OOP for Sunday/Monday [Archive] - MensTennisForums.com

OOP for Sunday/Monday

Space Cowgirl
08-13-2004, 01:20 PM
Does anyone know when the order of play for Sunday will be released? I haven't found anything on the main Olympic website

jazz_girl
08-13-2004, 01:51 PM
It usually appears the day before, so I guess on saturday...

~EMiLiTA~
08-14-2004, 12:37 PM
I also want to see the oop...anyone know where it will be put up? and when?

Doris Loeffel
08-14-2004, 01:32 PM
Unfortunately I haven't a clue - would like to know myself...

PatatRiek
08-14-2004, 02:09 PM
it is available here :

http://www.athens2004.com/en/resultsTennis/results?day=4&rsc=TE0000000

TheHawk
08-14-2004, 02:12 PM
Where exactly Patat ... ?

Oh, silly me .. found :D

This one looks better: http://www.athens2004.com/Athens2004Results/en/GamesResults/CisFragments/TE/TE0000000.html

PatatRiek
08-14-2004, 02:27 PM
thanx theHawk, how on earth did you find that ? ;)

Bilbo
08-14-2004, 02:35 PM
is there no PDF file for the main draw?

TheHawk
08-14-2004, 03:19 PM
thanx theHawk, how on earth did you find that ? ;)

In the LIVE results section mate.

PatatRiek
08-14-2004, 03:28 PM
In the LIVE results section mate.

thanx love :kiss:

good luck Xavier :yeah:

PatatRiek
08-14-2004, 05:37 PM
this is ITF OOP for sunday; it is different then the info on the athens site ?

Order of Play Sunday 15 August

Centre Court

Day session - Starting at 10:00
(WC) Melinda Czink (HUN) v (6) Venus Williams (USA)
Flavio Saretta (BRA) v (2) Andy Roddick (USA)

Night Session - Not before 17:00
(1) Justine Henin-Hardenne (BEL) v Barbora Strycova (CZE)
Jiri Novak (CZE) v (4) Tim Henman (GBR)
(WC) Yuliya Beygelzimer/Tetyana Perebiynis (UKR) v (3) Martina Navratilova/Lisa Raymond (USA)

Court 1

Day session - Starting at 10:00
(8) Ai Sugiyama (JPN) v Jie Zheng (CHN)
(5) Juan Carlos Ferrero (ESP) v Hicham Arazi (MAR)

Night Session - Not before 17:00
Karol Kucera (SVK) v (9) Marat Safin (RUS)
(WC) Eleni Daniilidou/Christina Zachariadou (GRE) v Amelie Mauresmo/Mary Pierce (FRA)
(3) Michael Llodra/Fabrice Santoro (FRA) v Xavier Malisse/Olivier Rochus (BEL)

Court 2

Day session - Starting at 10:00
Max Mirnyi (BLR) v (11) Juan Ignacio Chela (ARG)
(16) Fernando Gonzalez (CHI) v (WC) Konstantinos Economidis (GRE)

Night Session - Not before 17:00
(8) Sebastien Grosjean (FRA) v Luis Horna (PER)
Mario Ancic (CRO) v Tommy Haas (GER)
(1) Svetlana Kuznetsova/Elena Likhovtseva (RUS) v Libuse Prusova/Barbora Strycova (CZE)

Court 3

Day session - Starting at 10:00
Robin Soderling (SWE) v Feliciano Lopez (ESP)
Gregory Carraz (FRA) v (INV) Marcos Baghdatis (CYP)

Night Session - Not before 17:00
(16) Chanda Rubin (USA) v Samantha Stosur (AUS)
Daniela Hantuchova (SVK) v Claudine Schaul (LUX)
Arnaud Clement/Sebastien Grosjean (FRA) v (4) Wayne Black/Kevin Ullyett (ZIM)

Court 4

Day session - Starting at 10:00
Petra Mandula (HUN) v (10) Patty Schnyder (SUI)
Tamarine Tanasugarn (THA) v (INV) Angelique Widjaja (INA)

Night Session - Not before 17:00
Nathalie Dechy (FRA) v (7) Paola Suarez (ARG)
Mardy Fish (USA) v Jonas Bjorkman (SWE)
(WC) Anabel Medina Garrigues/Arantxa Sanchez-Vicario (ESP) v (7) Paola Suarez/Patricia Tarabini (ARG)

Court 5

Day session - Starting at 10:00
(WC) Kaia Kanepi (EST) v Yoon Jeong Cho (KOR)
(14) Nicolas Kiefer (GER) v (ALT) Vladimir Voltchkov (BLR)

Night Session - Not before 17:00
(WC) Victor Hanescu/Andrei Pavel (ROM) v Nicolas Kiefer/Rainer Schuettler (GER)
Yves Allegro/Roger Federer (SUI) v Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL)
Nathalie Dechy/Sandrine Testud (FRA) v Tina Krizan/Katarina Srebotnik (SLO)

Court 6

Day session - Starting at 10:00
Jelena Jankovic (SCG) v Fabiola Zuluaga (COL)
(WC) Victor Hanescu (ROM) v (WC) Wayne Arthurs (AUS)

Night Session - Not before 17:00
Mikhail Youzhny (RUS) v Xavier Malisse (BEL)
Fernando Gonzalez/Nicolas Massu (CHI) v Mark Knowles/Mark Merklein (BAH)

Court 7

Day session - Starting at 10:00
Jarkko Nieminen (FIN) v (WC) Yen Hsun Lu (TPE)
Maja Matevzic (SLO) v Saori Obata (JPN)

Night Session - Not before 17:00
Akiko Morigami/Saori Obata (JPN) v (WC) Melinda Czink/Aniko Kapros (HUN)
Gisela Dulko (ARG) v (12) Karolina Sprem (CRO)

Court 8

Day session - Starting at 10:00
Mariano Zabaleta (ARG) v (WC) Hyung Taik Lee (KOR)
Maria Vento-Kabchi (VEN) v Anne Kremer (LUX)

Night Session - Not before 17:00
(WC) Tetyana Perebiynis (UKR) v (INV) Dally Randriantefy (MAD)
(WC) Cara Black (ZIM) v Tina Pisnik (SLO)

Court 9

Day session - Starting at 10:00
Daniel Nestor/Frederick Niemeyer (CAN) v (WC) Karol Beck/Dominik Hrbaty (SVK)
(11) Francesca Schiavone (ITA) v Shinobu Asagoe (JPN)

Night Session - Not before 17:00
Silvia Farina Elia/Francesco Schiavone (ITA) v Lubomira Kurhajcova/Martina Sucha (SVK)
(WC) Igor Andreev/Nikolay Davydenko (RUS) v Agustin Calleri/David Nalbandian (ARG)

Experimentee
08-14-2004, 06:01 PM
Good luck:

Venus Williams
Barbora Strycova
Jiri Novak
Martina Navratilova/Lisa Raymond
Jie Zheng
Hicham Arazi
Marat Safin
Amelie Mauresmo/Mary Pierce
Xavier Malisse/Olivier Rochus
Max Mirnyi
Mario Ancic
Chanda Rubin
Daniela Hantuchova
Petra Mandula
Tamarine Tanasugarn
Jonas Bjorkman
Anabel Medina Garrigues/Arantxa Sanchez-Vicario
Yoon Jeong Cho
Fabiola Zuluaga
Wayne Arthurs
Xavier Malisse
Yen Hsun Lu
Saori Obata
Hyung Taik Lee
Anne Kremer
Dally Randriantefy
Karol Beck/Dominik Hrbaty
Shinobu Asagoe

jazz_girl
08-14-2004, 07:06 PM
Vamos David, Agustin, Mariano, Juan!!!!
And also good luck to Etlis, Rodriguez, Paola, Patricia, Mariana and Gisela!!!! :bounce:

MissPovaFan
08-14-2004, 07:33 PM
I prefer the ITF one as it means I can watch the Henman v Novak match :D

GOOD LUCK TO...

Flavio Saretta
Tim Henman
Hicham Arazi
Karol Kucera
Max Mirnyi
Konstantinos Economidis
Luis Horna
Tommy Haas
Robin Soderling
Marcos Baghdatis
Jonas Bjorkman
Vladimir Voltchkov
Victor Hanescu
Mikhail Youzhny
Yen Hsun Lu
Hyung Taik Lee

Aleksa's Laydee
08-14-2004, 07:51 PM
Good Luck:
Justine Henin-Hardenne
Martina Navratilova/Lisa Raymond
Mario Ancic
Robin Soderling
Daniela Hantuchova
Jonas Bjorkman
Mardy Fish
Nicolas Kiefer/Rainer Schuettler
Wayne Arthurs
Karolina Sprem
Igor Andreev/Nikolay Davydenko

dubis016
08-15-2004, 02:34 AM
Lets go lee~!

tennis_spider
08-15-2004, 04:08 AM
Lets get it started.

~EMiLiTA~
08-15-2004, 05:00 PM
that Athens site is so pathetic...is there an order of play for Monday somewhere?

Register
08-15-2004, 05:04 PM
yes for monday go to the itf website its there