Egypt F4 [August 25 - Giza - Clay] Winner: Andre Begemann [Archive] - MensTennisForums.com

Egypt F4 [August 25 - Giza - Clay] Winner: Andre Begemann

Zirconek
08-13-2008, 09:17 PM
Egypt F5
Location: Giza, Egypt
Type: $10K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://dblab.case.edu:8080/giza/data/media/admin/giza-pyramids-soaring-above-500.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018129
info: : www.egypttennis.com

Entry List
1 FERRER-VICTORIA, Cesar ESP 458 1
2 SABRY, Sherif EGY 476 1
3 MAAMOUN, Karim EGY 489 1
4 MAMOUN, Mohamed EGY 603 1
5 VASILIEV, Mikhail RUS 615 1
6 MITSUHASHI, Junn JPN 682 1
7 OUAHABI, Talal MAR 704 1
8 FATTAR, Anas MAR 849 1
9 BEGEMANN, Andre GER 860 1
10 $ IDMBAREK, Yassine MAR 868 1
11 KUKHALASHVILI, Lazare GEO 982 1
12 KARANASHEV, Andemir RUS 1066= 1
13 COJANU, Ioan-Alexandru ROU 1157= 1
14 HEDAYET, Omar EGY 1174 1
15 CARRESE, Valerio ITA 1188= 1
16 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1195= 1
17 EZZ, Mahmoud EGY 1257= 1
18 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1261= 1


Alternates
19 RACHIDI, Younes MAR 1271= 1
20 HAMED, Mahmoud-Bahaa EGY 1302= 1
21 LEONG, Michael SOL 1330= 1
22 GILLHAM, Troy AUS 1363= 4
23 SAFWAT, Mohamed EGY 1395= 1
24 HRABAL, Josef CZE 1418= 3
25 KAPOGIANNIS, Charalampos GRE 1449= 3
26 AL TAWEEL, Issam SYR 1499= 1
27 $ RUBINO, Vittorio ITA 1532= 1
28 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1537 4
29 MAKHARIA, Rahil IND 1624= 1
30 ALMEIDA, Miguel POR 1624= 1
31 PRITCHARD, Ben GBR 1710= 6
32 STEINHERR, Mike GER 1710= 3
33 EL ESAWY, Tarek EGY 1710= 1
34 BONAMI, Maxime FRA 1783= 6
35 RIZZO, Claudio ITA 1783= 4
36 EL SOHAFY, Mohamed EGY 1833= 1
37 JOHNSON, Richard USA 1833= 2

Fizz
08-25-2008, 02:29 PM
Qualifying Draw

1st Round

Ivan NEDELKO (RUS) (1) BYE
Ahmed NAZIR (EGY) defeated Victor CREDI (EGY) Walkover
Romain SICHEZ (FRA) BYE
Omar AL THAGIB (KSA) BYE
Issam AL TAWEEL (SYR) (2) BYE
Shady KHALAF (EGY) BYE
Shrief HAREDY (EGY) defeated Fahad AL SAAD (KSA) 6-2 2-0 Retired
Joseph HUBER (EGY) BYE
Demetre TAKTAKISHVILI (GEO) (3) BYE
Ramy KAMAL AITA (EGY) defeated Navinder Pal SINGH (IND) 6-0 6-1
Roman KISLYANSKIY (RUS) BYE
Yasser ADEL SAYED (EGY) BYE
Miguel ALMEIDA (POR) (4) BYE
Dmitri MARFINSKY (RUS) defeated Sameer BASRI (KSA) 6-0 6-2
Mohamed MOUSSA (EGY) defeated Zeeshan HUMAYUN (PAK) 6-3 6-0
Artem GORBACHEVSKIY (RUS) BYE
Rahil MAKHARIA (IND) (5) BYE
Sergei PERSHIN (RUS) defeated Ali MOKHTAR ASHRAF (EGY) 6-0 6-1
Marwan GABER (EGY) BYE
Nikunj SIWACH (IND) BYE
Hayan MAAROUF (SYR) (6) BYE
Jovan PARLIC (SRB) BYE
Stanislav SHVETSOV (RUS) defeated Ismail BARRADA (EGY) 6-0 6-0
Mahmoud EZZAT (EGY) BYE
Vittorio RUBINO (ITA) (7) BYE
Richard HAMPEL (CZE) BYE
Asser AL NOKALY (EGY) defeated Shrikant RATHI (IND) 6-1 6-1
Javier PERIS-INIGO (ESP) BYE
Vijay SIWACH (IND) BYE
Hassan BASSEL (EGY) BYE
Andrew MAWIRE (ZIM) defeated Rafik ZAHER (EGY) 6-0 7-5
Hazem BELTAGUI (EGY) BYE

