Slovakia F3 [August 18 - Stupava -Clay] Winner: Michal Tabara [Archive] - MensTennisForums.com

Slovakia F3 [August 18 - Stupava -Clay] Winner: Michal Tabara

Zirconek
08-06-2008, 12:38 PM
Slovakia F3
Location: Stupava, Slovakia
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.mandiinvest.sk/foto/www-mandiinvest-sk-pozemok-stupava-p022.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018042
info: www.stz.sk

Entry List
1 CAPKOVIC, Kamil SVK 420 3
2 MECIR, Miloslav SVK 601 1
3 MARTIN, Andrej SVK 635 1
4 SKOLOUDIK, Jiri CZE 647 1
5 TABARA, Michal CZE 827 1
6 PAZICKY, Michal SVK 906 1
7 DANIELL, Marcus NZL 1028 1
8 LESSIAK, Christoph AUT 1069= 3
9 SZUMANSKI, Bojan POL 1091 2
10 LEMKE, James AUS 1108= 3
11 FAFL, Martin CZE 1173= 2
12 MICHALICKA, Marek CZE 1177= 1
13 SIKORA, Adrian SVK 1201= 1
14 MEIJER, Michel NED 1261 5
15 MIKLUSICAK, Peter SVK 1299= 1
16 JANCI, Tomas SVK 1313= 1
17 WAITE, Richard GER 1335= 2
18 PORTALURI, Giorgio ITA 1335= 5


Alternates
19 SABOLCKI, Marko SLO 1414= 1
20 MACKO, Michal SVK 1414= 1
21 SATRAL, Jan CZE 1540= 1
22 VERLIN, Tim AUS 1540= 1
23 SPERONELLO, Marco ITA 1626= 6
24 KROCSKO, Krisztian HUN 1794= 4
25 BARTH, George USA 1837= 4
26 STRUNNIKOV, Artem RUS 1867= 6

Zirconek
08-17-2008, 01:01 PM
Qualifying Draw


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102143&tournament=1100018042

Fizz
08-19-2008, 05:57 AM
Qualifying Draw

1st Round

Victor BRUTHANS (SVK) defeated Jiri KOSLER (CZE) (1) 7-6(3) 6-2
Luca SERENA (ITA) defeated Marcus WEIGLHOFER (AUT) 6-2 6-4
Jakub JASTRZEBSKI (POL) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-2 6-4
Petr SATRAL (CZE) defeated Adam OLBRICH (GBR) 6-3 6-3
Jan BLECHA (CZE) (2) defeated Igor LAKHNO (UKR) 3-6 6-3 7-6(5)
Robert JANUCH (SVK) defeated Patrick EICHLER (GER) 6-4 6-1
Jan BEZDECKA (CZE) defeated Andrej KURTIS (SVK) 1-6 7-5 6-0
Tomas HRABEC (CZE) defeated Lorenzo DI GIOVANNI (ITA) 7-6(4) 6-3
Matt FOX (AUS) (3) defeated Lukas KOSTELNICAK (SVK) 6-0 6-0
Walter KUBICKA (AUT) defeated Marco RIZZOTTI (ITA) 6-0 6-1
Matus MYDLA (SVK) defeated Tomas HAVEL (SVK) 6-2 6-2
Maros HORNY (SVK) defeated Evgeny PROKHORENKO (RUS) 6-0 6-1
Michael LINZER (AUT) (4) defeated Domen KORELC (SLO) 6-3 2-6 6-2
Tomas VYROSTKO (SVK) defeated Branislav VILAGI (SVK) 6-3 6-2
Tomas ZEMAN (CZE) defeated Matic LESKOVAR (SLO) 6-1 6-4
Soma KESTHELY (NOR) defeated Andrey DANILUK (RUS) 6-2 6-3
Bjorn PROPST (AUT) (5) defeated stefano MENEGHETTI (ITA) 6-0 6-3
Otakar LUCAK (CZE) defeated Fabio SGRIGNOLI (ITA) 6-7(3) 6-1 6-2
David MIKULA (SVK) defeated Pavel KUKUCZKA (CZE) 6-2 6-3
Hannes ABT (GER) defeated Goncalo FALCAO (POR) 6-2 6-3
Daniele PILUDU (ITA) (6) defeated Peter CAPKOVIC (SVK) 6-1 6-1
Matus HORECNY (SVK) defeated Martin LAZARCIK (SVK) 6-3 6-3
Jakub CYMOREK (CZE) defeated Martin STUDENY (CZE) 6-2 6-4
Tomas ROHAN (CZE) defeated Martin MARTINICKY (SVK) 7-5 6-2
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) (7) defeated Michal TYML (CZE) 6-2 6-2
Florian FARNLEITNER (AUT) defeated Maxi PONGRATZ (AUT) 7-5 6-4
Jozef KOVALIK (SVK) defeated Jozef SEMJAN (SVK) 6-0 6-1
Tomas TOMAN (CZE) defeated Sebastian KOLLMANN (AUT) 6-4 7-5
Daniel GEIB (AUT) defeated Dan SKACEL (CZE) 6-1 6-0
Andrej WAWRZYCZEK (CZE) defeated Roman ROHACEK (CZE) 6-3 6-7(6) 7-5
Petr MICHNEV (CZE) defeated Jan LABAS (SVK) 6-3 6-0
Miha MLAKAR (SLO) defeated Cosmin GEORGESCU (ROU) 6-4 6-0

