Russia F5 [August 25 - Sochi - Clay] Winner: Vladimir Karusevich [Archive] - MensTennisForums.com

Russia F5 [August 25 - Sochi - Clay] Winner: Vladimir Karusevich

Zirconek
08-13-2008, 09:22 PM
Russia F5
Location: Sochi, Krasnodar Krai, Russia
Type: $10K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.jaunted.com/files/3/sochi_russia.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018057

Entry List
1 ARSENOV, Danila RUS 456 1
2 $ RUDNEV, Valery RUS 556 1
3 BELYAEV, Ilya RUS 610 1
4 KROTIOUK, Sergei RUS 646 1
5 CHERNOV, Artur RUS 654 1
6 DONSKOY, Evgeny RUS 673 1
7 BEKS, Bart NED 683 1
8 BONDARENKO, Vladislav UKR 701 1
9 KOZIN, Victor RUS 730 1
10 FUFYGIN, Mikhail RUS 792 1
11 KARUSEVICH, Vladimir RUS 881 1
12 FILENKOV, Alexei RUS 899 1
13 PETROV, Dmytro UKR 949= 1
14 KATLIAROV, Pavel BLR 973 2
15 $ CIUMAC, Andrei MDA 974 1
16 LEVINE, Andrei RUS 990 1
17 GRIGOROV, Alexei RUS 1110 1
18 GASPARYAN, Ervand RUS 1123 1


Alternates
19 $ AGAFONOV, Aleksandr UKR 1178= 1
20 VOVK, Stanislav RUS 1298= 1
21 KANAKOV, Maxim RUS 1345= 1
22 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1345= 1
23 KACHANOVSKIY, Vitaliy RUS 1376= 1
24 GEVORGYAN, Ashot ARM 1418= 1
25 GIGITASHVILI, Alexander RUS 1444= 1
26 GOMKTSIAN, Armen RUS 1541= 1
27 BOKOV, Alexander RUS 1624= 1
28 FRUMKIN, Dmitry RUS 1710= 1
29 ZHORNYAK, Oleksiy UKR 1783= 1
30 GOLOVACHEV, Alexey RUS 1833= 1
31 IRDOJA, Mikk EST 1833= 2
32 BARTH, George USA 1866= 5
33 ALEKSEENKO, Gleb UKR 1886= 2

Zirconek
08-24-2008, 02:52 AM
Qualifying Draw

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102190&tournament=1100018057

Fizz
08-25-2008, 07:41 AM
Qualifying Draw

1st Round

Alan MUZATI (RUS) defeated Vitaliy KACHANOVSKIY (RUS) (1) 6-4 6-1
Alexander STAKHEEV (RUS) defeated Vasili EREMEEV (RUS) 5-7 6-2 6-1
Armen GOMKTSIAN (RUS) (2) defeated Kirill KRIOUKOV (RUS) 6-4 7-5
Anton CHEKHOV (RUS) defeated Kirill NASONOV (RUS) 6-2 4-6 6-3
Ivan POTAPOV (RUS) defeated Alexander BOKOV (RUS) (3) 3-6 7-5 2-0 Retired
Dmitry MOLCHANOV (RUS) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-0 6-3
Alexander LOBKOV (RUS) (4) defeated Sergey PUSHNIKOV (RUS) 6-0 6-0
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Denis MARKOV (RUS) 6-0 2-1 Retired
Oleksiy ZHORNYAK (UKR) (5) defeated Boris SIKALCHUK (RUS) 6-3 6-3
Sergey TUSKOV (RUS) defeated Georgi KOCHKONYAN (RUS) 6-2 6-3
Mikhail PTUKHIN (RUS) defeated Alexey GOLOVACHEV (RUS) (6) 6-4 6-2
Alexander VASIN (RUS) defeated Mikhail BRIL (RUS) 6-2 7-6(1)
Richard MUZAEV (RUS) defeated Dmitry KALYUZHNY (RUS) 6-4 6-2
Gleb BAGATELIYA (RUS) defeated Andrey VEYKUT (RUS) 6-0 6-3
Igor PANIN (RUS) defeated Evgeny YAKUTKIN (RUS) 6-1 6-3
Kirill POPANDOPULO (RUS) defeated Denis SEMENIKHIN (RUS) 6-0 6-3

2nd Round

Alexander STAKHEEV (RUS) defeated Alan MUZATI (RUS) 6-1 3-1 Retired
Armen GOMKTSIAN (RUS) (2) defeated Anton CHEKHOV (RUS) 6-3 6-0
Ivan POTAPOV (RUS) defeated Dmitry MOLCHANOV (RUS) 6-3 6-2
Alexander LOBKOV (RUS) (4) defeated Artur KHACHATRYAN (ARM) 6-2 6-1
Oleksiy ZHORNYAK (UKR) (5) defeated Sergey TUSKOV (RUS) 5-7 6-4 6-2
Alexander VASIN (RUS) defeated Mikhail PTUKHIN (RUS) 6-3 6-4
Richard MUZAEV (RUS) defeated Gleb BAGATELIYA (RUS) 6-4 6-3
Igor PANIN (RUS) defeated Kirill POPANDOPULO (RUS) 6-0 6-0

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102190&tournament=1100018057

Fizz
08-25-2008, 06:11 PM
MAIN DRAW

1st Round

Danila ARSENOV (RUS) (1) Vs Aleksandr AGAFONOV (UKR)
Alexander STAKHEEV (RUS) Vs Alexei FILENKOV (RUS)
Pavel KATLIAROV (BLR) Vs Oleksiy ZHORNYAK (UKR)
Ervand GASPARYAN (RUS) Vs Valery RUDNEV (RUS) (5)
Sergei KROTIOUK (RUS) (3) Vs Alexander VASIN (RUS)
Vitali RESHETNIKOV (RUS) Vs Andrei CIUMAC (MDA)
Mikhail FUFYGIN (RUS) Vs Dmytro PETROV (UKR)
Alexander LOBKOV (RUS) Vs Evgeny DONSKOY (RUS) (7)
Vladislav BONDARENKO (UKR) (6) Vs Victor KOZIN (RUS)
Armen GOMKTSIAN (RUS) Vs Araik ARUTUNYAN (RUS)
Vladimir KARUSEVICH (RUS) Vs Ivan POTAPOV (RUS)
Ashot GEVORGYAN (ARM) Vs Artur CHERNOV (RUS) (4)
Bart BEKS (NED) (8) Vs Andrei LEVINE (RUS)
Igor PANIN (RUS) Vs Ashot KHACHARYAN (RUS)
Maxim KANAKOV (RUS) Vs Mikhail KARPOL (CRO)
Richard MUZAEV (RUS) Vs Ilya BELYAEV (RUS) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102188&tournament=1100018057

Fizz
08-26-2008, 06:03 PM
1st Round

Aleksandr AGAFONOV (UKR) defeated Danila ARSENOV (RUS) (1) 7-6(6) 7-5
Alexander STAKHEEV (RUS) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-1 6-4
Oleksiy ZHORNYAK (UKR) defeated Pavel KATLIAROV (BLR) 7-5 6-4
Valery RUDNEV (RUS) (5) defeated Ervand GASPARYAN (RUS) 6-7(3) 6-3 6-1
Sergei KROTIOUK (RUS) (3) defeated Alexander VASIN (RUS) 6-3 7-5
Andrei CIUMAC (MDA) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) 7-5 6-1
Dmytro PETROV (UKR) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) 4-6 6-0 6-1
Alexander LOBKOV (RUS) defeated Evgeny DONSKOY (RUS) (7) 6-7(6) 6-4 6-0
Vladislav BONDARENKO (UKR) (6) defeated Victor KOZIN (RUS) 6-2 6-3
Araik ARUTUNYAN (RUS) defeated Armen GOMKTSIAN (RUS) 3-6 0-1 Retired
Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Ivan POTAPOV (RUS) 6-0 6-0
Artur CHERNOV (RUS) (4) defeated Ashot GEVORGYAN (ARM) 6-3 6-2
Andrei LEVINE (RUS) defeated Bart BEKS (NED) (8) 6-7(5) 6-1 7-6(5)
Ashot KHACHARYAN (RUS) defeated Igor PANIN (RUS) 2-6 6-0 7-5
Mikhail KARPOL (CRO) defeated Maxim KANAKOV (RUS) 6-2 6-3
Richard MUZAEV (RUS) defeated Ilya BELYAEV (RUS) (2) 6-4 7-5

2nd Round

Aleksandr AGAFONOV (UKR) Vs Alexander STAKHEEV (RUS)
Oleksiy ZHORNYAK (UKR) Vs Valery RUDNEV (RUS) (5)
Sergei KROTIOUK (RUS) (3) Vs Andrei CIUMAC (MDA)
Dmytro PETROV (UKR) Vs Alexander LOBKOV (RUS)
Vladislav BONDARENKO (UKR) (6) Vs Araik ARUTUNYAN (RUS)
Vladimir KARUSEVICH (RUS) Vs Artur CHERNOV (RUS) (4)
Andrei LEVINE (RUS) Vs Ashot KHACHARYAN (RUS)
Mikhail KARPOL (CRO) Vs Richard MUZAEV (RUS)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?tournament=1100018057&event=

Fizz
08-26-2008, 06:05 PM
top seeded players are out :unsure:

Fizz
08-26-2008, 06:06 PM
Khacharyan :yeah:

CooCooCachoo
08-26-2008, 08:59 PM
Wow, Arsenov.

Zirconek
08-27-2008, 03:35 PM
2nd Round

Alexander STAKHEEV (RUS) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 7-5 1-6 6-3
Valery RUDNEV (RUS) (5) defeated Oleksiy ZHORNYAK (UKR) 6-4 6-2
Sergei KROTIOUK (RUS) (3) defeated Andrei CIUMAC (MDA) 6-3 6-1
Alexander LOBKOV (RUS) defeated Dmytro PETROV (UKR) 6-2 6-2
Vladislav BONDARENKO (UKR) (6) defeated Araik ARUTUNYAN (RUS) 6-1 6-3
Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Artur CHERNOV (RUS) (4) 6-2 6-4
Andrei LEVINE (RUS) defeated Ashot KHACHARYAN (RUS) 6-2 4-6 6-4
Richard MUZAEV (RUS) defeated Mikhail KARPOL (CRO) 2-6 6-0 6-2

Quarterfinal

Alexander STAKHEEV (RUS) Vs Valery RUDNEV (RUS) (5)
Sergei KROTIOUK (RUS) (3) Vs Alexander LOBKOV (RUS)
Vladislav BONDARENKO (UKR) (6) Vs Vladimir KARUSEVICH (RUS)
Andrei LEVINE (RUS) Vs Richard MUZAEV (RUS)

Zirconek
08-28-2008, 02:11 PM
Quarterfinal

Valery RUDNEV (RUS) (5) defeated Alexander STAKHEEV (RUS) 1-2 Retired
Sergei KROTIOUK (RUS) (3) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 6-2 6-3
Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Vladislav BONDARENKO (UKR) (6) 6-0 6-1
Andrei LEVINE (RUS) defeated Richard MUZAEV (RUS) 6-4 6-1

Semifinal

Valery RUDNEV (RUS) (5) Vs Sergei KROTIOUK (RUS) (3)
Vladimir KARUSEVICH (RUS) Vs Andrei LEVINE (RUS)

Zirconek
08-28-2008, 02:11 PM
1st Round

AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) defeated ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) (1) 0-6 7-6(1) [10-6]
KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated FUFYGIN (RUS) / RESHETNIKOV (RUS) 2-6 6-1 [10-3]
FILENKOV (RUS) / KARUSEVICH (RUS) (4) defeated ARUTUNYAN (RUS) / GEVORGYAN (ARM) 6-3 3-0 Retired
RUDNEV (RUS) / STAKHEEV (RUS) defeated BAGATELIYA (RUS) / TUSKOV (RUS) 6-1 6-2
GASPARYAN (RUS) / KARPOL (CRO) defeated KACHANOVSKIY (RUS) / PTUKHIN (RUS) 4-6 6-1 [12-10]
LOBKOV (RUS) / PANIN (RUS) defeated BONDARENKO (UKR) / CIUMAC (MDA) (3) 6-3 5-7 [10-5]
GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) defeated MANEGIN (RUS) / POTAPOV (RUS) 6-2 2-6 [10-6]
BELYAEV (RUS) / KROTIOUK (RUS) (2) defeated CHEKHOV (RUS) / VASIN (RUS) 6-3 6-1

Quarterfinal

KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) 7-5 6-3
FILENKOV (RUS) / KARUSEVICH (RUS) (4) defeated RUDNEV (RUS) / STAKHEEV (RUS) 7-6(9) 7-6(4)
LOBKOV (RUS) / PANIN (RUS) defeated GASPARYAN (RUS) / KARPOL (CRO) 4-6 6-2 [10-3]
BELYAEV (RUS) / KROTIOUK (RUS) (2) defeated GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) 6-3 6-2

Semifinal

KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) Vs FILENKOV (RUS) / KARUSEVICH (RUS) (4)
LOBKOV (RUS) / PANIN (RUS) Vs BELYAEV (RUS) / KROTIOUK (RUS) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018057&event=1100102189

Zirconek
08-28-2008, 02:12 PM
Levine :yeah:

Fizz
08-29-2008, 03:22 PM
DOUBLES - MAIN DRAW

Semifinal

KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated FILENKOV (RUS) / KARUSEVICH (RUS) (4) 4-6 6-4 [10-7]
BELYAEV (RUS) / KROTIOUK (RUS) (2) defeated LOBKOV (RUS) / PANIN (RUS) 6-1 6-1

Final

BELYAEV (RUS) / KROTIOUK (RUS) (2) defeated KOZIN (RUS) / LEVINE (RUS) 6-2 6-2

Fizz
08-29-2008, 03:23 PM
Semifinal

Sergei KROTIOUK (RUS) (3) defeated Valery RUDNEV (RUS) (5) 6-2 6-7(3) 6-1
Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Andrei LEVINE (RUS) 6-3 7-6(3)

Final

Sergei KROTIOUK (RUS) (3) Vs Vladimir KARUSEVICH (RUS)

Fizz
08-30-2008, 12:00 PM
Final

Vladimir KARUSEVICH (RUS) defeated Sergei KROTIOUK (RUS) (3) 6-2 6-4

CooCooCachoo
08-31-2008, 11:51 AM
:eek: