Russia F6 [September 01 - Sergiev Posad - Clay] Winner: Valery Rudnev [Archive] - MensTennisForums.com

Russia F6 [September 01 - Sergiev Posad - Clay] Winner: Valery Rudnev

Zirconek
08-21-2008, 11:13 AM
Russia F6
Location: Sergiev Posad, Moskva Oblast, Russia
Type: $15K
Surface: clay (outdoor)

http://park.org/Guests/Russia/moscow/sergiev/monastery.gif

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018076
info: www.tennis-russia.ru

Entry List
1 KIRILLOV, Evgeny RUS 427 1
2 ARSENOV, Danila RUS 446 1
3 PAVLOVS, Deniss LAT 487 1
4 STRATLING, Marc-Andre GER 572 1
5 BELYAEV, Ilya RUS 610 1
6 VLASOV, Dmitri RUS 620 1
7 KROTIOUK, Sergei RUS 649 1
8 RUDNEV, Valery RUS 663 1
9 BONDARENKO, Vladislav UKR 675 1
10 $ DONSKOY, Evgeny RUS 679 1
11 KOZIN, Victor RUS 756 1
12 FUFYGIN, Mikhail RUS 798 1
13 FILENKOV, Alexei RUS 841 1
14 KUZNETSOV, Andrey RUS 878= 1
15 PETROV, Dmytro UKR 885 1
16 KARUSEVICH, Vladimir RUS 887 1
17 LEVINE, Andrei RUS 986 1
18 GASPARYAN, Ervand RUS 1118 1


Alternates
19 $ AGAFONOV, Aleksandr UKR 1173= 1
20 VOVK, Stanislav RUS 1295= 1
21 BURY, Alexander BLR 1334= 1
22 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1347= 1
23 $ KANAKOV, Maxim RUS 1347= 1
24 KACHANOVSKIY, Vitaliy RUS 1375= 1
25 MUKHOMETOV, Philipp RUS 1625= 1
26 BOKOV, Alexander RUS 1625= 1
27 GOLOVACHEV, Alexey RUS 1823= 1
28 ALEKSEENKO, Gleb UKR 1882= 2
29 IVANOV, Vladimir EST 1891 1

Zirconek
08-29-2008, 10:18 PM
Qualifying Draw

1st Round

Nikita MATSULENKO (RUS) (1) BYE
Sergei NIKISHCHIKHIN (RUS) BYE
Igor PANIN (RUS) defeated Alexander KRITSKIY (RUS) 6-2 6-1
Igor NIKITYUK (RUS) BYE
Ilya LEBEDEV (RUS) (2) BYE
Filip PIKUN (BLR) BYE
Georgy SHASHKANOV (RUS) defeated Yuri KALMUTSKY (RUS) 6-0 6-2
Ilia STARKOV (RUS) BYE
Alexander BOKOV (RUS) (3) BYE
Victor KOMLEV (RUS) defeated Pavel BARANOV (RUS) 6-0 6-0
Timofey SKRIPKIN (RUS) BYE
Andrey ABRAGIN (RUS) BYE
Igor RUD (RUS) (4) BYE
Nikolai PARKHOMENKO (RUS) defeated Dmitry KALYUZHNY (RUS) 6-2 6-3
Ernest ERKEEV (RUS) defeated Ivan EGOROV (RUS) 7-5 6-2
Mikhail KARPOL (CRO) BYE
Vladimir IVANOV (EST) (5) BYE
Andrey DANILUK (RUS) defeated Georgy KUROCHKIN (RUS) 6-3 6-4
Alexey IREMASHVILI (RUS) defeated Alan MUZATI (RUS) 6-3 6-3
Dmitry MOLCHANOV (RUS) BYE
Nikita GOSTEV (RUS) BYE
Kirill NASONOV (RUS) BYE
Timofey BARANOV (RUS) defeated Ilya LUNEV (RUS) 6-0 6-1
Igor ZORKIN (RUS) BYE
Gennady USHAKOV (RUS) BYE
Yury VASCHENKO (RUS) BYE
Alexander VASIN (RUS) defeated Ivan TSIGANOV (RUS) 6-1 7-5
Dmitry SURCHENKO (RUS) BYE
Vladimir GELLER (RUS) BYE
Mikhail BRIL (RUS) defeated Konstantin MELJNICHUK (RUS) 6-0 6-2
Mikhail PTUKHIN (RUS) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-0 6-0
Viatcheslav RONJINE (RUS) BYE