2nd Round

Ivan NEDELKO (RUS) (1) defeated Ahmed NAZIR (EGY) 7-6(4) 2-6 6-2
Romain SICHEZ (FRA) defeated Omar AL THAGIB (KSA) 6-2 6-1
Issam AL TAWEEL (SYR) (2) defeated Shady KHALAF (EGY) 6-3 6-1
Joseph HUBER (EGY) defeated Shrief HAREDY (EGY) 3-6 6-1 6-1
Ramy KAMAL AITA (EGY) defeated Demetre TAKTAKISHVILI (GEO) (3) 6-0 6-2
Yasser ADEL SAYED (EGY) defeated Roman KISLYANSKIY (RUS) 6-3 4-6 6-4
Miguel ALMEIDA (POR) (4) defeated Dmitri MARFINSKY (RUS) 6-4 4-6 6-4
Mohamed MOUSSA (EGY) defeated Artem GORBACHEVSKIY (RUS) 6-0 6-1
Sergei PERSHIN (RUS) defeated Rahil MAKHARIA (IND) (5) 6-4 6-1
Marwan GABER (EGY) defeated Nikunj SIWACH (IND) 6-1 3-6 7-6(6)
Hayan MAAROUF (SYR) (6) defeated Jovan PARLIC (SRB) 6-0 6-0
Mahmoud EZZAT (EGY) defeated Stanislav SHVETSOV (RUS) 4-6 6-1 6-2
Vittorio RUBINO (ITA) (7) defeated Richard HAMPEL (CZE) 6-4 6-1
Javier PERIS-INIGO (ESP) defeated Asser AL NOKALY (EGY) 6-3 2-6 7-5
Hassan BASSEL (EGY) defeated Vijay SIWACH (IND) 6-4 7-6(6)
Andrew MAWIRE (ZIM) defeated Hazem BELTAGUI (EGY) 6-3 6-2

3th Round

Romain SICHEZ (FRA) defeated Ivan NEDELKO (RUS) (1) 6-1 6-2
Joseph HUBER (EGY) defeated Issam AL TAWEEL (SYR) (2) 6-4 6-2
Ramy KAMAL AITA (EGY) defeated Yasser ADEL SAYED (EGY) 4-6 7-5 3-2 Retired
Mohamed MOUSSA (EGY) defeated Miguel ALMEIDA (POR) (4) 6-4 4-2 Retired
Sergei PERSHIN (RUS) defeated Marwan GABER (EGY) 6-4 6-4
Hayan MAAROUF (SYR) (6) defeated Mahmoud EZZAT (EGY) 6-4 7-6(5)
Vittorio RUBINO (ITA) (7) defeated Javier PERIS-INIGO (ESP) 7-5 7-5
Hassan BASSEL (EGY) defeated Andrew MAWIRE (ZIM) 6-2 6-3

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102404&tournament=1100018129

Fizz
08-25-2008, 02:31 PM
MAIN DRAW

1st Round

Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (1) Vs Omar HEDAYET (EGY)
Joseph HUBER (EGY) Vs Andre BEGEMANN (GER)
Zeyad MONTASSER (EGY) Vs Andemir KARANASHEV (RUS)
Hayan MAAROUF (SYR) Vs Mikhail VASILIEV (RUS) (5)
Karim MAAMOUN (EGY) (3) Vs Mohamed SAFWAT (EGY)
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) Vs Mahmoud EZZ (EGY)
Hassan BASSEL (EGY) Vs Michael LEONG (SOL)
Vittorio RUBINO (ITA) Vs Talal OUAHABI (MAR) (7)
Junn MITSUHASHI (JPN) (6) Vs Ioan-Alexandru COJANU (ROU)
Mahmoud-Bahaa HAMED (EGY) Vs Mohamed MOUSSA (EGY)
Younes RACHIDI (MAR) Vs Valerio CARRESE (ITA)
Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) Vs Mohamed MAMOUN (EGY) (4)
Anas FATTAR (MAR) (8) Vs Tarek EL ESAWY (EGY)
Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) Vs Romain SICHEZ (FRA)
Ramy KAMAL AITA (EGY) Vs Ahmed ISMAIL (USA)
Sergei PERSHIN (RUS) Vs Sherif SABRY (EGY) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102405&tournament=1100018129

Zirconek
08-27-2008, 05:10 PM
1st Round

Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (1) defeated Omar HEDAYET (EGY) 6-1 6-4
Andre BEGEMANN (GER) defeated Joseph HUBER (EGY) 6-3 6-4
Andemir KARANASHEV (RUS) defeated Zeyad MONTASSER (EGY) 6-1 6-4
Mikhail VASILIEV (RUS) (5) defeated Hayan MAAROUF (SYR) 6-2 6-1
Karim MAAMOUN (EGY) (3) defeated Mohamed SAFWAT (EGY) 7-5 6-4
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated Mahmoud EZZ (EGY) 6-3 7-5
Michael LEONG (SOL) defeated Hassan BASSEL (EGY) 6-1 6-2
Talal OUAHABI (MAR) (7) defeated Vittorio RUBINO (ITA) 6-1 6-0
Junn MITSUHASHI (JPN) (6) defeated Ioan-Alexandru COJANU (ROU) 6-1 6-1
Mohamed MOUSSA (EGY) defeated Mahmoud-Bahaa HAMED (EGY) 3-6 6-1 6-2
Younes RACHIDI (MAR) defeated Valerio CARRESE (ITA) 6-2 6-3
Mohamed MAMOUN (EGY) (4) defeated Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 7-5 6-2
Anas FATTAR (MAR) (8) defeated Tarek EL ESAWY (EGY) 6-2 6-1
Ivan NEDELKO (RUS) defeated Romain SICHEZ (FRA) 7-6(5) 6-1
Ramy KAMAL AITA (EGY) defeated Ahmed ISMAIL (USA) 6-2 6-1
Sherif SABRY (EGY) (2) defeated Sergei PERSHIN (RUS) 6-2 6-1

2nd Round

Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (1) Vs Andre BEGEMANN (GER)
Andemir KARANASHEV (RUS) Vs Mikhail VASILIEV (RUS) (5)
Karim MAAMOUN (EGY) (3) Vs Lazare KUKHALASHVILI (GEO)
Michael LEONG (SOL) Vs Talal OUAHABI (MAR) (7)
Junn MITSUHASHI (JPN) (6) Vs Mohamed MOUSSA (EGY)
Younes RACHIDI (MAR) Vs Mohamed MAMOUN (EGY) (4)
Anas FATTAR (MAR) (8) Vs Ivan NEDELKO (RUS)
Ramy KAMAL AITA (EGY) Vs Sherif SABRY (EGY) (2)

Zirconek
08-27-2008, 05:10 PM
Leong :cool:

Fizz
08-28-2008, 04:33 PM
2nd Round

Andre BEGEMANN (GER) defeated Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (1) 6-2 3-0 Retired
Mikhail VASILIEV (RUS) (5) defeated Andemir KARANASHEV (RUS) 4-6 6-3 6-2
Karim MAAMOUN (EGY) (3) defeated Lazare KUKHALASHVILI (GEO) 6-3 3-6 6-0
Talal OUAHABI (MAR) (7) defeated Michael LEONG (SOL) 5-7 6-0 6-1
Junn MITSUHASHI (JPN) (6) defeated Mohamed MOUSSA (EGY) 6-0 6-2
Mohamed MAMOUN (EGY) (4) defeated Younes RACHIDI (MAR) 6-3 6-3
Anas FATTAR (MAR) (8) defeated Ivan NEDELKO (RUS) 6-3 6-4
Sherif SABRY (EGY) (2) defeated Ramy KAMAL AITA (EGY) 7-5 6-1

Quarterfinal

Andre BEGEMANN (GER) Vs Mikhail VASILIEV (RUS) (5)
Karim MAAMOUN (EGY) (3) Vs Talal OUAHABI (MAR) (7)
Junn MITSUHASHI (JPN) (6) Vs Mohamed MAMOUN (EGY) (4)
Anas FATTAR (MAR) (8) Vs Sherif SABRY (EGY)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?tournament=1100018129&event=

Fizz
08-28-2008, 04:34 PM
1st Round

MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (1) defeated KAMAL AITA (EGY) / SAFWAT (EGY) 1-6 7-5 [10-5]
BEGEMANN (GER) / COJANU (ROU) defeated BASSEL (EGY) / MONTASSER (EGY) 6-2 6-3
FATTAR (MAR) / OUAHABI (MAR) (4) defeated LEONG (SOL) / MARFINSKY (RUS) 6-1 6-3
EL ESAWY (EGY) / HUBER (EGY) defeated CARRESE (ITA) / RUBINO (ITA) 3-6 6-3 [10-3]
KARANASHEV (RUS) / KISLYANSKIY (RUS) defeated KUKHALASHVILI (GEO) / TAKTAKISHVILI (GEO) 7-5 6-2
HAMED (EGY) / MAMOUN (EGY) (3) defeated AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR) 6-2 6-3
NEDELKO (RUS) / VASILIEV (RUS) defeated GABER (EGY) / ISMAIL (USA) 6-2 7-5
GHONEIM (EGY) / HEDAYET (EGY) defeated EZZ (EGY) / RACHIDI (MAR) (2) 6-7(5) 6-3 [10-5]

Quarterfinal

BEGEMANN (GER) / COJANU (ROU) defeated MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (1) 6-4 6-1
FATTAR (MAR) / OUAHABI (MAR) (4) defeated EL ESAWY (EGY) / HUBER (EGY) 7-5 1-6 [10-6]
KARANASHEV (RUS) / KISLYANSKIY (RUS) defeated HAMED (EGY) / MAMOUN (EGY) (3) 4-6 6-3 [10-5]
NEDELKO (RUS) / VASILIEV (RUS) defeated GHONEIM (EGY) / HEDAYET (EGY) 2-6 6-1 [10-5]

Semifinal

BEGEMANN (GER) / COJANU (ROU) Vs FATTAR (MAR) / OUAHABI (MAR) (4)
KARANASHEV (RUS) / KISLYANSKIY (RUS) Vs NEDELKO (RUS) / VASILIEV (RUS)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102406&tournament=1100018129

Fizz
08-29-2008, 06:41 PM
Quarterfinal

Andre BEGEMANN (GER) defeated Mikhail VASILIEV (RUS) (5) 6-3 7-5
Talal OUAHABI (MAR) (7) defeated Karim MAAMOUN (EGY) (3) 7-6(2) 7-5
Junn MITSUHASHI (JPN) (6) defeated Mohamed MAMOUN (EGY) (4) 6-3 6-2
Anas FATTAR (MAR) (8) defeated Sherif SABRY (EGY) (2) 7-5 1-0 Retired

Semifinal

Andre BEGEMANN (GER) Vs Talal OUAHABI (MAR) (7)
Junn MITSUHASHI (JPN) (6) Vs Anas FATTAR (MAR) (8)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102405&tournament=1100018129

Fizz
08-29-2008, 06:41 PM
Anas :yeah:

JMG
08-31-2008, 03:14 PM
Semifinal

Andre BEGEMANN (GER) defeated Talal OUAHABI (MAR) (7) 5-7 6-0 6-3
Anas FATTAR (MAR) (8) defeated Junn MITSUHASHI (JPN) (6) 6-4 6-4

Final

Andre BEGEMANN (GER) defeated Anas FATTAR (MAR) (8) 6-4 6-3

JMG
08-31-2008, 03:14 PM
:clap2: