian GER 183 1
20 SUDE, Jakob GER 191 1
21 $ ONKEN, Julian GER 237 2
22 SCHUHMANN, Nils GER 243 1
23 SCHONENBERG, Tom GER 261 1
24 THIEL, Marcel GER 275 1
25 WERNER, Jean-Marc GER 281 1

Zirconek
08-22-2009, 07:18 PM
Qualifying Draw

http://www.atpworldtour.com/posting/2009/2140/qs.pdf

Zirconek
08-24-2009, 07:09 PM
Qualifying

1st Round

Mario ECKARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027215) (GER) (1) defeated Marcel THIEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095822) (GER) 6-2 6-7(1) 6-3
Miguel PARADA-MENDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057995) (CHI) defeated Christoph HERR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100160948) (GER) 6-0 3-6 6-4
Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) defeated Steffen ZORNOSA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095320) (COL) (2) 6-1 6-2
Stefano STIFANI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100117668) (ITA) defeated Christian BARTMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100120526) (GER) 7-5 6-3
Andre STRAKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072081) (GER) (3) defeated Jonas LUETJEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100074918) (GER) 6-3 6-1
Laurent WAGNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100141777) (GER) defeated Alexander RITSCHARD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100147601) (SUI) 2-6 7-5 6-2
Luca ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068084) (SUI) (4) defeated Artsiom MAKSIMCHYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100086123) (BLR) 6-1 6-1
Jakob SUDE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100109419) (GER) defeated Fabian HEINRICH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100157520) (GER) 6-2 6-0
Jan BERGMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100118922) (GER) (5) defeated Guillaume CRASSON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100092000) (BEL) 6-3 6-4
Jean-Marc WERNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100136679) (GER) defeated Ricardo ELSINK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100097849) (NED) 6-2 7-5
Yannick MADEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100083910) (GER) defeated Christopher SCHUHMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046429) (GER) (6) 6-2 6-2
Ken GROLL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124031) (FRA) defeated Kevin SCHUPBACH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100148578) (SUI) 6-1 6-3
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Maximilian KUHN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126922) (GER) 6-2 6-7(5) 7-6(4)
Nils SCHUHMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100130402) (GER) defeated Marco JAGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100132672) (GER) 6-2 6-3
Philipp STAIBLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126925) (GER) defeated Bastian PARADA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100121827) (CHI) 6-0 6-1
Steffen DIERAUF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126914) (GER) defeated Julian ONKEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040827) (GER) 5-7 6-4 7-5

2nd Round

Mario ECKARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027215) (GER) (1) defeated Miguel PARADA-MENDEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057995) (CHI) 6-0 6-0
Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) defeated Stefano STIFANI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100117668) (ITA) 6-1 6-0
Andre STRAKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072081) (GER) (3) defeated Laurent WAGNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100141777) (GER) 7-5 6-3
Jakob SUDE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100109419) (GER) defeated Luca ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068084) (SUI) (4) 6-3 6-3
Jan BERGMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100118922) (GER) (5) defeated Jean-Marc WERNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100136679) (GER) 6-0 6-3
Yannick MADEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100083910) (GER) defeated Ken GROLL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124031) (FRA) 6-1 6-0
Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) defeated Nils SCHUHMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100130402) (GER) 6-4 6-1
Steffen DIERAUF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126914) (GER) defeated Philipp STAIBLE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126925) (GER) 6-1 6-0

Zirconek
08-24-2009, 07:11 PM
Main Draw

http://www.atpworldtour.com/posting/2009/2140/mds.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020251&event=

Doubles

http://www.atpworldtour.com/posting/2009/2140/mdd.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?event=1100114107&tournament=1100020251

Zirconek
08-27-2009, 04:55 PM
1st Round

Nikola CIRIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10024068) (SRB) (1) defeated Mario ECKARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10027215) (GER) 6-3 6-4
Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) defeated Steffen DIERAUF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100126914) (GER) 6-1 6-4
Richard WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) defeated Tony HOLZINGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100000586) (GER) 7-6(5) 3-6 6-4
Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (5) defeated Yannick HANFMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103276) (GER) 7-6(1) 6-2
Sascha KLOER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015439) (GER) (4) defeated Radu ALBOT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041460) (MDA) 6-4 7-6(4)
Jean ZIETSMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041471) (GER) defeated Adrian SIKORA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040762) (SVK) 3-6 7-5 7-5
James LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) defeated Sascha HEINEMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100007523) (GER) 6-0 6-3
Jarryd MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS) defeated Matteo VOLANTE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001709) (ITA) (6) 6-4 6-4
Marcel ZIMMERMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002704) (GER) (7) defeated Jan BERGMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100118922) (GER) 7-5 6-4
Phillip REGNAT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063259) (GER) defeated Dominik SCHULZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100109418) (GER) 6-4 7-5
Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) defeated Jakob SUDE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100109419) (GER) 7-6(2) 7-6(5)
Peter GOJOWCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100071236) (GER) (3) defeated Yannick MADEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100083910) (GER) 6-3 6-2
Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) defeated Frank WINTERMANTEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100040787) (GER) (8) 6-1 6-4
Jan-Lennard STRUFF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084200) (GER) defeated Marius ZAY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023732) (GER) 6-4 7-6(4)
Peter TOREBKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046285) (GER) defeated Roman VOGELI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100000455) (CZE) 7-5 6-4
Bastian KNITTEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001852) (GER) (2) defeated Andre STRAKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072081) (GER) 6-3 6-2

2nd Round

Nikola CIRIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10024068) (SRB) (1) Vs Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER)
Richard WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) Vs Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (5)
Sascha KLOER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015439) (GER) (4) Vs Jean ZIETSMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041471) (GER)
James LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) Vs Jarryd MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS)
Marcel ZIMMERMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002704) (GER) (7) Vs Phillip REGNAT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063259) (GER)
Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) Vs Peter GOJOWCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100071236) (GER) (3)
Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) Vs Jan-Lennard STRUFF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084200) (GER)
Peter TOREBKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046285) (GER) Vs Bastian KNITTEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001852) (GER) (2)

Zirconek
08-27-2009, 07:49 PM
2nd Round

Dennis BLOEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063175) (GER) defeated Nikola CIRIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10024068) (SRB) (1) 5-7 6-4 7-6(5)
Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (5) defeated Richard WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) 6-4 6-4
Sascha KLOER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015439) (GER) (4) defeated Jean ZIETSMAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041471) (GER) 6-2 6-1
James LEMKE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100055267) (AUS) defeated Jarryd MAHER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090309) (AUS) 6-3 6-4
Marcel ZIMMERMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002704) (GER) (7) defeated Phillip REGNAT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063259) (GER) 6-4 6-4
Peter GOJOWCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100071236) (GER) (3) defeated Sami REINWEIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100104153) (GER) 6-2 7-6(3)
Robin ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005651) (SUI) defeated Jan-Lennard STRUFF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084200) (GER) 7-6(6) 6-2
Bastian KNITTEL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100001852) (GER) (2) defeated Peter TOREBKO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046285) (GER) 6-2 7-5

Marita_Matthäus
08-27-2009, 08:42 PM
Schulz :sad:
At least it was competitive match...

Zirconek
08-28-2009, 07:29 PM
Quarterfinal

Dennis BLOEMKE (GER) defeated Jiri SKOLOUDIK (CZE) (5) 6-3 7-6(5)
James LEMKE (AUS) defeated Sascha KLOER (GER) (4) 6-4 6-0
Peter GOJOWCZYK (GER) (3) defeated Marcel ZIMMERMANN (GER) (7) 5-7 6-3 6-1
Bastian KNITTEL (GER) (2) defeated Robin ROSHARDT (SUI) 4-6 6-3 6-2

Semifinal

Dennis BLOEMKE (GER) Vs James LEMKE (AUS)
Peter GOJOWCZYK (GER) (3) Vs Bastian KNITTEL (GER) (2)

Zirconek
08-28-2009, 07:30 PM
Doubles

1st Round

SIKORA (SVK) / SKOLOUDIK (CZE) (1) BYE
ALBOT (MDA) / WAGNER (GER) defeated TRAUTMANN (GER) / ZELCH (GER) 6-3 6-3
REGNAT (GER) / ZIMMERMANN (GER) (3) BYE
BOEHNER (GER) / RATTENHUBER (GER) BYE
ECKARDT (GER) / JAGER (GER) defeated HERR (GER) / HILLBRICHT (GER) 6-1 6-2
TOREBKO (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (GER) (4) BYE
DIERAUF (GER) / WAITE (GER) BYE
BLOEMKE (GER) / MAHER (AUS) (2) BYE

Quarterfinal

SIKORA (SVK) / SKOLOUDIK (CZE) (1) defeated ALBOT (MDA) / WAGNER (GER) 6-0 6-4
REGNAT (GER) / ZIMMERMANN (GER) (3) defeated BOEHNER (GER) / RATTENHUBER (GER) 6-2 6-1
TOREBKO (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (GER) (4) defeated ECKARDT (GER) / JAGER (GER) 6-1 6-4
BLOEMKE (GER) / MAHER (AUS) (2) defeated DIERAUF (GER) / WAITE (GER) 6-3 6-1

Semifinal

SIKORA (SVK) / SKOLOUDIK (CZE) (1) defeated REGNAT (GER) / ZIMMERMANN (GER) (3) 6-4 6-2
BLOEMKE (GER) / MAHER (AUS) (2) defeated TOREBKO (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (GER) (4) 6-3 5-7 [10-6]

Final

SIKORA (SVK) / SKOLOUDIK (CZE) (1) Vs BLOEMKE (GER) / MAHER (AUS) (2)

Australian_Matt
08-29-2009, 02:45 AM
Awesome work by Lemke to make the Semis -- form looking pretty good!

JMG
08-30-2009, 12:09 AM
Semifinal

Dennis BLOEMKE (GER) defeated James LEMKE (AUS) 2-6 6-1 7-6(5)
Peter GOJOWCZYK (GER) (3) defeated Bastian KNITTEL (GER) (2) 6-3 7-5

Great win for Gojo.

Zirconek
08-30-2009, 05:17 PM
Final

Dennis BLOEMKE (GER) defeated Peter GOJOWCZYK (GER) (3) 6-2 6-0



Gojo :o :o

Zirconek
08-30-2009, 05:18 PM
Doubles Final

BLOEMKE (GER) / MAHER (AUS) (2) defeated SIKORA (SVK) / SKOLOUDIK (CZE) (1) 7-5 6-7(0) [10-6]

JMG
08-30-2009, 05:23 PM
And he beat Knittel the day before. :cuckoo: