Austria F5 [July 13 - Telfs - Clay] Winner: Johannes Ager [Archive] - MensTennisForums.com

Austria F5 [July 13 - Telfs - Clay] Winner: Johannes Ager

Zirconek
07-10-2009, 01:51 PM
Austria F5
Location: Telfs, Austria
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.aeiou.at/aeiou.encyclop.data.image.t/t192825a.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100020194
website: www.tc-telfs.at
info: www.tennisaustria.at

Entry List
1 CAPKOVIC, Kamil SVK 269 1
2 PANFIL, Grzegorz POL 335 1
3 BALAZS, Attila HUN 357 1
4 GOJOWCZYK, Peter GER 405 1
5 AGER, Johannes AUT 460 1
6 MARTIN, Andrej SVK 487 1
7 $ BERANKIS, Ricardas LTU 516 1
8 JEBAVY, Roman CZE 537 1
9 $ SANDBICHLER, Armin AUT 542 1
10 $ ZIMMERMANN, Marcel GER 589 1
11 VOGELI, Roman CZE 616 1
12 $ STRATLING, Marc-Andre GER 643 3
13 $ KOSLER, Jiri CZE 653 1
14 $ MIRNEGG, Marco AUT 660 2
15 BLAKE, Myles GBR 747 1
16 KOWALCZYK, Mateusz POL 778 1
17 MICHALICKA, Marek CZE 797 1
18 PAZICKY, Michal SVK 841 1

Qualifying
1 MELZER, Gerald AUT 853 1
2 $ BALAZS, Gyorgy HUN 854 1
3 LEONARDI, Filippo ITA 856 2
4 BEDENE, Aljaz SLO 899 1
5 GOLUBOVIC, Zoran SLO 903 1
6 EICHENBERGER, Patrick SUI 915 1
7 GREGORY, Andrew AUS 965 1
8 $ KHOTULEV, Stepan RUS 1062= 1
9 LUSTYK, Jakub CZE 1083 1
10 $ TRISKA, Karel CZE 1123 1
11 SIMIC, Tibor CRO 1174 1
12 BRUNNER, Pascal AUT 1204 1
13 FAFL, Martin CZE 1291= 1
14 VAN TERHEIJDEN, Tim NED 1309= 1
15 DANIS, Marko SVK 1309= 1
16 KAMITZ, Gerald AUT 1335 1
17 JASTRAUNIG, Lukas AUT 1591= 1
18 $ LANG, Philip AUT 1591= 1
19 $ GALIC, Ivan AUT 1675= 1
20 DJOKOVIC, Marko SRB 1723= 1
21 ROSHARDT, Luca SUI 1759= 1
22 RATH, Marc AUT 1810= 1
23 GOMBOS, Norbert SVK 1824= 1
24 $ BONIN, Rok SLO 1847= 1
25 DRAGANJA, Marin CRO 1889= 1
26 GHEDIN, Nicola ITA 1889= 2
27 $ LUPIERI, Antonio CRO 127 1
28 DIMITROV, Nikola BUL 27 1
29 TYMKIW, Michael AUS 86 1
30 $ MERUNKA, Stefan BIH 21 1
31 WOLF, Matthias ITA 171 2
32 $ TRINKER, Bastian AUT 36 1
33 $ KESTHELY, Soma NOR 104 (HUN) 1
34 MICHL, Lukas CZE 55 1
35 $ FARNLEITNER, Florian AUT 40 1
36 ROHAN, Tomas CZE 80 1
37 BARLOCCHI, Luca SUI 41 1
38 $ GORITZKA, Soren GER 131 1
39 BEDENE, Andraz SLO 28 1
40 KUBICKA, Walter AUT 57 1
41 SURAN, Peter SVK 144 1
42 $ LAZARCIK, Martin SVK 309 1
43 BONIN, Enej SLO 39 1
44 $ SCHULLERN, Johannes AUT 58 1
45 HRABEC, Tomas CZE 96 1
46 SPAAR, Fabian SUI 99 1
47 VUKAJLOVIC, Tibor SUI 141 1
48 WEINHANDL, Lukas AUT 59 1
49 SUDE, Jakob GER 191 2
50 FERDIK, Manuel AUT 65 1
51 LUCAK, Otakar CZE 169 1
52 REHRL, Michael AUT 87 1
53 HAGN, Sebastian GER 287 1
54 VON MASSOW, George GER 326 1
55 BREUSS, Clemens AUT 110 1

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020194&event=&order=Position

Zirconek
07-10-2009, 05:25 PM
Qualifying Draw

1st Round

Aljaz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) (1) BYE
Soma KESTHELY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100008278) (NOR) defeated Marco JUTZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100128866) (AUT) 6-3 6-3
Bastian TRINKER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100102009) (AUT) defeated Gibril DIARRA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100094081) (AUT) 7-6(4) 7-5
Rok BONIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058873) (SLO) (12) defeated Florian FARNLEITNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100022653) (AUT) 2-6 6-4 6-2
Zoran GOLUBOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100042598) (SLO) (2) BYE
Luca BARLOCCHI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068061) (SUI) defeated Peter GRISSMANN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054553) (AUT) 6-4 6-1
Otakar LUCAK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124090) (CZE) defeated Mike URBANIJA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100061812) (SLO) 6-4 6-0
Marko DJOKOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100106647) (SRB) defeated Marin DRAGANJA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100099722) (CRO) (15) 7-5 6-1
Patrick EICHENBERGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025232) (SUI) (3) BYE
George VON MASSOW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112242) (GER) defeated Nikola DIMITROV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100081269) (BUL) 6-4 6-1
Walter KUBICKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072456) (AUT) defeated Philipp DITTMER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089049) (GER) 6-3 6-3
Luca ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068084) (SUI) (10) defeated Tibor VUKAJLOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100142065) (SUI) 6-0 6-1
Andrew GREGORY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100070184) (AUS) (4) BYE
Timon REICHELT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103989) (GER) defeated Lukas OLLERT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100143101) (GER) 6-2 6-1
Fabian SPAAR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078685) (SUI) defeated Martin LAZARCIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100407) (SVK) 6-1 6-1
Nicola GHEDIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054476) (ITA) (16) defeated Liridon BERJANI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100094283) (AUT) 6-1 6-1
Stepan KHOTULEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063177) (RUS) (5) BYE
Lukas JASTRAUNIG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072457) (AUT) defeated Peter SURAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100410) (SVK) 6-3 6-4
Irakli DSHANDSHGAVA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054486) (AUT) defeated Sebastian BADER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054485) (AUT) 6-2 7-5
Philip LANG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072827) (AUT) (9) BYE
Richard WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (6) BYE
Soren GORITZKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095191) (GER) defeated Gaetano MARRONE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049812) (ITA) 6-4 7-5
Michael TYMKIW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100097021) (AUS) defeated Cosmin GEORGESCU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060253) (ROU) 7-5 6-1
Matthias WOLF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076539) (ITA) (14) defeated Rainer FROESCHL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100147895) (AUT) 6-2 6-3
Karel TRISKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30023189) (CZE) (7) BYE
Lukas MICHL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100106675) (CZE) defeated Tomas ROHAN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100114515) (CZE) 6-2 6-3
Antonio LUPIERI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105833) (CRO) defeated Thomas STATZBERGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100156080) (AUT) 6-3 6-2
Andraz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062083) (SLO) defeated Marc RATH (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054496) (AUT) (11) 1-6 7-6(2) 6-3
Tim VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (8) BYE
Enej BONIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058872) (SLO) defeated Tomas HRABEC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100106677) (CZE) 6-4 6-1
Manuel FERDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090549) (AUT) defeated Stefan MERUNKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100151603) (BIH) 6-3 6-3
Norbert GOMBOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113535) (SVK) (13) defeated Lukas WEINHANDL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100069818) (AUT) 7-5 4-6 6-1

2nd Round

Aljaz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) (1) defeated Soma KESTHELY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100008278) (NOR) 6-2 6-1
Bastian TRINKER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100102009) (AUT) defeated Rok BONIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058873) (SLO) (12) 7-5 6-2
Zoran GOLUBOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100042598) (SLO) (2) defeated Luca BARLOCCHI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068061) (SUI) 6-4 1-6 6-2
Otakar LUCAK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124090) (CZE) defeated Marko DJOKOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100106647) (SRB) 2-6 6-4 6-2
Patrick EICHENBERGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025232) (SUI) (3) defeated George VON MASSOW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112242) (GER) 6-1 6-3
Luca ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068084) (SUI) (10) defeated Walter KUBICKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072456) (AUT) 6-1 6-1
Timon REICHELT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103989) (GER) defeated Andrew GREGORY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100070184) (AUS) (4) 3-6 6-3 3-0 Retired
Nicola GHEDIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054476) (ITA) (16) defeated Fabian SPAAR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100078685) (SUI) 6-3 6-0
Lukas JASTRAUNIG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072457) (AUT) defeated Stepan KHOTULEV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063177) (RUS) (5) 6-4 5-7 6-3
Philip LANG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072827) (AUT) (9) defeated Irakli DSHANDSHGAVA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054486) (AUT) 5-7 6-2 6-2
Richard WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (6) defeated Soren GORITZKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100095191) (GER) 6-4 3-4 Retired
Matthias WOLF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076539) (ITA) (14) defeated Michael TYMKIW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100097021) (AUS) 6-3 6-1
Karel TRISKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30023189) (CZE) (7) defeated Lukas MICHL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100106675) (CZE) 6-3 6-0
Andraz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062083) (SLO) defeated Antonio LUPIERI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105833) (CRO) 6-4 6-2
Tim VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (8) defeated Enej BONIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058872) (SLO) 6-4 6-1
Norbert GOMBOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113535) (SVK) (13) defeated Manuel FERDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100090549) (AUT) 6-0 6-1

3rd Round

Aljaz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) (1) defeated Bastian TRINKER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100102009) (AUT) 6-1 6-3
Zoran GOLUBOVIC (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100042598) (SLO) (2) defeated Otakar LUCAK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100124090) (CZE) 6-3 6-3
Luca ROSHARDT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100068084) (SUI) (10) defeated Patrick EICHENBERGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025232) (SUI) (3) 1-6 4-3 Retired
Nicola GHEDIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054476) (ITA) (16) defeated Timon REICHELT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103989) (GER) 7-5 6-2
Philip LANG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072827) (AUT) (9) defeated Lukas JASTRAUNIG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072457) (AUT) 7-6(2) 4-6 6-4
Richard WAITE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072454) (GER) (6) defeated Matthias WOLF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076539) (ITA) (14) 6-4 7-5
Andraz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062083) (SLO) defeated Karel TRISKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30023189) (CZE) (7) 6-4 1-6 6-4
Tim VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) (8) defeated Norbert GOMBOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100113535) (SVK) (13) 6-4 6-4


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?event=1100113925&tournament=1100020194

Zirconek
07-12-2009, 05:52 PM
MAIN DRAW

WC OSWALD, Philipp (AUT) 1 vs STRATLING, Marc-Andre (GER)
Q GHEDIN, Nicola (ITA) vs LL WOLF, Matthias (ITA)
BALAZS, Gyorgy (HUN) vs WC GALIC, Ivan (AUT)
SANDBICHLER, Armin (AUT) 7 vs MICHALICKA, Marek (CZE)

BALAZS, Attila (HUN) 3 vs ZIMMERMANN, Marcel (GER)
Q WAITE, Richard (GER) vs LL TRISKA, Karel (CZE)
Q BEDENE, Andraz (SLO) vs WC DANIS, Marko (SVK)
MARTIN, Andrej (SVK) 5 vs Q BEDENE, Aljaz (SLO)

BERANKIS, Ricardas (LTU) 6 vs VOGELI, Roman (CZE)
PAZICKY, Michal (SVK) vs Q ROSHARDT, Luca (SUI)
Q VAN TERHEIJDEN, Tim (NED) vs MIRNEGG, Marco (AUT)
AGER, Johannes (AUT) 4 vs KOSLER, Jiri (CZE)

JEBAVY, Roman (CZE) 8 vs MELZER, Gerald (AUT)
Q LANG, Philip (AUT) vs Q GOLUBOVIC, Zoran (SLO)
WC BRUNNER, Pascal (AUT) vs KOWALCZYK, Mateusz (POL)
GOJOWCZYK, Peter (GER) 2 vs LEONARDI, Filippo (ITA)

Zirconek
07-12-2009, 07:15 PM
Goos luck to Michalika, Kosler (bad draw for his comeback), Pazicky (finally a good draw), Triska and Bedene bros.

Fizz
07-12-2009, 07:24 PM
Kosler :hug:

Zirconek
07-13-2009, 04:24 PM
MAIN DRAW

First Round

WC OSWALD, Philipp (AUT) 1 vs STRATLING, Marc-Andre (GER)
Q GHEDIN, Nicola (ITA) d. LL WOLF, Matthias (ITA) 6-1 3-6 6-4
BALAZS, Gyorgy (HUN) vs WC GALIC, Ivan (AUT)
SANDBICHLER, Armin (AUT) 7 vs MICHALICKA, Marek (CZE)

BALAZS, Attila (HUN) 3 vs ZIMMERMANN, Marcel (GER)
LL TRISKA, Karel (CZE) d. Q WAITE, Richard (GER) 6-3 6-3
Q BEDENE, Andraz (SLO) d. WC DANIS, Marko (SVK) 7-6(3) 6-4
MARTIN, Andrej (SVK) 5 vs Q BEDENE, Aljaz (SLO)

BERANKIS, Ricardas (LTU) 6 vs VOGELI, Roman (CZE)
PAZICKY, Michal (SVK) d. Q ROSHARDT, Luca (SUI) 6-3 6-4
Q VAN TERHEIJDEN, Tim (NED) d. MIRNEGG, Marco (AUT) 1-3 Retired
AGER, Johannes (AUT) 4 vs KOSLER, Jiri (CZE)

JEBAVY, Roman (CZE) 8 vs MELZER, Gerald (AUT)
Q LANG, Philip (AUT) d. Q GOLUBOVIC, Zoran (SLO) 6-2 6-2
KOWALCZYK, Mateusz (POL) d. WC BRUNNER, Pascal (AUT) 7-6(3) 6-2
GOJOWCZYK, Peter (GER) 2 vs LEONARDI, Filippo (ITA)

Zirconek
07-13-2009, 04:25 PM
Doubles

1st Round

MELZER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072455) (AUT) / OSWALD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100008351) (AUT) (1) BYE
TYMKIW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100097021) (AUS) / VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) defeated JASTRAUNIG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072457) (AUT) / KUBICKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072456) (AUT) 6-4 6-3
BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) / MARTIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048981) (SVK) (3) BYE
REICHELT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103989) (GER) / VON MASSOW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112242) (GER) defeated GHEDIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054476) (ITA) / WOLF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076539) (ITA) 6-4 6-2
BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062083) (SLO) / LANG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072827) (AUT) Vs DANIS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100403) (SVK) / PAZICKY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057407) (SVK)
BRUNNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063174) (AUT) / VOGELI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100000455) (CZE) (4) BYE
JUTZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100128866) (AUT) / LUPIERI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105833) (CRO) defeated BADER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054485) (AUT) / KONCILIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060095) (AUT) 6-4 6-3
JEBAVY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100010902) (CZE) / KOWALCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028141) (POL) (2) BYE

Zirconek
07-14-2009, 03:35 PM
MAIN DRAW

First Round

WC OSWALD, Philipp (AUT) 1 d. STRATLING, Marc-Andre (GER) 7-5 6-3
Q GHEDIN, Nicola (ITA) d. LL WOLF, Matthias (ITA) 6-1 3-6 6-4
BALAZS, Gyorgy (HUN) d. WC GALIC, Ivan (AUT) 6-1 6-0
SANDBICHLER, Armin (AUT) 7 vs MICHALICKA, Marek (CZE)

ZIMMERMANN, Marcel (GER) d. BALAZS, Attila (HUN) 3 6-7(4) 6-3 2-0 ret.
LL TRISKA, Karel (CZE) d. Q WAITE, Richard (GER) 6-3 6-3
Q BEDENE, Andraz (SLO) d. WC DANIS, Marko (SVK) 7-6(3) 6-4
Q BEDENE, Aljaz (SLO) d. MARTIN, Andrej (SVK) 5 6-3 6-4

BERANKIS, Ricardas (LTU) 6 d. VOGELI, Roman (CZE) 6-1 ret.
PAZICKY, Michal (SVK) d. Q ROSHARDT, Luca (SUI) 6-3 6-4
Q VAN TERHEIJDEN, Tim (NED) d. MIRNEGG, Marco (AUT) 1-3 Retired
AGER, Johannes (AUT) 4 d. KOSLER, Jiri (CZE) 6-4 6-0

JEBAVY, Roman (CZE) 8 d. MELZER, Gerald (AUT) 6-4 1-6 6-2
Q LANG, Philip (AUT) d. Q GOLUBOVIC, Zoran (SLO) 6-2 6-2
KOWALCZYK, Mateusz (POL) d. WC BRUNNER, Pascal (AUT) 7-6(3) 6-2
GOJOWCZYK, Peter (GER) 2 d. LEONARDI, Filippo (ITA) 6-2 6-4

Zirconek
07-14-2009, 03:37 PM
Martin :sad:
Kosler, Vogeli, Attila :hug:

Bedene bros. :yeah:

Gojo, Jebavy :)

Zirconek
07-15-2009, 01:44 PM
1st Round

Sandbichler d. Michalika 0-6 6-4 7-5

Caio_Brasil
07-15-2009, 05:14 PM
2nd Round

Nicola GHEDIN (ITA) defeated Philipp OSWALD (AUT) (1) 6-4 2-6 6-4
Armin SANDBICHLER (AUT) (7) defeated Gyorgy BALAZS (HUN) 6-2 7-5
Marcel ZIMMERMANN (GER) defeated Karel TRISKA (CZE) 5-7 6-3 6-3
Aljaz BEDENE (SLO) defeated Andraz BEDENE (SLO) 6-3 7-5
Ricardas BERANKIS (LTU) (6) Vs Michal PAZICKY (SVK)
Johannes AGER (AUT) (4) defeated Tim VAN TERHEIJDEN (NED) 6-2 4-6 6-3
Philip LANG (AUT) defeated Roman JEBAVY (CZE) (8) 6-2 1-6 7-5
Peter GOJOWCZYK (GER) (2) defeated Mateusz KOWALCZYK (POL) 6-3 6-1

Caio_Brasil
07-15-2009, 05:15 PM
That's 12 in a row for Ager now :eek:

Zirconek
07-15-2009, 07:55 PM
2nd Round

Michal Pazicky (SVK) d. (6)Ricardas Berankis (LTU) 1-6 6-2 6-4

:yeah:

Caio_Brasil
07-16-2009, 04:05 PM
Quarterfinal

Armin SANDBICHLER (AUT) (7) defeated Nicola GHEDIN (ITA) 6-1 6-4
Aljaz BEDENE (SLO) defeated Marcel ZIMMERMANN (GER) 6-1 4-1 Retired
Johannes AGER (AUT) (4) defeated Michal PAZICKY (SVK) 3-6 6-1 6-3
Peter GOJOWCZYK (GER) (2) defeated Philip LANG (AUT) 6-3 3-6 6-4

JMG
07-16-2009, 04:23 PM
I was the inventor of Ager PTF last season. si4 Now others copy and I go different ways.

Gojo has to stop this shit.

Caio_Brasil
07-16-2009, 04:30 PM
Everyone copies now :lol:

I did it sometimes because I remember that he had a good ranking some years ago, but now I'm trying to do different picks in tournaments he plays as well.

Fizz
07-17-2009, 03:20 PM
Semifinal

Aljaz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/tournaments/players/player.asp?player=100062100) (SLO) defeated Armin SANDBICHLER (http://www.itftennis.com/mens/tournaments/players/player.asp?player=100000217) (AUT) (7) 7-5 7-6(6)
Johannes AGER (http://www.itftennis.com/mens/tournaments/players/player.asp?player=30021423) (AUT) (4) defeated Peter GOJOWCZYK (http://www.itftennis.com/mens/tournaments/players/player.asp?player=100071236) (GER) (2) 6-2 6-2

Final

Aljaz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/tournaments/players/player.asp?player=100062100) (SLO) Vs Johannes AGER (http://www.itftennis.com/mens/tournaments/players/player.asp?player=30021423) (AUT) (4)

Zirconek
07-21-2009, 01:28 PM
Doubles

1st Round

MELZER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072455) (AUT) / OSWALD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100008351) (AUT) (1) BYE
TYMKIW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100097021) (AUS) / VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) defeated JASTRAUNIG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072457) (AUT) / KUBICKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072456) (AUT) 6-4 6-3
BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) / MARTIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048981) (SVK) (3) BYE
REICHELT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103989) (GER) / VON MASSOW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112242) (GER) defeated GHEDIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054476) (ITA) / WOLF (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076539) (ITA) 6-4 6-2
BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062083) (SLO) / LANG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072827) (AUT) defeated DANIS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100100403) (SVK) / PAZICKY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100057407) (SVK) 6-0 Retired
BRUNNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063174) (AUT) / VOGELI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100000455) (CZE) (4) BYE
JUTZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100128866) (AUT) / LUPIERI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105833) (CRO) defeated BADER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054485) (AUT) / KONCILIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060095) (AUT) 6-4 6-3
JEBAVY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100010902) (CZE) / KOWALCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028141) (POL) (2) BYE

Quarterfinal

MELZER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072455) (AUT) / OSWALD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100008351) (AUT) (1) defeated TYMKIW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100097021) (AUS) / VAN TERHEIJDEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076036) (NED) 7-5 6-3
BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) / MARTIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048981) (SVK) (3) defeated REICHELT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103989) (GER) / VON MASSOW (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100112242) (GER) 7-5 6-4
BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062083) (SLO) / LANG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072827) (AUT) defeated BRUNNER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100063174) (AUT) / VOGELI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100000455) (CZE) (4) Walkover
JEBAVY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100010902) (CZE) / KOWALCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028141) (POL) (2) defeated JUTZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100128866) (AUT) / LUPIERI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100105833) (CRO) 6-1 6-2

Semifinal

MELZER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072455) (AUT) / OSWALD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100008351) (AUT) (1) defeated BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) / MARTIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100048981) (SVK) (3) 6-4 6-2
JEBAVY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100010902) (CZE) / KOWALCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028141) (POL) (2) defeated BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062083) (SLO) / LANG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072827) (AUT) 6-4 6-4

Final

MELZER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100072455) (AUT) / OSWALD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100008351) (AUT) (1) defeated JEBAVY (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100010902) (CZE) / KOWALCZYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028141) (POL) (2) 7-5 4-6 [10-7]

Zirconek
07-21-2009, 01:28 PM
Final

Johannes AGER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30021423) (AUT) (4) defeated Aljaz BEDENE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062100) (SLO) 6-3 7-6(2)