Chile F1 [October 06 - Antofagasta - Clay] Winner: Jorge Aguilar [Archive] - MensTennisForums.com

Chile F1 [October 06 - Antofagasta - Clay] Winner: Jorge Aguilar

Zirconek
09-23-2008, 08:28 PM
Chile F1
Location: Antofagasta, Antofagasta, Chile
Type: $10K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.viajeporchile.cl/imagenes/imagenes-ciudades/antofagasta.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018354
info: www.tenislimite.cl (http://www.tenislimite.cl)
http://www.tenislimite.cl/actualidad_1.htm
www.federaciondetenisdechile.cl (http://www.federaciondetenisdechile.cl)

Entry List
1 VALVERDE, Juan-Manuel ARG 620 1
2 YUNIS, Juan-Pablo ARG 696 1
3 BAGNIS, Facundo ARG 725 1
4 SANSONETTI, Federico URU 730 1
5 AURADOU, Marc FRA 780 1
6 $ TUR, Gonzalo ARG 832 1
7 KUNNAP, Mait EST 852 1
8 SAENZ, Matias ARG 944 1
9 $ SAAVEDRA-CORVALAN, Cristobal CHI 952 1
10 ALBERTI, Leonel ARG 1015 2
11 DIERCKX, Marco BEL 1142= 2
12 GAICH, German ARG 1180= 2
13 SAVELLI, Leandro ARG 1266 1
14 SATTANINO, Marco ITA 1273= 3
15 ICHKOV, Stanislav ARG 1361= 1
16 TORRES, Angel CHI 1419= 1
17 ALVIANO, Andrea ITA 1480= 2
18 KRIVULIN, Ezequiel ARG 1514= 1

Alternates
19 VIGNE, Laurent FRA 1531= 1
20 LEHYT, Ignacio CHI 1734= 1
21 CASTRO, Matias ARG 1734= 1
22 JURIC, Josip CRO 1803= 1
23 AGASARKISSIAN, Juan-Manuel ARG 1844= 1
24 BRIANO, Gaston ARG 1880= 3
25 RIVERA-ARANGUIZ, Guillermo CHI 1898= 1

Zirconek
10-02-2008, 02:01 PM
OUT: Bagnis, Marco Dierckx, Ichkov (and Juric, Agasarkissian, Briano from alternates)
IN: Vigne, Lehyt, Castro
NEXT: Guillermo Rivera-Aranguiz

Zirconek
10-04-2008, 04:13 PM
Qualifying Draw

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100103342&tournament=1100018354

jota_20
10-05-2008, 07:56 PM
Qualy, First Round
Sebastian Cordon d. Pablo Varas 7-6(7) 4-6 6-4
Victor Morales d. Agustin Moyano (ARG) 4-6 6-4 6-3
Bye Matias Moyano (ARG)
Luis Ignacio Morales Bye

Roberto Ramirez (ARG) d. Mario Elgueta 6-1 6-2
Simon Navarro d. Gaston Ureta 6-2 6-1
Bye Nicolas Olguin (ALE)
Sergio Muñoz Bye

Nicolas Kauer d. Hermann Ritter (BOL) 6-0 6-0
Pablo Arcos d. Javier Muñoz 6-4 4-6 6-4
Bye Fernando Tapia
Guillermo Nicol Bye

Jaime Aranda d. Matias Valdes 6-3 6-0
Luciano Daher (ARG) Bye
Francisco Olivares d. Emmanuel Vergara 6-3 6-0
David Veliz Bye

Cristobal Grandon d. Juan Carlos Saez 7-6(1) 7-6(10)
Bye Eduardo Autran
Bye Roberto Meza
Pablo Mora Bye

Matias Sborowitz d. Oscar Miranda 6-2 1-6 6-4
Marco Sobarzo d. Cesar Salazar 6-0 6-0
Bye Thomas Zamora

Andres Ceppo (ARG) d. Rodrigo Saavedra 6-0 6-0
Bye Michael Vernier
Bye Alex Theiler
Bye Bastian Parada

Jorge Montero Bye
Gert Ackerknecht Bye
Juan Millanao d. Manuel Lastra 6-2 6-2
Bye Aaron Dujovne

Second Round
Sebastian Cordon vs Victor Morales
Matias Moyano (ARG) vs Luis Ignacio Morales

Roberto Ramirez (ARG) d. Simon Navarro 6-2 6-0
Nicolas Olguin (ALE) d. Sergio Muñoz 6-0 6-1

Nicolas Kauer vs Pablo Arcos
Fernando Tapia d. Guillermo Nicol 3-6 6-3 ret.

