USA F23 [September 15 - Costa Mesa, CA - Hard] Winner: Zack Fleishman [Archive] - MensTennisForums.com

USA F23 [September 15 - Costa Mesa, CA - Hard] Winner: Zack Fleishman

Zirconek
09-02-2008, 07:23 PM
USA F23
Location: Costa Mesa, California, USA
Type: $10K
Surface: hard (outdoor)

http://www.costamesaguide.com/img/costa-mesa-3.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018174
website: www.hanklloydtennis.com

Entry List
1 MCCLUNE, Michael USA 341 1
2 FLEISHMAN, Zack USA 463 1
3 KRYVONOS, Nikita USA 466 1
4 ROSHAN, Nima USA 584 1
5 FUGATE, Marcus USA 619 1
6 CLEMENS, Tobias GER 666 1
7 MARTIROSYAN, Tigran ARM 679 1
8 PEDERSEN, Martin DEN 683 1
9 BIASELLA, Adriano ITA 711 1
10 KUMANTSOV, Andrey RUS 755 1
11 ROSS, Brett USA 766 1
12 BUCHANAN, Chase USA 767 1
13 STEINBERGER, Peter GER 832 1
14 YOO, Daniel KOR 856 1
15 WILLIAMS, Rhyne USA 913 1
16 $ RIZZA, Rylan USA 917 1
17 JOBE, Ikaika USA 921 1
18 KIM, Hyung-Kwon KOR 962 1


Alternates
19 FASS, Adam USA 971 1
20 TROMBETTA, Ty D USA 980 1
21 KINSELLA, Jonathan GBR 1000 1
22 POMEROY, Brad USA 1067 1
23 BEIDAS, Bassam LIB 1087= 1
24 VAN'T HOF, Kaes USA 1094 1
25 DAS, Jeffrey USA 1119 1
26 PAJKOWSKI, Kamil CAN 1129= 1
27 MEISTER, Nicolas USA 1210= 1
28 ABOUGZIR, Ytai USA 1232= 1
29 KONIGSFELDT, Christoffer DEN 1315= 1
30 ZIVKOVIC, Dennis USA 1327= 1
31 ARANGO, Andres ECU 1396= 1
32 PARBHU, Sheeva USA 1415= 1
33 SOTOMARINO, Daniel PER 1420= 2
34 HOYES, John USA 1420= 1
35 NOVAK, Balazs HUN 1420= 1
36 JACKSON, Dean GER 1449= 1
37 TARASEVITCH, Serguei BLR 1449= 1
38 MOLLER, Rasmus DEN 1477= 1
39 SLETTING-JOHNSEN, Frederik NOR 1525= 3
40 INBAR, Amit ISR 1627= 1
41 NDLELA, Mlandeli ZIM 1776= 1
42 BARTLETT, Alex USA 1845= 1

Zirconek
09-12-2008, 08:59 PM
Qualifying Draw

1st Round

Jonathan KINSELLA (GBR) (1) defeated Trevor DOBSON (USA) 6-7(5) 6-4 6-2
Paolo BENINCA (ITA) defeated Kenzo HIRAKAWA-WONG (USA) 4-6 6-4 6-4
Jared DRUCKER (USA) defeated Jonathan KAZARIAN (USA) 6-2 6-0
Denis LIN (USA) defeated Arzhang DERAKHSHANI (USA) 6-4 6-0
Ricky FLACH (USA) defeated Alexander BLODGETT (USA) 6-1 6-1
Sam GOULD (NZL) defeated Seth ROSELT (RSA) 6-3 7-5
Scott HOHENSTEIN (USA) defeated Kevin SOSA (ARG) 6-2 6-4
Balazs NOVAK (HUN) (12) defeated Benjamin ROGERS (USA) 6-2 6-2
Richard JOHNSON (USA) defeated Jeffrey DAS (USA) (2) 1-6 6-3 6-1
Damon GILLETTE (USA) defeated Robert ZACKS (USA) 6-2 6-0
Jordan BRIDGE (USA) defeated Michael SWANSON (USA) 6-2 6-3
Zeke HINDLE (USA) defeated Tyler M. BOWMAN (USA) 6-1 4-6 6-1
Alexander KONIGSFELDT (DEN) defeated John VALENTI (USA) 6-2 6-1
Ahmed ISMAIL (USA) defeated Nail KHABIYEV (UZB) 6-4 6-1
Dominic STOECKLER (SUI) defeated Mousheg HOVHANNISYAN (USA) 6-2 6-2
Andres ARANGO (ECU) (11) defeated Sydney JIM (USA) 6-4 6-2
Nicolas MEISTER (USA) (3) defeated Brian BATTISTONE (USA) 7-6(8) 7-6(3)
Jake A. FELLOW (USA) defeated Michael LONGANECKER (USA) 6-4 6-4
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Clay THOMPSON (USA) 4-6 7-5 6-2
Carlos CIRNE-LIMA (BRA) defeated Ryan SWEENEY (USA) 6-1 6-4
Lawrence L. FORMENTERA (USA) defeated Norman TAM (USA) 6-3 7-5
Daniel ANDRUS (USA) defeated Jacob MEYER (USA) 6-1 6-0
Marcos GIRON (USA) defeated Sandro BUCHER (SUI) 4-6 6-3 6-4
Treat Conrad HUEY (PHI) defeated Christoffer KONIGSFELDT (DEN) (9) 6-4 6-7(5) 6-3
Thomas LIVERSAGE (RSA) (4) defeated Vinzenz PARZINGER (GER) 6-1 6-1
Denny FAFEK (USA) defeated Jason WELBORN (USA) 6-3 6-4
Mehdi BOURAS (ALG) defeated Michael KUCHARSKI (CAN) 6-1 6-1
Aaron YOVAN (USA) defeated Tin DONG (USA) 6-4 7-6(1)
Mlandeli NDLELA (ZIM) defeated Jake FLEMING (USA) 4-6 6-0 6-4
Kyle MCMORROW (USA) defeated Peter RYNSAARDT (AUS) 5-0 Retired
Alex SUNDLING (USA) defeated Christian CARERE (CAN) 7-6(6) 6-3
Amit INBAR (ISR) (15) defeated Alex LANE (USA) 6-3 6-4
Ytai ABOUGZIR (USA) (5) defeated Gautam VAIDYANATHAN (USA) 6-1 6-0
Jamie GRESH (USA) defeated Tinotenda CHANAKIRA (ZIM) 6-2 6-0
Chris KEARNEY (USA) defeated Zac TSAI (USA) 6-3 6-2
Edward Louies OUEILHE (USA) defeated Cyprian PISAREK (USA) 5-4 Retired
Steven HENDERSON (USA) defeated Sean BERMAN (USA) 1-6 6-2 6-4
Tino BRODAR (SUI) defeated Justin VEA (USA) 6-4 6-1
Edward KELLY (USA) defeated Martell CAMPBELL (USA) 7-5 6-3
Dennis ZIVKOVIC (USA) (10) defeated Stephen STEGE (USA) 6-2 6-3
James LUDLOW (USA) (6) defeated Alex MENICHINI (USA) 6-3 4-6 6-3
Logan MACKENZIE (NZL) defeated Scott CRICHLOW (USA) 6-3 6-3
Oscar Fabian MATTHEWS (USA) defeated Nicholas EDLEFSEN (USA) 6-4 3-6 7-6(2)
Max TAYLOR (USA) defeated Alexander SARKISSIAN (USA) 4-6 6-1 6-4
Alessandro LORENZON (ITA) defeated Raphael STRUMLAUF (USA) 6-2 6-1
Ravid HEZI (ISR) defeated Luca BARLOCCHI (SUI) 6-4 6-0
Wesley MILLER (USA) defeated Eric RUBENS (USA) 7-6(4) 2-6 7-5
Tommy GARRISON (USA) (16) defeated Matthew BROOKLYN (GBR) 7-6(11) 6-2
Brian BROGAN (USA) (7) defeated Darren BREGMAN (USA) 6-0 6-1
Blake WARDMAN (USA) defeated Jonathan KROOPF (USA) 6-2 6-3
Adam MORGAN (USA) defeated Thomas BRANDON STEVENSON (USA) 6-0 6-2
Aaron PAAJANEN (USA) defeated Erik ELLIOTT (USA) 1-6 6-3 6-2
Filipp POGOSTKIN (USA) defeated Matthew SIOW (USA) 6-1 6-3
Joe BATES (USA) defeated Mikkel PALUDAN-MULLER (DEN) 6-4 6-2
Andrei DAESCU (ROU) defeated Henri LANDES (USA) 6-1 6-1
John HOYES (USA) (13) defeated Joe YOUNG (USA) 2-6 6-1 6-4
Alessandro-Damiano VENTRE (BRA) (8) defeated Cameron SPEARMAN (USA) 6-2 6-3
Alexander ROSINSKI (USA) defeated Maximilian ORTIZ (USA) 6-0 6-2
Andrew MATELJAN (USA) defeated Mikaiah VEA (USA) 6-3 6-1
Sahr Timothy KPULUN (SLE) defeated Douglas TAYLOR (USA) 6-1 6-2
Kazumi NEGISHI (USA) defeated Masakazu BANNO (JPN) 6-3 6-3
Andreas SILJESTROM (SWE) defeated Makoto NISHITANI (JPN) 6-0 6-0
Xavier SMITH (USA) defeated Seung-Hoon OH (KOR) 6-3 5-7 7-6(5)
Rasmus MOLLER (DEN) (14) defeated Attila TOTH (HUN) 7-5 6-1

2nd Round

Jonathan KINSELLA (GBR) (1) defeated Paolo BENINCA (ITA) 6-4 6-1
Denis LIN (USA) defeated Jared DRUCKER (USA) 6-3 6-7(4) 6-3
Sam GOULD (NZL) defeated Ricky FLACH (USA) 7-5 6-1
Balazs NOVAK (HUN) (12) defeated Scott HOHENSTEIN (USA) 6-0 6-1
Damon GILLETTE (USA) defeated Richard JOHNSON (USA) 7-5 6-3
Zeke HINDLE (USA) defeated Jordan BRIDGE (USA) 6-2 6-4
Alexander KONIGSFELDT (DEN) defeated Ahmed ISMAIL (USA) 2-6 6-4 7-5
Dominic STOECKLER (SUI) defeated Andres ARANGO (ECU) (11) 6-1 7-6(4)
Nicolas MEISTER (USA) (3) defeated Jake A. FELLOW (USA) 6-1 6-1
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Carlos CIRNE-LIMA (BRA) 2-6 6-4 6-4
Daniel ANDRUS (USA) defeated Lawrence L. FORMENTERA (USA) 7-5 6-4
Marcos GIRON (USA) defeated Treat Conrad HUEY (PHI) 7-6(5) 6-1
Thomas LIVERSAGE (RSA) (4) defeated Denny FAFEK (USA) 7-5 3-6 7-5
Mehdi BOURAS (ALG) defeated Aaron YOVAN (USA) 2-6 6-4 6-3
Kyle MCMORROW (USA) defeated Mlandeli NDLELA (ZIM) 6-1 6-3
Amit INBAR (ISR) (15) defeated Alex SUNDLING (USA) Walkover
Ytai ABOUGZIR (USA) (5) defeated Jamie GRESH (USA) 6-3 3-6 6-1
Edward Louies OUEILHE (USA) defeated Chris KEARNEY (USA) 7-6(6) 4-1 Retired
Tino BRODAR (SUI) defeated Steven HENDERSON (USA) 6-0 6-0
Dennis ZIVKOVIC (USA) (10) defeated Edward KELLY (USA) 6-3 6-2
James LUDLOW (USA) (6) defeated Logan MACKENZIE (NZL) 6-3 6-3
Oscar Fabian MATTHEWS (USA) defeated Max TAYLOR (USA) 7-5 7-6(5)
Ravid HEZI (ISR) defeated Alessandro LORENZON (ITA) 2-6 6-3 6-4
Wesley MILLER (USA) defeated Tommy GARRISON (USA) (16) 7-6(2) 6-3
Brian BROGAN (USA) (7) defeated Blake WARDMAN (USA) 6-2 6-3
Adam MORGAN (USA) defeated Aaron PAAJANEN (USA) 6-0 6-1
Filipp POGOSTKIN (USA) defeated Joe BATES (USA) 4-6 6-4 6-2
Andrei DAESCU (ROU) defeated John HOYES (USA) (13) 6-2 6-2
Alessandro-Damiano VENTRE (BRA) (8) defeated Alexander ROSINSKI (USA) 6-2 6-1
Sahr Timothy KPULUN (SLE) defeated Andrew MATELJAN (USA) 6-1 6-1
Andreas SILJESTROM (SWE) defeated Kazumi NEGISHI (USA) Walkover
Xavier SMITH (USA) defeated Rasmus MOLLER (DEN) (14) 6-2 6-1

3rd Round

Jonathan KINSELLA (GBR) (1) defeated Denis LIN (USA) 7-6(4) 6-3
Balazs NOVAK (HUN) (12) defeated Sam GOULD (NZL) 6-1 6-1
Zeke HINDLE (USA) defeated Damon GILLETTE (USA) 6-2 6-3
Dominic STOECKLER (SUI) defeated Alexander KONIGSFELDT (DEN) 3-6 7-6(8) 6-4
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Nicolas MEISTER (USA) (3) 6-4 6-3
Daniel ANDRUS (USA) defeated Marcos GIRON (USA) 6-4 6-1
Thomas LIVERSAGE (RSA) (4) defeated Mehdi BOURAS (ALG) 3-6 6-4 6-1
Amit INBAR (ISR) (15) defeated Kyle MCMORROW (USA) 7-5 6-1
Ytai ABOUGZIR (USA) (5) defeated Edward Louies OUEILHE (USA) 2-6 7-5 6-3
Dennis ZIVKOVIC (USA) (10) defeated Tino BRODAR (SUI) 6-3 6-1
James LUDLOW (USA) (6) defeated Oscar Fabian MATTHEWS (USA) 6-1 6-2
Wesley MILLER (USA) defeated Ravid HEZI (ISR) 6-4 6-4
Adam MORGAN (USA) defeated Brian BROGAN (USA) (7) 6-3 6-1
Andrei DAESCU (ROU) defeated Filipp POGOSTKIN (USA) 6-3 7-6(6)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) defeated Alessandro-Damiano VENTRE (BRA) (8) 6-3 6-2
Andreas SILJESTROM (SWE) defeated Xavier SMITH (USA) 6-3 7-5

4th Round

Jonathan KINSELLA (GBR) (1) Vs Balazs NOVAK (HUN) (12)
Zeke HINDLE (USA) Vs Dominic STOECKLER (SUI)
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) Vs Daniel ANDRUS (USA)
Thomas LIVERSAGE (RSA) (4) Vs Amit INBAR (ISR) (15)
Ytai ABOUGZIR (USA) (5) Vs Dennis ZIVKOVIC (USA) (10)
James LUDLOW (USA) (6) Vs Wesley MILLER (USA)
Adam MORGAN (USA) Vs Andrei DAESCU (ROU)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) Vs Andreas SILJESTROM (SWE)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102562&tournament=1100018174

Fizz
09-13-2008, 07:45 AM
Good luck in qualies to Ndlela, Bouras and Basilashvili :yeah:

Fizz
09-15-2008, 11:22 AM
Basilashvili is doing well in qualies! :bounce:

Zirconek
09-15-2008, 09:40 PM
Main Draw

1st Round

Michael MCCLUNE (USA) (1) Vs James LUDLOW (USA)
Adriano BIASELLA (ITA) Vs Daniel YOO (KOR)
Peter STEINBERGER (GER) Vs Dominic STOECKLER (SUI)
Robert KHOURY (USA) Vs Martin PEDERSEN (DEN) (5)
Nima ROSHAN (USA) (4) Vs Kaes VAN'T HOF (USA)
Jonathan KINSELLA (GBR) Vs Stefan HARDY (USA)
Rylan RIZZA (USA) Vs Ty D TROMBETTA (USA)
Chase BUCHANAN (USA) Vs Tobias CLEMENS (GER) (6)
Tigran MARTIROSYAN (ARM) (8) Vs Ytai ABOUGZIR (USA)
Adam FASS (USA) Vs Nikoloz BASILASHVILI (GEO)
Sheeva PARBHU (USA) Vs Ikaika JOBE (USA)
Jay GOLDMAN (USA) Vs Nikita KRYVONOS (USA) (3)
Marcus FUGATE (USA) (7) Vs Andreas SILJESTROM (SWE)
Andrey KUMANTSOV (RUS) Vs Hyung-Kwon KIM (KOR)
Brett ROSS (USA) Vs Amit INBAR (ISR)
Andrei DAESCU (ROU) Vs Zack FLEISHMAN (USA) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018174&event=1100102563

Zirconek
09-15-2008, 09:43 PM
Basilashvili is doing well in qualies! :bounce:

he made it :yeah:

Fizz
09-16-2008, 04:41 AM
Nikoloz :woohoo:

CooCooCachoo
09-16-2008, 07:04 AM
Regroup, Zack :D

Zirconek
09-16-2008, 12:39 PM
Regroup, Zack :D

:yeah:

Zack :rocker2:

Caio_Brasil
09-17-2008, 12:08 AM
1st Round

Michael MCCLUNE (USA) (1) Vs James LUDLOW (USA)
Adriano BIASELLA (ITA) Vs Daniel YOO (KOR)
Peter STEINBERGER (GER) Vs Dominic STOECKLER (SUI)
Martin PEDERSEN (DEN) (5) d. Robert KHOURY (USA) 6-1 6-2
Kaes VAN'T HOF (USA) d. Nima ROSHAN (USA) (4) 6-3 6-7(5) 6-1
Jonathan KINSELLA (GBR) Vs Stefan HARDY (USA)
Ty D TROMBETTA (USA) d. Rylan RIZZA (USA) 6-2 6-2
Tobias CLEMENS (GER) (6) d. Chase BUCHANAN (USA) 6-4 6-4
Tigran MARTIROSYAN (ARM) (8) Vs Ytai ABOUGZIR (USA)
Adam FASS (USA) Vs Nikoloz BASILASHVILI (GEO)
Sheeva PARBHU (USA) Vs Ikaika JOBE (USA)
Jay GOLDMAN (USA) Vs Nikita KRYVONOS (USA) (3)
Marcus FUGATE (USA) (7) Vs Andreas SILJESTROM (SWE)
Andrey KUMANTSOV (RUS) d. Hyung-Kwon KIM (KOR) 6-3 6-4
Brett ROSS (USA) Vs Amit INBAR (ISR)
Andrei DAESCU (ROU) Vs Zack FLEISHMAN (USA) (2)

Smoke944
09-17-2008, 05:15 PM
Van't Hof :yeah:
Time for McClune to start winning :)

TBarm7
09-17-2008, 05:30 PM
Talked to Zack today and he is playing a few Futures to get back into shape before he gets back on the Challenger circuit. Fleishman is truly a classy guy, wish him all the best.

Caio_Brasil
09-18-2008, 10:10 AM
1st Round

Michael MCCLUNE (USA) (1) defeated James LUDLOW (USA) 6-3 3-6 7-5
Daniel YOO (KOR) defeated Adriano BIASELLA (ITA) 6-1 3-1 Retired
Dominic STOECKLER (SUI) defeated Peter STEINBERGER (GER) 4-6 6-3 6-4
Martin PEDERSEN (DEN) (5) defeated Robert KHOURY (USA) 6-1 6-2
Kaes VAN'T HOF (USA) defeated Nima ROSHAN (USA) (4) 6-3 6-7(5) 6-1
Jonathan KINSELLA (GBR) defeated Stefan HARDY (USA) 6-4 6-4
Ty D TROMBETTA (USA) defeated Rylan RIZZA (USA) 6-2 6-2
Tobias CLEMENS (GER) (6) defeated Chase BUCHANAN (USA) 6-4 6-4
Tigran MARTIROSYAN (ARM) (8) defeated Ytai ABOUGZIR (USA) 7-6(4) 6-1
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Adam FASS (USA) 7-6(2) 7-5
Sheeva PARBHU (USA) defeated Ikaika JOBE (USA) 6-3 6-1
Nikita KRYVONOS (USA) (3) defeated Jay GOLDMAN (USA) 7-6(1) 6-4
Andreas SILJESTROM (SWE) defeated Marcus FUGATE (USA) (7) 1-6 6-4 7-5
Andrey KUMANTSOV (RUS) defeated Hyung-Kwon KIM (KOR) 6-3 6-4
Brett ROSS (USA) defeated Amit INBAR (ISR) 6-4 6-7(4) 6-3
Zack FLEISHMAN (USA) (2) defeated Andrei DAESCU (ROU) 6-2 3-6 6-4

2nd Round

Michael MCCLUNE (USA) (1) Vs Daniel YOO (KOR)
Dominic STOECKLER (SUI) Vs Martin PEDERSEN (DEN) (5)
Kaes VAN'T HOF (USA) Vs Jonathan KINSELLA (GBR)
Ty D TROMBETTA (USA) Vs Tobias CLEMENS (GER) (6)
Tigran MARTIROSYAN (ARM) (8) Vs Nikoloz BASILASHVILI (GEO)
Sheeva PARBHU (USA) Vs Nikita KRYVONOS (USA) (3)
Andreas SILJESTROM (SWE) Vs Andrey KUMANTSOV (RUS)
Brett ROSS (USA) Vs Zack FLEISHMAN (USA) (2)

Tough start for McClune and Fleishman.

PereRibaFan
09-18-2008, 10:18 AM
Fugate :o :smash:

Fizz
09-18-2008, 06:21 PM
Nikoloz :yeah:

Caio_Brasil
09-19-2008, 12:07 AM
2nd Round

Michael MCCLUNE (USA) (1) d. Daniel YOO (KOR) 6-7(4) 6-3 7-6(2)
Martin PEDERSEN (DEN) (5) d. Dominic STOECKLER (SUI) 6-0 6-4
Kaes VAN'T HOF (USA) d. Jonathan KINSELLA (GBR) 6-3 6-3
Tobias CLEMENS (GER) (6) d. Ty D TROMBETTA (USA) 6-2 6-0
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) d. Tigran MARTIROSYAN (ARM) (8) 6-2 6-2
Nikita KRYVONOS (USA) (3) d. Sheeva PARBHU (USA) 6-2 6-3
Andrey KUMANTSOV (RUS) d. Andreas SILJESTROM (SWE) 6-3 6-4
Zack FLEISHMAN (USA) (2) d. Brett ROSS (USA) 6-1 7-5

Quarterfinals

Michael MCCLUNE (USA) (1) vs Martin PEDERSEN (DEN) (5)
Kaes VAN'T HOF (USA) vs Tobias CLEMENS (GER) (6)
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) vs Nikita KRYVONOS (USA) (3)
Andrey KUMANTSOV (RUS) vs Zack FLEISHMAN (USA) (2)

McClune almost lost again. Zack had a more solid win.

Amazing win for Basilashvili against the last week's champion! As well as Martí at Spain, he is a 16-year old at the quarterfinals :)

PereRibaFan
09-19-2008, 12:12 AM
wow, Basilashvili seems to be very talented, he already has won 6 matches in this tournament :eek:

let's see if he can keep his streak alive against Kryvonos :)

Zack :yeah:

Fizz
09-19-2008, 04:17 AM
Nikoloz :yippee:

CooCooCachoo
09-19-2008, 07:39 AM
Wow, this Georgian guy seems to be good. Txillardegi, what is he like?

Keep on going, Zack!

Fizz
09-19-2008, 01:12 PM
I saw Nikoloz for the first time in 2007 playing Georgia F2. Well I heard a great things about him when he beat Gigitashvili 6-3 6-0 in 1st round. I watched his 2nd round and he lost 6-2 6-1 to Oganozov and it was "big" disappointing for home fans, but he was only 15, playing at home and under pressure was so difficult for him to repeat great performance from 1st round :hug:

He is baseliner with powerful service and hardcourt is his favourite surface. He started playing tennis at Leila Meskhi Tennis Academy in Tbilisi, in 2005 he won Georgian National Tournament. Now he lives in USA and he is a member of Gorin Tennis Academy and playing mostly juniors tournaments, so it was surprise for when I found him playing qualies in Costa Mesa.

Nikoloz and Lazare Kukhalashvili are the most promising Georgians born in 1992 and will be interesting to watch their steps on men´s circuit. Finally Georgia have good potential for next years :yeah:

I was hoping for main draw during the weekend and now he is in Quarterfinals :worship:

:wavey:
Nodar

CooCooCachoo
09-19-2008, 02:50 PM
I saw Nikoloz for the first time in 2007 playing Georgia F2. Well I heard a great things about him when he beat Gigitashvili 6-3 6-0 in 1st round. I watched his 2nd round and he lost 6-2 6-1 to Oganozov and it was "big" disappointing for home fans, but he was only 15, playing at home and under pressure was so difficult for him to repeat great performance from 1st round :hug:

He is baseliner with powerful service and hardcourt is his favourite surface. He started playing tennis at Leila Meskhi Tennis Academy in Tbilisi, in 2005 he won Georgian National Tournament. Now he lives in USA and he is a member of Gorin Tennis Academy and playing mostly juniors tournaments, so it was surprise for when I found him playing qualies in Costa Mesa.

Nikoloz and Lazare Kukhalashvili are the most promising Georgians born in 1992 and will be interesting to watch their steps on men´s circuit. Finally Georgia have good potential for next years :yeah:

I was hoping for main draw during the weekend and now he is in Quarterfinals :worship:

:wavey:
Nodar

Thanks :D Sounds like his game is your standard hardhitter-type, so I am not too interested in seeing the guy play. Still, it's nice to see Georgia have some prospects after Labadze (and Chikhladze :lol: :p).

Caio_Brasil
09-19-2008, 11:45 PM
Quarterfinals

Michael MCCLUNE (USA) (1) d. Martin PEDERSEN (DEN) (5) 7-6(6) 5-7 6-3
Tobias CLEMENS (GER) (6) d. Kaes VAN'T HOF (USA) 6-4 6-4
Nikita KRYVONOS (USA) (3) d. Nikoloz BASILASHVILI (GEO) 6-3 6-2
Zack FLEISHMAN (USA) (2) d. Andrey KUMANTSOV (RUS) 7-6(2) 6-3

Nikoloz :hug:

Semifinals

Michael MCCLUNE (USA) (1) vs Tobias CLEMENS (GER) (6)
Nikita KRYVONOS (USA) (3) vs Zack FLEISHMAN (USA) (2)

PereRibaFan
09-20-2008, 02:22 AM
Zack :rocker: Keep rolling.

Fizz
09-21-2008, 08:27 AM
DOUBLES

Final

FLEISHMAN (USA) / MCCLUNE (USA) (2) defeated HUEY (PHI) / ROSS (USA) 6-2 6-2

Fizz
09-21-2008, 08:28 AM
SINGLES

Semifinal

Michael MCCLUNE (USA) (1) defeated Tobias CLEMENS (GER) (6) 6-2 7-6(5)
Zack FLEISHMAN (USA) (2) defeated Nikita KRYVONOS (USA) (3) 2-6 6-4 6-2

Final

Michael MCCLUNE (USA) (1) Vs Zack FLEISHMAN (USA) (2)

Zirconek
09-21-2008, 11:13 PM
Final

Zack FLEISHMAN (USA) (2) defeated Michael MCCLUNE (USA) (1) 4-6 6-4 7-6(5)


Zack :yeah:
close match :eek:

CooCooCachoo
09-23-2008, 07:58 AM
Zack :banana: Would have liked to see that match :cool: