Estonia F1 [July 13 - Tallinn - Clay] Winner: Jürgen Zopp [Archive] - MensTennisForums.com

Estonia F1 [July 13 - Tallinn - Clay] Winner: Jürgen Zopp

Zirconek
07-10-2009, 02:37 PM
Estonia F1
Location: Tallinn, Estonia
Typoe: $15K
Surface: clay (outdoor)

http://www.estonia.gov.uk/static/files/038/t2_port_of_tallinn.jpg

Tournament facstheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100020196
info: www.tennis.ee

Entry List
1 CERVENAK, Pavol SVK 285 1
2 PAVLOVS, Deniss LAT 289 1
3 BALLERET, Benjamin MON 382 1
4 OLEJNICZAK, Dawid POL 408 1
5 RUFIN, Guillaume FRA 414 1
6 ZOPP, Jurgen EST 506 1
7 MECIR, Miloslav SVK 518 1
8 NIEMINEN, Timo FIN 541 1
9 IGNATIK, Uladzimir BLR 590 1
10 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 615 1
11 KUNNAP, Mait EST 825 1
12 POLDMA, Jaak EST 829 1
13 PAUKKU, Juho FIN 843 1
14 PHILLIPS, Morgan GBR 850 1
15 MICHON, Axel FRA 900 1
16 LOBKOV, Alexander RUS 1021 1
17 KARPOL, Mikhail CRO 1393= 1
18 $ VOVK, Stanislav RUS 1429= 1

Qualifying
1 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1442= 1
2 BALMASHEV, Mikhail RUS 1519= 1
3 VASKIS, Oskars LAT 1591= 1
4 BISHOP, Paul GBR 1675= 1
5 HUURINAINEN, Sami FIN 1784= 1
6 $ ROOS, Taavo EST 1824= 1
7 KIURU, Jesse FIN 10 1
8 RITSLAID, Morten EST 12 1
9 PAARO, Karl-Erik EST 14 1
10 WENNAKOSKI, Max FIN 12 1
11 FORBERG SKOGENG, Adrian NOR 10 1
12 KOBZAR, Ivan BLR 18 1
13 OJALA, Tuomo FIN 13 1
14 $ MAKSIMCHYK, Artsiom BLR 39 2
15 LAINE, Tommi FIN 28 1
16 SUBISSI, Claudio ITA 449 1
17 SAARNI, Jesper FIN 32 1
18 KAILAHEIMO, Roope FIN 53 1
19 TUOMI, Antti FIN 92 1
20 STONIS, Karlis LAT 1
21 HIMMIST, Taavi EST 1
22 JAUNROMANS, Karlis LAT 1
23 SIPKOVS, Maris LAT 1
24 SKRIPKIN, Timofey RUS 1

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020196&event=&order=Position

Zirconek
07-10-2009, 05:25 PM
Qualifying Draw

1st Round

Siarhei BETAU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100026091) (BLR) (1) BYE
Tommi LAINE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084447) (FIN) defeated Artsiom MAKSIMCHYK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100086123) (BLR) 6-3 6-2
Sami HUURINAINEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028065) (FIN) (2) BYE
Pavel BAZUNOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100131898) (RUS) defeated Maris SIPKOVS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10026383) (LAT) 6-0 6-2
Taavo ROOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100003220) (EST) (3) BYE
Antti TUOMI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30023596) (FIN) defeated Krisjanis STABINS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049602) (LAT) 6-3 6-4
Jesse KIURU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084445) (FIN) (4) defeated Ramon GONZALEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100101449) (ESP) 6-3 6-1
Siim TUUS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093698) (EST) defeated Karlis STONIS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100108185) (LAT) 6-7(2) 6-3 6-0
Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041421) (NOR) (5) defeated Ivan KOBZAR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062956) (BLR) 6-3 2-6 6-1
Max WENNAKOSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100111887) (FIN) defeated Taavi HIMMIST (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093693) (EST) 6-1 6-4
Morten RITSLAID (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058106) (EST) defeated Claudio SUBISSI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100103988) (ITA) 6-3 6-1
Kiryl BARYSENKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089529) (BLR) defeated Andreas ANANI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100136140) (RUS) 6-1 6-1
Jesper SAARNI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100052873) (FIN) defeated Ott AHONEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100005570) (EST) 3-6 6-3 6-2
Tuomo OJALA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10026380) (FIN) defeated Roope KAILAHEIMO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076689) (FIN) 6-3 6-3
Valentin BAZUNOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076876) (RUS) defeated Sven KASPER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100043654) (EST) 6-2 2-6 6-3
Karlis JAUNROMANS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100114735) (LAT) defeated Timofey SKRIPKIN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077908) (RUS) 7-5 6-1

2nd Round

Siarhei BETAU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100026091) (BLR) (1) defeated Tommi LAINE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084447) (FIN) 6-0 6-1
Sami HUURINAINEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028065) (FIN) (2) defeated Pavel BAZUNOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100131898) (RUS) 6-1 6-2
Antti TUOMI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30023596) (FIN) defeated Taavo ROOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100003220) (EST) (3) 6-2 6-0
Jesse KIURU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084445) (FIN) (4) defeated Siim TUUS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093698) (EST) 6-1 6-0
Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041421) (NOR) (5) defeated Max WENNAKOSKI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100111887) (FIN) 6-4 5-7 6-0
Morten RITSLAID (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058106) (EST) defeated Kiryl BARYSENKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089529) (BLR) 6-1 6-0
Jesper SAARNI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100052873) (FIN) defeated Tuomo OJALA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10026380) (FIN) 6-4 4-6 6-3
Valentin BAZUNOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076876) (RUS) defeated Karlis JAUNROMANS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100114735) (LAT) 6-1 6-1


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?event=1100113931&tournament=1100020196

Zirconek
07-12-2009, 07:02 PM
MAIN DRAW

PAVLOVS, Deniss (LAT) 1 vs LOBKOV, Alexander (RUS)
WC IVANOV, Vladimir (EST) vs BALMASHEV, Mikhail (RUS)
VOVK, Stanislav (RUS) vs WC HELIOVAARA, Harri (FIN)
MECIR, Miloslav (SVK) 6 vs Q BETAU, Siarhei (BLR)

OLEJNICZAK, Dawid (POL) 4 vs ZHYRMONT, Dzmitry (BLR)
VASKIS, Oskars (LAT) vs BISHOP, Paul (GBR)
KUNNAP, Mait (EST) vs Q SAARNI, Jesper (FIN)
ZOPP, Jurgen (EST) 5 vs Q TUOMI, Antti (FIN)

IGNATIK, Uladzimir (BLR) 7 vs Q KIURU, Jesse (FIN)
Q BAZUNOV, Valentin (RUS) vs PHILLIPS, Morgan (GBR)
Q HUURINAINEN, Sami (FIN) vs KARPOL, Mikhail (CRO)
RUFIN, Guillaume (FRA) 3 vs WC IRDOJA, Mikk (EST)

NIEMINEN, Timo (FIN) 8 vs MICHON, Axel (FRA)
POLDMA, Jaak (EST) vs Q RITSLAID, Morten (EST)
PAUKKU, Juho (FIN) vs Q FORBERG SKOGENG, Adrian (NOR)
BALLERET, Benjamin (MON) 2 vs WC PAARO, Karl-Erik (EST)

Zirconek
07-13-2009, 07:47 PM
MAIN DRAW

First Round

PAVLOVS, Deniss (LAT) 1 vs LOBKOV, Alexander (RUS)
WC IVANOV, Vladimir (EST) vs BALMASHEV, Mikhail (RUS)
VOVK, Stanislav (RUS) vs WC HELIOVAARA, Harri (FIN)
MECIR, Miloslav (SVK) 6 vs Q BETAU, Siarhei (BLR)

ZHYRMONT, Dzmitry (BLR) d. LL ROOS, Taavo (EST)* 6-3 6-3
VASKIS, Oskars (LAT) d. BISHOP, Paul (GBR) 6-0 6-3
KUNNAP, Mait (EST) vs Q SAARNI, Jesper (FIN)
ZOPP, Jurgen (EST) 5 d.s Q TUOMI, Antti (FIN) 6-3 6-0

IGNATIK, Uladzimir (BLR) 7 vs Q KIURU, Jesse (FIN)
PHILLIPS, Morgan (GBR) d. Q BAZUNOV, Valentin (RUS) 6-0 6-1
Q HUURINAINEN, Sami (FIN) d. KARPOL, Mikhail (CRO) 6-4 2-2 ret.
RUFIN, Guillaume (FRA) 3 d. WC IRDOJA, Mikk (EST) 7-5 6-3

NIEMINEN, Timo (FIN) 8 vs MICHON, Axel (FRA)
POLDMA, Jaak (EST) vs Q RITSLAID, Morten (EST)
PAUKKU, Juho (FIN) d. Q FORBERG SKOGENG, Adrian (NOR) 6-3 6-1
BALLERET, Benjamin (MON) 2 vs WC PAARO, Karl-Erik (EST)

*Roos replaces OLEJNICZAK, Dawid (POL) 4

Zirconek
07-14-2009, 07:16 PM
MAIN DRAW

First Round

LOBKOV, Alexander (RUS) d. PAVLOVS, Deniss (LAT) 1 6-3 6-2
BALMASHEV, Mikhail (RUS) d. WC IVANOV, Vladimir (EST) 6-4 7-6(6)
WC HELIOVAARA, Harri (FIN) d. VOVK, Stanislav (RUS) 6-4 6-1
MECIR, Miloslav (SVK) 6 d. Q BETAU, Siarhei (BLR) 6-7(4) 6-2 6-3

ZHYRMONT, Dzmitry (BLR) d. LL ROOS, Taavo (EST)* 6-3 6-3
VASKIS, Oskars (LAT) d. BISHOP, Paul (GBR) 6-0 6-3
KUNNAP, Mait (EST) d. Q SAARNI, Jesper (FIN) 6-3 6-7(4) 6-3
ZOPP, Jurgen (EST) 5 d.s Q TUOMI, Antti (FIN) 6-3 6-0

IGNATIK, Uladzimir (BLR) 7 d. Q KIURU, Jesse (FIN) 6-2 7-6(2)
PHILLIPS, Morgan (GBR) d. Q BAZUNOV, Valentin (RUS) 6-0 6-1
Q HUURINAINEN, Sami (FIN) d. KARPOL, Mikhail (CRO) 6-4 2-2 ret.
RUFIN, Guillaume (FRA) 3 d. WC IRDOJA, Mikk (EST) 7-5 6-3

MICHON, Axel (FRA) d. NIEMINEN, Timo (FIN) 8 6-0 6-1
POLDMA, Jaak (EST) d. Q RITSLAID, Morten (EST) 6-0 6-1
PAUKKU, Juho (FIN) d. Q FORBERG SKOGENG, Adrian (NOR) 6-3 6-1
BALLERET, Benjamin (MON) 2 d. WC PAARO, Karl-Erik (EST) 6-0 6-3

*Roos replaces OLEJNICZAK, Dawid (POL) 4

Zirconek
07-14-2009, 07:17 PM
Deniss and Timo :tape: :help:

Caio_Brasil
07-15-2009, 06:12 PM
2nd Round

Alexander LOBKOV (RUS) defeated Mikhail BALMASHEV (RUS) 6-4 6-1
Miloslav MECIR (SVK) (6) defeated Harri HELIOVAARA (FIN) 6-3 6-3
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) defeated Oskars VASKIS (LAT) 6-4 6-1
Jurgen ZOPP (EST) (5) defeated Mait KUNNAP (EST) 6-3 6-0
Uladzimir IGNATIK (BLR) (7) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 7-6(5) 7-6(6)
Guillaume RUFIN (FRA) (3) defeated Sami HUURINAINEN (FIN) 6-0 6-1
Jaak POLDMA (EST) defeated Axel MICHON (FRA) 6-4 6-4
Benjamin BALLERET (MON) (2) defeated Juho PAUKKU (FIN) 6-2 6-3

Caio_Brasil
07-15-2009, 06:13 PM
Great Rufin vs Ignatik duel scheduled for tomorrow :yeah:

Zirconek
07-15-2009, 06:17 PM
Vamos Milos Jr. :rocker2:

MissChaChaCha
07-15-2009, 09:04 PM
Guillaume :D

Caio_Brasil
07-16-2009, 05:02 PM
Quarterfinal

Alexander LOBKOV (RUS) defeated Miloslav MECIR (SVK) (6) 6-4 6-3
Jurgen ZOPP (EST) (5) defeated Dzmitry ZHYRMONT (BLR) 6-2 6-1
Guillaume RUFIN (FRA) (3) defeated Uladzimir IGNATIK (BLR) (7) 6-2 6-0
Jaak POLDMA (EST) defeated Benjamin BALLERET (MON) (2) 3-6 6-3 6-0

Semifinal

Alexander LOBKOV (RUS) Vs Jurgen ZOPP (EST) (5)
Guillaume RUFIN (FRA) (3) Vs Jaak POLDMA (EST)

Caio_Brasil
07-16-2009, 05:03 PM
Nice scoreline for Rufin.

quasi
07-17-2009, 01:49 PM
SF: Põldma def. Rufin 7-6(6) 6-4

Fizz
07-17-2009, 02:10 PM
Jaak :yeah:

quasi
07-17-2009, 04:21 PM
SF: Zopp def. Lobkov 6-2 6-2 :bigclap:

Final: Jaak Põldma (EST) vs. Jürgen Zopp (EST):D

Fizz
07-17-2009, 04:21 PM
WoW Estonia!!!! :worship:

quasi
07-18-2009, 02:38 PM
Final: Jürgen Zopp def. Jaak Põldma 3-6 6-3 6-4

Zirconek
07-21-2009, 02:17 PM
great week for local players, including the doubles draw ;)

1st Round

HELIOVAARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060266) (FIN) / NIEMINEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10018549) (FIN) (1) defeated BISHOP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015940) (GBR) / ROOS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100003220) (EST) 6-4 6-4
HUURINAINEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028065) (FIN) / KIURU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084445) (FIN) defeated PAARO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058108) (EST) / RITSLAID (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100058106) (EST) 6-7(4) 6-2 [10-7]
KUNNAP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023158) (EST) / ZOPP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031454) (EST) (3) defeated JAUNROMANS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100114735) (LAT) / STONIS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100108185) (LAT) Walkover
LOBKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077012) (RUS) / VOVK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100081371) (RUS) defeated HIMMIST (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093693) (EST) / TUUS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100093698) (EST) 7-5 6-1
BETAU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100026091) (BLR) / KOBZAR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062956) (BLR) defeated KAILAHEIMO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076689) (FIN) / LAINE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084447) (FIN) 6-1 3-6 [10-4]
MECIR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054820) (SVK) / PAUKKU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100011607) (FIN) (4) defeated BAZUNOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100131898) (RUS) / BAZUNOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100076876) (RUS) 6-1 6-1
IRDOJA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025507) (EST) / POLDMA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031620) (EST) defeated OJALA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10026380) (FIN) / TUOMI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30023596) (FIN) 7-6(6) 6-2
IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) / ZHYRMONT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077825) (BLR) (2) defeated BARYSENKA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100089529) (BLR) / FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041421) (NOR) 6-1 6-1

Quarterfinal

HELIOVAARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060266) (FIN) / NIEMINEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10018549) (FIN) (1) defeated HUURINAINEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100028065) (FIN) / KIURU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100084445) (FIN) 6-4 6-2
KUNNAP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023158) (EST) / ZOPP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031454) (EST) (3) defeated LOBKOV (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077012) (RUS) / VOVK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100081371) (RUS) 6-2 6-4
MECIR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054820) (SVK) / PAUKKU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100011607) (FIN) (4) defeated BETAU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100026091) (BLR) / KOBZAR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100062956) (BLR) 6-4 6-4
IRDOJA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025507) (EST) / POLDMA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031620) (EST) defeated IGNATIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100049376) (BLR) / ZHYRMONT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100077825) (BLR) (2) 6-3 7-5

Semifinal

KUNNAP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023158) (EST) / ZOPP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031454) (EST) (3) defeated HELIOVAARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100060266) (FIN) / NIEMINEN (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10018549) (FIN) (1) 6-3 6-3
IRDOJA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025507) (EST) / POLDMA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031620) (EST) defeated MECIR (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100054820) (SVK) / PAUKKU (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100011607) (FIN) (4) 6-1 6-1

Final

KUNNAP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10023158) (EST) / ZOPP (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031454) (EST) (3) defeated IRDOJA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100025507) (EST) / POLDMA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100031620) (EST) 6-4 6-4