2nd Round

Victor BRUTHANS (SVK) defeated Luca SERENA (ITA) 2-6 6-1 6-0
Petr SATRAL (CZE) defeated Jakub JASTRZEBSKI (POL) 6-4 7-6(5)
Jan BLECHA (CZE) (2) defeated Robert JANUCH (SVK) 6-4 6-1
Jan BEZDECKA (CZE) defeated Tomas HRABEC (CZE) 7-5 6-1
Matt FOX (AUS) (3) defeated Walter KUBICKA (AUT) 6-1 6-2
Maros HORNY (SVK) defeated Matus MYDLA (SVK) 6-4 6-3
Michael LINZER (AUT) (4) defeated Tomas VYROSTKO (SVK) 6-3 6-4
Soma KESTHELY (NOR) defeated Tomas ZEMAN (CZE) Walkover
Bjorn PROPST (AUT) (5) defeated Otakar LUCAK (CZE) 6-4 6-1
Hannes ABT (GER) defeated David MIKULA (SVK) 6-4 6-1
Matus HORECNY (SVK) defeated Daniele PILUDU (ITA) (6) 7-6(5) 6-4
Jakub CYMOREK (CZE) defeated Tomas ROHAN (CZE) 6-1 6-3
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) (7) defeated Florian FARNLEITNER (AUT) 6-1 6-0
Tomas TOMAN (CZE) defeated Jozef KOVALIK (SVK) 6-4 6-1
Daniel GEIB (AUT) defeated Andrej WAWRZYCZEK (CZE) 6-0 6-0
Miha MLAKAR (SLO) defeated Petr MICHNEV (CZE) 2-6 7-6(6) 6-2

3th Round

Victor BRUTHANS (SVK) defeated Petr SATRAL (CZE) 6-2 6-4
Jan BLECHA (CZE) (2) defeated Jan BEZDECKA (CZE) 6-4 6-2
Maros HORNY (SVK) defeated Matt FOX (AUS) (3) 6-4 6-1
Michael LINZER (AUT) (4) defeated Soma KESTHELY (NOR) 6-1 6-3
Bjorn PROPST (AUT) (5) defeated Hannes ABT (GER) 6-4 7-6(1)
Jakub CYMOREK (CZE) defeated Matus HORECNY (SVK) 6-2 6-2
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) (7) defeated Tomas TOMAN (CZE) 6-4 6-3
Daniel GEIB (AUT) defeated Miha MLAKAR (SLO) 7-5 6-4

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102143&tournament=1100018042

Fizz
08-19-2008, 05:58 AM
Bruthans :)

Urzua-Rivera :yeah:

Fizz
08-19-2008, 05:59 AM
Main Draw

1st Round

Kamil CAPKOVIC (SVK) (1) Vs Adrian SIKORA (SVK)
Marek MICHALICKA (CZE) Vs Adam CIZEK (SVK)
Peter SURAN (SVK) Vs Bjorn PROPST (AUT)
Michael LINZER (AUT) Vs Marcus DANIELL (NZL) (7)
Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) Vs Joe HATTO (LUX)
Martin FAFL (CZE) Vs Victor BRUTHANS (SVK)
Marko DANIS (SVK) Vs Maros HORNY (SVK)
Daniel GEIB (AUT) Vs Christoph LESSIAK (AUT) (8)
Michal TABARA (CZE) (5) Vs Jan BLECHA (CZE)
Jakub CYMOREK (CZE) Vs Michel MEIJER (NED)
Peter MIKLUSICAK (SVK) Vs James LEMKE (AUS)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) Vs Andrej MARTIN (SVK) (3)
Michal PAZICKY (SVK) (6) Vs Tomas JANCI (SVK)
Michal MACKO (SVK) Vs Giorgio PORTALURI (ITA)
Bojan SZUMANSKI (POL) Vs Richard WAITE (GER)
Marko SABOLCKI (SLO) Vs Miloslav MECIR (SVK) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102144&tournament=1100018042

Fizz
08-19-2008, 05:26 PM
1st Round

Adrian SIKORA (SVK) defeated Kamil CAPKOVIC (SVK) (1) 3-6 6-2 6-3
Marek MICHALICKA (CZE) defeated Adam CIZEK (SVK) 6-0 6-0
Peter SURAN (SVK) Vs Bjorn PROPST (AUT)
Michael LINZER (AUT) Vs Marcus DANIELL (NZL) (7)
Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) Vs Joe HATTO (LUX)
Martin FAFL (CZE) Vs Victor BRUTHANS (SVK)
Marko DANIS (SVK) Vs Maros HORNY (SVK)
Daniel GEIB (AUT) Vs Christoph LESSIAK (AUT) (8)
Michal TABARA (CZE) (5) Vs Jan BLECHA (CZE)
Jakub CYMOREK (CZE) Vs Michel MEIJER (NED)
Peter MIKLUSICAK (SVK) Vs James LEMKE (AUS)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) Vs Andrej MARTIN (SVK) (3)
Michal PAZICKY (SVK) (6) defeated Tomas JANCI (SVK) 6-3 6-4
Michal MACKO (SVK) defeated Giorgio PORTALURI (ITA) 6-3 6-4
Richard WAITE (GER) defeated Bojan SZUMANSKI (POL) 7-6(8) 6-3
Miloslav MECIR (SVK) (2) defeated Marko SABOLCKI (SLO) 6-3 6-4

Fizz
08-19-2008, 05:26 PM
Marek :yeah:

Zirconek
08-20-2008, 03:26 PM
1st Round

Adrian SIKORA (SVK) defeated Kamil CAPKOVIC (SVK) (1) 3-6 6-2 6-3
Marek MICHALICKA (CZE) defeated Adam CIZEK (SVK) 6-0 6-0
Bjorn PROPST (AUT) defeated Peter SURAN (SVK) 6-2 6-1
Michael LINZER (AUT) defeated Marcus DANIELL (NZL) (7) 6-2 6-3
Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) defeated Joe HATTO (LUX) 6-0 6-1
Victor BRUTHANS (SVK) defeated Martin FAFL (CZE) 6-3 6-2
Marko DANIS (SVK) defeated Maros HORNY (SVK) 1-6 2-0 Retired
Daniel GEIB (AUT) defeated Christoph LESSIAK (AUT) (8) 5-7 6-1 6-3
Michal TABARA (CZE) (5) defeated Jan BLECHA (CZE) 6-3 6-1
Michel MEIJER (NED) defeated Jakub CYMOREK (CZE) 2-6 7-5 6-0
James LEMKE (AUS) defeated Peter MIKLUSICAK (SVK) 6-3 6-2
Andrej MARTIN (SVK) (3) defeated Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-3 6-1
Michal PAZICKY (SVK) (6) defeated Tomas JANCI (SVK) 6-3 6-4
Michal MACKO (SVK) defeated Giorgio PORTALURI (ITA) 6-3 6-4
Richard WAITE (GER) defeated Bojan SZUMANSKI (POL) 7-6(8) 6-3
Miloslav MECIR (SVK) (2) defeated Marko SABOLCKI (SLO) 6-3 6-4

2nd Round

Adrian SIKORA (SVK) Vs Marek MICHALICKA (CZE)
Bjorn PROPST (AUT) Vs Michael LINZER (AUT)
Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) Vs Victor BRUTHANS (SVK)
Marko DANIS (SVK) Vs Daniel GEIB (AUT)
Michal TABARA (CZE) (5) Vs Michel MEIJER (NED)
James LEMKE (AUS) Vs Andrej MARTIN (SVK) (3)
Michal PAZICKY (SVK) (6) Vs Michal MACKO (SVK)
Richard WAITE (GER) Vs Miloslav MECIR (SVK) (2)

CooCooCachoo
08-20-2008, 07:10 PM
:speakles: Capkovic. OK, it's clay, but still.

:yeah: Michal Tabara

Zirconek
08-21-2008, 03:16 PM
2nd Round

Marek MICHALICKA (CZE) d. Adrian SIKORA (SVK) 7-5 2-6 6-2
Bjorn PROPST (AUT) d. Michael LINZER (AUT) 4-6 6-3 6-4
Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) d. Victor BRUTHANS (SVK) 6-1 6-1
Daniel GEIB (AUT) d. Marko DANIS (SVK) 6-4 6-3
Michal TABARA (CZE) (5) d. Michel MEIJER (NED) 6-3 6-1
Andrej MARTIN (SVK) (3) d. James LEMKE (AUS) 6-3 6-4
Michal PAZICKY (SVK) (6) d. Michal MACKO (SVK) 6-7(6) 6-3 6-3
Richard WAITE (GER) d. Miloslav MECIR (SVK) (2) 6-3 6-1

Zirconek
08-21-2008, 03:17 PM
Victor :hug:
Mecir :sad: :confused:

Zirconek
08-21-2008, 03:27 PM
Martin vs. Tabara in QF might decide the champion

Fizz
08-21-2008, 03:31 PM
Martin vs. Tabara in QF might decide the champion

:yeah:

Hope it´s not an ankle injury which Miloslav suffered in Žilina :scared:. He is not a player who likes to retire, so no wonder he played until the end of match.

CooCooCachoo
08-21-2008, 05:07 PM
2nd Round

Marek MICHALICKA (CZE) d. Adrian SIKORA (SVK) 7-5 2-6 6-2
Bjorn PROPST (AUT) d. Michael LINZER (AUT) 4-6 6-3 6-4
Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) d. Victor BRUTHANS (SVK) 6-1 6-1
Daniel GEIB (AUT) d. Marko DANIS (SVK) 6-4 6-3
Michal TABARA (CZE) (5) d. Michel MEIJER (NED) 6-3 6-1
Andrej MARTIN (SVK) (3) d. James LEMKE (AUS) 6-3 6-4
Michal PAZICKY (SVK) (6) d. Michal MACKO (SVK) 6-7(6) 6-3 6-3
Richard WAITE (GER) d. Miloslav MECIR (SVK) (2) 6-3 6-1

Go Michal :rocker:

Bruthans :unsure:

Fizz
08-22-2008, 03:02 PM
DOUBELS - MAIN DRAW

1st Round

CYMOREK (CZE) / TOMAN (CZE) defeated MECIR (SVK) / SIKORA (SVK) (1) 6-4 7-6(10)
BRUTHANS (SVK) / MICHALICKA (CZE) defeated CAPKOVIC (SVK) / CAPKOVIC (SVK) 6-4 5-7 [10-7]
FOX (AUS) / LEMKE (AUS) (3) defeated PILUDU (ITA) / PORTALURI (ITA) 4-6 6-4 [10-8]
DANIS (SVK) / HORNY (SVK) defeated MARTIN (SVK) / MIKULA (SVK) 6-4 5-7 [10-7]
MENEGHETTI (ITA) / SERENA (ITA) defeated HORECNY (SVK) / KURTIS (SVK) 6-4 6-4
FAFL (CZE) / SZUMANSKI (POL) defeated CIZEK (SVK) / KUERA (SVK) 6-1 6-2
MIKLUSICAK (SVK) / STUDENY (CZE) defeated DANIELL (NZL) / PAZICKY (SVK) 5-7 6-4 [10-8]
BLECHA (CZE) / URZUA-RIVERA (CHI) (2) defeated HATTO (LUX) / PERREIN (FRA) 6-4 6-4

Quarterfinal

CYMOREK (CZE) / TOMAN (CZE) defeated BRUTHANS (SVK) / MICHALICKA (CZE) 6-3 2-6 [10-7]
FOX (AUS) / LEMKE (AUS) (3) defeated DANIS (SVK) / HORNY (SVK) Walkover
FAFL (CZE) / SZUMANSKI (POL) defeated MENEGHETTI (ITA) / SERENA (ITA) 6-2 6-4
BLECHA (CZE) / URZUA-RIVERA (CHI) (2) defeated MIKLUSICAK (SVK) / STUDENY (CZE) 6-3 7-5

Semifinal

CYMOREK (CZE) / TOMAN (CZE) defeated FOX (AUS) / LEMKE (AUS) (3) 6-4 5-7 [10-4]
BLECHA (CZE) / URZUA-RIVERA (CHI) (2) defeated FAFL (CZE) / SZUMANSKI (POL) 2-6 6-2 [10-4]

Final

BLECHA (CZE) / URZUA-RIVERA (CHI) (2) defeated CYMOREK (CZE) / TOMAN (CZE) 6-4 6-1


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102145&tournament=1100018042

Fizz
08-22-2008, 03:03 PM
Quarterfinal

Marek MICHALICKA (CZE) defeated Bjorn PROPST (AUT) 7-6(1) 6-1
Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) defeated Daniel GEIB (AUT) 6-1 7-5
Michal TABARA (CZE) (5) defeated Andrej MARTIN (SVK) (3) 6-2 7-6(3)
Michal PAZICKY (SVK) (6) defeated Richard WAITE (GER) 2-6 6-4 6-3

Semifinal

Marek MICHALICKA (CZE) Vs Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4)
Michal TABARA (CZE) (5) Vs Michal PAZICKY (SVK) (6)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100102144&tournament=1100018042

Zirconek
08-23-2008, 12:24 PM
Semifinal

Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) defeated Marek MICHALICKA (CZE) 7-5 1-6 6-3
Michal TABARA (CZE) (5) defeated Michal PAZICKY (SVK) (6) 6-3 6-1

Final

Jiri SKOLOUDIK (CZE) (4) Vs Michal TABARA (CZE) (5)

CooCooCachoo
08-23-2008, 07:34 PM
Michal Tabara :rocker:

CooCooCachoo
08-24-2008, 01:14 PM
Final

Michal TABARA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10015730) (CZE) (5) defeated Jiri SKOLOUDIK (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100020853) (CZE) (4) 6-3 6-1

CooCooCachoo
08-24-2008, 01:14 PM
:woohoo: Michal