Luciano Daher (ARG) d. Jaime Aranda 3-6 ?? 6-4
David Veliz d. Francisco Olivares 6-4 6-4

Eduardo Autran d. Cristobal Grandon 6-1 6-2
Pablo Mora d. Roberto Meza 7-6 6-1

Matias Sborowitz d. Marco Sobarzo 6-3 6-1
Bye Thomas Zamora

Andres Ceppo (ARG) d. Michael Vernier 7-6 6-4
Alex Theiler d. Bastian Parada 6-0 6-3

Jorge Montero d. Gert Ackerknecht 6-1 6-2
Aaron Dujovne d. Juan Millanao 6-0 6-3

Final Round
Sebastian Cordon o Victor Morales vs Matias Moyano (ARG) o Luis Ignacio Morales
Roberto Ramirez (ARG) vs Nicolas Olguin (ALE)
Nicolas Kauer o Pablo Arcos vs Fernando Tapia
Luciano Daher (ARG) vs David Veliz
Eduardo Autran vs Pablo Mora
Matias Sborowitz vs Thomas Zamora
Andres Ceppo (ARG) vs Alex Theiler
Jorge Montero vs Aaron Dujovne

jota_20
10-05-2008, 07:58 PM
Main Draw

aguilar vs qualy
garzon vs alviano
qualy vs torres
villegas vs kunnap
valverde vs qualy
saenz vs urzua
lau vs qualy
alberti vs arandou
sansonetti vs qualy
qualy vs vigne
qualy vs satannino
qualy vs yunis
saavedra vs gaish
LL vs rivera
nuñez vs castro
lehyt vs dracos

Davidcuervacho
10-06-2008, 03:15 AM
Good luck all the argies :D

gagm
10-06-2008, 04:53 PM
Final Round
Victor Morales d. Luis Ignacio Morales 6-2, ??
Roberto Ramirez (ARG) d. Nicolas Olguin (ALE) 6-2, 6-1
Nicolas Kauer d. Fernando Tapia 6-2, 6-4
David Veliz d. Luciano Daher (ARG) 6-1, 7-5
Eduardo Autran d. Pablo Mora 6-2, 7-6
Thomas Zamora d.Matias Sborowitz 7-6, 6-0
Alex Theiler d. Andres Ceppo (ARG) 6-2, 6-0
Jorge Montero d. Aaron Dujovne 6-2, 2-6, 6-3

Chilenos!! :worship::worship:

Caio_Brasil
10-06-2008, 06:20 PM
Kauer :woohoo:

diegotuerto
10-07-2008, 04:04 PM
:cool:Sansonetti:cool: vs Autran Kiedblasnksi

Fabio83
10-07-2008, 07:05 PM
Results here: www.tenislimite.cl

Notes and results:
http://www.tenislimite.cl/actualidad_1.htm

The site will cover all five chilean futures

quiron
10-08-2008, 04:14 AM
1st Round

Jorge AGUILAR (CHI) (1) defeated Alex THEILER (CHI) 6-1 6-2
Andrea ALVIANO (ITA) defeated Gonzalo GARZON (CHI) 6-0 6-1
Angel TORRES (CHI) defeated Jorge MONTERO (CHI) 6-3 6-4
Mait KUNNAP (EST) (7) defeated Alejandro VILLEGAS (CHI) 6-2 6-1
Juan-Manuel VALVERDE (ARG) (3) defeated Nicolas Gustavo KAUER (CHI) 7-5 6-4
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Matias SAENZ (ARG) 6-4 6-3
Victor MORALES (CHI) defeated Roberto LAU (CHI) 6-1 6-3
Marc AURADOU (FRA) (6) defeated Leonel ALBERTI (ARG) 7-6(4) 6-3
Federico SANSONETTI (URU) (5) defeated Eduardo Javier AUTRAN NIEDBALSKI (CHI) 6-2 6-2
Laurent VIGNE (FRA) defeated Thomas ZAMORA-FUENTES (CHI) 7-5 6-4
Roberto Eduardo RAMIREZ (ARG) defeated Marco SATTANINO (ITA) 4-6 6-3 6-0
David VELIZ-LEPE (CHI) defeated Juan-Pablo YUNIS (ARG) (4) 6-3 5-7 6-3
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) (8) defeated German GAICH (ARG) 6-2 7-6(6)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) defeated Fernando TAPIA (CHI) 6-1 6-0
Matias CASTRO (ARG) defeated Victor NUNEZ (CHI) 6-3 2-6 6-3
Benjamin DRACOS (FRA) (2) defeated Ignacio LEHYT (CHI) 6-4 6-3

2nd Round

Jorge AGUILAR (CHI) (1) Vs Andrea ALVIANO (ITA)
Angel TORRES (CHI) Vs Mait KUNNAP (EST) (7)
Juan-Manuel VALVERDE (ARG) (3) Vs Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Victor MORALES (CHI) Vs Marc AURADOU (FRA) (6)
Federico SANSONETTI (URU) (5) Vs Laurent VIGNE (FRA)
Roberto Eduardo RAMIREZ (ARG) Vs David VELIZ-LEPE (CHI)
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) (8) Vs Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI)
Matias CASTRO (ARG) Vs Benjamin DRACOS (FRA) (2)

jota_20
10-08-2008, 07:06 PM
Jorge Aguilar (CHI)(1) Def Andrea Alviano(ITA) 6-4 6-0
Mait Kunnap (EST) (7) Def Angel Torres 6-3 6-1
Ricardo Urzua(CHI)(JE) Def Juan-Manuel Valverde(ARG)6-7 (4) 7-5 7-5
Victor Morales (CHI) Def Marc Auradou (FRA) (6) 7-5 7-6
Federico Sansonetti (URU) (5) Vs Laurent Vigne (FRA) 6-0 6-4
David Veliz (CHI) Def Roberto Eduardo Ramirez (ARG) 6-1 6-3
Cristobal Saavedra (CHI) (8) Def Guillermo Rivera(CHI) 6-4 6-2
Benjamin Dracos (FRA) (2) Def Matias Castro 6-3 6-2

jota_20
10-08-2008, 08:00 PM
Quarter Final

Aguilar Vs Kunnap
Urzua Vs Morales
Sansonetti Vs Veliz
Saavedra Vs Dracos

visit :
www.tenislimite.cl
http://tenischile.forogratis.us/foro/index.php

NoFroz
10-08-2008, 08:07 PM
Vamos Sanso :yeah:

gagm
10-09-2008, 02:29 AM
Veliz :eek::eek::)

Morales :worship::worship:

Urzua and Saavedra :yeah:

jota_20
10-09-2008, 04:33 PM
Aguilar Def Kunnap 6-2 6-4
Sansonetti Def Veliz 6-0 6-1
Saavedra Vs Dracos 7-5 6-1
Urzua Vs Morales por comenzar

gagm
10-09-2008, 04:44 PM
Cristobal won 7-5, 6-1 :worship::worship:

Veliz :sad::sad:

roberthenman
10-10-2008, 01:51 AM
3 chilean in semi :bigclap:
very good

yaguaron45
10-10-2008, 04:59 PM
FEDERICO SANSONETTI (URU)(5) d. CRISTOBAL SAAVEDRA CORVALAN (CHI)(8) 6-4 6-4
JORGE AGUILAR (CHI)(1) d. RICARDO URZUA (CHI) 7-5 6-1


http://blog.iespana.es/elmundouruguayo

roberthenman
10-10-2008, 11:22 PM
jorge :yeah:

jota_20
10-11-2008, 07:07 PM
Final (1)Aguilar ( Chi) Def Sansonetti(Uru) 6-2 6-1.