Second Monday Schedule [Archive] - MensTennisForums.com

Second Monday Schedule

TennisHack
09-02-2002, 03:44 AM
Guess who got stuck out on Court 7 again :rolleyes: :fiery:

Here's what I don't undestand: why don't they finish the previous day's matches before starting the ones originally scheduled for Monday? Do they have to TRY to make things hard on themselves? EE-jets.

Arthur Ashe - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Amy Frazier (USA) vs. Jennifer Capriati (USA)[3]
followed by:
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Alex Corretja (ESP)[18] vs. Andy Roddick (USA)[11]
3. Men's Singles - 4th Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA) vs. Andre Agassi (USA)[6]

Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Chanda Rubin (USA)[14] vs. Venus Williams (USA)[2]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[1] vs. Jiri Novak (CZE)[14]


Armstrong - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)
Andrew Kratzmann (AUS)
vs. Jonas Bjorkman (SWE)[4]
Todd Woodbridge (AUS)[4]

2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Greg Rusedski (GBR)[33] vs. Pete Sampras (USA)[17] T/F 5/4
followed by:
3. Women's Singles - 4th Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[4] vs. Silvia Farina Elia (ITA)[13]
4. Women's Singles - 4th Rnd.
Monica Seles (USA)[6] vs. Martina Hingis (SUI)[9]


Grandstand - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Janet Lee (TPE)[11]
Wynne Prakusya (INA)[11]
vs. Martina Navratilova (USA)
Iroda Tulyaganova (UZB)

2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Thomas Enqvist (SWE)[29] vs. Tommy Haas (GER)[3] T/F 6/4
followed by:
3. Women's Singles - 4th Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[7] vs. Amelie Mauresmo (FRA)[10]
4. Men's Singles - 4th Rnd.
Younes El Aynaoui (MAR)[20] vs. Wayne Ferreira (RSA)
5. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Clarisa Fernandez (ARG)
Patricia Tarabini (ARG)
vs. Kim Clijsters (BEL)[15]
Meghann Shaughnessy (USA)[15]



Court 10 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Robbie Koenig (RSA)[15]
David Prinosil (GER)[15]
vs. Donald Johnson (USA)[2]
Jared Palmer (USA)[2]

2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Nicolas Massu (CHI) vs. Gustavo Kuerten (BRA)
followed by:
3. Men's Singles - 4th Rnd.
Max Mirnyi (BLR)[32] vs. Roger Federer (SUI)[13]
4. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Rita Grande (ITA)
Patty Schnyder (SUI)
vs. Elena Dementieva (RUS)[6]
Janette Husarova (SVK)[6]

5. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[3]
Max Mirnyi (BLR)[3]
vs. Peter Luczak (AUS)
David Macpherson (AUS)


Court 11 - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Iva Majoli (CRO)
Conchita Martinez (ESP)
vs. Shinobu Asagoe (JPN)
Nana Miyagi (JPN)

2. Women's Singles - 4th Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[11] vs. Justine Henin (BEL)[8]
followed by:
3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Tim Henman (GBR)[5] vs. Juan Ignacio Chela (ARG)[26]
4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Martina Navratilova (USA)
Leander Paes (IND)
vs. Els Callens (BEL)
Robbie Koenig (RSA)

5. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Ansley Cargill (USA)
Ashley Harkleroad (USA)
vs. Rossana Neffa-De Los Rios (PAR)
Svetlana Kuznetsova (RUS)


Court 4 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Devin Bowen (USA)
Brandon Coupe (USA)
vs. Johan Landsberg (SWE)
Tom Vanhoudt (BEL)

followed by:
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) vs. Sjeng Schalken (NED)[24]
3. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Mark Knowles (BAH)[1]
Daniel Nestor (CAN)[1]
vs. Brian MacPhie (USA)[14]
Nenad Zimonjic (YUG)[14]

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Abigail Spears (USA)
Nathan Healey (AUS)
vs. Lisa Raymond (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Petra Mandula (HUN)
Amir Hadad (ISR)
vs. Alexandra Stevenson (USA)
Jeff Tarango (USA)


Court 6 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Mary Gambale (USA) vs. Alexandra Podkolzina (USA)
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Guillermo Coria (ARG) vs. Arnaud Clement (FRA)
followed by:
3. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Marissa Irvin (USA)
Alexandra Stevenson (USA)
vs. Nadia Petrova (RUS)
Nicole Pratt (AUS)

4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Kristen Schlukebir (USA)[6] vs. Audrey Bergot (FRA)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marko Baghdatis (CYP)[5] vs. Travis Helgeson (USA)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Cory Ann Avants (USA)[5]


Court 7 - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Henrieta Nagyova (SVK)
vs. Erika De Lone (USA)
Sonya Jeyaseelan (CAN)

2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[7] vs. Fernando Gonzalez (CHI)[28]
followed by:
3. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Cara Black (ZIM)[3]
Elena Likhovtseva (RUS)[3]
vs. Nathalie Dechy (FRA)
Meilen Tu (USA)

4. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Evgenia Koulikovskaya (RUS)
Ekaterina Sysoeva (RUS)
vs. Corina Morariu (USA)
Kimberly Po-Messerli (USA)

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Cara Black (ZIM)[5]
Wayne Black (ZIM)[5]
vs. Nannie De Villiers (RSA)
Ellis Ferreira (RSA)


Court 8 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Whitney Deason (USA) vs. Ally Baker (USA)[2]
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Euisik Jung (KOR) vs. Josh Cohen (USA)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Marina Tavares vs. Amber Liu (USA)[11]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Scoville Jenkins vs. Jarrett Chirico
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sunitha Rao (USA)[9] vs. Elke Clijsters (BEL)
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Roman Kutac (CZE) vs. Nestor Briceno (USA)


Court 9 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Shenay Perry (USA)[8] vs. Danon Beatty (USA)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Yim (USA) vs. Alexander Skrypko
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Anastassia Sourkova (RUS) vs. Jennifer Heinser (USA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Brett Joelson vs. Adrian Ungur
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sania Mirza (IND) vs. Shadisha Robinson (USA)
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Brendon Evans (USA) vs. James Pade (USA)


Court 13 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Phillip Simmonds (USA) vs. Robin Soderling (SWE)[2]
2. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Frantisek Cermak (CZE)
Ota Fukarek (CZE)
vs. Bob Bryan (USA)[6]
Mike Bryan (USA)[6]

3. Women's Singles - 4th Rnd.
Francesca Schiavone (ITA) vs. Elena Bovina (RUS)
followed by:
4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[4]
Kevin Ullyett (ZIM)[4]
vs. Katarina Srebotnik (SLO)
Bob Bryan (USA)

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Caroline Dhenin (FRA)
Paul Hanley (AUS)
vs. Elena Bovina (RUS)[8]
Mark Knowles (BAH)[8]

6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Richard Gasquet (FRA)[1] vs. Jaime Cuellar


Court 14 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Julia Cohen (USA) vs. Jamea Jackson
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alex Miotto (GBR) vs. Marcel Felder (URU)[12]
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Aurelija Miseviciute (LTU) vs. Tarryn Terrblanche
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Luka Gregorc (SLO)[10] vs. Michael Zverev (GER)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ryoko Fuda (JPN) vs. Nicole Leimbach
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Dudi Sela (ISR)[11] vs. Michael Ryderstedt (SWE)


Court 15 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Linda Smolenakova (SVK) vs. Beier Ko (CAN)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jordan Kanev (BUL) vs. Kamil Capkovic (SVK)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (SVK) vs. Melissa Torres (MEX)[4]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Bas Van der Valk (NED) vs. Laurent Recouderc (FRA)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Zsuzsanna Babos (HUN) vs. Nika Ozegovic (CRO)
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Go Soeda (JPN) vs. Mathieu Montcourt (FRA)[15]


Court 16 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Silvana Bauer (NED)[16] vs. Anastasia Yakimava (BLR)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Davor Kuseta (CRO) vs. Florin Mergea (ROM)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Elise Tamaela (NED) vs. Marcela Arroyo (MEX)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Horia Tecau (ROM) vs. Robert Haybittel (AUS)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Eugenia Linetskaya (RUS) vs. Aleksandra Wozniak (CAN)
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Komlavi Loglo (TOG) vs. Tai-Wei Liu (TPE)


Court 17 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Isha Lakhani (IND) vs. Chin-Wei Chan (TPE)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marcel Zimmermann vs. Todd Reid (AUS)[3]
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ivanna Isroilova (UZB) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)[7]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Michel Koning (NED)[16] vs. Antonio Ruiz (MEX)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Hanna Nooni (SWE) vs. Tatiana Golovin (FRA)[15]
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Brian Dabul (ARG)[4] vs. Ryan Henry (AUS)


Court 18 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Salome Devidze (GEO)[14] vs. Jessica Kirkland
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Steve Darcis [14] vs. Vahid Mirzadeh
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Andrea Hlavackova (CZE) vs. Katrina Tsang (USA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Chris Kwon (USA) vs. Lamine Ouahab (ALG)[7]
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Barbora Strycova (CZE)[1] vs. Andreja Klepac (SLO)
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Smeets (AUS) vs. Scott Oudsema (USA)

TennisHack
09-02-2002, 03:48 AM
Best of luck to:
Kim Clijsters
Guga Kuerten
Max Mirnyi & Roger Federer :o
Daniela Hantuchova
Juan Carlos Ferrero :hearts:
Richard Gasquet
Robin Soderling

Chloe le Bopper
09-02-2002, 03:53 AM
For the life of me i have no idea why they dont finish the matches that were already started :rolleyes: All the slams seem to do this :p

No net cam on court 7 :fiery:

hmmm... hopefulyl it won't rain

anyone seen the weather report?

Scotso
09-02-2002, 07:31 AM
good luck:

Amy Frazier
Jan-Michael Gambill
Chanda Rubin
Lleyton Hewitt :D
Silvia Farina Elia
Martina Navratilova/Iroda Tulyaganova
Thomas Enqvist
Kim Clijsters
Kim Clijsters/Meghann Shaughnessy
Elena Dementieva/Janette Husarova
Iva Majoli/Conchita Martinez
Daniela Hantuchova
Juan Ignacio Chela
Martina Navratilova/Leander Paes
Mark Knowles/Daniel Nestor
Arnaud Clement
Marissa Irvin/Alexandra Stevenson
Emmanuelle Gagliardi/Henrieta Nagyova
Juan Carlos Ferrero :D
Cara Black/Elena Likhovtseva
Nathalie Dechy/Meilen Tu
Corina Morariu/Kimberly Po-Messerli
Richard Gasquet :D
Melissa Torres :D
Mathieu Montcourt
Marcela Arroyo
Todd Reid
Antonio Ruiz
Tatiana Golovin
Ryan Henry

Doris Loeffel
09-02-2002, 07:40 AM
Good luck, viel Glück, bonne chance, tanti auguri

Roger Federer
Martina Hingis

Emmanuelle/Henrietta
Patty/Rita

Lily
09-02-2002, 08:09 AM
okay, this is getting to be ridiculous!

why in the hell does Roddick get Arthur Ashe and Guga and Roger get Court 10? And after a doubles match? Oh c'mon! What a joke!

Why dont they just both both of them on after a boys singles match? I wouldnt be surprised.

Doris Loeffel
09-02-2002, 10:46 AM
Lily
They don't want them to get used to the athmosphere on AA stadium ;) As they might face one of "their" guys in the next round when they win that is.....


Goooooo Roger gooooooo!!!

TennisHack
09-02-2002, 01:21 PM
Becca, I posted the weather in the Sunday thread & the Juan Carlos chat thread (both links are not static). But it might rain a bit this morning, then clear off definitely by the evening.

Lily, it's because the USTA is so blatantly biased. Anything Roddick does turns to gold, but the higher seeds (and better players) must do their thing on the outside courts.

harry_potter
09-02-2002, 01:50 PM
Monica and Martina r playing in Armstrong! :fiery: they deserve Arthur Ashe, i mean, 2 former world no. 1s! :fiery:

GO MARTINA!!! :bounce: :bounce:

lurker
09-02-2002, 03:38 PM
It also helps crowd control to disperse the big names when rain delays back things up. I'd be happy if I were there...you'd get a better look at Haas/Enqvist, Clijsters/Mauresmo, Mirnyi/Federer, Hantuchova/Henin, and Ferrero/Gonzalez. What more could you ask for?

Dissident
09-02-2002, 07:33 PM
The reason why players dont get first match after they played the last one night before is totally reasonable.
Of course the rule wasnt created by the same jerks who f**ked up the schedule even before the rain destroyed the rest of it. Now we pay for it, since loads of good matches will be played at the same time, and we can only see one. :fiery:
And probably at some moment of the day we will get stuck with Roddick or Sampras. :mad:

Whatever...
The one positive point on not getting the non-american guys on arthur ashe is that the people who are there for tennis and not xenophoby can pay cheaper tickets and get wonderful action anyway.
As Im not there, though, I HATE THEM. :p

TennisHack
09-02-2002, 08:38 PM
from today's NYTimes:

Ticket Exchange in Order After Rain
By CHRISTOPHER CLAREY

It was a long time to wait--more than five hours--for one very short match. And fans who bought tickets to see a full day's play at Arthur Ashe Stadium yesterday at the United States Open were hardly universally delighted at having paid a minimum of $48 to see Serena Williams swat Daja Bedanova in 41 minutes.

"The women should play three out of five sets," said Millie Hallow, 56, of Crofton, Md.

Her husband, Ralph, 64, said, "Especially the Williamses," and also lobbied for a roof to be installed over Ashe Stadium.

The Hallows did not actually see the match. They waited in their Manhattan hotel until they saw the players go on court on television, then took the shuttle to the stadium. When they arrived, the match was over, and when they walked over to Louis Armstrong Stadium to watch Pete Sampras face Greg Rusedski, Sampras and Rusedski were already walking off because of rain.

Under the Open's policy, ticket-holders are entitled to only a comparable ticket to the next year's Open if no match is completed during a session on a stadium court. That means Williams's demolition of Bedanova potentially saved Open organizers tens of thousands of dollars.

At Wimbledon, if there is less than an hour's play on any day, ticket-holders are given a full refund. Between one hour and two hour's play gets them a 50 percent refund.

In an attempt to console the paying public, the United States Tennis Association allowed grounds pass-holders to enter Ashe Stadium for Williams's match. It remains unclear how that gesture will affect the ability of yesterday's grounds pass-holders to exchange their tickets. Technically, because no matches were completed on the outside courts, they should be entitled to exchange them.

The U.S.T.A. has not determined how it will deal with the issue and may decide to offer exchanges to all who had tickets yesterday. "We've have had longstanding policies; we've never been in this situation before," said Arlen Katarian, the U.S.T.A.'s chief executive for professional tennis. "We'll do what's right for the fan. We'll take reason into account."

What is clear is that individual ticket-holders to last night's session are entitled to an exchange, because the session was canceled.

TennisHack
09-02-2002, 08:57 PM
Senior mixed doubles, now there's something we could do without.

Arthur Ashe - 12:30 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Amy Frazier (USA) vs. Jennifer Capriati (USA)[3]
followed by:
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Alex Corretja (ESP)[18] vs. Andy Roddick (USA)[11]
3. Men's Singles - 4th Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA) vs. Andre Agassi (USA)[6]


Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Chanda Rubin (USA)[14] vs. Venus Williams (USA)[2]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[1] vs. Jiri Novak (CZE)[14]


Armstrong - 12:30 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Greg Rusedski (GBR)[33] vs. Pete Sampras (USA)[17] T/F 5/4
followed by:
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[4] vs. Silvia Farina Elia (ITA)[13]
3. Women's Singles - 4th Rnd.
Monica Seles (USA)[6] vs. Martina Hingis (SUI)[9]
4. Senior Mixed Doubles
Anne Hobbs (GBR)[1]
Hank Pfister (USA)[1]
vs. Sandy Collins (USA)
Anand Amritraj (USA)



Grandstand - 12:30 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Thomas Enqvist (SWE)[29] vs. Tommy Haas (GER)[3] T/F 6/4
followed by:
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[7] vs. Amelie Mauresmo (FRA)[10]
3. Men's Singles - 4th Rnd.
Younes El Aynaoui (MAR)[20] vs. Wayne Ferreira (RSA)
4. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Clarisa Fernandez (ARG)
Patricia Tarabini (ARG)
vs. Kim Clijsters (BEL)[15]
Meghann Shaughnessy (USA)[15]
T/F 4/3


Court 10 - 12:30 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Nicolas Massu (CHI) vs. Gustavo Kuerten (BRA) T/F 6/1
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Max Mirnyi (BLR)[32] vs. Roger Federer (SUI)[13]
3. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Rita Grande (ITA)
Patty Schnyder (SUI)
vs. Elena Dementieva (RUS)[6]
Janette Husarova (SVK)[6]

4. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[3]
Max Mirnyi (BLR)[3]
vs. Peter Luczak (AUS)
David Macpherson (AUS)
T/F 5/0


Court 11 - 12:30 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[11] vs. Justine Henin (BEL)[8] T/F 6/1 1/2
followed by:
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Tim Henman (GBR)[5] vs. Juan Ignacio Chela (ARG)[26]
3. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Martina Navratilova (USA)
Leander Paes (IND)
vs. Els Callens (BEL)
Robbie Koenig (RSA)

4. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Ansley Cargill (USA)
Ashley Harkleroad (USA)
vs. Rossana Neffa-De Los Rios (PAR)
Svetlana Kuznetsova (RUS)

5. Senior Mixed Doubles
Mary Lou Piatek (USA)[3]
Sandy Mayer (USA)[3]
vs. Mima Jausovec (YUG)
Leif Shiras (USA)



Court 4 - 12:30 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) vs. Sjeng Schalken (NED)[24]
followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Mark Knowles (BAH)[1]
Daniel Nestor (CAN)[1]
vs. Brian MacPhie (USA)[14]
Nenad Zimonjic (YUG)[14]

3. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Abigail Spears (USA)
Nathan Healey (AUS)
vs. Lisa Raymond (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Petra Mandula (HUN)
Amir Hadad (ISR)
vs. Alexandra Stevenson (USA)
Jeff Tarango (USA)

5. Senior Mixed Doubles
Catarina Lindqvist (SWE)
Tomas Smid (CZE)
vs. Greer Stevens (RSA)[2]
Tom Gullikson (USA)[2]



Court 6 - 12:30 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Guillermo Coria (ARG) vs. Arnaud Clement (FRA) T/F
followed by:
2. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Marissa Irvin (USA)
Alexandra Stevenson (USA)
vs. Nadia Petrova (RUS)
Nicole Pratt (AUS)

3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Kristen Schlukebir (USA)[6] vs. Audrey Bergot (FRA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marko Baghdatis (CYP)[5] vs. Travis Helgeson (USA)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Cory Ann Avants (USA)[5]


Court 7 - 12:30 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[7] vs. Fernando Gonzalez (CHI)[28] T/F 3/3
followed by:
2. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Cara Black (ZIM)[3]
Elena Likhovtseva (RUS)[3]
vs. Nathalie Dechy (FRA)
Meilen Tu (USA)

3. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Evgenia Koulikovskaya (RUS)
Ekaterina Sysoeva (RUS)
vs. Corina Morariu (USA)
Kimberly Po-Messerli (USA)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Cara Black (ZIM)[5]
Wayne Black (ZIM)[5]
vs. Nannie De Villiers (RSA)
Ellis Ferreira (RSA)

5. Senior Mixed Doubles
Larissa Neiland (LAT)
Ross Case (AUS)
vs. Gretchen Magers (USA)[4]
Peter McNamara (AUS)[4]


Court 8 - 12:30 PM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Janet Lee (TPE)[11]
Wynne Prakusya (INA)[11]
vs. Martina Navratilova (USA)
Iroda Tulyaganova (UZB)

followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Whitney Deason (USA) vs. Ally Baker (USA)[2]
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Euisik Jung (KOR) vs. Josh Cohen (USA)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Marina Tavares (BRA) vs. Amber Liu (USA)[11]
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Scoville Jenkins (USA) vs. Jarrett Chirico (USA)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sunitha Rao (USA)[9] vs. Elke Clijsters (BEL)


Court 9 - 12:30 PM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)
Andrew Kratzmann (AUS)
vs. Jonas Bjorkman (SWE)[4]
Todd Woodbridge (AUS)[4]

followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Shenay Perry (USA)[8] vs. Danon Beatty (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Yim (USA) vs. Alexander Skrypko (BLR)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Anastassia Sourkova (RUS) vs. Jennifer Heinser (USA)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Brett Joelson (USA) vs. Adrian Ungur (ROM)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sania Mirza (IND) vs. Shadisha Robinson (USA)


Court 13 - 12:30 PM Start
1. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Frantisek Cermak (CZE)
Ota Fukarek (CZE)
vs. Bob Bryan (USA)[6]
Mike Bryan (USA)[6]
T/F 6/3 1/1
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Francesca Schiavone (ITA) vs. Elena Bovina (RUS) T/F 5/4
followed by:
3. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[4]
Kevin Ullyett (ZIM)[4]
vs. Katarina Srebotnik (SLO)
Bob Bryan (USA)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Caroline Dhenin (FRA)
Paul Hanley (AUS)
vs. Elena Bovina (RUS)[8]
Mark Knowles (BAH)[8]

5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Richard Gasquet (FRA)[1] vs. Jaime Cuellar (ESA)


Court 14 - 12:30 PM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Robbie Koenig (RSA)[15]
David Prinosil (GER)[15]
vs. Donald Johnson (USA)[2]
Jared Palmer (USA)[2]

followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Julia Cohen (USA) vs. Jamea Jackson (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alex Miotto (GBR) vs. Marcel Felder (URU)[12]
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Aurelija Miseviciute (LTU) vs. Tarryn Terrblanche (RSA)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Luka Gregorc (SLO)[10] vs. Michael Zverev (GER)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ryoko Fuda (JPN) vs. Nicole Leimbach (USA)


Court 15 - 12:30 PM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Iva Majoli (CRO)
Conchita Martinez (ESP)
vs. Shinobu Asagoe (JPN)
Nana Miyagi (JPN)

followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Linda Smolenakova (SVK) vs. Beier Ko (CAN)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Mary Gambale (USA) vs. Alexandra Podkolzina (USA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jordan Kanev (BUL) vs. Kamil Capkovic (SVK)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (SVK) vs. Melissa Torres (MEX)[4]
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Bas Van der Valk (NED) vs. Laurent Recouderc (FRA)


Court 16 - 12:30 PM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Silvana Bauer (NED)[16] vs. Anastasia Yakimava (BLR)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Phillip Simmonds (USA) vs. Robin Soderling (SWE)[2]
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Davor Kuseta (CRO) vs. Florin Mergea (ROM)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Elise Tamaela (NED) vs. Marcela Arroyo (MEX)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Horia Tecau (ROM) vs. Robert Haybittel (AUS)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Eugenia Linetskaya (RUS) vs. Aleksandra Wozniak (CAN)


Court 17 - 12:30 PM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Devin Bowen (USA)
Brandon Coupe (USA)
vs. Johan Landsberg (SWE)
Tom Vanhoudt (BEL)

followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Isha Lakhani (IND) vs. Chin-Wei Chan (TPE)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marcel Zimmermann (GER) vs. Todd Reid (AUS)[3]
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ivanna Isroilova (UZB) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)[7]
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Michel Koning (NED)[16] vs. Antonio Ruiz (MEX)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Hanna Nooni (SWE) vs. Tatiana Golovin (FRA)[15]


Court 18 - 12:30 PM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Henrieta Nagyova (SVK)
vs. Erika De Lone (USA)
Sonya Jeyaseelan (CAN)

followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Salome Devidze (GEO)[14] vs. Jessica Kirkland (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Steve Darcis (BEL)[14] vs. Vahid Mirzadeh (USA)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Andrea Hlavackova (CZE) vs. Katrina Tsang (USA)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Chris Kwon (USA) vs. Lamine Ouahab (ALG)[7]
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Barbora Strycova (CZE)[1] vs. Andreja Klepac (SLO)

TennisHack
09-02-2002, 11:33 PM
Take Three:

(I omitted all of the mixed doubes and reg doubes that hadn't started yet. It looks like the juniors matches were also postponed.)

Arthur Ashe - 6:00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[4] vs. Silvia Farina Elia (ITA)[13] In Progress


Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Amy Frazier (USA) vs. Jennifer Capriati (USA)[3]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA) vs. Andre Agassi (USA)[6]


Armstrong - 6:00 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Greg Rusedski (GBR)[33] vs. Pete Sampras (USA)[17] Suspended
followed by:
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Alex Corretja (ESP)[18] vs. Andy Roddick (USA)[11]


Grandstand - 6:00 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Thomas Enqvist (SWE)[29] vs. Tommy Haas (GER)[3] T/F 6/4
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[1] vs. Jiri Novak (CZE)[14]


Court 10 - 6:00 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Nicolas Massu (CHI) vs. Gustavo Kuerten (BRA) T/F 6/1
followed by:
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[7] vs. Amelie Mauresmo (FRA)[10]


Court 11 - 6:00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[11] vs. Justine Henin (BEL)[8] T/F 6/1 1/2
followed by:
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Tim Henman (GBR)[5] vs. Juan Ignacio Chela (ARG)[26]


Court 4 - 6:00 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) vs. Sjeng Schalken (NED)[24]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Younes El Aynaoui (MAR)[20] vs. Wayne Ferreira (RSA)


Court 6 - 6:00 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Guillermo Coria (ARG) vs. Arnaud Clement (FRA) T/F


Court 7 - 6:00 PM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[7] vs. Fernando Gonzalez (CHI)[28] T/F 3/3
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Max Mirnyi (BLR)[32] vs. Roger Federer (SUI)[13]