2nd Round

Nikita MATSULENKO (RUS) (1) defeated Sergei NIKISHCHIKHIN (RUS) 6-3 7-5
Igor PANIN (RUS) defeated Igor NIKITYUK (RUS) 3-6 6-1 6-4
Ilya LEBEDEV (RUS) (2) defeated Filip PIKUN (BLR) 6-1 6-1
Ilia STARKOV (RUS) defeated Georgy SHASHKANOV (RUS) 6-3 6-2
Victor KOMLEV (RUS) defeated Alexander BOKOV (RUS) (3) Walkover
Timofey SKRIPKIN (RUS) defeated Andrey ABRAGIN (RUS) 6-3 6-2
Nikolai PARKHOMENKO (RUS) defeated Igor RUD (RUS) (4) 6-1 6-3
Mikhail KARPOL (CRO) defeated Ernest ERKEEV (RUS) 6-0 6-4
Vladimir IVANOV (EST) (5) defeated Andrey DANILUK (RUS) 6-2 6-0
Alexey IREMASHVILI (RUS) defeated Dmitry MOLCHANOV (RUS) Walkover
Kirill NASONOV (RUS) defeated Nikita GOSTEV (RUS) 6-0 6-0
Timofey BARANOV (RUS) defeated Igor ZORKIN (RUS) 7-6(4) 6-4
Yury VASCHENKO (RUS) defeated Gennady USHAKOV (RUS) 7-6(4) 6-4
Alexander VASIN (RUS) defeated Dmitry SURCHENKO (RUS) 6-2 6-0
Vladimir GELLER (RUS) defeated Mikhail BRIL (RUS) 1-6 6-1 7-6(3)
Mikhail PTUKHIN (RUS) defeated Viatcheslav RONJINE (RUS) 6-2 6-4

3rd Round

Igor PANIN (RUS) defeated Nikita MATSULENKO (RUS) (1) 7-6(2) 6-4
Ilia STARKOV (RUS) defeated Ilya LEBEDEV (RUS) (2) 2-6 6-1 6-1
Victor KOMLEV (RUS) defeated Timofey SKRIPKIN (RUS) 6-0 6-1
Nikolai PARKHOMENKO (RUS) defeated Mikhail KARPOL (CRO) 3-6 6-2 6-3
Alexey IREMASHVILI (RUS) defeated Vladimir IVANOV (EST) (5) 6-3 2-6 7-6(5)
Kirill NASONOV (RUS) defeated Timofey BARANOV (RUS) 4-6 6-2 6-2
Alexander VASIN (RUS) defeated Yury VASCHENKO (RUS) 6-0 6-4
Mikhail PTUKHIN (RUS) defeated Vladimir GELLER (RUS) 6-3 7-5


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102244&tournament=1100018076

Fizz
09-01-2008, 01:54 PM
Main Draw

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018076&event=1100102242

Zirconek
09-02-2008, 02:34 PM
1st Round

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) defeated Anton MANEGIN (RUS) 6-2 6-1
Maxim KANAKOV (RUS) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) 0-6 6-1 6-4
Mikhail FUFYGIN (RUS) Vs Nikolai PARKHOMENKO (RUS)
Dmitri VLASOV (RUS) (6) defeated Stanislav VOVK (RUS) 6-3 6-3
Ilya BELYAEV (RUS) (4) Vs Victor KOZIN (RUS)
Alexey IREMASHVILI (RUS) Vs Mikhail PTUKHIN (RUS)
Aleksandr AGAFONOV (UKR) defeated Andrei LEVINE (RUS) 2-6 6-3 6-4
Sergei KROTIOUK (RUS) (5) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-2 7-6(2)
Vladislav BONDARENKO (UKR) (7) Vs Victor KOMLEV (RUS)
Igor PANIN (RUS) Vs Ervand GASPARYAN (RUS)
Ilia STARKOV (RUS) Vs Andrey KUZNETSOV (RUS)
Valery RUDNEV (RUS) (3) defeated Daniil LUNEV (RUS) 6-0 6-1
Evgeny DONSKOY (RUS) (8) Vs Alexander VASIN (RUS)
Kirill NASONOV (RUS) Vs Vladimir KARUSEVICH (RUS)
Dmytro PETROV (UKR) defeated Alexander BURY (BLR) 6-1 6-0
Deniss PAVLOVS (LAT) (2) defeated Alexey GOLOVACHEV (RUS) 6-2 7-5

Zirconek
09-03-2008, 04:27 PM
1st Round

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) defeated Anton MANEGIN (RUS) 6-2 6-1
Maxim KANAKOV (RUS) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) 0-6 6-1 6-4
Mikhail FUFYGIN (RUS) defeated Nikolai PARKHOMENKO (RUS) 6-2 4-6 6-2
Dmitri VLASOV (RUS) (6) defeated Stanislav VOVK (RUS) 6-3 6-3
Ilya BELYAEV (RUS) (4) defeated Victor KOZIN (RUS) 6-3 0-6 6-1
Alexey IREMASHVILI (RUS) defeated Mikhail PTUKHIN (RUS) 7-5 4-6 6-2
Aleksandr AGAFONOV (UKR) defeated Andrei LEVINE (RUS) 2-6 6-3 6-4
Sergei KROTIOUK (RUS) (5) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-2 7-6(2)
Vladislav BONDARENKO (UKR) (7) defeated Victor KOMLEV (RUS) 6-1 6-0
Igor PANIN (RUS) defeated Ervand GASPARYAN (RUS) 7-6(6) 6-2
Andrey KUZNETSOV (RUS) defeated Ilia STARKOV (RUS) 6-1 6-1
Valery RUDNEV (RUS) (3) defeated Daniil LUNEV (RUS) 6-0 6-1
Evgeny DONSKOY (RUS) (8) defeated Alexander VASIN (RUS) 6-0 0-6 6-1
Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Kirill NASONOV (RUS) 6-4 6-3
Dmytro PETROV (UKR) defeated Alexander BURY (BLR) 6-1 6-0
Deniss PAVLOVS (LAT) (2) defeated Alexey GOLOVACHEV (RUS) 6-2 7-5

2nd Round

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) Vs Maxim KANAKOV (RUS)
Mikhail FUFYGIN (RUS) Vs Dmitri VLASOV (RUS) (6)
Ilya BELYAEV (RUS) (4) Vs Alexey IREMASHVILI (RUS)
Aleksandr AGAFONOV (UKR) Vs Sergei KROTIOUK (RUS) (5)
Vladislav BONDARENKO (UKR) (7) Vs Igor PANIN (RUS)
Andrey KUZNETSOV (RUS) Vs Valery RUDNEV (RUS) (3)
Evgeny DONSKOY (RUS) (8) Vs Vladimir KARUSEVICH (RUS)
Dmytro PETROV (UKR) Vs Deniss PAVLOVS (LAT) (2)

Fizz
09-04-2008, 04:36 PM
2nd Round

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) defeated Maxim KANAKOV (RUS) 6-3 6-2
Mikhail FUFYGIN (RUS) defeated Dmitri VLASOV (RUS) (6) 6-2 7-5
Ilya BELYAEV (RUS) (4) defeated Alexey IREMASHVILI (RUS) 6-1 6-3
Sergei KROTIOUK (RUS) (5) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 6-1 6-1
Vladislav BONDARENKO (UKR) (7) defeated Igor PANIN (RUS) 6-1 6-0
Valery RUDNEV (RUS) (3) defeated Andrey KUZNETSOV (RUS) 7-6(2) 6-3
Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Evgeny DONSKOY (RUS) (8) 3-6 6-1 6-4
Deniss PAVLOVS (LAT) (2) defeated Dmytro PETROV (UKR) 6-3 7-6(5)

Quarterfinal

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) Vs Mikhail FUFYGIN (RUS)
Ilya BELYAEV (RUS) (4) Vs Sergei KROTIOUK (RUS) (5)
Vladislav BONDARENKO (UKR) (7) Vs Valery RUDNEV (RUS) (3)
Vladimir KARUSEVICH (RUS) Vs Deniss PAVLOVS (LAT) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102242&tournament=1100018076

Caio_Brasil
09-05-2008, 12:03 AM
Is this Bondarenko brother of the WTA sisters?

Zirconek
09-05-2008, 12:21 AM
Is this Bondarenko brother of the WTA sisters?

no, he is not. I also thought he could be at first. Maybe Bondarenko is the Ukrainian Silva :p

Caio_Brasil
09-05-2008, 12:24 AM
I picked him at PTF because of this hypotehtic coincidency :lol: well, he may be not their brother, but he's alive :bigclap:

The same misunderstood happened with the surname Schoeman in South Africa. Riaan Schoeman was told to be a brother of Roland Schoeman in a swimming World Cup coverage on SporTV. Actually it's just a coincidency, they are not brothers :)

Zirconek
09-05-2008, 12:51 AM
I picked him at PTF because of this hypotehtic coincidency :lol: well, he may be not their brother, but he's alive :bigclap:

The same misunderstood happened with the surname Schoeman in South Africa. Riaan Schoeman was told to be a brother of Roland Schoeman in a swimming World Cup coverage on SporTV. Actually it's just a coincidency, they are not brothers :)

:lol:

Jan Vacek and Daniel Vacek are not relatives as well :p as long as I know :unsure:

Zirconek
09-05-2008, 02:52 PM
Quarterfinal

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) 6-2 6-1
Ilya BELYAEV (RUS) (4) defeated Sergei KROTIOUK (RUS) (5) 6-1 7-5
Valery RUDNEV (RUS) (3) defeated Vladislav BONDARENKO (UKR) (7) 6-3 6-4
Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Deniss PAVLOVS (LAT) (2) 6-3 6-1

Semifinal

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) Vs Ilya BELYAEV (RUS) (4)
Valery RUDNEV (RUS) (3) Vs Vladimir KARUSEVICH (RUS)

Zirconek
09-05-2008, 02:54 PM
DOUBLES

1st Round

DONSKOY (RUS) / KIRILLOV (RUS) (1) BYE
BURY (BLR) / GASPARYAN (RUS) defeated PANIN (RUS) / RUD (RUS) 2-6 6-4 [10-6]
BONDARENKO (UKR) / KARUSEVICH (RUS) (3) defeated MANEGIN (RUS) / PARKHOMENKO (RUS) 4-6 6-3 [10-4]
FUFYGIN (RUS) / RESHETNIKOV (RUS) defeated BARANOV (RUS) / BARANOV (RUS) 4-6 6-4 [10-3]
GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) defeated MATSULENKO (RUS) / VASCHENKO (RUS) Walkover
KUZNETSOV (RUS) / VOVK (RUS) defeated AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) (4) 3-6 7-5 [11-9]
KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated KACHANOVSKIY (RUS) / STARKOV (RUS) 6-4 7-6(4)
BELYAEV (RUS) / KROTIOUK (RUS) (2) defeated LUNEV (RUS) / ZORKIN (RUS) 6-2 6-2

Quarterfinal

BURY (BLR) / GASPARYAN (RUS) defeated DONSKOY (RUS) / KIRILLOV (RUS) (1) 6-1 3-6 [10-3]
FUFYGIN (RUS) / RESHETNIKOV (RUS) defeated BONDARENKO (UKR) / KARUSEVICH (RUS) (3) 6-4 7-6(5)
GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) defeated KUZNETSOV (RUS) / VOVK (RUS) 7-5 6-3
KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated BELYAEV (RUS) / KROTIOUK (RUS) (2) 4-6 6-3 [17-15]

Semifinal

BURY (BLR) / GASPARYAN (RUS) defeated FUFYGIN (RUS) / RESHETNIKOV (RUS) 7-5 7-5
KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) 6-2 6-1

Final

BURY (BLR) / GASPARYAN (RUS) Vs KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102243&tournament=1100018076

Caio_Brasil
09-05-2008, 03:44 PM
Bondarenko :sad:

Zirconek
09-05-2008, 03:55 PM
Bundarenko :p

Caio_Brasil
09-05-2008, 03:58 PM
:haha:

Fizz
09-06-2008, 02:32 PM
DOUBLES

Final

KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated BURY (BLR) / GASPARYAN (RUS) 4-6 6-3 [10-8]

Fizz
09-06-2008, 02:32 PM
Semifinal

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) defeated Ilya BELYAEV (RUS) (4) 7-6(6) 6-3
Valery RUDNEV (RUS) (3) defeated Vladimir KARUSEVICH (RUS) 6-2 7-6(3)

Final

Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) Vs Valery RUDNEV (RUS) (3)

Fizz
09-07-2008, 11:32 AM
Final

Valery RUDNEV (RUS) (3) defeated Evgeny KIRILLOV (RUS) (1) 6-4 6-1

Alien
09-07-2008, 07:34 PM
Well done, Valery! :rocker2: